Во Аеродром секој понеделник ќе се крева знаме и ќе се пее химната на Македонија

Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.705
Поени од реакции
1.618
http://www.dnevnik.mk/default.asp?ItemID=184648541325A5448450F630CCEF5642

Од оваа учебна година, секој понеделник во школските дворови на основните училишта ќе се изведува церемонијал на кревање на државното знамето и интонирање на химната на Република Македонија.

Што мислите за овој чекор на општина Аеродром ? според мене,позитивно од нивна страна,бидејќи од мали нозе се крева патриотизмот на децата.

Иако,кога ќе подразмислам,можеби ова го прават за да исперат образ поради Албанизирањето на средното Хемиско во сред Аеродром,но сепак е за почит одлуката.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
11.956
Поени од реакции
18.049
Иако,кога ќе подразмислам,можеби ова го прават за да исперат образ поради Албанизирањето на средното Хемиско во сред Аеродром,но сепак е за почит одлуката.
Не можат да го/ги исперат :

- редовното сквернавење на се од македонско потекло од несфатените балкански племиња
- редовното тепање/убивање на се од немакедонско потекло од исти или слични племиња
- редовното салутирање на министри и пратеници од владата на споменици на агресор на сопствената земја
- враќањето на Хашките случаи
- ставањето на бранителите на најнизок општествен степен
- неуспехот на локалните избори во Кичево и Струга
- знамињата по западната магистрала
- заличувањето на населби во Скопје и други места на Кандахар
- протестот (протестите) за поддршка на осудените од Монструм
- фиромизирањето, а и лицемерието на нивни членови кои од Ханиоти пишат мудрости за тие заминати на летување кај комшиите
- радикализирањето на муслиманите во Лабуништа, Октиси и околината
- неодењето за 2-ри Август во Прохор Пчињски, истовремено фешти на Зебрњак
- газењето на сите права на македонските малцинства во соседите, истовремено секакви права за нивните малцинства кај нас
- идеите за некаква заедничка историја со Бугарија
- коалицирањето со терористи и нивно амнестирање


За економија и да не коментираме.Тој патриотизам ни е уште послаб.
А искрено ми заличи и на Титовите пионери.Уште ваква слика им зафали во училиштата, нормално свечАно урамена
 

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
632
Поени од реакции
621
А искрено ми заличи и на Титовите пионери.Уште ваква слика им зафали во училиштата, нормално свечАно урамена
Може ќе уфрлат некоја бонус трака на цеде-то со химната: „Друже Грујо ми ти се кунемо“...
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.696
Поени од реакции
1.403
Сега во ОУ Даме Гурев во Чаир нека продолжат кај Меџити нека рине таму химната во 8:00 па ке правиме муабет, а вака во скоро чисто етничка населба кадешто 92% се Македонци може не химната и ода на радоста да трешти.

... само од многу дигање на знамиња и пеење химни да не ги понесе тоа патриотизмот па да се претвори во национализам и уште од мали место два на час да дигаат три прста надвор.
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.696
Поени од реакции
1.403
:pos::pos::pos::pos: Уз маршала грујо :pos::pos::pos:
Како тргнало може и за упис во прво одделение ке има задолжителна заклетва пред букварот со вкрстени лењир и молив.
 

Казаки

Атаманот - Army of Christ
Член од
2 септември 2011
Мислења
1.518
Поени од реакции
1.951
05/09/2014, 21:46 Повеќе →
ДУИ повторно го згазија македонското државно знаме

Функционери на Демократската унија за интеграција побарале да се тргнат државните знамиња поставени покрај спомен-плочата на местото каде некогаш се наоѓала куќата на Мајка Тереза во центарот на Скопје. На одбележувањето на 17-годишнината од упокојувањето на нобеловката Гонџа Бојаџиу, од Здружението „Скопјанката Мајка Тереза“ беа поставени две државни знамиња на двете страни од плочата, но функционери на ДУИ, кои дојдоа да положат цвеќе, побарале да се тргнат знамињата, објави АлстаМПратеникот Рафиз Алити не сакаше да го коментира отстранувањето на државните знамиња . За тоа што спомен-плочата е на македонски и англиски јазик, Алити одговори дека цел свет знае која е Мајка Тереза.
„И покрај плочата, Мајка Тереза самата се изјасни на која заедница ѝ припаѓа, така што во светот се знае дека таа се изјасни дека е Албанка. Но, таа беше мајка на сите деца на светот, мајка на сиромашните во светот. Што се однесува до плочите, секако дека со време реалноста е реалност и плочата ќе биде и на албански јазик“, порача Разфиз Алити, пратеник на ДУИ.

http://lokalno.mk/dui-povtorno-go-zgazija-makedonskoto-drzhavno-zname/

ПС. Честитка за новите знамиња до општина Аеродром и патриотите од ВМРО-ДПМНЕ! Пред нивни очи ги трнаа знамињата, ама без грижа, битно децата од Аеродром ќе билдаат патриотски дух... FUCK YEAH!!!
 
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.074
Каква процедура ќе се применува во основните во Тетово?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom