Во Струмица веќе 4 месеци не се полага возачки испит,поради истечена лиценца?!

Член од
11 септември 2008
Мислења
106
Поени од реакции
87
Во Струмица од 01. декември 2017 год. не работи испитната комисија за полагање на возачки испит и до ден денешен сеуште не работи .

Сите оние кој положиле возачки испит ,од декември 2017 година ,се соочуваат со една ситуација ,да не можат да си ја земат својата возачка дозвола ако веќе положиле,и плус од декември 2017 година не можете да полагате за возачки испит ,затоа што наводно била истечена лиценцата на испитната комисија а нова лиценца не е извадена.

Се шпекулира дека над 500 луге не можат да ја добијат својата возачка дозвола само поради тоа што не е доделена или обновена лиценцата на постоечкиот кој ја имал, или да се додели на друго лице ,а за сето тоа граѓаните морат да трпат и загуби и нервози , над 500 луге кој веќе имат положено возачки испит и нови кој чекат да се реши со издавањето на лиценца на било кој ,за испитната комисија да започне со нормално функционирање или да си го работи за тоа што постои.

Ова информација никој досега ја нема демантирано ,и јавна тајна е дека се бара начин да се додели лиценца на близок човек на сегашната власт.

Луѓето очекуваат да не ги кочи државата ,ако може некако да им помогне во ред ,но не и да биде прв кочничар на луѓето при обавувањето на своите тековни активности,

за некој граѓани ова значи губење на работа, немање можност за заработка, за наоѓање нова работа, а во краен случај, веќе е неопходна потреба да имате возачка дозвола и возило, за да можете воопшто да функционирате во едно општество.

Срамота е тоа што се случува во Струмица ,од ваквата ситуација само се иритираат и трпат граѓаните на Општина Струмица.Во развиените земји и демократии за ваква работа се поднесува кривична одговорност ,а за морална одговорност да не правеме ниту муабет.

Апелираме што побрзо да се реши овој случај и да започне нормално да функционира испитната комисија за полагање на возачки испити.

Најдобронамерно укажуваме и ја пренесуваме ова апсурдна ситуација со кој се опфатени голем дел на наши сограѓани.


извор:http://media24.mk/2018/03/07/во-струмица-веќе-4-месеци-не-се-полага-в/
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
И ?

едит; ја нема веста на ниеден портал од Струмица.
Чудно. :свиркам:
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.930
Поени од реакции
6.094
sakav da polagam za c kategorija no vo avtoskolata mi rekoa deka moze samo casovite da gi izvozam a za gradska i poligon da cekam mozebi i 6 meseci dodeka da stignam na red.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.860
Поени од реакции
34.902
Точно е, знам луѓе што чекаат веќе скоро 2 месеци а авто школите примаат ученици. Туку нели можат да полагаат во друг град? Еве кај е Радовиш или Гевгелија.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.930
Поени од реакции
6.094
Точно е, знам луѓе што чекаат веќе скоро 2 месеци а авто школите примаат ученици. Туку нели можат да полагаат во друг град? Еве кај е Радовиш или Гевгелија.
Kolko sto razbrav trebalo da ide komsija od stip za poligon i gradska ama istite ne idale ili nemale vreme za da dojdat taka razbrav od dete sto ceka gradska da polaga.
 
Член од
31 март 2013
Мислења
320
Поени од реакции
197
Ve boli gajle vo Strumica. Polovina Tetovo i Gostivar nitu znaat shto e vozachka dozvola...Ako te fatat bez vozachka glumi deka si od plemeto i spremi 200-300 evra za podmachkuvanje ...uzhivaj i plivaj.
Na primer na Zapad nikoj ne semee da te chepne ako se identifikuvash kako zhensko do pladne, mashko popladne a vo vechernite chasovi si neshto od LGBTXYZ...so varijacija sekoi 34,5 minuti.
Добро бе што глупости пишуваш и јадеш го*на , какви се овие глупости со женско, машко, лгбти ? не си воопшто интересен/а а ако ти е шега верувај е глупава . Единствено што ти е на место е тоа за Тетово и Гостивар. Тие другите што живеат таму се ептен гадно племе. Крајно нецивилизирано само за националистички и ниски побуди ги занима.

Доаѓа живот :D
Ова нема врска со тој фамозен живот едноставно се спороведува постапка за доделување, одземање на лиценца за испитен центар, тоа секаде се случува/ло и ќе се случува. Објавување повик, рок за аплицирање, доделување, евентуални првостепени,второстепени жалби... итн...
 

Morgan Freeman

Немодератор
Член од
23 април 2010
Мислења
2.921
Поени од реакции
4.366
Ова нема врска со тој фамозен живот едноставно се спороведува постапка за доделување, одземање на лиценца за испитен центар, тоа секаде се случува/ло и ќе се случува. Објавување повик, рок за аплицирање, доделување, евентуални првостепени,второстепени жалби... итн...
А ти бре чичко што глупости трескаш и јадеш тоа што му го понуди на членот погоре? Тоа не смее да се случува! Дали ти е јасно на тебе тоа? Вакви работи НЕ СМЕАТ ДА СЕ СЛУЧУВААТ! Тие протоколи и процедури што ги спомнуваш треба на време да се средат за да нема застоји, ама ете Фиром сме и очигледно некој си го гледа интересот пред општото добро.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.860
Поени од реакции
34.902
Какви глупости истреска ни сам не е свесен. :pos::pos: Постапки лиценци испитни центри второстепени комисии жалби, а 3 месеци нема испитна комисија и буквално е парализиран еден од најпотребните органи во државата.:pos: Сечи си главата и у паројо.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.120
Поени од реакции
15.931
За во Гвг пред некоја година идеа овие од Струмица.
Значи не е само Струмица, изгледа цел југоисток е сјебан со возачки добивање сега. :D
Смешно е колку е трагично.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
ааааа затоа кога се возиме низ источна Мкд нема коли по патиштата ни за лек :eek:
 
Член од
29 септември 2017
Мислења
178
Поени од реакции
102
Скоро во цела Македонија е проблем со испитните комисии. И во Скопје се случуваше чистка на членови од комисиите за полагање под изговор дека им истекле лиценците и слични глупости, јавна тајна е дека голема улога игра политиката и партиите. Како што пиша членот погоре, се бара начин да се дадат лиценци на луѓе блиски до власта.
 
L

Löwe

Гостин
И во Прилеп/Битола (бидејќи е истата комисија) го имаше истиов проблем пред 3 години. Кога почна да се полага се закажуваше за 3 месеца унапред термин. Јас баш тогаш полагав и морав второ лекарско да вадам ради тој проблем.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom