Војска

Член од
13 април 2021
Мислења
1.036
Поени од реакции
3.499
А, кои тоа нешта се учат во војска господине Филоксенос? Пошто за ракување со оружје и основни воени работи сигурно не се потребни 2 години и 24/7 присуство во касарна. Тоа е нештото што нема смисла, а не пушките и физичката припрема.
Стратегија, тактика, дисциплина?
Или и тоа се учи со курс?

Какво време дојде за секој занает/професија има курс.

Мислам дека одењето во војска треба да си биде доброволно. И мислам дека ни малку не е за потценување воената служба, посебно па за тие генерации од периодот на ЈНА.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.474
Поени од реакции
13.562
Стратегија, тактика, дисциплина?
Или и тоа се учи со курс?

Какво време дојде за секој занает/професија има курс.

Мислам дека одењето во војска треба да си биде доброволно. И мислам дека ни малку не е за потценување воената служба, посебно па за тие генерации од периодот на ЈНА.
Буквално постот над твојот.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
5.827
Поени од реакции
8.366
Да има програма 2х2 месеци или нешто слично, каде што автобус те зема наутро, те носи во касарна или некаде в поле, таму активно користиш оружје и учиш вистински воени работи во траење од 6-7-8 часа и после тоа си ја бркаш слободно својата работа, океј. Јас прв ќе се пријавам за тоа. Ама, плачењето за двегодишните хигиеничарски служби во Бачка Паланка и како тоа создавало честити луѓе... литл тумороу.
3 месеци обука.... плус секоја година дур си резервист една недела вежба али да е бар и минимално платено е ОК.
 

Джонтра Вохохолта

I`m with the fucking FBI
Член од
20 јули 2020
Мислења
4.599
Поени од реакции
30.095
Војска бе :icon_lol:
Тие ЈНА генерации израснаа во бескичмењаци, морони, гледаа како се разјебава цела општествена имовина во 90-ти, дремеа на цела корупција, непотизам, некадарност без да зуцнат, не знам што мажественост стекнале во касарна ама сите се со стомачишта, крезуби и полуписмени, прости и глупави, на 55 делуваат како да имаат 94, инвентар на кладиони и кооперации и баш тие (и по нешто од АРМ) ги одгледале денешните генерации кои демек биле недоволно мажи. И жените им изгледаат соодветно, дебели, огрдени до даска, никакви.
Еден од најмалоумните митови е тој за служењето воен рок.
Мамица јебавале тоа гуштерите коа се вратат од аксер, растурале све живо, во касарни научиле знање како да се "скроти" жена па па па...:icon_lol:
Ко што кажа, класични бексичмењаци, искомплексирани морони и свиткана глава сабја не сече ликови. Воено воспитување значи да немаш право на збор и бескомпромисно да го слушаш тој што е над тебе како ти се издерава и лечи комплекси. Подоцна истото се резултира и во општественото опкружување каде масовно и слепо се слуша лидерот на партијата. Да не збориме за работната позиција каде шефот односно претпоставениот е секогаш во право и ти мора да го слушаш без да отвориш уста.

Али битно у војска они научиле да стануваат рано и да местат кревет. Јебала вас дисциплина, што значи тоа дисциплина што се учела у војска некој да ми објасни. Да станеш сабајле у 5 како ментален и да дремеш без некоја особена потреба и цел.

Да, воен рок ко што спомнаа погоре, одредени саати и време каде ќе поминеш низ психофизички спреми (не будала да ти се издерава да пумпаш склекови иако рамото ти искача од тежиште) каде ќе учиш етика, ракување со оружје, снаоѓање во рандом ситуации и слично.
А не да дремеш у рандом селендра 500 километри од дома, 9 месеци опкружен со разно разна истополова багра и во рандом саати будала ќе дојде да ти го размести креветот и да те тера 10 пати да го местиш и да те држи 6 саати на стража доека те шиба ветер а ти чуваш лопата и полско веце.

90% од ЈНА генерациите мечтаат по војска пошто тогаш прв пат у живот искочиле од дома и живееле со друштво а не со татко им и мајка им па им се видело некој вид слобода и братсво единство.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
12.372
Поени од реакции
12.801
Какво време дојде за секој занает/професија има курс.
Денеска во школите 70% се одлични, затоа што тате и мама интервенираат, професорите многу многу не смеат да се бунат. Денеска секој втор завршува факултет, а факултетите се на ниво на курс. А курсовите ... шорткат, како и све што се бара денеска во животот... полесниот пат. Општо кажано, општеството генерира неспособни дебили, плачковци, неспособни да расудуваат, неспособни да се снајдат, луѓе што се оtкажуваат и на најмалата пречка.

Поентата на воената обврска не е ниту до воената спремност, ниту до физичката спремност, тоа може да го направи секој и сам. Воената обврска е до менталната спремност за животот. Само џабе е зборењето, тоа како да ми објаснува Нил Армстронг какво е чувството да стапнеш на месечината.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
405
Поени од реакции
1.136
Денеска во школите 70% се одлични, затоа што тате и мама интервенираат, професорите многу многу не смеат да се бунат. Денеска секој втор завршува факултет, а факултетите се на ниво на курс. А курсовите ... шорткат, како и све што се бара денеска во животот... полесниот пат. Општо кажано, општеството генерира неспособни дебили, плачковци, неспособни да расудуваат, неспособни да се снајдат, луѓе што се оtкажуваат и на најмалата пречка.

Поентата на воената обврска не е ниту до воената спремност, ниту до физичката спремност, тоа може да го направи секој и сам. Воената обврска е до менталната спремност за животот. Само џабе е зборењето, тоа како да ми објаснува Нил Армстронг какво е чувството да стапнеш на месечината.
Прави муабет со професионален војник за војска....како и да е.
Што ги тера родителите да ствараат дебили и плачковци неспособни да расудуваат па за да потоа служење војска им ги решава тие проблеми?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
6.819
Поени од реакции
11.235
Денеска во школите 70% се одлични, затоа што тате и мама интервенираат, професорите многу многу не смеат да се бунат. Денеска секој втор завршува факултет, а факултетите се на ниво на курс. А курсовите ... шорткат, како и све што се бара денеска во животот... полесниот пат. Општо кажано, општеството генерира неспособни дебили, плачковци, неспособни да расудуваат, неспособни да се снајдат, луѓе што се оtкажуваат и на најмалата пречка.

Поентата на воената обврска не е ниту до воената спремност, ниту до физичката спремност, тоа може да го направи секој и сам. Воената обврска е до менталната спремност за животот. Само џабе е зборењето, тоа како да ми објаснува Нил Армстронг какво е чувството да стапнеш на месечината.
Ја не знам некој што не завршил војска од постарите :D Далеку повисок процент од тие со факултет денес. И кој како бил спремен за животот, пак зависело од нив самите. Има секакви примери.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
12.372
Поени од реакции
12.801
Прави муабет со професионален војник за војска....како и да е.
Што ги тера родителите да ствараат дебили и плачковци неспособни да расудуваат па за да потоа служење војска им ги решава тие проблеми?
Професионалната војска е нешто надвор он концептот на воена обврска, врска немаат едно со друго.

Шведска, Норвешка, Данска, Финска, Швајцарија, Израел прибалтичките земји имаат воена обврска. Мислиш дека се заостанати?

Родителите се секогаш субјективни за своите деца, па така секогаш учителките се криви, професорот ги мрази и на работа го избркале зошто немал врски.
Автоматски споено мислење:

Ја не знам некој што не завршил војска од постарите :D Далеку повисок процент од тие со факултет денес. И кој како бил спремен за животот, пак зависело од нив самите. Има секакви примери.
Кога имало повеќе лигуши по школите?
Твоите се бизнисмени, како е да се најде вработен во денешницава? И тоа при толкава невработеност.
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
1.536
Поени од реакции
2.708
ЈНА генерациите за кур не ги бива, мајмуни кои дозволија да бидат опљачкани од Бране и компанија, преќутеа на тогашните национални предавства...овие ли ги земате за репер ?? lol
 
Член од
30 август 2021
Мислења
514
Поени од реакции
1.119
Професионалната војска е нешто надвор он концептот на воена обврска, врска немаат едно со друго.

Шведска, Норвешка, Данска, Финска, Швајцарија, Израел прибалтичките земји имаат воена обврска. Мислиш дека се заостанати?

Родителите се секогаш субјективни за своите деца, па така секогаш учителките се криви, професорот ги мрази и на работа го избркале зошто немал врски.
Автоматски споено мислење:


Кога имало повеќе лигуши по школите?
Твоите се бизнисмени, како е да се најде вработен во денешницава? И тоа при толкава невработеност.
Иако те разбирам во поентата за воен рок, одделување од домот и јачање на самостојно снаоѓање, ќе морам да не се сложам дека работи кај сите, како син на офицер можам да ти кажам дека стариот а и дел од неговите колеги се многу емотивно незрели.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
12.372
Поени од реакции
12.801
Иако те разбирам во поентата за воен рок, одделување од домот и јачање на самостојно снаоѓање, ќе морам да не се сложам дека работи кај сите, како син на офицер можам да ти кажам дека стариот а и дел од неговите колеги се многу емотивно незрели.
Точно, не работи кај сите… ама сега не работи кај никој.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
514
Поени од реакции
1.119
Точно, не работи кај сите… ама сега не работи кај никој.
Би рекол дека проблемот е комфорт, излегување од таа зона те ојачува, денеска новата генерација е многу заштитена, дури мислам дека целава реакција на пандемијата е паника на една генерација која не осетила баш што е мака (генерално).
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.258
Поени од реакции
7.432
ЈНА генерациите за кур не ги бива, мајмуни кои дозволија да бидат опљачкани од Бране и компанија, преќутеа на тогашните национални предавства...овие ли ги земате за репер ?? lol
Слушај, како за генерација која ја дупи црпко, мене ми се чини дека сте ќорави на едно око! Бар има разлика кој не поебал нас, а кој вас!
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
12.372
Поени од реакции
12.801
Слушај, како за генерација која ја дупи црпко, мене ми се чини дека сте ќорави на едно око! Бар има разлика кој не поебал нас, а кој вас!
Богами заедно со опозицијата и третата опција.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom