Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.701
Поени од реакции
8.692
Bez razlika kakov i da bide ishodot na vojnata vo Ukraina, najverojatno ke ima nejzina podelba... Kakov i da e ishodot, zarem nekoj seriozno veruva vo toa deka NATO paktot najmoknata voena alijansa na planetava i so finansii/budzet i so ljudstvo i so najmoderno oruzje kako kopneno, mornaricko i vozduhoplovno ke se povlece na granicite od pred 1997 god. ... oti ete taka mu se sonilo na Putin t.e. takva zelba imal coekot !
Utre Putin moze da kaze abe i Aljaska nekad bese nasa Ruska teritorija, aj da ni ja vratite i Amerite vednas ke go ispolnat toa !
Нуклеарното оружје диктира кај ќе бидат границите, никакви пари ни конвенционална моќ на НАТО нема врска со ова. А ќе се вратат кога ќе мора, кога некој ќе биде доволно луд да притиска а они доволно разумни за да попуштат.
Или опцијата е радиоактивен снег.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Нуклеарното оружје диктира кај ќе бидат границите, никакви пари ни конвенционална моќ на НАТО нема врска со ова. А ќе се вратат кога ќе мора, кога некој ќе биде доволно луд да притиска а они доволно разумни за да попуштат.
I NATO e nuklearna sila, ne samo RF... No nedaj boze da dojde do pritiskanje na tie kopcinja i lansiranje takvi oruzja bidejki toa e pogubno za celokupnoto covestvo i priroda !
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.701
Поени од реакции
8.692
I NATO e nuklearna sila, ne samo RF... No nedaj boze da dojde do pririskanje na tie kopcinja i lansiranje takvi oruzja bidejki toa e pogubno za celokupnoto covestvo i priroda !
Ние сме после 50сетите на раб на нуклеарна војна, повуци потегни. И таман се договорија нешто и САД ги изебаа русите. Сега имаме враќање на тоа што е изгубено за русите. И ќе го вратат ако не се подготвени САД на MAD, просто е ко пасуљ.
Може да е веќе договорено, зависи со кој нуклеарен арсенал располага Русија. Таа е единствената променлива у равенката што го детерминира исходот.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.033
Поени од реакции
4.827
I NATO e nuklearna sila, ne samo RF... No nedaj boze da dojde do pritiskanje na tie kopcinja i lansiranje takvi oruzja bidejki toa e pogubno za celokupnoto covestvo i priroda !
значи, значи, значи и Севреџганистан стана нуклерана сила.
Ете зошто се бореле атлантистиве демонкрати да го влегуат у ОТАН, да станат нуклерана сила :pos:
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
значи, значи, значи и Севреџганистан стана нуклерана сила.
Ете зошто се бореле атлантистиве демонкрати да го влегуат у ОТАН, да станат нуклерана сила :pos:
Нуклеарни сили во рамките на НАТО се само САД, Британија и Франција.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.138
Поени од реакции
12.609
Тера накај 500000 само без многу пропаганди пошо се заебаа фашистиве прв пат..секој паметен и со малку кеш избега од усраната вукојебина - тоа е лоша слика за една таква гооолема ,,супер сила'' нели...
БДВ им треба доста народ за пополнување на дупките на фронтот,многу војска им изгина последниве месеци а напредок скоро никаков освен Соледар и пар села...големо НИШТО..
А 24ти еве го годишница. Да не си им у кожа на фашистичките свињи не им е лесно!
Стрико, дај кажи нешто повеќе за фашизмот, гледам доста се разбираш.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.033
Поени од реакции
4.827
Bez razlika kakov i da bide ishodot na vojnata vo Ukraina, najverojatno ke ima nejzina podelba... Kakov i da e ishodot, zarem nekoj seriozno veruva vo toa deka NATO paktot najmoknata voena alijansa na planetava i so finansii/budzet i so ljudstvo i so najmoderno oruzje kako kopneno, mornaricko i vozduhoplovno ke se povlece na granicite od pred 1997 god. ... oti ete taka mu se sonilo na Putin t.e. takva zelba imal coekot !
Utre Putin moze da kaze abe i Aljaska nekad bese nasa Ruska teritorija, aj da ni ja vratite i Amerite vednas ke go ispolnat toa ... gluposti na kvadrat !
Не знам дали си сериозен за ова што си го пишувал или само невешто тролаш.
Што мислиш каков ќе биде исходот на војната помеѓу Западната алијанса и РФ која се води во Украина?

Во зависност од исходот, како што велиш, што ако победи РФ што ќе се случува со ОТАН, што мислиш?

Што се однесува до арсеналот РФ има широк асортиман и многу софистицирани системи на оружје, почнувајќи од воздушни сили, космички, поморски па и копнени, нуклераната тријада им е цакум-пакум итн итн (на пример познато ми е дека уште во далечната 1974/6 СССР се играа со геофизичко и психотрони системи на оружја, па би рекол сигурно имаат некои постигнувања) за сега единствени се кои на располагање имаат хиперсонични проектили (проектили кои се движаст со брзина поголема од 5Max па пресметај 5х1224км/ч и со што ќе пресретнува такви проектили кои можат да носат и конвенционални и нукеларни глави), додека САД се сеуште во тестна фаза -барем така е пласирано во јавност-.

Денес, утре или за 10 години ОТАН ако не се распадне ќе се повлече на границите од 1997, не е тоа желба на Путин туку на светска суперсила, има и знаење и желба да го направи тоа.

Аљаска е продадена од страна на рускиот цар, златото требало да се искористи за ... проблемот е што тоа злато (стануваше збор на некои 7,5 милиони $ тогашна вредност деноминирај па ќе видиме колку е тоа во денешна...) никогаш не ја помина руската граница туку се шпекулира дека најголем дел завршил во создавањето на ФЕД. Ако нешто е продадено а за тоа не си добил праи тогаш е нормално да бараш да ти се врати назад тоа што били предмет на продажба, нели?
 

filjandecko

Komandant benzini-HAVUZ
Член од
5 мај 2012
Мислења
321
Поени од реакции
390
значи, значи, значи и Севреџганистан стана нуклерана сила.
Ете зошто се бореле атлантистиве демонкрати да го влегуат у ОТАН, да станат нуклерана сила :pos:
Славеа кога влегоа у Нато и штетни договори потпишуваа..за кој кур
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.033
Поени од реакции
4.827
Славеа кога влегоа у Нато и штетни договори потпишуваа..за кој кур
...па не знаев до сега ама сеа видов имале амбиција да стануат нуклеарна сила, а колку шо глеам и оној Славеев Балгаринот ќе ги носел у тоа вселената :pos::pos::pos:
Автоматски споено мислење:

дополнување: Црпе за таа цел дури 300 пилоти ангажираше во Арачинове!
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.845
Поени од реакции
80.394
Ние сме после 50сетите на раб на нуклеарна војна, повуци потегни. И таман се договорија нешто и САД ги изебаа русите. Сега имаме враќање на тоа што е изгубено за русите. И ќе го вратат ако не се подготвени САД на MAD, просто е ко пасуљ.
Може да е веќе договорено, зависи со кој нуклеарен арсенал располага Русија. Таа е единствената променлива у равенката што го детерминира исходот.
Јавниот наратив, моментално, во САД, оди накај тоа дека MAD денес не постои. Либералните кругови го туркаат тој став. Дали навистина веруваат во тоа, или само го туркаат ставот за да оправдаат поопстојно воено мешање во Украина, не е толку битно, бидејќи MAD ќе постои ако постои, а не ако некој верува во него.

Аргументите кои ги пружаат во јавноста, за тој нивни погрешен став, се општо-познати и се без основа во реалноста, а сум ги пишал неколку пати:

- не функционираат советските системи, застарени се, не се одржувани (значи, можеме да брцаме мечка у пичка, нема гајле)

- не е будала Путин да употреби нуклеарно (значи, можеме да брцаме мечка у пичка, нема гајле)

- и да е будала, тие околу него не се будали светот да го уништат (значи, можеме да брцаме мечка у пичка, нема гајле)

- и да употреби нуклеарно ефектите не се толку страшни како што викаат (значи, можеме да брцаме мечка у пичка, нема гајле)

и тн.
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.567
Поени од реакции
13.898
Не знам дали прочитавте од Политико статија, Америте им порачале на Украинците добро да ги искористат оружјата што сега им ги даваат и да освојат територија, зошто ова е најголемата помош што ќе ја добијат, наредно ќе се намалува и ќе е тешко да поминува преку конгресот.

Иначе, 400+ амерички возила се веќе пристигнати во Германија, веројатно ќе имаат некој мини тренинг украинските сили и негде мислам од следниов месец ќе почнат да се појавуваат на терен заедно со останатата европска помош, на чело со леопардите.
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Не знам дали прочитавте од Политико статија, Америте им порачале на Украинците добро да ги искористат оружјата што сега им ги даваат и да освојат територија, зошто ова е најголемата помош што ќе ја добијат, наредно ќе се намалува и ќе е тешко да поминува преку конгресот.

Иначе, 400+ амерички возила се веќе пристигнати во Германија, веројатно ќе имаат некој мини тренинг украинските сили и негде мислам од следниов месец ќе почнат да се појавуваат на терен заедно со останатата европска помош, на чело со леопардите.
Со други зборови, покрај Украина и НАТО веќе се демилитиризира. :icon_lol:
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.060
Поени од реакции
14.960
Скоро никој го нема коментирано едно видео од почетокот на војната , каде Лавров од на нога разговара со западни политичари, а камерите го фаќаат нивниот краток разговор каде еден западен дипломат му вели на Лавров(парафразирам)-абе стварно толку ви смета НАТО да ви биде до границаца???? Лавров ни искоментира ни направи некоја гримаса

Ова од страна звучеше како мало умилкување9едно пред Тв, друго лицем во лице)...но тоа беше на самиот старт на војната
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.701
Поени од реакции
8.692
Јавниот наратив, моментално, во САД, оди накај тоа дека MAD денес не постои. Либералните кругови го туркаат тој став. Дали навистина веруваат во тоа, или само го туркаат ставот за да оправдаат поопстојно воено мешање во Украина, не е толку битно, бидејќи MAD ќе постои ако постои, а не ако некој верува во него.

Аргументите кои ги пружаат во јавноста, за тој нивни погрешен став, се општо-познати и се без основа во реалноста, а сум ги пишал неколку пати:

- не функционираат советските системи, застарени се, не се одржувани (значи, можеме да брцаме мечка у пичка, нема гајле)

- не е будала Путин да употреби нуклеарно (значи, можеме да брцаме мечка у пичка, нема гајле)

- и да е будала, тие околу него не се будали светот да го уништат (значи, можеме да брцаме мечка у пичка, нема гајле)

- и да употреби нуклеарно ефектите не се толку страшни како што викаат (значи, можеме да брцаме мечка у пичка, нема гајле)

и тн.
Само една работа ќе кажам, западот е под контрола на една група на луѓе кои сакам да ги нарекувам окултна олигархија. Не сум експерт на таа тема, ама мислам дека "некој со ѓаволот тикви сади", нека се смее некој ако сака, не ми е битно.
Можам да набројувам уште десет причини зошто одиме накај тотално уништување како муви без глави, и ќе бидат многу поверојатни у секој случај. Али ја ако би се кладел би типувал на ова горе, не сум ни сигурен како функционира....само ги следам знаците и некое мое внатрешно чувство.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Колку и да звучи смешно, комично сепак членството во НАТО гарантира безбедност... Држава членка на НАТО пактот има мали или скоро никакви шанси да биде сериозно нападната од некоја друга т.е. соседна земја, колку и тие земји да имаат меѓусебно непријателство или нерасчистени прашања/односи од било кој аспект територијален или било каков друг. Членството во НАТО ја одржува дури и внатрешната стабилност во државата, подобро килав мир, отколку крвава војна и илјадници загинати, повредени, раселени и цели градови срамнети со земја и рушевини, прав и пепел. Македонија дури и како федерација што де-факто и е некако килаво ама сепак функционира и ќе функционира макар и на гурање, но подобро така килаво и на гурање одошто тотална крвава граѓанска војна и поделба на два дела од кој едниот дел би одел со Албанија и Косово, а другиот дел би бил плен на некоја друга соседна земја. Направете и сами разлика, денеска МКД членка на НАТО има многу помалку меѓуетнички тензии и пресметки за разлика од периодот кога не бевме членки на алијансата, до пред само десетина години имаше секојдневни крвави меѓуетнички пресметки по автобусите, училиштата, улиците, имаше загинати и повредени млади деца, да не говорам и за масакрот кај Смилковско езеро, за случувањата во Диво Насеље во Куманово, претходно случувањата во Бродец и.т.н. денеска таквите немили настани се сведени на минимум т.е. на нула... изгледа народот има амнезија и не може да направи разлика во нештата иако тие дешавки се случуваа во блиското минато !
 

Kajgana Shop

На врв Bottom