Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

Член од
23 мај 2019
Мислења
4.103
Поени од реакции
4.884
Никој да им рече едно благодарам на УкроОтановците.
Замислете на времето да не го натераа Суровикин да побегне од Херсон, сега ќе настрадаше.

Вистината е дека уште во октомври 2022 амбасадотрот на РФ во ОН писмено го известил генералниот секретар дека УкроОТАНовците имаат во план да ја срушат браната, се разбира генсекот ништо не одговорил па сега РФ бара објаснување од него.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.816
Поени од реакции
24.135
Ако украинциве напаѓаат (а очигледно се спремаат за напад или веќе напаѓаат) која е поентата да го зголемат нивото на Дњепар и да си го отежнат пристапот на другиот брег на реката со рушењево на бранава ?
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.404
Поени од реакции
12.135

Малце појќе за музичарите.
Автоматски споено мислење:


Првата панцирхаубица сјебана кај Бахмут.

Нели бе немаа свежо оружје таму Украинците? Нели не беше важен Бахмут?
 
Последно уредено:
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.103
Поени од реакции
4.884
НАТО клона лета во небо.

Автоматски споено мислење:

Добро бре овие од хОливуд изгледа снимаат филм, мислев дека имаат подобро сценарио.

 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.768
Поени од реакции
21.840
Situation at Zaporizhia front: Ukrainian Army began offensive operations in southern axis and managed to capture big part of Lobkove town after Russian Army withdrew towards hangars north of Piatykhatky town.

IMG_20230609_065609_728.jpg

Situation southwest of Donetsk: Russian Army recaptured more positions west of Novodonets'ke town and northeast of Urozhaine town. Ukrainian Army still has positions south of Shaitanka river.

IMG_20230609_065704_861.jpg

Situation north of Donetsk city: Ukrainian Army recaptured positions north of Opytne and reached the outskirts of the town, where troops were repelled by Russian Army.

IMG_20230609_065752_794.jpg

Situation south of Bakhmut: Ukrainian Army managed to recapture more positions west of the water channel close to the town of Kurdyumivka.

IMG_20230609_065859_578.jpg

Situation north of Bakhmut: During the last 36 hours Ukrainian Army retook new positions following the withdrawal of Russian Army towards Berkhivka town.

IMG_20230609_065949_196.jpg
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.123
Поени од реакции
15.068
Ako osvojat ukrite poznačitelni teritorii...ke proglasat kontraofanziva. Ako nema rezultat ke ćutat i ke rečat ova bilo sekojdnevna bitka
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.967
Поени од реакции
17.799
Ako osvojat ukrite poznačitelni teritorii...ke proglasat kontraofanziva. Ako nema rezultat ke ćutat i ke rečat ova bilo sekojdnevna bitka
Не иде баш така. Офанзивата ја најавуваа на велико, така да мора да испорачаат нешто. Друго, ќе се види новата опрема.

Мое мислење е дека ќе биде спор и позтојан притисок на фронтот, напаѓање на логистика и тн. Имаат долг временски период за офанзивата. Нема да биде пробив или блиц.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.404
Поени од реакции
12.135
Кој пробив кој блиц. Над 100 единици техника имаат загуба само овие три дена, а имаа освоено околу 100 метра. Патем збориме за отворена офанзива, не за урбано плескање во Бахмут на кое секое 100 метри освојување беше дефинирано како неуспех според форумските амеби. Тогаш што да кажеме за ова на НАТовци?


Али у ред је. Јасни се наративите така да тешко дека ќе се разбереш со некого.

Ах да пржењето на ИРИС-Т и Леопардите не ги споменувам. Бидејќи тие се “стара” опрема за амебите. Колку да укажам на што тресат на форумов. Ваљда ново ќе биде аеѓис системот, ф35ка и по некој носач од јенките :LOL:


Ај на 100 метра 100 возила. Главната одбранбена линија им е после 5 км:LOL:

Брилијантен просек.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.768
Поени од реакции
21.840
Situation at Zaporizhia front: Ukrainian Army made substantial gains north of Robotyne and are slowly aproaching the town. On the other hand the Russian Army recaptured the town of Lobkove.

IMG_20230609_122053_146.jpg
 
Член од
10 јули 2018
Мислења
1.369
Поени од реакции
2.174
Ке си играат јојо сега две недели, натиго дајмиго ке си прават со селцата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom