Во Аеродром почнува да се гради Воден Парк

Член од
24 март 2010
Мислења
15.144
Поени од реакции
25.570
А вредноста на целиот проект е 1.200.000 евра.Од кај се други 600.000 (а во овие суми не се влезени средства за другите проекти во оваа општина) ?
Проектов не спаѓа во делот инфраструктура. Ова е веројатно во ставка просторно уредување. Инаку на Аеродром не и проблем да гради вакви проекти, бидејќи има многу висок прилив на средства од комуналии.
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
1.424
Поени од реакции
789
значи парков го прави општина Аеродром, а Аеродром има над 70000 жители многу повеке од многу градови во државава. значи останатите општини треба да го следат ова и да прават во своите општини, а не зошто таму се гради, ваму не!
Абе се океј тоа, фркава ми беше што кажа членот горе дека прво треба Скопје да се прави па после другите градови, што го прави Скопје како најценет град во Македонија ја стварно не знам.
 
Член од
11 јули 2009
Мислења
1.415
Поени од реакции
962
Ајде честито Аеродромци , се надевам и на Стевчо ке му текне да ги опраи парковите низ Карпош ....
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.574
и што е овде ново, Н И Ш ТО, го имаше и на сите вести
јас помислив нешто ќе прават во Пехчево или Демир Хисар
овака ова е стара песна,си наоѓат работа и пари за некои
нивни познати фирми и волкот сит и .................
Што не им текне конечно да го обноват и реконструираат,
Сарај, Хиподромот, езерото Треска или Гази баба па и тоа
е Скопје и таму живее народ ама тие не се во Аеродром или
Центар а беа толку убави излетнички места во минатото.
Поготово Сарај и Хиподром, за викенд немало место за скара да се сврти...
Ама ок, го поддржувам проектов треба да ни се разубавува скопјево, ама треба подеднакво во секоја населба. По мене аеродром е најубавата населба во скопје, (инаку од Маџари сум, да не испадне сам себе пофалио), и колку што пратам аеродромци се задоволни од градоначалникот, овде во маџари многу работи ни фалат, на прво место, еден трговски и пазарче ни фали, а после некое убаво паркче на пример во основното Наум Наумовски Борче има многу голем двор кој е запуштен со дива трева која од време на време ја косат. Поентата ми е дека имаме доволно простор и дека треба малку да се вложи и подалеку од центарот на скопје, малку да се избалансира тоа градење.
И не само за скопје да се направи некаков баланс туку и во другите градови да се направи нешто, и тие луѓе сакаат да им се разубави и расчисти околината.
Иначе искрено мислам дека тоа се многу пари (1 милион евра) за овој парк. Некој пак сака да си стави нешто под ракав.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.131
Поени од реакции
18.128
Проектов не спаѓа во делот инфраструктура. Ова е веројатно во ставка просторно уредување. Инаку на Аеродром не и проблем да гради вакви проекти, бидејќи има многу висок прилив на средства од комуналии.
Во право си :pipi:
Буџет на Општина Аеродром
Ставка Урбанистичко планирање и просторно уредување 4.430.000 евра
- Парк Аеродром ~ 660.000
- Уредување на влезот во општината ~ 500.000
- Плоштад Јане Сандански ~ 500.000
- Воден парк ~ 1.200.000
Вкупно четирите проекти 2.860.000 евра.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.723
Поени од реакции
9.836
Ја и понатаму стојам,стоев и ќе стојам на муабетот дека секоја општина (од урбаните) има пари доволно за солидни и убави проекти кои ќе ги разубавуваат општините.. и шлајм ми е муабетот дека нема пари.. имаат и општините пари и државата може да помага на некој начин и преку донации и кредити , значи ако се сака се може.. све зависи од човекот кој стои на таа општина и од степенот со кој е вмешана политиката,да не кажам криминалот.
--- надополнето: 19 декември 2011 во 01:21 ---
Абе се океј тоа, фркава ми беше што кажа членот горе дека прво треба Скопје да се прави па после другите градови, што го прави Скопје како најценет град во Македонија ја стварно не знам.
Еден главен град имаме..нели е доволно.
 
B

BrunoFresh

Гостин
Од двокатни автобуси и некои смешни фасади (заедно со капијата - триумфалната порта) па се до водени паркови. А народот ќе се моча и ќе поминува низ триумфалните порти и ќе го слика изгледот пред фасадите на објектите. Исто така ќе се слика и од лајноврлачот во Вардар. А работата на луѓево, слабо со ветувањата.
 

VLJ

Член од
14 ноември 2011
Мислења
2.277
Поени од реакции
4.314
Еве јас сум од Штип и ми се допаѓа што се гради во Аеродром. До некаде е точно што пиша некој дека ако сака се' се може. Еве во Штип имавме еден посран плоштад, па градските власти земаа кредит од Светска Банка преку меѓународен проект и сега се гради на големо. Работата е некој малку да се порастрча, а не да чека пари да му паднат од небо.
 

C R E S

Chelsea Fan!
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.515
Поени од реакции
1.266
Се е добро ова и за државата и за скопје,конечно почна нешто да се гради како што треба..али на луѓето не им е до крадење и такви работи..Груевски само бес ствара кај народот и ништо друго..
 
Член од
18 април 2010
Мислења
2.632
Поени од реакции
3.506
Најдобро Аеродром да понуди опција rent-a-градоначалник, па Коневски да изгради нешто и по другиве општини. Аеродром и Карпош се доказ дека при избор на градоначалник, треба да се внимава на неговите квалитети, а не да се гласа за партијата од која доаѓа.
Прв го земам! Страчка нема врачка :D
Не, искрено, Кочани е во очајна состојба, градоначалникот ни е :гомце:.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.144
Поени од реакции
25.570
Не, искрено, Кочани е во очајна состојба, градоначалникот ни е :гомце:.
Како и во поголемиот дел од општините низ државава. За жал, досега никој не ја сфаќаше сериозно моќта на локалната власт, па и на локалните избори не се обрнуваше толку внимание. Сега кога општините имаат поголеми сретства на располагање, локалната власт може во некои сегменти да биде многу побитна од централната. Се надевам дека ќе почнеме покритички да ги опсервираме градоначалниците.
 
Член од
11 јули 2008
Мислења
4.572
Поени од реакции
3.268
Ајде честито Аеродромци , се надевам и на Стевчо ке му текне да ги опраи парковите низ Карпош ....
Кхм, Стевче ги решава суштинските проблеми на граѓаните како што се фекалните и атмосферските канализации, асвалтираните улици, паркинг простори, дворни огради, реновирани училишта итн.

Среќа што Општината не се занимава со вакви работи.
Патем премногу очигледно е дека Коневски не е кадарен еден ивичњак да направи. Со неговите раце управува Коце односно Владата.
 
P

PewDiePie

Гостин
Од двокатни автобуси и некои смешни фасади (заедно со капијата - триумфалната порта) па се до водени паркови. А народот ќе се моча и ќе поминува низ триумфалните порти и ќе го слика изгледот пред фасадите на објектите. Исто така ќе се слика и од лајноврлачот во Вардар. А работата на луѓево, слабо со ветувањата.
Не требаше уште да се возиме во тие одвратните автобуси од сфрј ебате неблагодарниот.

А гледам народов стварно во тешка сиромаштија е,нема пари ни за интернет да сере по форуми. ;)
--- надополнето: 19 декември 2011 во 06:52 ---
Не дека не го подржувам ова, мило ми е што се прави се средува градот но зошто мислиш дека прво Скопје треба да се прави, што е со другите градови кои што немаат канализација немаат чиста вода, без патишта, сепак Скопје не е центар на Македонија, голем ку* ако е главен град.
Не знам јас тоа баце,тие од горе така решиле.

Инаку ако е до мене јас првин би ги средил сите градови во Македонија па на крај Скопје.
 
B

BrunoFresh

Гостин
Не требаше уште да се возиме во тие одвратните автобуси од сфрј ебате неблагодарниот.

А гледам народов стварно во тешка сиромаштија е,нема пари ни за интернет да сере по форуми. ;)
--- надополнето: 19 декември 2011 во 06:52 ---
Ни сум од Скопје ни ме интересира. Што сакате прајте. Ако сакате свемирска база прајте абе ич не ме боли увото. Колку работи немате средено за граѓаните да можи да живеат нормален живот, ти најде да ми кажуваш за автобусите и водениве паркој. Ќе те видам во какво опшество ќе живејш ко ќе порасниш. Сеа за Македонија се бориш, утре ќе појдиш во странство да работиш и живејш. А ако останиш овде во Македонија, ко нема во водениот парк да работиш или во двокатен автобус и тоа на 2ри кондуктер.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom