Во Албанија отворена канцеларија на партијата на Македонците

Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.120
Поени од реакции
4.799
Македонија е сама слаба држава со нејасна иднина , и тешко е да им пружи некаква голема подршка на македонците надвор од Македонија. Денеска Албанија оди многу напред , во сите сфери : економија , култура , образование. Во Македонија веќе мислам дека нема ни музика , дали некој снима нова песна , дали нешто се дешава во оваа поле , дали некој издава некоја нова книга , освен овие ретардираните книги за основците.
Значи што има да им понуди Македонија како матична земја на македонците од Албанија ? Освен државјанствата кои им ги даваат.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.274
"Браво за Албанија"?

Tипично македонска реакција, која отсликува карактеристична малодушност.

Браво за Албанија кога ќе дозволи елементарни права за Македонците, право на изјаснување на попис и право на образование на мајчин јазик, не само во изолираниот џеб на Мала Преспа (кој им служи како алиби) туку на целата територија на Албанија, каде што ги има многу повеќе отколку во Пустец.
Слушајте малку што зборува Едмунд Темелко! Не скокајте како прлиња пред кобила!

Канцеларија има и Виножито во Солун. Доста со малодушност!

А на овие нашиве Албанци не им обрнувајте внимание по темава, тие не можат да ја додржат својата лицемерност и едвај чекаат да скокнат во бугарско/српско/грчките вагони на антимакедонизам. Ако не ги приметувате двојните аршини што се промовираат од нивна страна, ве жалам.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Од секој тоа може да го научите но од нас не. Ние за разлика од вашите македонци во Албанија сме во многу поголем број, вашите се по број се на се 250 лица. А и да бидеме реални како што треба, ке ми кажеш ли за што да ви бидеме благодарни, бидејки сте не убиле, бидејки сте не дискриминирале, затоа што за факултет сте убиле млади албанци, а пак за знаме сте прателе цела војска да интервенира како некој да ја нападнал земјата, за што?

Јас тврдо стојам на ставот дека ако не беше 2001, и ако албанците не се избореа за тие права никогаш немаше ни да ги добијат. Што значи дека сами ги добивме и ништо не сте ни дале, туку напротив сте постапиле. И нема за што да ви бидеме благодарни.

Maкедонци во Албанија има десетици илјади. Поголема дискриминација на национална основа отколку за времето на Енвер Хоџа - здравје. Не дека било подбро за времето на кралот Зог, или при побеснетите качачки орди во Втората свестка војна кои убиваа како да се на дивиот Запад, но нејсе да се задржиме на периодот после нив.

Конфликтот во 2001 е фингирана војна за трансфер на капитал, не се работи за никакви права, тоа се тешки глупости кои дури и лудиот во ДУИ одамна престана да ги вергла.

Сегашните привилегии, не права, кои ги уживате затоа што бевте инструмент за разбивање на Македонија како национална држава, не се вечни и не треба да бидат. Како рекол големиот стратег Бизмарк: се' се важи додека не се променат условите. И за се' се плаќа сметка. Sapient sat.

Што се однесува до канцаларијата во Тирана, добар почеток. Ќе биде успешен само и навистина си ги обезбедиме малцнските права. Албанија ветува добри односи, но пак е завиена во корупција и е oбременета како држава (некои се уште ја нарекуваат пропадната држава). Следува пописот во Албанија, а владата најверојатно ќе не изигра и нема да стави графа Македонец на пописните листови, и покрај ветуваето на Бериша. Слично ќе биде и на пописот во Македонија, зошто мора да се одржи лагата вградена во Охридскиот договор; дури на пописот после претстоечкиов ќе биде регуларен.
 
Член од
13 декември 2009
Мислења
1.307
Поени од реакции
647
Од секој тоа може да го научите но од нас не. Ние за разлика од вашите македонци во Албанија сме во многу поголем број, вашите се по број се на се 250 лица. А и да бидеме реални како што треба, ке ми кажеш ли за што да ви бидеме благодарни, бидејки сте не убиле, бидејки сте не дискриминирале, затоа што за факултет сте убиле млади албанци, а пак за знаме сте прателе цела војска да интервенира како некој да ја нападнал земјата, за што?

Јас тврдо стојам на ставот дека ако не беше 2001, и ако албанците не се избореа за тие права никогаш немаше ни да ги добијат. Што значи дека сами ги добивме и ништо не сте ни дале, туку напротив сте постапиле. И нема за што да ви бидеме благодарни.
Јас мислам дека се 2,5 луѓе, ака two and a half men!
п.с. Колку време не си се видел со Пикасо, да знам дали уште те држи треската по марамче за плачење за статуата на Џемо Хаса.
п.п.с. Уште никој не се извини за коментарот дека Македонците се болна нација
 

hotmail

GiO
Член од
1 февруари 2008
Мислења
1.333
Поени од реакции
426
Maкедонци во Албанија има десетици илјади. Поголема дискриминација на национална основа отколку за времето на Енвер Хоџа - здравје. Не дека било подбро за времето на кралот Зог, или при побеснетите качачки орди во Втората свестка војна кои убиваа како да се на дивиот Запад, но нејсе да се задржиме на периодот после нив.

Конфликтот во 2001 е фингирана војна за трансфер на капитал, не се работи за никакви права, тоа се тешки глупости кои дури и лудиот во ДУИ одамна престана да ги вергла.

Сегашните привилегии, не права, кои ги уживате затоа што бевте инструмент за разбивање на Македонија како национална држава, не се вечни и не треба да бидат. Како рекол големиот стратег Бизмарк: се' се важи додека не се променат условите. И за се' се плаќа сметка. Sapient sat.

Што се однесува до канцаларијата во Тирана, добар почеток. Ќе биде успешен само и навистина си ги обезбедиме малцнските права. Албанија ветува добри односи, но пак е завиена во корупција и е oбременета како држава (некои се уште ја нарекуваат пропадната држава). Следува пописот во Албанија, а владата најверојатно ќе не изигра и нема да стави графа Македонец на пописните листови, и покрај ветуваето на Бериша. Слично ќе биде и на пописот во Македонија, зошто мора да се одржи лагата вградена во Охридскиот договор; дури на пописот после претстоечкиов ќе биде регуларен.
Јас реков и претходно, еве ке ти кажам уште еднаш, соберете се ти и таа бети погоре заедно со Темелко и Груевски и одете организирајте ги луѓето на митинг среде Тирана ако се десетици илјади. Нема тука многу да се врегла, викаш сте толку оди собери ги само 5% од таја бројка и дојди потоа ке дискутираме. Дотогаш здравје.

Ти можеш да кажеш што сакаш, но факт е дека 2001 беше почетокот, за албанците да ги оствараат основни права во ова држава.

Јас мислам дека се 2,5 луѓе, ака two and a half men!
п.с. Колку време не си се видел со Пикасо, да знам дали уште те држи треската по марамче за плачење за статуата на Џемо Хаса.
п.п.с. Уште никој не се извини за коментарот дека Македонците се болна нација
Се гледа колку патите од Пикасо, па мора секој втор пост, да го споменуваш. Изгледа добро ве плеснал, алал да му е. :)
 
Член од
13 декември 2009
Мислења
1.307
Поени од реакции
647
Се гледа колку патите од Пикасо, па мора секој втор пост, да го споменуваш. Изгледа добро ве плеснал, алал да му е. :)
Од човек кој е очигледно нацист, антимакедонец, полн со омраза и гнев, и кој неколку пати упатуваше јавни навреди мислам дека и не се очекува ништо друго. Зборам за Пикасо нормално.
п.с. уште не се извинивте за болна нација коментарот... ех, и јас што се замислувам незнам
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.093
Поени од реакции
163
Od Albanci koi gi imame doma da begas podaleku.Polni se od zavist i ljubomora.

Sepak bravo za drzavata Albanija za otvoranjeto na kancelarija na partijata na Makedoncite.
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.800
Поени од реакции
2.598
Јас реков и претходно, еве ке ти кажам уште еднаш, соберете се ти и таа бети погоре заедно со Темелко и Груевски и одете организирајте ги луѓето на митинг среде Тирана ако се десетици илјади. Нема тука многу да се врегла, викаш сте толку оди собери ги само 5% од таја бројка и дојди потоа ке дискутираме. Дотогаш здравје.

Ти можеш да кажеш што сакаш, но факт е дека 2001 беше почетокот, за албанците да ги оствараат основни права во ова држава.



Се гледа колку патите од Пикасо, па мора секој втор пост, да го споменуваш. Изгледа добро ве плеснал, алал да му е. :)
2001 бил почеток на албанците за основни права?Грешка!Тоа беше неуспешен обид за креирање на Голема Албанија,поправиме ако грешам но за време на војната во Струга и западниот дел на Македонија се бараше независност под името Илирида.За време на Косовската криза многу Албанци дојдоја во Македонија со насмеани лица кои подоцна се покажаја како фејк..ние македонците од секогаш сме научени да го делиме ова парче земја со која било нација..само кој колку сваќа.
 

hotmail

GiO
Член од
1 февруари 2008
Мислења
1.333
Поени од реакции
426
Од човек кој е очигледно нацист, антимакедонец, полн со омраза и гнев, и кој неколку пати упатуваше јавни навреди мислам дека и не се очекува ништо друго. Зборам за Пикасо нормално.
п.с. уште не се извинивте за болна нација коментарот... ех, и јас што се замислувам незнам
Greska si, covekot so tie sto imaat takvi razmisluvanja taka i ke im odgovori, a za kraj ne sum negov advokat, imas "private message" ako imas nesto protiv nego postovi, obrati se kaj nego.

ps. Toj sto te narekol "bolna nacija" od nego baraj izvinuvanje, ne od nas :).

2001 бил почеток на албанците за основни права?Грешка!Тоа беше неуспешен обид за креирање на Голема Албанија,поправиме ако грешам но за време на војната во Струга и западниот дел на Македонија се бараше независност под името Илирида.За време на Косовската криза многу Албанци дојдоја во Македонија со насмеани лица кои подоцна се покажаја како фејк..ние македонците од секогаш сме научени да го делиме ова парче земја со која било нација..само кој колку сваќа.
Zarem ne ni bese ponudeno, da ja delime makedonija?

Pa da bides siguren, deka utre albancite da baraat podelba na makedonija toa ke se sluci, i najverojatno bez vojna, tuku bratska podelba :).
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
"Браво за Албанија"?

Tипично македонска реакција, која отсликува карактеристична малодушност.

Браво за Албанија кога ќе дозволи елементарни права за Македонците, право на изјаснување на попис и право на образование на мајчин јазик, не само во изолираниот џеб на Мала Преспа (кој им служи како алиби) туку на целата територија на Албанија, каде што ги има многу повеќе отколку во Пустец.
Слушајте малку што зборува Едмунд Темелко! Не скокајте како прлиња пред кобила!

Канцеларија има и Виножито во Солун. Доста со малодушност!

А на овие нашиве Албанци не им обрнувајте внимание по темава, тие не можат да ја додржат својата лицемерност и едвај чекаат да скокнат во бугарско/српско/грчките вагони на антимакедонизам. Ако не ги приметувате двојните аршини што се промовираат од нивна страна, ве жалам.

Ех, добро шо го спомна Темелко. Тој. Баш тој кој што го величиш.

Не беше тој кој што маваше груда дека има 500.000 македонци во Албанија, и не успеа едно пратеничко место да обезбеди? Чинам тој беше или има друг некој на кој што алудираш?
Е сега. Елементарни права, македонците ќе добијат во Албанија, кога цела Албанија ќе добие елементарни права. Вајрлес интернет е сајенс фикшн во Албанија. И за албанците, сакаш веруј, сакаш не.

Е сега, да резимираме малку за тие твои (и мои) права, помеѓу албанците во Македонија, и македонците во Албанија.

Албанци убиени во Македонија од страна на режимот на Бранко.
Македонци убиени во Албанија од нечиј режим...нема.

Македонец ќе убие албанец (во Топанско поле) ќе се шета слободен. Албанецот ќе го најде македонецот како се шета слободен, ќе го убие, и ќе јаде доживотна робија. Албанците не се угнетени од системот? Ма дај...

Генерал во АРМ јавно пред камери изјави (и го попуши после изјавата) дека албанците не заслужуваат да бидат унапредени во АРМ... он бил должен само да ги вработи како бројка...

Во историјата на Р. Македонија, во ниеден учебник не е спомнат ниеден албански деец на територија на Р. Македонија. Такви многу ги има. Ниедно албанско име не се спомнува за време на Крушевската Република. А пустиот Крушевски Манифест како црвст доказ дека такви постоеле.

Во Албанија, тоа не им го прават на македонците.

И НЕ! Секој во Албанија има право да си се пише што сака. Има графа "Други".. Кога 300.000 македонци во таа графа ќе се потпишат Македонци, тогаш ќе се воведе посебна графа Македонец. За бројка од 50.000... наспроти 25% застапеност на албанците во Македонија...споредбата ти е глупава и смешна. Без разлика дали ти прифаќаш или не. Реалноста е друга.

Самите македонци во Албанија не знаат ни самите што се, и што сакаат. Никој со нож во грб не им седи. Во Македонија пак...од лично искуство можам да ти кажам дека презимето на дедо ми насила било променето со -ски. Чист обид за дискриминација...

Е богами, нече мочи.
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Е сега, да резимираме малку за тие твои (и мои) права, помеѓу албанците во Македонија, и македонците во Албанија.

Албанци убиени во Македонија од страна на режимот на Бранко.
Македонци убиени во Албанија од нечиј режим...нема.
Изгледа јас сум најмалку упатен на форумот. Ајде дај дообјасни ако сакаш.

Македонец ќе убие албанец (во Топанско поле) ќе се шета слободен. Албанецот ќе го најде македонецот како се шета слободен, ќе го убие, и ќе јаде доживотна робија. Албанците не се угнетени од системот? Ма дај...
Аха... да баш така... какви се шансите јас да одам да се шетам на шара без некој да ми се прави каубоец (ако воопшто стигнам до одредени делови на шара) а колкави се шансите ти да одиш на пример во Муртино (струмичко) без никој да се замара со тоа што си или каков си.

