Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

Член од
14 ноември 2013
Мислења
5.258
Поени од реакции
16.160
Ситуација во Херсон: Последните судири овозможија да се направат нови ажурирања на островите на реката Днепар, каде што украинската армија има поголема контрола врз островите спротивставени на градот Херсон.

photo_2023-02-06_00-06-14.jpg

Ситуација северно од градот Бахмут: руската армија и силите на ДНР ја консолидираа контролата над првите згради на областа Ступка. Неколку километри северно трупите упаднаа во првите ровови и ја зголемија тампон зоната западно од Блаходатне и почнаа да се судираат со украинската армија во првите згради на Парасковиивка.

photo_2023-02-07_09-33-36.jpg
 
Член од
7 јануари 2020
Мислења
139
Поени од реакции
102
Ништо за како си русите поминаа во Угледар и авдиивка?
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
4.706
Поени од реакции
8.544
Не бе таман работа. Има оружје колку сакаш и топовско месо.
Па ете читај на темиве. Ваљда не си неписмен. Последно е дека го вртеле на роштиљ еден командирите ма Вагнер самите музичари.
 
Член од
6 декември 2022
Мислења
970
Поени од реакции
1.440
Интересна работа од другата страна е што Германциве одобриле 178 Леопард 1 тенкови, кои се во класата на Т62 :)
Во класата на Т-62?! Како на мене ми се гледа, тие се во класата на Т-55. Пејспетица кога би станала тежок тенк би се викала Леопард 1.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
16.990
Поени од реакции
21.225
Во класата на Т-62?! Како на мене ми се гледа, тие се во класата на Т-55. Пејспетица кога би станала тежок тенк би се викала Леопард 1.
Т-62? Т-55??
Пфф... Др'ж ми го пивото:


Автоматски споено мислење:

Meanwhile, све повеќе видеа кои покажуваат дека нацистите употребуваат Хемиско оружје. Генерално кажано, не и се пишува добро на Украина.

Очајни потези на очајници кои очигледно губат.
Патем: На сите што го прават ова, 1000х да им се врати.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
4.706
Поени од реакции
8.544
Ајде и Леопард 1 на источен фронт. Машала.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
17.205
Поени од реакции
23.177
Не сум експерт. Ќе оставам на другите да одговорат кои имаат повеќе знаење. Лесна механизација?
Тенкови се ама ептен стари, ќе ги вадат од магацини, па ќе ги сервисираат, па кур се тресе.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
4.706
Поени од реакции
8.544
Тенкови се ама ептен стари, ќе ги вадат од магацини, па ќе ги сервисираат, па кур се тресе.
Мож до Крим ќе стигнат. Немачки тенк е тоа. Нема трте мрте.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
17.205
Поени од реакции
23.177
Вечерва озбилно удриле Русите на Харков, најверојатно со Искендери. Целите биле, утврдени места, депоа со оружје и муниција, радарски станици, ПВО и слично. Индикативно е што ПВО-то донирано од запад... немо. Воопшто неефективно, ни 1%.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
1.569
Поени од реакции
2.510
Вечерва озбилно удриле Русите на Харков, најверојатно со Искендери. Целите биле, утврдени места, депоа со оружје и муниција, радарски станици, ПВО и слично. Индикативно е што ПВО-то донирано од запад... немо. Воопшто неефективно, ни 1%.
Imas nekoj link?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom