Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.248
Поени од реакции
81.405
Мене ми е чудно што толку рано би почнувале. Мислам дека ќе почекаат дур не дојдат барем дел од тенковите и дел од Бредлијата и CV90.
абре какви бредлија, какви леопарди, не ме заебавајте

Нека им дадат соодветна артилерија и муниција!!!!!!

Имиња на тенкови и нивна појава се вака, супер за у медиуми, ама карактерот на ова војна го блоли кур за PR.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.474
Поени од реакции
40.363
ниедно Бредли или било какво оклопно возило не е отпорно на артилерија. Тоа е најголемиот проблем за украинците што нивната артилерија е практично непостоечка у последно време. Со овие дронови ефективно им ја ништат, башка што немаат муниција за хаубиците у доволен број.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.755
Поени од реакции
21.802
Наводно ја штеделе муницијата за офанзивата кога ќе почнела. Можеби е вистина можеби навистина се при крај. Јас сум повеќе на првото мислење.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.407
Поени од реакции
36.342
абре какви бредлија, какви леопарди, не ме заебавајте

Нека им дадат соодветна артилерија и муниција!!!!!!

Имиња на тенкови и нивна појава се вака, супер за у медиуми, ама карактерот на ова војна го блоли кур за PR.
Штедат муниција за артилерија и имаат солидна количина. Неколку стотици илјади имале на страна тргнато.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.248
Поени од реакции
81.405
Штедат муниција за артилерија и имаат солидна количина. Неколку стотици илјади имале на страна тргнато.
Штета.
Баш оваа војна е војна во која поимот - шетедење муниција за артилерија, води кон губење територија.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
успех за американците е да го освојат Крим, за да можат да ја донесат нивната морнарица у црно море, тоа им е целата поента за нивното помагање.
И таа Украинска војска што беше кај Херсон сега е кај Запорожје.
Ukraincite sekako deka nemožat da pravat ofanziva vo Hersonskata oblast bidejki tuka postoi ogromna prirodna bariera rekata Dnjepar, edino što im preostanuva kopneno vo Zaporoškata oblast ofanziva prema Melitopol, kako i prema Berdiansk i izleguvanje na Azovskoto more i celosen otsek na Ruskite teritorii na dva dela... no takvo nešto ne veruvam deka ke se sluči t.e. ke vidime vo slednive nekolku meseci !
 
Член од
31 мај 2019
Мислења
297
Поени од реакции
966
Никој ништо не кажува дека целата руска стратегија која наводно ја имаа со мото Winter is coming, застана на ништење 1/3 од украинската енергетска инфраструктура...башка веќе се шпекулира дека вторава руска офанзива веќе кулминира а освен неколку села, ништо не е завземено.
Само се надевам украинциве пак да не им направат потег ала Харков и за неколку дена земат тоа што овие килаво година дена постигнаа.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.407
Поени од реакции
36.342
тоа што останало од војската, со оглед на тоа дека им ги правеа партал конвоите секој пат со артилерија.
Да ги правеа партал немаше Русите да си ги спакуваат парталите и да бегаат преку реката.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: y2k
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.755
Поени од реакции
21.802
Никој ништо не кажува дека целата руска стратегија која наводно ја имаа со мото Winter is coming, застана на ништење 1/3 од украинската енергетска инфраструктура...башка веќе се шпекулира дека вторава руска офанзива веќе кулминира а освен неколку села, ништо не е завземено.
Само се надевам украинциве пак да не им направат потег ала Харков и за неколку дена земат тоа што овие килаво година дена постигнаа.
Која втора руска офанзива?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.474
Поени од реакции
40.363
Па тоа е трагиката, по се изгледа ова е пролетната офанзива на русите што беше помпезно најавувана
па никој официјално не најави освен некои твитерџии. Русите по се изгледа се у дефанзива и менаџирање на териториите кои ги имаат.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.967
Поени од реакции
17.799
Штета.
Баш оваа војна е војна во која поимот - шетедење муниција за артилерија, води кон губење територија.
Сега за сега очигледно не води кон тоа.
 
C

confusion

Гостин
Па не е наш јасно кажано, сепак се толкувања ова.
Под успех ја би рачунал се што ќе ја помести рамнотежата и ќе им даде надеж дека може воено да ја добијат војната, односно да ги вратат Русите во своите граници плус Крим. Од друга страна ако успеат да освојат само некое гратче и 5 села значи дека ќе им требаат 100 години за тоа, и боље да се спремаат за некој други времиња. Мада на Украинците им е јасно дека боље шанса од ова немаат, па не сум 100 посто сигурен дека ќе се откажат после офанзивава.
Не знам искрено, прават помпа и најавуваат офанзива во ова модерно време кога секое движење се регистрира и евидентира.
Како да ги тераат украинциве на умри машки и после да ги седнат на маса и договор затоа што сфатија дека направија грешки со оглед на новиов светски поред со Русија и Кина заедно и дека финансиски стварно веќе неможат да ги помагаат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom