Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.513
Поени од реакции
23.019
Чекај сеа не сфаќам, со новиве информации, Украина добила помош за една голема контраофанзива, ако не успее, идат на преговори, јасно и е кажано.
А што подразбираат под успех? Да ги вратат сите анектирани територии или само една па пак ќе добијат финансирање или?
Како и да е значи крај на војнава добиваме оваа година.
toa samo zapadnjacite i urkite se nadevaat. rusite si kazaa ke trae dur ne se ostvarat celite pa ako treba i 20 god...
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
освен Бахмут и Авдивка нема офанзива никаде моментално.
Točno, no se govoreše neli za navodna masovna vtora ruska ofanziva, a eve veke dojde april mesec skoro, zimata oficijalno i kalendarski završi i ništo. Neli imaše špekulacii ušte pred nova godina za možen povtoren napad na Ukraina od teritorijata na Belorusija slično ko lani i.t.n. i.t.n.
Автоматски споено мислење:

освен Бахмут и Авдивка нема офанзива никаде моментално.
Točno, no se govoreše neli za navodna masovna vtora ruska ofanziva, a eve veke dojde april mesec skoro, zimata oficijalno i kalendarski završi i ništo. Neli imaše špekulacii ušte pred nova godina za povtoren napad na Ukraina od teritorijata na Belorusija slično ko lani.t.n. i.t.n.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.474
Поени од реакции
40.363
Točno, no se govoreše neli za navodna masovna vtora ruska ofanziva, a eve veke dojde april mesec skoro, zimata oficijalno i kalendarski završi i ništo. Neli imaše špekulacii ušte pred nova godina za povtoren napad na Ukraina od teritorijata na Belorusija slično ko lani i.t.n. i.t.n.
тоа све испаднаа шпекулации од твитерџии и телеграми. Затоа и малце со резерва треба да се зема што се пишува врз база на некои снимки и слики од движење на возила. Не мора да значи дека ќе има офанзива.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
тоа све испаднаа шпекулации од твитерџии и телеграми. Затоа и малце со резерва треба да се зема што се пишува врз база на некои снимки и слики од движење на возила. Не мора да значи дека ќе има офанзива.
Pretežno gledam youtube videa/emisii, razno-razni voeni eksperti i analitičari i od ex.Yu kako i od zapadnite državi drobea ušte tamu vo noemvri/dekemvri mesec za nekakva masovna ruska ofanziva početokot od ovaa godina januari/fevruari, pa si vikam april dojde i takvite diskusii bile totalno bezvredni. Možno e i da imalo takvi planovi, ne za džabe Rusite zimava skladiraa vo Belorusija i voena tehnika, a i poveke iljadna armija i pravea zaednički voeni vežbi so Beloruskite sili !
 
Член од
31 мај 2019
Мислења
297
Поени од реакции
966
тоа све испаднаа шпекулации од твитерџии и телеграми. Затоа и малце со резерва треба да се зема што се пишува врз база на некои снимки и слики од движење на возила. Не мора да значи дека ќе има офанзива.
Не беше само твитерџии него на велико се збореше од разни страни

 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.115
Поени од реакции
15.061
Член од
3 јуни 2018
Мислења
309
Поени од реакции
134
Автоматски споено мислење:

 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.755
Поени од реакции
21.802
Situation north of Bakhmut city: Russian Army took control over stroydetal building and began storming Press and Grinder building inside AZOM industrial complex.

1.jpg

Situation south of Bakhmut city: during the last hours Russian Army made new advances in Samolet, Sobachivka and Budenivka districts (the last one is almost taken).

2.jpg

Не беше само твитерџии него на велико се збореше од разни страни

Сите најавиле руска офанзива освен Русите работава. Исто како со Киев за 3 дена и останати пропаднати руски рокови кои ги пласираа сите освен Русите.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.474
Поени од реакции
40.363
западните медиуми сите тие нереални сценарија ги праат шпекулираат да имаат нешто читаност. Башка твитерџии и телеграми се местата од каде го црпат инфото. Сеа секој може да даде свое мислење и ако е на твитер тоа се подразбира дека е точно :icon_lol:
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.755
Поени од реакции
21.802
западните медиуми сите тие нереални сценарија ги праат шпекулираат да имаат нешто читаност. Башка твитерџии и телеграми се местата од каде го црпат инфото. Сеа секој може да даде свое мислење и ако е на твитер тоа се подразбира дека е точно :icon_lol:
Или тоа или ќе цитираат "висок анонимен дипломат запознаен со моменталната ситуација".

Пример:

Извори од Пентагон велат дека Русија планира да го заземе Харков до 1 април!

*Ова не се случува*

Русија е неспособна, не успеа да ја оствари својата замислена цел, Украина ја добива војната!
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.217
Поени од реакции
25.977
Или тоа или ќе цитираат "висок анонимен дипломат запознаен со моменталната ситуација".

Пример:

Извори од Пентагон велат дека Русија планира да го заземе Харков до 1 април!

*Ова не се случува*

Русија е неспособна, не успеа да ја оствари својата замислена цел, Украина ја добива војната!
Toa е дел од ПР војната. Како на друг начин ќе ги оправдаат парите што ги даваат на Украина?
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.755
Поени од реакции
21.802
Situation at Seversk front: Russian Army and LPR forces made new advances northeast of Verkhokamyanske and reached the outskirts of the town from this axis.

photo_2023-03-21_23-02-39.jpg

Situation at Luhansk front: During thelast weekend Russian Army, LPR and DPR forces increased the salient east of Tors'ke and are one kilometer away from the first houses of this town for the first time this year.

photo_2023-03-21_23-05-46.jpg
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Или тоа или ќе цитираат "висок анонимен дипломат запознаен со моменталната ситуација".

Пример:

Извори од Пентагон велат дека Русија планира да го заземе Харков до 1 април!

*Ова не се случува*

Русија е неспособна, не успеа да ја оствари својата замислена цел, Украина ја добива војната!
Претежно Даглас Мекгрегор и Скот Ритер ги даваат овие прогнози. Мислам дека има и неколку „проруски“ канали на телеграм кои шират вакви нереални естимации и после шират дефетизам.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.755
Поени од реакции
21.802
Наводно ВСУ направиле пробив на јужниот фронт.

Fr1z4qWXoA8SG7i.png
 

Kajgana Shop

На врв Bottom