Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.042
Поени од реакции
4.698
Извини ама од кое цртано романче ги имаш извадено податоциве.
Изворот ми е Informational Discredited and Ignored Optimal Thoughts.
Информациите даваат игнорирачки оптимални текстови,
ако не се прави разлика меѓу Алекс и постариот Давид, разбираш. :D
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.547
Поени од реакции
26.051
ти знаеш што е тоа уопште? иста ракета како химарсот само поголема. Химарсот нема никаков ефект моментално у војнава, ни пак ни ова има да направи нешто.
Нешто во класата на Точка У. Според година, дострел, класа, ефективност. Искендер за сиромашни.
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
851
Поени од реакции
1.061
ти знаеш што е тоа уопште? иста ракета како химарсот само поголема. Химарсот нема никаков ефект моментално у војнава, ни пак ни ова има да направи нешто.
Разбрана е работата полковник Рон Бургунди, украинците ги лажат дека ќе добијат балистички ракети со дострел од 300км, ама уствари ќе им дадат чатали од Веро Џамбо.

Тоа е кога не следиме донбас девушка.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.591
Поени од реакции
38.739
Разбрана е работата полковник Рон Бургунди, украинците ги лажат дека ќе добијат балистички ракети со дострел од 300км, ама уствари ќе им дадат чатали од Веро Џамбо.

Тоа е кога не следиме донбас девушка.
знам дека џабе зборам, но сакам да ти кажам дека тие ракети користат GPS за наведување. Исто како химарсот кој е подложен на jamming и затоа моментално немаат никакво фајде од него. Овие ракети од 300 км може да ги искористат за некој напад на руска територија, друго ништо.
 
Член од
9 август 2012
Мислења
283
Поени од реакции
1.297
ти знаеш што е тоа уопште? иста ракета како химарсот само поголема. Химарсот нема никаков ефект моментално у војнава, ни пак ни ова има да направи нешто.
Невидени автоголови си дадоа америте со оваа војна, нивното прескапо и преценето оружје испадна вундервафе само во холивудските филмови, Јас лично навивам се да им дадат освен нуклеарно оружје, и Ф-35 и Ф-22, буквално се што имаат па и тие митови да се разбијат.

Џавелин - Тешко Ѓубре
Стингер - Срање (имаше снимки како испукуваат по 5-6 кон леталата и ништо)
Патриот - Тешко Срање
Насамс - Уште потешко Срање
Химарс - Добар додека не му најдоа решение

Затоа драги амери давајте се што имате, посрамете го Холивуд.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.609
Поени од реакции
8.474

The House’s new committee on China released 10 recommendations for ways that the US should increase support for Taiwan to prepare for a future war with China over the island. Members of the panel are looking to include their recommendations in the 2024 National Defense Authorization Act (NDAA).

Some of the ideas were lessons the members of Congress said they learned from a recent war game they participated in that was conducted by the Center for a New American Security, a hawkish think tank funded by US arms makers and the Taiwanese government....
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
851
Поени од реакции
1.061
знам дека џабе зборам, но сакам да ти кажам дека тие ракети користат GPS за наведување. Исто како химарсот кој е подложен на jamming и затоа моментално немаат никакво фајде од него.
Знам дека џабе зборам полковниче, ама на толку оружје колку што се истовари на бојното поле, треба малце да чукнете тоа тиквите да разгледате одново тоа планот за демилитаризација на вашиот лидер.

Како што тргнала работата, уште многу ноќи непреспиени ќе имате на форумов да објаснувате како новото рандом тешко наоружување на украинците "ќе имало малку ефект" врз Русија.

Овие ракети од 300 км може да ги искористат за некој напад на руска територија, друго ништо.
Супер.:icon_lol:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.591
Поени од реакции
38.739
Знам дека џабе зборам полковниче, ама на толку оружје колку што се истовари на бојното поле, треба малце да чукнете тоа тиквите да разгледате одново тоа планот за демилитаризација на вашиот лидер.

Како што тргнала работата, уште многу ноќи непреспиени ќе имате на форумов да објаснувате како новото рандом тешко наоружување на украинците "ќе имало малку ефект" врз Русија.


Супер.:icon_lol:
да, ама немојте после да цвикате кога ќе вратат рашистите.
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.775
Знам дека џабе зборам полковниче, ама на толку оружје колку што се истовари на бојното поле, треба малце да чукнете тоа тиквите да разгледате одново тоа планот за демилитаризација на вашиот лидер.

Како што тргнала работата, уште многу ноќи непреспиени ќе имате на форумов да објаснувате како новото рандом тешко наоружување на украинците "ќе имало малку ефект" врз Русија.


Супер.:icon_lol:
Новото рандом тешко наоружување на Украинците? Ова изгледа е некој нов НВО поим со цел да се даде поголемо значење на куп застарена воена опрема. Единствено само во таа категорија се добри вашите 2SLGBTQitd стратези.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.260
Поени од реакции
29.739
Forwarded from Eva Karene Bartlett, Reality Theories (Yeva)
RT:
"Tuesday morning’s drone attack on Moscow, in which several buildings were hit, was orchestrated by Ukraine, the Russian Defense Ministry has claimed.

“The Kiev regime launched a terrorist attack with unmanned aerial vehicles on targets in the city of Moscow,” a statement from the ministry said. The raid involved eight aircraft-type UAVs, all of which were hit; three drones that were suppressed by electronic warfare measures went out of control and deviated from their intended targets, the statement added.

The remaining five drones were shot down by Pantsir-S air defense systems operating outside Moscow, according to the MOD."
t.me/UkraineHumanRightsAbuses/26028
0:04
⚡One of the types of UAVs that attacked Moscow is the UJ-22 Airborne attack drone, which is made by Ukrjet, a source told Shot.

It is capable of flying up to 800 kilometers. Such a drone lifts about 15-20 kilograms. These are 30 F1 grenades or 4 shots from RPG-7. The one in the video was shot down soon after.
t.me/intelslava/48211
⚡Source Shot writes that the KZ-6 shaped charge was carried by a drone that crashed into a high-rise building on Profsoyuznaya.

The shell flew into the apartment on the 16th floor along with part of the UAV and, by a lucky chance, did not explode. Such a charge pierces reinforced concrete slabs up to half a meter thick.
t.me/intelslava/48209
⚡About 25 UAVs participated in the morning attack on Moscow and the Moscow region

According to Baza sources, most of them were shot down by air defense forces in the Moscow region, some of the drones caught on trees and wires, as they flew at ultra-low altitude.
t.me/intelslava/48208
According to media reports, a total of 32 drones were counted.
19 were shot down by air defense systems.
10 fell on their own, catching on trees and wires.
3 damaged houses.
t.me/intelslava/48212
The Kremlin said that the drone attack on Moscow was the result of effective strikes by the Russian Armed Forces on military facilities in Ukraine and one of the decision-making centers (what exactly the object was attacked, Peskov did not specify - earlier reports were published in the media that during one of the strikes a bunker was struck, which explains Budanov's hysteria).
t.me/intelslava/48223
tive strikes by the Russian Armed Forces on military facilities in Ukraine and one of the decision-making centers (what exactly the object was attacked, Peskov did not specify - earlier…
According to Peskov's explanation, the attack on the decision-making center in Kyiv took place during a rocket attack on Sunday, May 28. What exactly it was for the object, Peskov did not specify. Judging by the tantrum of Budanov and Co., the object was important.

Nevertheless, it can be noted that this is the first official statement about the defeat of the decision-making center, which was threatened with a strike last year.
t.me/intelslava/48224
⚡RF Armed Forces carried out group strikes on central decision-making points where terrorist attacks were planned on Russian territory under the guidance of Western special services - Russian Defense Ministry
t.me/intelslava/48226
Автоматски споено мислење:

Муабетот беше за нуклеарно оружје што секако е тема на муабет посебно у времево у кое живееме.
Материјали и теорија за дизајн на нуклеарно оружје дефитивно е офтопик.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.217
Поени од реакции
78.781
Уживај дека нема да им биде, 300 метра удоле ќе ископа нуклеарката, ама ќе отиде и пола Скопје, односно Центар, Чаир, Момин Поток, Зајчев Рид, дел од Визбегово, дел од Топаана и дел од Гази Баба..
е што би отишло?
бесплански градена површина, без никакви урабнистички стандарди, полна со Албанци и албански слуги
 

Kajgana Shop

На врв Bottom