Генерал во АРМ јавно пред камери изјави (и го попуши после изјавата) дека албанците не заслужуваат да бидат унапредени во АРМ... он бил должен само да ги вработи како бројка...
Професионално се закопал.

Во историјата на Р. Македонија, во ниеден учебник не е спомнат ниеден албански деец на територија на Р. Македонија. Такви многу ги има. Ниедно албанско име не се спомнува за време на Крушевската Република. А пустиот Крушевски Манифест како црвст доказ дека такви постоеле.
Ова е точно и така е. Но системот на Македонија за образование изоставува и многу Македонци.

Во Албанија, тоа не им го прават на македонците.
Да Албанија е ветената земја. :)

И НЕ! Секој во Албанија има право да си се пише што сака. Има графа "Други".. Кога 300.000 македонци во таа графа ќе се потпишат Македонци, тогаш ќе се воведе посебна графа Македонец. За бројка од 50.000... наспроти 25% застапеност на албанците во Македонија...споредбата ти е глупава и смешна. Без разлика дали ти прифаќаш или не. Реалноста е друга.
Човеков живот е вреден дали е еден или 100.000. Смешно е да се зборува за права како нешто за кое што се треба да се исполни квота. Ова во Македонија со квотата од 20% не е веќе права. Права се да се формира партија, да нема дискриминација, да не се деградира некој поради националното итн... 20ката веќе се привилегии (како што кажа некој друг). Исто така и може да стане збор за конститутивен народ кој се потрудил (со својата бројка/тежина) да придонесе за осамостојување, формирање и одржување на државата. Но Албанците очигледно не се дел од оваа држава бидејки како што гледам ти ја браниш Албанија. Во ред е, си ја осеќаш како матична земја... јасно ми е тоа, ама не мешај човекови права со права од друг тип. Никој во Албанија не бара Македонски да се зборува во парламентот. Не се секирај, хомогеноста владее кај нив.

Самите македонци во Албанија не знаат ни самите што се, и што сакаат. Никој со нож во грб не им седи. Во Македонија пак...од лично искуство можам да ти кажам дека презимето на дедо ми насила било променето со -ски. Чист обид за дискриминација...
Штета. Навистина жално. Е ова веќе е дискриминација. Во Албанија сите Македонци имаат Македонски имиња... и да мојот дедо не беше -ич па -ов... не само вие патите. Не викам дека е праведно ама како да живееш во меурче со полу-пропустлива мембрана. Што сакаш пушќаш што сакаш не. А за тоа што Македонците во Албанија не знаат што се кој е крив? Кој може да се меша во самоспознавањето а? Па се знае сигурно не беше Литванија за тоа крива.

Случајот Македонци во Албанија е различен од случајот Албанци во Македонија. Значи не треба да има споредби. Едноставно што треба да има во Албанија се човековите права и да не им се попречува на Македонците во формирање на свои органи и градење на својата самосвест. Ништо друго не е потребно. Значи ова важи за учебници на граница и ред други работи.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Се гледа колку патите од Пикасо, па мора секој втор пост, да го споменуваш. Изгледа добро ве плеснал, алал да му е. :)
Ме љуби бе, тој е мој потаен фан, си зачувува одломки од текстови напишани од мене, и си ги користи као што он сака.

Ме сака, го осеќам, секогаш коа збора за мене, ми гори десното уво. (значи ми се восхитува) :)
 
Член од
8 април 2010
Мислења
1.182
Поени од реакции
281
Генерал во АРМ јавно пред камери изјави (и го попуши после изјавата) дека албанците не заслужуваат да бидат унапредени во АРМ... он бил должен само да ги вработи како бројка...
И НЕ! Секој во Албанија има право да си се пише што сака. Има графа "Други".. Кога 300.000 македонци во таа графа ќе се потпишат Македонци, тогаш ќе се воведе посебна графа Македонец. За бројка од 50.000... наспроти 25% застапеност на албанците во Македонија...споредбата ти е глупава и смешна. Без разлика дали ти прифаќаш или не. Реалноста е друга.
А што треба да ги унапредува и со чинот да се снимаат во касарната со албанско знаме , нека одат во албанија тамо нека глумат офицери у албанска војска.
Таа бројка од 25% на пописот настана кога сите албанци си ги пишаа роднините по Швајцарија , Германија , Косово дека се државјани на Македонија. Тие 25% ќе беа само 15 да не останаа косовскикте албанци кои ги прими Македонија како бегалци и им даде државјанство и права и сга се бунат дека биле дискриминирани.
Се гледа колку патите од Пикасо, па мора секој втор пост, да го споменуваш. Изгледа добро ве плеснал, алал да му е. :)
Таква интелегенција и култура мора да се споменуе , ние многу ги поштуеме таквите интелектуалци од средниот век
 

Kajgana Shop

На врв Bottom