Војна помеѓу Србија и Косово!? Што би значело тоа за Македонија и Регионот

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.645
Поени од реакции
6.091
Темава е толку уморна. Нон стоп истото па истото, кој ќе профитира овој пат? Бранко? Љупчо? Вучич? Милошевич? Аркан? Али? Артан?
Сите знаеме што ќе му следува на обичниот народ после нова војна. Огромна сиромаштија, затворени врати кон остатокот од светот. Укинување на Визи. Класифицирање како сериозно опасни подрачја на светот. Подрачја во кои странскиот капитал нема да се осмели да влези ни 4 децении после една таква нова војна.
И не треба да има војна меѓу нашите ој големи владари и моќници читај(папети на некои поголеми), за да не досотрат како народи. Веќе не досотреја. Младеж нема. Тој што е уште тука, копнеј да си замини. Нема ни деца. Популации драстично опаѓаат. Бела смрт.
Геноцидот не завршува со војна. Почнува и трае токму кога конфликтот ќе заврши, со децении.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.864
Поени од реакции
80.454
Темава е толку уморна. Нон стоп истото па истото, кој ќе профитира овој пат? Бранко? Љупчо? Вучич? Милошевич? Аркан? Али? Артан?
Сите знаеме што ќе му следува на обичниот народ после нова војна. Огромна сиромаштија, затворени врати кон остатокот од светот. Укинување на Визи. Класифицирање како сериозно опасни подрачја на светот. Подрачја во кои странскиот капитал нема да се осмели да влези ни 4 децении после една таква нова војна.
И не треба да има војна меѓу нашите ој големи владари и моќници читај(папети на некои поголеми), за да не досотрат како народи. Веќе не досотреја. Младеж нема. Тој што е уште тука, копнеј да си замини. Нема ни деца. Популации драстично опаѓаат. Бела смрт.
Геноцидот не завршува со војна. Почнува и трае токму кога конфликтот ќе заврши, со децении.
Голем кур.
Битно е да има џамии и да нема каури.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.645
Поени од реакции
6.091
Ајде бугару досотрине. Навивај за нова поделба на Македонија.

На работа во Германија ни се најавува дека еден куп 'квалификувани' Филипинци ќе ја преплават Германија. Агенциите по потрага на персонал веќе го тераат процесот. Гуглам да ги видам што популација се - 100.000.000 ебани милиони популација. Мрафка сме со нашиве 1.500.000. Ме прашуваат некои од колегите, а нема ли народ од Македонија да дојди и да работи? Велам, народот дојде и работи, ама не, нема 100.000.000 Македонци. Нема ни Срби, ни Хрвати, ни Словенци.

Твое е ситно да се радуваш на вакви настани. До толку ти оди ситниот монголски ум. Фазла од тоа не перцепираш. Подмолно да правиш претпоставки за тоа што би било кога би било. За тоа те бива тебе и вашата матора генерација. И за ништо друго. Уште некоја година ќе почните да се тофтате в гаќи, можда невиниот народ конечно ќе живее во мир, ако воопшто остана народ. Без константно силење против други, за ситни поединечни профити.

Кај мене твоите манипулации не врват. Треба да ти е тоа до сега јасно? Не можиш 24/7 да споделуваш статии за Албанци. И да очекуваш дека јас ќе се фатам на јадицата? Знам многу подобро од тоа.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.645
Поени од реакции
6.091
Дрки оди сери се в гаќи, не го трујај веќе народот. Ко селски буквар те читаат.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.864
Поени од реакции
80.454
Дрки оди сери се в гаќи, не го трујај веќе народот. Ко селски буквар те читаат.
кој ме чита ко селски буквар?
Автоматски споено мислење:

Вчерашните напади на објекти на Косово, се вруќ костен за косовската власт, која треба да одговори на барањата на Србите за поголеми права, исто како што македонската и српската власт се соочуваа со албански напади изминативе децении, со претекст за поголеми права.
За жал, евидентното немање политички капацитет, најверојатно ќе ги заглави косовските власти уште повеќе.
 
Последно уредено:

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.404
pa kako bese vo poranesnata vojna-rat tamu, NIE peimivme 150 ili 250 iljadi kosovari,
e sega pri eventualna vojna-rat tamu sme spremni da primime 500 iljadi begalci,
i razbirase vednas im davame drzavjanstvo,so sto ke se priblizat na pata-pata na sledniot popis.
 
Член од
15 февруари 2019
Мислења
976
Поени од реакции
3.951

Не знам дали изјавава е извадена од контекст но вака делува многу самоуверено, сепак мислам дека блефира и ако е паметен ќе почека уште малку.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Косово сега е поголема држава од Северџганистан.
Не е баш исто и не е баш така. Македонија беше половина век Социјалистичка Република во рамките на СФРЈ, а Косово беше Социјалистичка Автономна Покраина, исто како и САП Војводина. СР Македонија стана независна држава во 1991 со само еден референдум, а Косово насила го отцепија од Србија (читај окупираа во 1999) а неколку години подоцна (2008) Косово прогласи и независност, иако таа ООН резолуцијата 1244 го забранува/ше тој чекор !
Автоматски споено мислење:

И ако се договорат, они помеѓу нив, уопште да нема војна и тоа ние ќе го платиме.
Недај боже, пупу скраја нека е и Македонија да влезе во војна, има сите да си го добијат :icon_mrgr::D:):uzi::duel::anco:
 
Последно уредено:
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.256
Поени од реакции
5.247
Мојот став бил дека Косово не треба да вложува многу пари во војска, добро е да имаат одреден број војници, обучени од Нато и опремени со модерно дефанзивно оружје, нормално дека не им требаат авиони на тие 10.000 км2.

Косово во последните 2 години има купено оклопни возила и дополнително ќе пристигнат во следните месеци.

И по опременост и по персонал Косовската војска има многу напреднато, со 1998-1999 ниту се споредува.

Србија од друга страна, ниту има опрема ниту персонал како во 1998-1999, со 30.000 членови на армијата колку што имаат сега, а не сум сигурен дека сите се активни војници, далеку се од 90тите, а исто така веќе 10 години имаат укинат воен рок.

Времето работи против Србија во секој случај.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.864
Поени од реакции
80.454
Ах, да, Србија е срање. Немаат војска, воена опрема и т.н.

Влажни соништа.


Ако е Србија толку срање, чуму овие албански нервози деновиве? Немате гајле, Србија е неспособна. Нели?
Автоматски споено мислење:

Исто, ако НАТО ултимативно ја гарантира безбедноста на Косово, тогаш нема потреба околу овие беспотребни игри со Србија, Кина, Русија, ООН... Ќе си постои Косово, како што сонувате, на ист начин како што постои Тајван.

А ипак, мајку му, дваес години повуци-потегни со Србија, СБ и ООН.
Кој кур све тоа, сите тие напори, ако наративот е - може Косово без членство во ООН?
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.256
Поени од реакции
5.247
Ах, да, Србија е срање. Немаат војска, воена опрема и т.н.

Влажни соништа.


Ако е Србија толку срање, чуму овие албански нервози деновиве? Немате гајле, Србија е неспособна. Нели?
Составот на УЧК: од бауштеле во Њемачка, директно на фронт, сакам да кажам млади дечки без никакво искуство а голем дел и без служен воен рок, со обуки од 2 недели директно на фронт. Албанците 10 години пред војната избегнуваа служење војска а потоа и офицерите беа исклучени од војска и полиција.

За време на војната повеќе гинеа при носење на оружје преку граници и префрлувајќи од село до село и од регион до регион.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.864
Поени од реакции
80.454
Составот на УЧК: од бауштеле во Њемачка, директно на фронт, сакам да кажам млади дечки без никакво искуство а голем дел и без служен воен рок, со обуки од 2 недели директно на фронт. Албанците 10 години пред војната избегнуваа служење војска а потоа и офицерите беа исклучени од војска и полиција.

За време на војната повеќе гинеа при носење на оружје преку граници и префрлувајќи од село до село и од регион до регион.
Нормален ли си ти?
Па составот на УЧК пред да се појават и интервенираат Американците, како си поминуваше со овие аркановци и слични вуцибатини, кои се исипаа на Косово, од босанско-хрватските војни?
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.256
Поени од реакции
5.247
Нормален ли си ти?
Па составот на УЧК пред да се појават и интервенираат Американците, како си поминуваше со овие аркановци и слични вуцибатини, кои се исипаа на Косово, од босанско-хрватските војни?
Таквите ги викале команданти.

Обичните војници освен морал, желба за војување, од војување поим немале.

Едит: не сум те разбрал.

Полесно е да се укопаш, и затоа мислам дека Косово со 10.000 обучена војска може да се одбрани.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.864
Поени од реакции
80.454
Србите ќе ве напраат тесто, ако се степате со нив. Зборам сега, како стојат работите, без надворешна интервенција. А тоа ти како си сонуваш и сакаш, тоа е друга прича.
Не само затоа што се поголема помоќна држава, која е воено поспособна, туку и заради борбениот дух и моралот, кога е прашање војна со Албанците. Имаат они доста за наплаќање (како и ние, но ние сме друга приказна) кај вас и ќе ви го направат тоа што вие им го направивте, затоа што претходно они вас ви го направија, поради тоа што вие предходно нив им го нправивте... и така. Не би имало тука пазење. Не би можеле да се криете веќе помеѓу цивили, пошто и нив ќе ги сотрат. Исто како што вие ќе ги сотрете (и ги сотирате) српските цивили.
Но, без надворешна интервенција не може ова веќе да мине. Така да ништо од таа војна, верувам. Верувам дека не можат повеќе да се повторат сите оние злосторства кои Србите ги вршеа на Косово, ниту вас ќе ви биде дозволено да направите уште еден март 2004-та.

Само нас можете што сакате да ни правите и фер е, да признам, си го користите тоа и ни го правите. Ние сме неспособни на избори и гласаме цело време за водачи кои пушат кај Албанците, на сметка на интересите на својот народ. Но, ова самозажалувње е веќе преоѓа во комична патетика и не би го спомнувал нашиот тажен случај.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom