Војна помеѓу Србија и Косово!? Што би значело тоа за Македонија и Регионот

Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.256
Поени од реакции
5.247
Србите ќе ве напраат тесто, ако се степате со нив. Зборам сега, како стојат работите, без надворешна интервенција. А тоа ти како си сонуваш и сакаш, тоа е друга прича.
Не само затоа што се поголема помоќна држава, која е воено поспособна, туку и заради борбениот дух и моралот, кога е прашање војна со Албанците. Имаат они доста за наплаќање (како и ние, но ние сме друга приказна) кај вас и ќе ви го направат тоа што вие им го направивте, затоа што претходно они вас ви го направија, поради тоа што вие предходно нив им го нправивте... и така. Не би имало тука пазење. Не би можеле да се криете веќе помеѓу цивили, пошто и нив ќе ги сотрат. Исто како што вие ќе ги сотрете (и ги сотирате) српските цивили.
Но, без надворешна интервенција не може ова веќе да мине. Така да ништо од таа војна, верувам. Верувам дека не можат повеќе да се повторат сите оние злосторства кои Србите ги вршеа на Косово, ниту вас ќе ви биде дозволено да направите уште еден март 2004-та.

Само нас можете што сакате да ни правите и фер е, да признам, си го користите тоа и ни го правите. Ние сме неспособни на избори и гласаме цело време за водачи кои пушат кај Албанците, на сметка на интересите на својот народ. Но, ова самозажалувње е веќе преоѓа во комична патетика и не би го спомнувал нашиот тажен случај.
Уште и паричката да ја фрлиш, ова е што го пишуваш е желба за пред фонтана на желби.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.864
Поени од реакции
80.456
Уште и паричката да ја фрлиш, ова е што го пишуваш е желба за пред фонтана на желби.
Ја ти викам, нема да има војна.
Али ако има, држи палци за среќа, одма да се умеша НАТО.

Косово сега не е тоа што беше тогаш, ама и Србија не е тоа што беше пред десет години.
Автоматски споено мислење:


Зашто?
За да ги заштитиш цивилите од уште еден погром. Тоа би било доволна причина.
 
Последно уредено:
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.256
Поени од реакции
5.247
Ја ти викам, нема да има војна.
Али ако има, држи палци за среќа, одма да се умеша НАТО.

Косово сега не е тоа што беше тогаш, ама и Србија не е тоа што беше пред десет години.
Косово има само една битка за водење, со Србија.

Србија има најмалку три битки за водење: Косово, БиХ и Црна Гора.

Митот за Косово го создадоа за да го оправдаат геноцидот бидејќи поинаку не можеа да го држат Косово со 2,3 косовски државјани/албанци.

Фактички повише им вреди република Српска и слободен пристап на море преку Црна Гора.

Ама Црна Гора во Нато и Нато на Косово, проблем.

Отцепување на БиХ = војна.

Србија со три отворени конфликта = дестабилизирачки фактор во Европа.

Тука на форум пред повеќе од 5 години памтам се расправавме дали Србија во 2021 ќе се зачлени во ЕУ, сега во 2021 гледаме дека им се инсталира популистички, недемократски, авторитарен режим, нема опозиција, нема мислење поинакво, нема слобода на медиуми. Машинерија за перење мозок (прост пример со короната, толку фалење и на крај кога доаѓаат споредните податоци, потоп).
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.864
Поени од реакции
80.456
Косово нема контрола над својата територија и дваесет години не може да стане полноправна членка на ООН и покрај сите напори.
Србија без да го реши косовското прашање не може во ЕУ.

Изминативе две децении, Србија се приближи повеќе до другата геополитичка страна, за разлика од регионот и доживеа дипломатски успех, по прашањето на Косово - признавањата денес се помалку од што беа пред десетина години, а Косово ни ЕУ членките сеуште не можат да се договорат да го признаат.
Приказната за тоа како Косово може без ООН, како Тајван и Швајцарија, се за неуките Албанци, за домашна политичка проста сцена, која не знае да разлучи дали политичарите го прават тоа што го зборат, или не.
У задње време на Косово му скурчи и стана нервозно, па почна со санкции, рампи и сл.
И двете беа безмилосно искористени за туѓи агенди, во контекст на моменталната израелско-американска сага.

Тоа се факти. Другото се шпекулации.
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Србија моментално да крене во воена офназива стигнува до грчка граница на југ и на запад до јадранско/јонско море. 3 држави не можат да ти запрат како мк / косово / албанија.

17 миг-29 - ни радар иаме ни анти воздужни орудија коии можат да стигнат до ова чудо а не па да го бутнат.
22 ј-22 орао - овде има 5 % да го погодиме
212 т84 тенкови - 15 мах да се уништат.
Дронови секако имаат.

Ние немаме ниту против воздужна одбрана ниту пак против артилериска. Ако некој има истренирана армија за борба тоа се србите, на 3 фронта ратови водеа пак опстоија.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.864
Поени од реакции
80.456
Не и треба на Србија Косово. И требаат само деловите со Срби. Не верувам дека сериозно некој политичар мисли на враќање на цело Косово.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.256
Поени од реакции
5.247
Србија моментално да крене во воена офназива стигнува до грчка граница на југ и на запад до јадранско/јонско море. 3 држави не можат да ти запрат како мк / косово / албанија.

17 миг-29 - ни радар иаме ни анти воздужни орудија коии можат да стигнат до ова чудо а не па да го бутнат.
22 ј-22 орао - овде има 5 % да го погодиме
212 т84 тенкови - 15 мах да се уништат.
Дронови секако имаат.

Ние немаме ниту против воздужна одбрана ниту пак против артилериска. Ако некој има истренирана армија за борба тоа се србите, на 3 фронта ратови водеа пак опстоија.
Де бре па ти, намали малце.
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.350
Поени од реакции
4.709
...еден феномен никако неможам да го разберам кај нас Македонците:Секогаш кога ќе се спомне Србија сме case sensitive и скокаме како под команда на готовс :)
...фактите зборуваат нешто друго,имено на територијата на Косово веќе децении наназад се продаваа ниви за стан во Белград,па се продаваа куќи за стан во Белград и сега бараат нешто што е со пари платено и купено назад
...а ние само требаше да ја научиме лекцијата од нашите соседи,нели?
...тоа за жал не се случи
...Наравоучение: Треба да престаниме да се држиме за левата цицка на Белград и да почниме да учиме од туѓите грешки
 
Член од
31 мај 2019
Мислења
285
Поени од реакции
935
Косово има само една битка за водење, со Србија.

Србија има најмалку три битки за водење: Косово, БиХ и Црна Гора.

Митот за Косово го создадоа за да го оправдаат геноцидот бидејќи поинаку не можеа да го држат Косово со 2,3 косовски државјани/албанци.

Фактички повише им вреди република Српска и слободен пристап на море преку Црна Гора.

Ама Црна Гора во Нато и Нато на Косово, проблем.

Отцепување на БиХ = војна.

Србија со три отворени конфликта = дестабилизирачки фактор во Европа.

Тука на форум пред повеќе од 5 години памтам се расправавме дали Србија во 2021 ќе се зачлени во ЕУ, сега во 2021 гледаме дека им се инсталира популистички, недемократски, авторитарен режим, нема опозиција, нема мислење поинакво, нема слобода на медиуми. Машинерија за перење мозок (прост пример со короната, толку фалење и на крај кога доаѓаат споредните податоци, потоп).
Јаката борба со Босна и Косово, провизориум држави
Со Црна Гора нема да има никаква борба, 200,000 црногорци каква борба можат да пружат?
Србите треба само да ве држат во перманентна нестабилност како и што го прават, не би ме чудило ова сега да е само српска тактика за да ве прикажат пред светот како рискатно подрачје пред инвеститори.
Ќе ве угушат на кондиција, Косово ќе се изпразни и србите ќе си го лапнат назад.
 
Член од
3 март 2021
Мислења
579
Поени од реакции
995
На долг рок нема ништо од таа самопрогласена држава Косово што и да се случи пак ќе бидат покрај Србија која нема да пропушти прилика да ги засече во прав момент. Ако не сега за 5, ако не за 5 за 10, не за 10 за 100...но само прашање на време е.
Добрата страна на 500 годино турско е што се има развиено таков инаетчиски ген кај христијаните на Балканов што им нема никој рамен во издржливост и трпеливост.
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.350
Поени од реакции
4.709
На долг рок нема ништо од таа самопрогласена држава Косово што и да се случи пак ќе бидат покрај Србија која нема да пропушти прилика да ги засече во прав момент. Ако не сега за 5, ако не за 5 за 10, не за 10 за 100...но само прашање на време е.
Добрата страна на 500 годино турско е што се има развиено таков инаетчиски ген кај христијаните на Балканов што им нема никој рамен во издржливост и трпеливост.
...така е нема што,за издржливост ни нема равни ама тоа не не направи попаметни :)
...само приказнава што ја напиша ни тогаш,а уште помалку сега ќе им функцконира кога целата меѓународна заедница е на страната на Косово
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.256
Поени од реакции
5.247
Јаката борба со Босна и Косово, провизориум држави
Со Црна Гора нема да има никаква борба, 200,000 црногорци каква борба можат да пружат?
Србите треба само да ве држат во перманентна нестабилност како и што го прават, не би ме чудило ова сега да е само српска тактика за да ве прикажат пред светот како рискатно подрачје пред инвеститори.
Ќе ве угушат на кондиција, Косово ќе се изпразни и србите ќе си го лапнат назад.
Слабо резонираш, Косово почна од пепел, од ништо, денес на прв поглед не се разликува од Србија. (ако погледнеш подетално заостанува сеуште).
Доколку Косово биде дел од Србија, нема да биде најнеразвиен регион, веќе ги има надминато некои српски региони.

Албанците во интелектуалните, академските кругови на Србија биле наречени луѓе со опаш, тоа од пред повеќе од 100 години.
Денес доаѓаме на положба србите да се саможртвуваат за да ги поразат албанците, и тоа ти го нарекуваш тактика?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.864
Поени од реакции
80.456
...Наравоучение: Треба да престаниме да се држиме за левата цицка на Белград и да почниме да учиме од туѓите грешки
Taa лекција е касно да се научи и штетата е веќе направена, од 45-та, па навака.
Сега, во последно време пак, во контекст на геополитикава на Балканот, сме ептен закачени на таа цицка. Затоа што не сме кадарни, покрај другото.
Автоматски споено мислење:

... кога целата меѓународна заедница е на страната на Косово
Да беше баш така, немаше Косово денес да има помалку признавања од пред десет години и ќе беше веќе членка на ОН.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.256
Поени од реакции
5.247
На долг рок нема ништо од таа самопрогласена држава Косово што и да се случи пак ќе бидат покрај Србија која нема да пропушти прилика да ги засече во прав момент. Ако не сега за 5, ако не за 5 за 10, не за 10 за 100...но само прашање на време е.
Добрата страна на 500 годино турско е што се има развиено таков инаетчиски ген кај христијаните на Балканов што им нема никој рамен во издржливост и трпеливост.
Дали знаеш дека лани Србија по природен пат изгуби 55.000 граѓани (62000 родено, 117.000 умрени). Се зборува дека иселувањето на младите срби е како нилогаш порано.
Оваа година ќе изгубат 60.000.

За 10 години ќе изгубат 600.000 граѓани, башка иселувањето.

Албанците ги постигнуват србите, албанскиот живот вреди, тоа е знак за развој.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom