Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.474
Поени од реакции
40.363
Изгледа ради ова ги пратија Т-55 денеска. Типчето сега пишало грешка. Затоа овие твитер телеграм информатори не ги сакам многу многу, не дека има нешто поарно, али најголем број ствари врска немаат што постираат.

Clarification. The enemy occupied part of the gray zone a few days ago. As long as everything is calm.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.401
Поени од реакции
31.289
Претежно Даглас Мекгрегор и Скот Ритер ги даваат овие прогнози. Мислам дека има и неколку „проруски“ канали на телеграм кои шират вакви нереални естимации и после шират дефетизам.
Што ќе им е Харков?
Голем град без некое битно стратешко значење. Влагање во урбани борби, итн... Ова се очигледни патки.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.407
Поени од реакции
36.342
Што ќе им е Харков?
Голем град без некое битно стратешко значење. Влагање во урбани борби, итн... Ова се очигледни патки.
Харков со пола милион Руси и инфраструктурен центар е небитен, Бахмут бил битен. Хмм… интересно.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
По мое стратегијата им е до крај на лето да се опколи Славјанск и Краматорск и тука ќе заврши војната доколку успеат.
За да се постигне ова стотици илјади ќе умрат.
Треба да се исчисти шумата Серебранка, Северск, Бахмут, Торецк, Константиновка, Курахово конгломерација, Авдеевка, Угљедар, Прокорвск, Лиман и шумата над Славјанск што е најтешка.
Многу има за работа и тешко ќе биде.
Бахмут веќе ми се лоши неможам да читам, опколиле 10-20к војска и дремат ко мисири место да појачаат уште 50к да има класичен котел и чао.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Се чека офанзива од Украинците, треба да победат до смрт.
Автоматски споено мислење:

Харков со пола милион Руси и инфраструктурен центар е небитен, Бахмут бил битен. Хмм… интересно.
Харков е населен. Башка со Руси. Бахмут има само војска, неселективно се дроби? Нема потреба да се војува на 100 места ако непријателот сам се концентрира на едно место, а ти имаш моќ да го дробиш. Како што впрочем се дешава. Украина ќе дојде до момент да нема со што да се брани и Рудија само ќе си го земе тоа што си го сака.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.401
Поени од реакции
31.289
Харков со пола милион Руси и инфраструктурен центар е небитен, Бахмут бил битен. Хмм… интересно.
Воено е небитно, ма дури е штетно да го освојуваат. Бахмут е клучна алка во одбрамбената линија. Кога одбрамбената линија ќе падне и фронтот ќе се пресели источно (општо, источно и од Харков) тогаш и Харков ќе стане руски.

Русите треба да се ретардирани за масовно и фронтално да го нападнат Харков. Ова е чиста пропаганда, ама толку проценувате што е реално а што се патки.
Автоматски споено мислење:

Бахмут веќе ми се лоши неможам да читам, опколиле 10-20к војска и дремат ко мисири место да појачаат уште 50к да има класичен котел и чао.
Паузиран е тој фронт. Во моментот кога Украинците стиснаа кај запорожје, Русите се фокусираат на Авдивка... Слабо си ми информиран некако, изгледа не го следиш Дима од милитари каналот. :)
Јас искрено од кога ти го посочи прв пат, најредновно него го следам. Нема покохезивен извор за воени вести од него, си работам и во позадина ги одслушувам тие 20-30 минути од подкастот. На телеграм истото го има ама расфрлано во стотици постови и делчиња, плус се и свашта. Вака е изџвакано и според сите оценки - прилично веродостојно.
 
Член од
17 декември 2019
Мислења
2.049
Поени од реакции
3.582
Воено е небитно, ма дури е штетно да го освојуваат. Бахмут е клучна алка во одбрамбената линија. Кога одбрамбената линија ќе падне и фронтот ќе се пресели источно (општо, источно и од Харков) тогаш и Харков ќе стане руски.

Русите треба да се ретардирани за масовно и фронтално да го нападнат Харков. Ова е чиста пропаганда, ама толку проценувате што е реално а што се патки.
Автоматски споено мислење:


Паузиран е тој фронт. Во моментот кога Украинците стиснаа кај запорожје, Русите се фокусираат на Авдивка... Слабо си ми информиран некако, изгледа не го следиш Дима од милитари каналот. :)
Јас искрено од кога ти го посочи прв пат, најредновно него го следам. Нема покохезивен извор за воени вести од него, си работам и во позадина ги одслушувам тие 20-30 минути од подкастот. На телеграм истото го има ама расфрлано во стотици постови и делчиња, плус се и свашта. Вака е изџвакано и според сите оценки - прилично веродостојно.
daj link od toj dima
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Воено е небитно, ма дури е штетно да го освојуваат. Бахмут е клучна алка во одбрамбената линија. Кога одбрамбената линија ќе падне и фронтот ќе се пресели источно (општо, источно и од Харков) тогаш и Харков ќе стане руски.

Русите треба да се ретардирани за масовно и фронтално да го нападнат Харков. Ова е чиста пропаганда, ама толку проценувате што е реално а што се патки.
Автоматски споено мислење:


Паузиран е тој фронт. Во моментот кога Украинците стиснаа кај запорожје, Русите се фокусираат на Авдивка... Слабо си ми информиран некако, изгледа не го следиш Дима од милитари каналот. :)
Јас искрено од кога ти го посочи прв пат, најредновно него го следам. Нема покохезивен извор за воени вести од него, си работам и во позадина ги одслушувам тие 20-30 минути од подкастот. На телеграм истото го има ама расфрлано во стотици постови и делчиња, плус се и свашта. Вака е изџвакано и според сите оценки - прилично веродостојно.
Дима е цар, го следам уште чат пат, до сега се има погодено, него Бахмут ме нервира нека го затворат веќе еднаш ...
Автоматски споено мислење:

daj link od toj dima
https://www.youtube.com/@militarysummary
Автоматски споено мислење:

Иначе Даглас Мекгрегор не го сакам воопшто, поготово во последната емисија кога го праша Наполитано зошто Русија се буни за гранати со осиромашен ураниум, Даглас тврди дека не биле контаминирачки. Господинот Даг е главен стратег во косовската војна и многу добро знае дека таму таквото оружје имаше голем проблем како за локалното население така и за војниците на НАТО.
Така да лаже пичката.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.401
Поени од реакции
31.289
Дима е цар, го следам уште чат пат, до сега се има погодено, него Бахмут ме нервира нека го затворат веќе еднаш ...
Украинците спремаат офанзива баш кај Бахмут, тоа кај Запорожје повеќе се опипавања и можеби лажњак.
Плус немаат резерви да однесат кај Авдиивка, така да Русите се фокусираат баш таму. Тоа им е рак рана, заради Доњетск.


daj link od toj dima
Еднаш на ден навечер окулу 9 има подкаст со резимирање на воените настани во последните 24ч. Некогаш има по едно-две додатни видеа во денот, ако има нов важен развој на настаните. Како на пример ова долу, превентивно врзување на украинските резерви пред нивната офанзива во Бахмут:

 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.474
Поени од реакции
40.363
Сара го расклинка Џејмс Васкез, овој го избриша твитерот :icon_lol: кој сака да прочита драмата нека кликне за целосниот муабет.

 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.407
Поени од реакции
36.342
Воено е небитно, ма дури е штетно да го освојуваат. Бахмут е клучна алка во одбрамбената линија. Кога одбрамбената линија ќе падне и фронтот ќе се пресели источно (општо, источно и од Харков) тогаш и Харков ќе стане руски.

Русите треба да се ретардирани за масовно и фронтално да го нападнат Харков. Ова е чиста пропаганда, ама толку проценувате што е реално а што се патки.
Од Бахмут до Харков има пат ко од тука до Токио. Беа до Харков ама сега се многу подалеку од него.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.401
Поени од реакции
31.289
Нонсенс, и не гледам потреба од понатамошно замарање.

Него читам еден обемен историски текст и никако не можам да најдам (а чинам имаше) тема за ВСВ. Нека го овде, од аспект на споредба на војните:
Автоматски споено мислење:

Се чека офанзива од Украинците, треба да победат до смрт.
Taken in a vacuum, the operations of 1941 showed off a Wehrmacht at the height of its powers, hunting and destroying enormous Soviet forces in a sequence of great victories. Cumulatively, however, these battles destroyed the Wehrmacht, which never recovered from the losses of officers, veteran troops, and equipment that it suffered in this crucial year. Declawed, defanged, deflated - it was now only a question of when and how, not if Germany would lose the war.

In August, one German divisional officer made a passing note which proved to be far more prescient than he could have imagined. The division, he noted, would have to find a way to reduce its casualty rate “if we do not intend to win ourselves to death.”

(y)
 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.513
Поени од реакции
23.019
Од Бахмут до Харков има пат ко од тука до Токио. Беа до Харков ама сега се многу подалеку од него.
dobro de 2 pati ke go izodat i ke gi izoraat nivite uspat... sto razlika ti pravi tebe?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom