Во Косово ја запалиле славомакедоската идентификувачка пачавра

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.127
Поени од реакции
17.438
Две опции имаме. Или ќе се фокусираме на битни работи како сиромаштија, економија итн или ќе отвориме група на фејсбук и ќе постираме слики да видиме на кој му е поголем.

Мене ако ме прашаш ова со знамево е во идеално време да одвлече внимание од зголемувањето на акцизата за нафта.

Али битно лупај се во гради, сигурен сум дека така ќе го наполниш стомакот.
Во Германија, и сличните моќни земји, заради што се одвлекува внимание?
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.253
Поени од реакции
3.935
Во Германија, и сличните моќни земји, заради што се одвлекува внимание?
Германија ти е најлош пример за тоа :pos:

Секаде има причина за одвлекување внимание само разликата е швабата има пари да си го лади на море во Шпанија и баш го боли што рекол Косоварот.

Кај нас за жал ситуацијата е таква што провокации имаш од сите страни, а овие што се на власт и тие пред нив по дипломатија едвај 2-ка извадиле.

Али да се вратам на темата. Муабетот ми е немаш никаква полза од дебатирање на оваа тема.

На пример теми како екологија и економија т.е воздух и покачување даноци директно влијаат на секојдневниот живот на цела популација и прилично сум сигурен дека со фокус на тој дел животот би се подобрил.

За разлика од тоа правење муабет за некој неандерталец што запалил знаме и мисли дека го фатил господ за муда е чисто губење време.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
31.900
Поени од реакции
36.479
Не знам што ве чуди. Така е тоа кога ќе му подадеш рака на непријателот. Башка диво племе...
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
760
Поени од реакции
889
Не ме боли тоа што запалиле знаме, секој може да запали. Ме боли тоа што никој не реагира за тоа, само го сместуваат во категорија „не-насилен акт“. А уште повеќе ме боли пресудата од 700 години затвор, ме боли што не е СМРТНА КАЗНА, ме боли тоа што терористи по 12 години ќе излезат пак од затвор, и ќе убиваат луѓе. Ме боли тоа што Америка и Европа бара права, а тие ги убиваат сите пред нив, ме боли тоа што огромни идиоти си ја ништат НАЦИЈАТА затоа што не се задоволни од власта.

МЕ БОЛИ ТОА ШТО ГОДИНИ СМЕ ИМАЛЕ НАЦИЈА, СМЕ НЕМАЛЕ ДРЖАВА. СЕГА ИМАМЕ ДРЖАВА ЈА ГУБИМЕ НАЦИЈАТА!


Темата можеби за некого е небитна, затоа што тој нема некој кој го изгубил поради такви неандерталци, нема некој кој е потенционална цел на тие ТЕРОРИСТИ или пак не е тој директна цел на тие терористи, на кој му се прогледува цело време низ прсти бидејќи тој проблем е исто тежок колку проблемот со загадениот воздух, екологија, проблемот со ниски плати а висока потрошувачка. Додека нема првда и безбедност, нема ништо. Секоја закана треба да биде санкционирана навремено, за потоа да не се појави повторно во поголеми размери.
 
Последно уредено:

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.127
Поени од реакции
17.438
Германија ти е најлош пример за тоа :pos:

Секаде има причина за одвлекување внимание само разликата е швабата има пари да си го лади на море во Шпанија и баш го боли што рекол Косоварот.
Aко луѓето во Германија ги боли стап за палење на знамињата, кој е мотивот на "луѓето" што ги палат знамињата? до кога ќе си рационализирате дека се е политички наметнато? зошто не палеа знамиња пред да ги осудат оркиве?

Во економски најбогатите земји партал ги праат со тероризам, земји каде што буквално да седиш дома само се ти е платено, така да муабетите дека тоа се прави од економски причини се само тоа, муабети и тероии. Се знае што е причината, религијата и НИШТО друго, дали има лидери на тие терористи кои зимаат големи пари за да ги водат обичните смртници, да. Но ДАЛИ некој од тие ќе земе пушка да се бори, ако ја нема верата позади него? секако дека не, земи направи статистика и види колку теорристички акти има од страна на племињата, а колку има од другата страна - пред да ми кажеш дека ги плаќаат, ќе те прашам само зошто не плаќаат и припадиници на други религии да го праат тоа, еве фино лепо сега некој да ти плати тебе да идеш да војуваш за некоја кауза - ќе се согласиш ли?

Така да фантазииве ваши кај да се ќе ви се удрат од глава, нема да ви успее вечно да си се тешите, еднаш ќе бидете и вие директно засегнати да видиш како одма после муабетите за виши политики ќе ги заборавиш.

П.С. Не ме интересира КОЈ СТОИ И ДАЛИ позади тие терористички акти, дали некој ги тера, им плаќа или што и да е, прашав ЗОШТО нема од другата страна луѓе што го прават истото ЗА ПАРИ (статистички еднаква застапеност) не 5:150
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.253
Поени од реакции
3.935
Aко луѓето во Германија ги боли стап за палење на знамињата, кој е мотивот на "луѓето" што ги палат знамињата? до кога ќе си рационализирате дека се е политички наметнато? зошто не палеа знамиња пред да ги осудат оркиве?

Во економски најбогатите земји партал ги праат со тероризам, земји каде што буквално да седиш дома само се ти е платено, така да муабетите дека тоа се прави од економски причини се само тоа, муабети и тероии. Се знае што е причината, религијата и НИШТО друго, дали има лидери на тие терористи кои зимаат големи пари за да ги водат обичните смртници, да. Но ДАЛИ некој од тие ќе земе пушка да се бори, ако ја нема верата позади него? секако дека не, земи направи статистика и види колку теорристички акти има од страна на племињата, а колку има од другата страна - пред да ми кажеш дека ги плаќаат, ќе те прашам само зошто не плаќаат и припадиници на други религии да го праат тоа, еве фино лепо сега некој да ти плати тебе да идеш да војуваш за некоја кауза - ќе се согласиш ли?

Така да фантазииве ваши кај да се ќе ви се удрат од глава, нема да ви успее вечно да си се тешите, еднаш ќе бидете и вие директно засегнати да видиш како одма после муабетите за виши политики ќе ги заборавиш.

П.С. Не ме интересира КОЈ СТОИ И ДАЛИ позади тие терористички акти, дали некој ги тера, им плаќа или што и да е, прашав ЗОШТО нема од другата страна луѓе што го прават истото ЗА ПАРИ (статистички еднаква застапеност) не 5:150
Па тоа велам и јас зошто не палеа пред да ги осудат? Пошто некој го нарачал тоа.

Еве зошто не протестираат за загаденоста? Пошто се пикнаа на фотелји.

Во врска со економијата и религијата се е поврзано. Религијата е алатка за манипулација и ако не е таа ќе биде некоја друга.

Разликата помеѓу нас и поразвиените земји е што полесно е да манипулираш очаен човек со празен стомак пошто он тогаш мисли само за гол опстанок.

Инаку луѓето се убиваат милиони години од најразлични причени.

Од друга страна се согласувам дека Исламот како религија е доста опасен само што треба да ја земеш во предвид и нивната ситуација.

Имаш доста долг период каде невини цивили се бомбардирани делумно од УСА и Русија делумно од нивни локални герили.

Имаш деца израснати во таква дистопија и реално дури и без религија не треба премногу напор за да изманипулираш такви особи на раб на егзистенција, во постојан терор, бомбардирања, јавни егзекуции и најразлични гнасотии кои ние не можеме да ги замислиме, а за нив е секојдневие.

Во споредба со западот кај нив човечката и материјалната штета е неспоредлива. На запад се на се умреле помалку од 0.00000001% додека кај нив секој втор ден имаш бомбардирања и егзекуции.

Да не должам муабетот ми е дека треба да се ставиш и во нивни чевли и друга работа е дека во хаосот наречен војна правилата не важат и многу лесно е да кажеш дека се варвари и фанатици.

П.С Имаш и од другата страна иако помалку се.застапени што е резултат на општата благосостојба на западот.

П.С2 Друга работа имаш земји како Индија и Пакистан со скоро 300 милиони муслимани па нема терористички напади или ако има тие се исклучок, а не правило.

П.С3 Не ги бранам бомбашите и овие што палат знамиња само што потребно е да ги согледаш сите агли

П.С4 Се е политика
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
33.879
Поени од реакции
51.232
П.С2 Друга работа имаш земји како Индија и Пакистан со скоро 300 милиони муслимани па нема терористички напади или ако има тие се исклучок, а не правило.
:lolzz:
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
760
Поени од реакции
889
Пријателе, а да одиш малце да се релаксираш некаде? Стварно забегуваш со примериве...

Индија има 1 милијарда 324 милиони население од кои повеќе од 85% се декларират во религиозната група „Хиндуизам“. Со примериве што ги даваш да не знае човек дали да се смее или да плаче.
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
760
Поени од реакции
889
А како вчера да беше :)
Не беше вчера, нема ни да биде. Прво тоа знае е Албанско знаме, а не косоварско. Никој не зборува за Албанците од Албанија туку за косоварите кои ги прават проблемите.

Конкретно зборуваме за терористите, и за реакцијата од косово во која треба да се сноси одговорност. Поради тоа што цивилното население не се чуствува безбедно, се упатуваат закани за кои не се превзема ништо... Длабока тема...
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
12.477
Поени од реакции
9.421
Не беше вчера, нема ни да биде. Прво тоа знае е Албанско знаме, а не косоварско. Никој не зборува за Албанците од Албанија туку за косоварите кои ги прават проблемите.

Конкретно зборуваме за терористите, и за реакцијата од косово во која треба да се сноси одговорност. Поради тоа што цивилното население не се чуствува безбедно, се упатуваат закани за кои не се превзема ништо... Длабока тема...
Да не си грешка малце во врска со знамето? Ај види читни провери па врати се и сподели.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.253
Поени од реакции
3.935
Пријателе, а да одиш малце да се релаксираш некаде? Стварно забегуваш со примериве...

Индија има 1 милијарда 324 милиони население од кои повеќе од 85% се декларират во религиозната група „Хиндуизам“. Со примериве што ги даваш да не знае човек дали да се смее или да плаче.
Islam is the second largest religion in India, with 14.2% of the country's population or roughly 172 million people identifying as adherents of Islam (2011 census).

Според Google Индија има 172 милиони, слична бројка има и Пакистан тоа ти се 300 милиони не знам што не ти е јасно.[DOUBLEPOST=1510089706][/DOUBLEPOST]
Имаш статистики на нет 170 милиони се Индија и уште толку Пакистан тоа се 300+ милиони.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_terrorist_incidents_in_India

Во Индија од 1970 до 2017 има 18900 жртви на тероризам што е буквално нула во споредба со материјалната и човечката штета која е резултат на политичките игри на УСА и Русија на блискиот исток.

П.С Далеку од тоа дека ги оправдувам ама опасноста од тероризам е преовеличена.

ИСИС служеше само како алатка за заплашување они имаа 0% шанса за победа против воени империи како УСА и Русија со трилиони долари инвестирано во наоружување.
 
Последно уредено:

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
33.879
Поени од реакции
51.232
Во Индија од 1970 до 2017 има 18900 жртви на тероризам што е буквално нула во споредба со материјалната и човечката штета која е резултат на политичките игри на УСА и Русија на блискиот исток.
А у Пакистан?
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.253
Поени од реакции
3.935
А у Пакистан?
За Пакистан не најдов официјални статистики. Според трети страни починати се 62500 до 2017 што не е за потценување, но статистички прилично мала бројка т.е 0.031794871794871796% од целата популација во огромен период.

Друга работа е што не се сите терористички напади вина на муслиманите и понатаму имаш ред други варијабли како на пример прогласување на политички противници за терористи итн итн.

Војните на УСА во Ирак и Авганистан слободно можеш да ги наречеш терористичка инвазија.

Така да лесно е да генерализираме, а во реалноста проблемите се доста комплексни.

П.С Се согласувам дека како религија Исламот е изгубен во времето и треба и мора да еволуира, но далеку од тоа дека е единствена и главна причина за тероризмот.

П.С2 Јас предлагам да направиме експеримент на одредена група муслимани да им се даде соодветна едукација, храна, покрив над глава и мирен достоен живот и да видиме колку од нив ќе бидат бомбаши самоубијци.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom