Војна за храна

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.938
Поени од реакции
35.331
Мало морген дека нема пари од земјоделие у мк.

Познавам човек шо од јануари до сеа има направено 70К евра чисти, а тек сега пиперот за ајвар шо ќе иде од август. Али на никој не му се обработува 20 хектари земја, сите сакаат да кликат на јутуб на реклами и да зимат пари.
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
938
Поени од реакции
2.211
Mnogu me interesira kako go zamisluvate vo realnost ova "drzavata da sozdade fiksna cena za lubenicite" ili "da im gi otkupi po normalna cena"...
Imate prestava?
Svesni ste deka ova e recept za dounistuvanje na zemjodelieto?
Не мора државата да гарантира ама има инструменти да им помогне, да ги организира земјоделците на пример производителите на бостан од Колешино да имаат задруга, да изградат откупен центар, да добијат бескаматни кредити и они да ја диктираат откупната цена. Таков пример имаш во Србија државата, општината и дел учество на пчеларите изградија модерен погон за мед и сега наместо разни трговци они диктираат цена, лани имаа рекордно висона цена 8е по кг на големо


Плус како држава може да ограничиш маржа на трговци вака имаш случаи каде од производител до пиљара маркет разликата во цена е 3x поголема што е лудост, ниту земјоделците зимаат пари ниту потрошувачите јадат ефтино само трговците тријат раце..
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.531
Поени од реакции
34.685
Mnogu me interesira kako go zamisluvate vo realnost ova "drzavata da sozdade fiksna cena za lubenicite" ili "da im gi otkupi po normalna cena"...
Imate prestava?
Svesni ste deka ova e recept za dounistuvanje na zemjodelieto?
...ако сум ,,држава,, ќе кажам дека не може да се условува земјоделецот од прекупци или ,,,еден денар кило за бостан ќе го дадеш или ќе ти скапа,,
...под 10 ден кило, не може да се спушти, ниту ќе дозволам увоз на бостан додека не се потроши домашното производство,
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Не мора државата да гарантира ама има инструменти да им помогне, да ги организира земјоделците на пример производителите на бостан од Колешино да имаат задруга, да изградат откупен центар, да добијат бескаматни кредити и они да ја диктираат откупната цена...
Kurac moj se razbirate... Ova se muabeti za pred kooperacija...
Batka, instrumenti postojat vo praksa so godini. So godini!
Sekoja godina drzavata dava subvencii od cca 120-130 mil. evra na zemjodelie. Direktni kes pari na smetka.

I kako go zamisluvas toa "vladata da gi organizira bostandziite od Kolesino"? Da dojde ministerot I da sedne da objasnuvaj so Trajko, Petko, Stanko... pred kooperacija?
I ova postoi so godini. Eve ti, 1 mil. evra nepovratni pari za otvaranje zadrugi. Oglas pred 5 godini....
Ne be strucnjaci, drug I posirok e problemot. Ama glavno lezi vo nas zaeban mentalitet... Duri posle ide nesposobnost na vladata....
A I toa, deka Kolesino "ke ja diktira cenata" malo morgen... Ne kopaat lithium...
Плус како држава може да ограничиш маржа на трговци вака имаш случаи каде од производител до пиљара маркет разликата во цена е 3x поголема што е лудост, ниту земјоделците зимаат пари ниту потрошувачите јадат ефтино само трговците тријат раце..
Da ne te navredam, ama ova e teska glupost. Ako veruvas deka ova e taka, eve, TI stani trgovec, pa zabotuvaj 3x.

Eve ti I insajdersko info, ide sezona na piperki, eden kamion ti e cca 7000 evra nabavna vrednost , ne e problem da izrabotis 1-2 kamioni sekoj den, presmetaj si taa marza sto ja kazuvas, pa "trij race"...
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
938
Поени од реакции
2.211
Kurac moj se razbirate... Ova se muabeti za pred kooperacija...
Batka, instrumenti postojat vo praksa so godini. So godini!
Sekoja godina drzavata dava subvencii od cca 120-130 mil. evra na zemjodelie. Direktni kes pari na smetka.

I kako go zamisluvas toa "vladata da gi organizira bostandziite od Kolesino"? Da dojde ministerot I da sedne da objasnuvaj so Trajko, Petko, Stanko... pred kooperacija?
I ova postoi so godini. Eve ti, 1 mil. evra nepovratni pari za otvaranje zadrugi. Oglas pred 5 godini....
Ne be strucnjaci, drug I posirok e problemot. Ama glavno lezi vo nas zaeban mentalitet... Duri posle ide nesposobnost na vladata....
A I toa, deka Kolesino "ke ja diktira cenata" malo morgen... Ne kopaat lithium...

Da ne te navredam, ama ova e teska glupost. Ako veruvas deka ova e taka, eve, TI stani trgovec, pa zabotuvaj 3x.

Eve ti I insajdersko info, ide sezona na piperki, eden kamion ti e cca 7000 evra nabavna vrednost , presmetaj si taa marza sto ja kazuvas, pa "trij race"...
Јас не се разбирам што сум на терен а ти се разбираш од она што ти го сервираат по медиумите за наводно проекти
По еден виљушкар не можат да земат веќе постоечки задруги во Преспа ти ми ставаш линкови од некакви си грантови од 1 милион евра :ROFLMAO:

Субвенциите не решавааат ништо туку само купуваат социјален мир т.е полесно им е на институциите надлежни за проблемите во земјоделството да фрлат некој денар така отколку да земат да сработат некој проект отворат нови пазари итн. Колешино не може да диктира цена на глобален пазар ама може на домашен за почеток, и овие во Србија пратам од почеток беа скептици дека едно мало погонче може да диктира цена таму ама лани се покажа дека истото се случи за прв пат да имаат рекордна цена а останатите купувачи на мед иако почнаа со 2 евра помалце по килограм за на крај да мораат да ја израмнат цена со овој погон/задруга.

Глупост може е за тебе ама пред месец ипол заврши сезоната на цреша, во Охридско откуп беше 30-40 денари од фирма ќерка на еден наш поголем маркет и истите беа 120-130 таму така да пресметај со колку маржа одат без никаков дополнителен трошок како калибрирање/пакување.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
...ако сум ,,држава,, ќе кажам дека не може да се условува земјоделецот од прекупци или ,,,еден денар кило за бостан ќе го дадеш или ќе ти скапа,,
...под 10 ден кило, не може да се спушти, ниту ќе дозволам увоз на бостан додека не се потроши домашното производство,
Cccc...
OK, eve ti ja taa hipoteticka situacija ako si ti drzava:
1.postavuvas min otkupna cena za bostan od 10 denari.
2. Jas kako trgovec znam deka imam trosoci, primer, od 10 denari za sekoe kilo (investicija vo magacin, struja, komunalii, bazdarenje vagi, plata za vraboteni vo otkupot, danok na drzavata, razni parafiskalni trosoci, smetkovodstvo, transport do kraen kupuvac, ambalaza, kalo...) I dopolnitelno stavam zarabotka od 5 denari na kilo (posto nema sigurno da rabotam bez dobivka)
3. Na kraj ke dojde krajna cena od 25 denari /kgr bostan, sto ke treba ti (I narodot) da ja platis.
4. Posto 25 denari ne e realna cena, bostanot nema da se prodava (ili ke se prodava vo nekoi neznacitelni kolicini), toa znaci deka jas kako trgovec nema da otkupuvam bostan (posto nemozam da go prodadam), sto povlekuva deka celiot bostan ke im ostane vo Kolesino I ocekuva deka Kolesinci ili ke ti dojdat pred Vlada, ili ke ti blokiraat pat.

I sega?
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.706
Поени од реакции
9.541
Ne tresete sekakvi zeleni, nitu planetata e prenaselena, nitu glavnite resursi (hrana I energija) se iscrpeni ili oskudni. Naprotiv...
Informirajte se, analizirajte, razmislete so svoja glava
Автоматски споено мислење:



Mnogu me interesira kako go zamisluvate vo realnost ova "drzavata da sozdade fiksna cena za lubenicite" ili "da im gi otkupi po normalna cena"...
Imate prestava?
Svesni ste deka ova e recept za dounistuvanje na zemjodelieto?
Кога пишав нормална цена, мислев на реалната цена за откуп со која.ќе се покријат сите трошкови на производителот и нормално некој ќар.
Не се разбирам искрено, незнам како се формира цена, но мислам дека производителот е премногу подценет.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.085
Кога пишав нормална цена, мислев на реалната цена за откуп со која.ќе се покријат сите трошкови на производителот и нормално некој ќар.
Не се разбирам искрено, незнам како се формира цена, но мислам дека производителот е премногу подценет.
Не постои нормална цена, постои понуда побарувачка и со откупот веројатно уцена. Државата не ги регулира овие цени, освен за одредени производи. Инаку треба да се вратиме во ју економијата. Ако се покачат многу, ради стандардот евентуално врши увоз.
Инаку горе што се чека, нашето земјоделство е одамна отидено. Крај на 90тите главно почнува приватизација на големите комбинати (лозар, Џумајлија, скопско поле, па и ден денес некои големи фирми што матат со отвори затвори), големи проекти и пари за земјоделието "пропаѓаат", некои од нив се формирање берза со откупни пунктови, карго аеродром, пазар на големо во ист. Македонија. Субвенциите го ублажи ја, но со нив доста имаше и има злоупотреби и не се користеа за намената, се помалку младо население, лоша инфраструктура, наводнување и одводнување (фирмите за наводнување тогаш згаснаа)... Итн итн.
Да се вратам на бостанот, нема гаранции. Задругите ги пропаднаа а сега ај као пак ќе отвараме, западот така вели.
Прочитај текстови од проф. Анакиев во врска со овие состојби и негови сугестии

Sent from my 10edge using Tapatalk
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Кога пишав нормална цена, мислев на реалната цена за откуп со која.ќе се покријат сите трошкови на производителот и нормално некој ќар.
Не се разбирам искрено, незнам како се формира цена, но мислам дека производителот е премногу подценет.
Za zal, ne postoi, duso, takvo nesto kako "realna cena"... Toa e zakon na ponuda I pobaruvacka...
Ne e realno, primer, moler ili plockar da zaraboti 200 evra na den sto e poveke od doktor, ama ako na pazarot nema majstor - ispaga deka e realno, neli?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.804
Прочитај текстови од проф. Анакиев во врска со овие состојби и негови сугестии
Да, сигурно она ќе иде да бара по интернет текстови од професор Анакиев.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
I tokmu vo toa "cena do koja ke se pokrijat site trosoci" lezi zajakot. Zatoa sto trosocite na Stanko I na Trajko ne se isti.
Problemot e vo nas mentalitet, vo zaostanato proizvodstvo, vo nesakanje primena na sovremeni raboti...

Nekoj pogore pisa deka prijatel mu zarabotil 70k evra. Eve I jas ne poznavam nikoj sto raboti profesionalno da kuka za cena. Naprotiv, site zarabotuvaat.
Edinstveno nekoj Trajko od Sviripicino, sto saka da "raboti" kako sto rabotel I dedo mu, se zali na cena I dodeka pie zidarsko pivo pred kooperacija ocekuva drzavata da mu resi problemite
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.867
Поени од реакции
7.254
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625

@Goyathlayy види го ликов на кој начин ги презентира работиве :cool:
19 минута:
"You dont have to kill everybody... although, I dont mind if you do. I actually think it is awesome " :pos:
Мале Бафрич, дојдоф до 2 минута и морав да ти кажам одличен фајнд, овај наш човек ем убаф, згоден ем анархист, едвај чекам до 19 да стигнам иако уше сега све се слагам со овај специмен.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Јас не се разбирам што сум на терен а ти се разбираш од она што ти го сервираат по медиумите

По еден виљушкар не можат да земат веќе постоечки задруги во Преспа.

и сезоната на цреша, во Охридско откуп беше 30-40 денари од фирма ќерка на еден наш поголем маркет и истите беа 120-130 таму така да пресметај со колку маржа одат без никаков дополнителен трошок
Zalno e ako stvarno rabotis na teren so hrana I imas vakvo razmisluvanje. Drzavata sakas da ti bara pazar, ccc...
I ako tie tvoi poznati, stvarno ne mozat da zemat viljuskar, veruvaj, vo niv e problemot. Ne gi biva, bez ljutis... Posto jas poznavam (isto, od site ovie godini po teren) drugi koi kupile mnogu povredna oprema.
A toa so cresite, ti rekov, drugata godina ti otkupuvaj im gi cresite vo Prespa I napolni se pari :)
Автоматски споено мислење:

Задругите ги пропаднаа а сега ај као пак ќе отвараме, западот така вели.
Licno mislam deka zadrugite se mnogu dobra rabota.
Sum imal prilika da vidam detalno kako funkcioniraat vo stranstvo, strasno voodusevuvacki e kolku e ednostavno I funkcionalno, a od druga strana razocarruvacki e koga svakas deka takva prosta rabota tesko ke profunkcionira kaj nas...
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.531
Поени од реакции
34.685
Cccc...
OK, eve ti ja taa hipoteticka situacija ako si ti drzava:
1.postavuvas min otkupna cena za bostan od 10 denari.
2. Jas kako trgovec znam deka imam trosoci, primer, od 10 denari za sekoe kilo (investicija vo magacin, struja, komunalii, bazdarenje vagi, plata za vraboteni vo otkupot, danok na drzavata, razni parafiskalni trosoci, smetkovodstvo, transport do kraen kupuvac, ambalaza, kalo...) I dopolnitelno stavam zarabotka od 5 denari na kilo (posto nema sigurno da rabotam bez dobivka)
3. Na kraj ke dojde krajna cena od 25 denari /kgr bostan, sto ke treba ti (I narodot) da ja platis.
4. Posto 25 denari ne e realna cena, bostanot nema da se prodava (ili ke se prodava vo nekoi neznacitelni kolicini), toa znaci deka jas kako trgovec nema da otkupuvam bostan (posto nemozam da go prodadam), sto povlekuva deka celiot bostan ke im ostane vo Kolesino I ocekuva deka Kolesinci ili ke ti dojdat pred Vlada, ili ke ti blokiraat pat.
I sega?
download (9).jpeg

...реков не пониска од 10 денари кило, а ако ти си способен трговец наполни приколица и понуди низ цела МКД за 50 ден кило како почна од почеток да продава штипјанецот со шпанска сорта бостан, но нема да дојде прекупец да ти ја спадне испод 10 денари, како што е сега откуп на струмички бостан кило 1 ден, срамота за трудот, а државата не превзема заштита, бетер и бетер иде, впрочем во 2018 беше 2-3 денари кило со повисок стандард , а сега...дотолчени со поскапени други пропатни работи во одгледувањето.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom