Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
5.862
Поени од реакции
10.909


Нова анализа.

Опфатени се бригадите со Леопардите и Чаленџерите.
 
Член од
30 октомври 2022
Мислења
444
Поени од реакции
1.268

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.786
Поени од реакции
4.432
Напредна руска технологија
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.191
Поени од реакции
19.275
During the last days Russian Army has increased their attacks around the town of Bilohorivka from the forest area at the northern shore of Donets river and from the east close to the filtration plant. The objective is the development of a pincer movement to force Ukrainian forces (Which are strongly entrenched there) to leave the town.

IMG_20230602_003913_039.jpg

Situation on northeastern front: Russian Army continue advancing south of Masyutivka and Lyman Pershyi towns. Despite the latest reports Russians still six kilometers from the city of Kupiansk.

IMG_20230602_003859_268.jpg

Situation on eastern front: Russian Army entered in the first houses of Spirne town after one week of clashes.

IMG_20230602_003801_073.jpg

Situation west of Donetsk city: Russian Army made small advances in Marinka. The reports about the full capture of the town are incorrect as Russians only control 70% of it currently.

IMG_20230602_003715_163.jpg
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
743
Поени од реакции
1.881
Напредна руска технологија
Смешно е што не ја ни сфаќаш иронијата во обидот да ги омаловажиш русите дека уствари се сереш на твоето наци-нато.

Им земале со оружје склопено на час по ОТО/ОТП или им се паднало у киндер јајце, пердашат армии и војски со оружја од миљарди миљарди долари напредни технологии чуда врагови :pos:
 
Член од
28 август 2013
Мислења
3.919
Поени од реакции
11.596
Смешно е што не ја ни сфаќаш иронијата во обидот да ги омаловажиш русите дека уствари се сереш на твоето наци-нато.

Им земале со оружје склопено на час по ОТО/ОТП или им се паднало у киндер јајце, пердашат армии и војски со оружја од миљарди миљарди долари напредни технологии чуда врагови :pos:
Не е ништо ново, отсекогаш го правеле тоа :)
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.764
Некои нови информации околу батката што турка авиони со игла по црна темница? Успеа сите авиони да ги турни?
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
743
Поени од реакции
1.881
Столтенберг по 1000ти пат се жали немале веќе оружје и муниција и бара да се зголеми производња.

Стварно педер овој Путлер, рече ќе ја демилитаризира Украина, ама нишо за нато не спомна, се заигра малку и оп нато демилитаризиран...Што знае дете што е најмоќен воен сојуз...

Им потфрлило разузнавањето изгледа, му рекле абе пар ЛГБТ+ се собрале екипица за камај-камај праеле...и овој дал наредба пушти проект по школите нешто оружје одбрана ово оно нека склапаат да не им е досадно, со тоа ќе ги разоружаме.

П.с. ај нацистите тука нека проверат како се движат акциите на берза на Рејтеон после депатриотизацијата на Патриотите
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.148
Поени од реакции
35.693
Сега му е шансата да им влезе до Берлин вака додека се голи и боси без оружје. Таман со тие пешадиските возила со заварени поморски топови од втора светска војна како ќе јуришаат по германските аутобанови. Се возбудив од помислата.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.508
Поени од реакции
5.351
Столтенберг по 1000ти пат се жали немале веќе оружје и муниција и бара да се зголеми производња.

Стварно педер овој Путлер, рече ќе ја демилитаризира Украина, ама нишо за нато не спомна, се заигра малку и оп нато демилитаризиран...Што знае дете што е најмоќен воен сојуз...

Им потфрлило разузнавањето изгледа, му рекле абе пар ЛГБТ+ се собрале екипица за камај-камај праеле...и овој дал наредба пушти проект по школите нешто оружје одбрана ово оно нека склапаат да не им е досадно, со тоа ќе ги разоружаме.

П.с. ај нацистите тука нека проверат како се движат акциите на берза на Рејтеон после депатриотизацијата на Патриотите
Cekaj, ne bea Rusive so lopati ? :pos:
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
743
Поени од реакции
1.881
Сега му е шансата да им влезе до Берлин вака додека се голи и боси без оружје. Таман со тие пешадиските возила со заварени поморски топови од втора светска војна како ќе јуришаат по германските аутобанови. Се возбудив од помислата.
Чекај не се возбудувај, прво Москва да ја одбранат и да ја спречат офанзивата кон Владивосток.
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.764
Чекај не се возбудувај, прво Москва да ја одбранат и да ја спречат офанзивата кон Владивосток.
Еве Украинците само што не излегле на Црвениот плоштад.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.369
Поени од реакции
38.346
Украинциве не можат да најдат место да ја лансираат офанзивата па Белгород го напаѓаат. Дури и нивно име му смислиле, Билхород.
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
875
Поени од реакции
2.095
Украинциве не можат да најдат место да ја лансираат офанзивата па Белгород го напаѓаат. Дури и нивно име му смислиле, Билхород.
Добра им е тактикава на Украинците. Прво изгинаа илјадници за ништо во Бахмут, сега самоубиствени непотребни напади на Белгород
 

Kajgana Shop

На врв Bottom