Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

Член од
14 ноември 2013
Мислења
5.225
Поени од реакции
16.017
Ова докажува дека скапата офанзива на фланковите што ја има Украинците, беше за да се обезбеди повлекување од Бахмут.
Зависи кого прашуваш, Украина и нејзините подржувачи велат дека ВСУ лансираа контранапад со цел да го опколат и речиси го опколиле Артјомовск, сметам дека можеме да се согласиме дека ВСУ не успеа во таа цел.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.186
Поени од реакции
3.499
маневар на повлекување е еден од најтешките маневри да се изведат. Многу работи можат да тргнат по зло и тактичко повлекување да стане бегање ко мува без глава. Украинците тоа го изведоа супер, завршија многу добра работа. Ништо повеќе од тактичко повлекување не беа тие напади (сега тоа го гледаме), треба да се отворат и обезбедат коридорите на повлекување и да се заглави што е можно повеќе противничката војска за да не го попречи повлекувањето.

Сепак, тактичко повлекување или не, Украина си го изгуби Бахмут, тоа е крајниот резултат на таа акција.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
2.562
Поени од реакции
6.013
маневар на повлекување е еден од најтешките маневри да се изведат. Многу работи можат да тргнат по зло и тактичко повлекување да стане бегање ко мува без глава. Украинците тоа го изведоа супер, завршија многу добра работа. Ништо повеќе од тактичко повлекување не беа тие напади (сега тоа го гледаме), треба да се отворат и обезбедат коридорите на повлекување и да се заглави што е можно повеќе противничката војска за да не го попречи повлекувањето.

Сепак, тактичко повлекување или не, Украина си го изгуби Бахмут, тоа е крајниот резултат на таа акција.
Не е проблем што го изгуби Бахмут, проблем е преку 100000 што погинати што осакатени војници. И фактот што ги мелеше руска артилерија а овие како муви без глави гинеа уште пред да стигнат на фронт.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
16.855
Поени од реакции
20.957
Не е проблем што го изгуби Бахмут, проблем е преку 100000 што погинати што осакатени војници. И фактот што ги мелеше руска артилерија а овие како муви без глави гинеа уште пред да стигнат на фронт.
Да се задржиме на успешноста на тактичкото повлекување, не ја менувај наративата. :unsure:
Автоматски споено мислење:Во меѓувреме НАФО е во успешна офанзива, и уште еден успешен ден на интернет фронтот каде западните убедливо победуват (слика од американскиот разурнувач Кол, 2019-та).
⁇⁇ On the Telegram channelOperation Z ", which lead Ukrainian TsIPsO, fake photographs of a seriously damaged reconnaissance ship diverge. "Ivan Hurs».

In the Ukrainian info field, the news was expected to be picked up: “Operation Z” is issued as a “Russian source”. In reality, the photo depicts an American destroyer Cole: In 2019, an article was issued on the liquidation of the terrorist responsible for undermining the US Navy ship.

In reality. "Ivan Hurs"not hurt. Despite the published shots of the attack of Ukrainian sea UAVs on the ship, most likely, one of the drones did not work, and when trying to detonate, he bounced off the ship - and after that he was already destroyed.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
20.307
Поени од реакции
32.205
рокнале некоја брана пред Донецк и им ја пресекле рутата на логистика на украинците. Најверојатно во тој дел може да се очекува нареден напад или пак кај Авдивка.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
20.307
Поени од реакции
32.205
вакви случаи се почести ќе бидат ко што делува, војниците сфаќаат дека нема да преживеат ако бидат испратени у војна и си ја земаат правдата у сопствени раце.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
16.855
Поени од реакции
20.957
Па на сила собирани, киднапирани од дома од пред децата, Руски зборуваат а против Руси ги тераат да гинат... Ај да е фер борба, ама ти иде онаков дебел канцелариски пацов и во очи ги вели - иди да погинеш за ништо, нема никаква разлика да направи тоа што ќе погинеш пошто те тераме на кypот во рака да јуришаш на тенкови и артилерија, ама иди - мораш да погинеш. И само прашање на време е кога на некој ќе му се спојат жичките и ќе си каже ако гинам јас ќе одберам како ќе погинам. Не заради некој канцелариски пацов десетици километри позади фронтот кој не е лично засегнат и има амерички наредби да изврши.
Автоматски споено мислење:

Ова Ингвар го посочи на другата тема, ама мислам дека овој дел (па и целото видео) заслужува спомнување и овде:

 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2013
Мислења
5.225
Поени од реакции
16.017
Situation north of Bakhmut: During the last three days Ukrainian Army recaptured new areas north of Orikhovo-Vasylivka town. In addition, map changes were made there showing a bigger no-man's land.

IMG_20230527_213451_386.jpg

Situation at Kharkov front: During the last 36 hours Russian Army advanced south and west of Masyutivka village thus securing the eastern shore of Oskil river in this area.

IMG_20230527_213527_959.jpg
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
16.855
Поени од реакции
20.957
Ај ова ваму нека седи:


Мислам дека ВСРФ нема да прават офанзиви туку ќе ги чекаат Украинците. Единствено може како Бахмут да делкаат дел по дел пример во Авдеевка. Но освен Авдеевка, мислам дека најверојатно е дека ќе одат накај Часив Јар или Сиверск.
Мора да нападнат некаде, пошто мора да одвлечат солиден дел од украинските сили настрана од офанзивата.
Имаше деновове неколку напади, воглавно од Сторм-З, новиот платенички корпус наводно организиран директно од државата и под директна команда на државата (Шојгу).

Украинците ќе се истурат онаму каде ќе начекаат слаба точка. Напаѓаат истовремено на повеќе места, и ќе форсираат таму каде ќе има пробив (советска школа, итн). За почеток голем успех би им бил било каков продор/футхолд јужно од Запорожје, не толку за понатамошен пробив колку затоа што логистичките центри на брегот ќе дојдат во домет.
Исто многу се активни и во Црно море, со дроновите, а Рипери летаат 24/7. Само прашање на време е кога ќе има поголема ескалација и со авијација, меѓу РФ и НАТО.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom