Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

Член од
3 јуни 2023
Мислења
650
Поени од реакции
2.201
што ќе се гласа, ај објасни ни? Ф-16, Атакамс, војнава е окончана во оваа битка. Ти ми збориш за браната.
Еве оној од претходните генерални секретари на НАТО најавува војници од Полска и балтичките земји. Ако може и борците за НАТО каузата од северен фиром да ги соберат и однесат во Донбас ќе истетовирам НАТО на гради. И би се пријавил со моја опел корса до граница со Украина да одвезам 2-3ца :icon_lol:
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.768
Поени од реакции
21.840
Па не е само тоа што биле уништени возилава иако баш за тие возила има(ше) 24/7 пропаганда како ќе ја решат војната, па мемиња, митинзи, церемонии, состаноци а-у за да сега се крева раменици.

Туку на страна тоа што Украина губи скапоцени возила (како и војници), тие се уништени/имобилизирани уште додека се движат во колони кон линијата за контакт и некои од нив не ни стигнуваат до руските позиции. Како планираат да напредуваат низ 4-5 одбранбени линии кога не се во можност да ја стигнат првата одбранбена линија?

Ќе видиме како ќе се одвива офанзивава понатаму, но моментално според видеава мислам дека Украина брзо ги троши западните оружје, наводно САД им дале околу 100 Бредлиња а само на видеа/слики се гледаат 10 уништени/напуштени, тоа се 10% од севкупниот број на овие возила. Како ќе стигнат до Токмак? Или пак Мелитопол, Бердјанск. За Мариупол да не правиме муабет.

Затоа и одбивам да верувам дека ова е тоа, мора да имаат некој скриен план кој не го гледаме.
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
942
Поени од реакции
1.212
ти треба брат тебе поголем диоптер. Изгледа не гледаш со овој добро.
А бре ронче, само за на психолог сте. :)

Тоа што некој не ти реплицира и не те есапи 2% тебе и твоите тези, тоа не значи дека тоа што го пишуваш е валидно и дека има било каква врска со реалноста.

На форумов имаш теми како "Падот на империјата" каде што едни исти шизо форумски фаци секој ден ја уриваат америка, веќе 15 години.

Никој ниту им иде контра, ниту им противречи во ехо собата, тоа им е нивно специјално катче, пошто нема поента. Исто и кај тебе и другарчињата.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.967
Поени од реакции
35.917
Па не е само тоа што биле уништени возилава иако баш за тие возила има(ше) 24/7 пропаганда како ќе ја решат војната, па мемиња, митинзи, церемонии, состаноци а-у за да сега се крева раменици.

Туку на страна тоа што Украина губи скапоцени возила (како и војници), тие се уништени/имобилизирани уште додека се движат во колони кон линијата за контакт и некои од нив не ни стигнуваат до руските позиции. Како планираат да напредуваат низ 4-5 одбранбени линии кога не се во можност да ја стигнат првата одбранбена линија?

Ќе видиме како ќе се одвива офанзивава понатаму, но моментално според видеава мислам дека Украина брзо ги троши западните оружје, наводно САД им дале околу 100 Бредлиња а само на видеа/слики се гледаат 10 уништени/напуштени, тоа се 10% од севкупниот број на овие возила. Како ќе стигнат до Токмак? Или пак Мелитопол, Бердјанск. За Мариупол да не правиме муабет.

Затоа и одбивам да верувам дека ова е тоа, мора да имаат некој скриен план кој не го гледаме.
Тој е планот, освен ако не планираат да прошверцаат нуклеарка не гледам да имаат било каков излез.
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
942
Поени од реакции
1.212
Еве оној од претходните генерални секретари на НАТО најавува војници од Полска и балтичките земји. Ако може и борците за НАТО каузата од северен фиром да ги соберат и однесат во Донбас ќе истетовирам НАТО на гради. И би се пријавил со моја опел корса до граница со Украина да одвезам 2-3ца :icon_lol:
Изгледа ќе треба да тетовираш у скоро време.

Колку професионални платеници чекаат на вакви повици, којзнае колкава листа на чекање ќе има.

Штета што некои работи не ви се јасни. :(
 
Член од
12 јули 2018
Мислења
1.582
Поени од реакции
5.168
руските нацисти ја урнаа бранатапутин лошамерика добра
Нема врска шо добрите украинци од поодамна најавија рушење на браната во добрите западни медиуми
Screenshot_20230609-165316.jpg
Нема врска шо лошите руси лани во октомври го предупредија Советот за безбедност за вакво сценарио спроведено од добрите руси и добрите американци Screenshot_20230609-165243_.jpg
Нема врска сето ова, лошите руски нацисти се криви.
 
Член од
14 август 2019
Мислења
23
Поени од реакции
30
Машала, машала...
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.404
Поени од реакции
12.135

@Gags

Прав си. Премногу видеа. Премногу техника уништена. Се губи човек. Има еден
 
Член од
3 јуни 2023
Мислења
650
Поени од реакции
2.201
Изгледа ќе треба да тетовираш у скоро време.

Колку професионални платеници чекаат на вакви повици, којзнае колкава листа на чекање ќе има.

Штета што некои работи не ви се јасни. :(
Штета што не ти е јасно за кои борци за НАТО каузата навивам да ги товорат и пратат у Донбас. :(
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
942
Поени од реакции
1.212
Штета што не ти е јасно за кои борци за НАТО каузата навивам да ги товорат и пратат у Донбас. :(
Добро. :(

А познати ти се жалните руски мобици кои ги товараат да ги пржат на фронтот?

Со ова темпо ќе има нови бранови за мобилизација, којзнае како ќе штитат граници да не им бега народ.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.209
Поени од реакции
35.203
@Zlatikevichius тука може да се пише ако не си руски наци навијач? :icon_lol:
Можеш секаде да пишуваш ако ги почитуваш правилата на форумот. Не ми глуми паметен, или барем ако пробуваш, потруди се да звучиш посериозно, а не со грешки кои четвртоодделенец би ги знаел: „навија“ е 3 лице множина од глаголот „навие“ со значење „навитка пружина од часовник, (се) намота, (се) обвие околу нешто“. ;)
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
942
Поени од реакции
1.212
Можеш секаде да пишуваш ако ги почитуваш правилата на форумот. Не ми глуми паметен, или барем ако пробуваш, потруди се да звучиш посериозно, а не со грешки кои четвртоодделенец би ги знаел: „навија“ е 3 лице еднина од глаголот „навие“ со значење „навитка пружина од часовник, (се) намота, (се) обвие околу нешто“. ;)
Да, се работи за ликови кои омотаваат/намотаваат пропаганда во форма на истражувачко новинарство. :(

Така да изразот и класификацијата е точна.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.282
Поени од реакции
9.308
Можеш секаде да пишуваш ако ги почитуваш правилата на форумот. Не ми глуми паметен, или барем ако пробуваш, потруди се да звучиш посериозно, а не со грешки кои четвртоодделенец би ги знаел: „навија“ е 3 лице множина од глаголот „навие“ со значење „навитка пружина од часовник, (се) намота, (се) обвие околу нешто“. ;)
ne gi forsiraj decata, koe crno cetvrto odelenie. prvo odelenie, tret obid, back to the basics :cool:
 
Член од
3 јуни 2023
Мислења
650
Поени од реакции
2.201
Добро. :(

А познати ти се жалните руски мобици кои ги товараат да ги пржат на фронтот?

Со ова темпо ќе има нови бранови за мобилизација, којзнае како ќе штитат граници да не им бега народ.
Не ги познавам руските мобици што ги товарат да ги пржат на фронтот, а и не ме интересира многу Русија. Но за жал запознав дел од тие борци за НАТО каузата од северна кои беа најгласни, "најсмешни" и еве сега најзагрижени за Украина што треба да бидат во Донбас и тие беа да бидат испратени. Еве Расмусен изјави дека тоа ќе биде една од темите на следниот НАТО самит за некоја недела, па се надевам тие ќе бидат први што ќе ги пратиме во Донбас.
Автоматски споено мислење:

Затоа и одбивам да верувам дека ова е тоа, мора да имаат некој скриен план кој не го гледаме.
Денес имаше видео на еден заробен украинец од оваа офанзива, од националната гарда бил и мобилизиран скоро. Така да има веројатност и те како ова да е проба само што некако проба со Леопарди и Бредлија. Ама имаат доволно опрема што не е видена, шведските Strf 90 и британските челенџери плус имаат доста залихи натрупано претходната половина година.
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
942
Поени од реакции
1.212
Не ги познавам руските мобици што ги товарат да ги пржат на фронтот, а и не ме интересира многу Русија. Но за жал запознав дел од тие борци за НАТО каузата од северна кои беа најгласни, "најсмешни" и еве сега најзагрижени за Украина што треба да бидат во Донбас и тие беа да бидат испратени. Еве Расмусен изјави дека тоа ќе биде една од темите на следниот НАТО самит за некоја недела, па се надевам тие ќе бидат први што ќе ги пратиме во Донбас.
Каде тоа запозна борци за нато кои се загрижени и не би иделе на фронт? Во маало кај тебе?

Онака бајаги изненаден ќе бидеш колкави бројки би се собрале за кратко време ако се донесе одлука да се носат трупи од други држави на фронт.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom