Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

filjandecko

Komandant benzini-HAVUZ
Член од
5 мај 2012
Мислења
321
Поени од реакции
390
Украина мака мачи со мобилизациите
Правите добри војници во првиот моб.бран се вклучија, за некој месец ќе им вадат годошница од погибјето.
Присилнава мобилизација мене ми се чини дека во руски,ромунски,маџарски јазични средини е дел од планско етничко чистење,прогон на тоа население во Украина.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.654
Поени од реакции
21.591
Situation north of Soledar: Russian Army, DPR and LPR forces made new advances south of Rozdolivka town while troops began storming trench system built by Ukrainian Army.

photo_2023-02-05_18-59-27.jpg

On eastern front Russian Army and DPR forces restarted advance in Marinka town crossing Druzhby avenue and entered in the Nikolsky Elevator area.

photo_2023-02-05_19-02-39.jpg

Секоја чест на Украинциве искрено, не им завидувам воопшто.

 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.441
Поени од реакции
5.938
Ништо од воздушна подршка (или само минимално) бидејќи и двете страни имаат огромен број С-300 и еден куп ПВО системи.

На Србија не и дадоа 1 (една) батерија С-300 да купат а Украинците имаа 20 - 30 батерии и производство на комплетниот систем.

Мислам дека само Америка би можела воздушно да надвладее во случајот но со големи загуби во авиони.

Мислам дека до лето секако ќе пристигнат Ф-16 но ќе се користат како и Миговите сега, на висина до 50 метри.
Америте прво прават коридор со заглушување на ПВО системите, од ECM авиони до дронови, не знам кој е сега главен авион за негирање на противничките системи порано беше Рејвн РФ-111. Така да би можеле да направат големи зулуми со подносливи загуби.
Страшно е за руската страна што за година дена не успеа да ја наутрализира украинската ПВО до степен да може да дава континуирана воздушна поддршка.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.878
Поени од реакции
8.691
Америте прво прават коридор со заглушување на ПВО системите, од ECM авиони до дронови, не знам кој е сега главен авион за негирање на противничките системи порано беше Рејвн РФ-111. Така да би можеле да направат големи зулуми со подносливи загуби.
Страшно е за руската страна што за година дена не успеа да ја наутрализира украинската ПВО до степен да може да дава континуирана воздушна поддршка.
Освен ако непријателот нема во живо информација 24часа дневно од сателити и авакси па да бира кога ќе ги пали и гаси системите. Украинската војска е 100% интегрирана со НАТО сателитите и Аваксите.

Американците би можеле веројатно да неутрализираат таков противник но загубите би биле големи.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.700
Поени од реакции
8.689
Америте прво прават коридор со заглушување на ПВО системите, од ECM авиони до дронови, не знам кој е сега главен авион за негирање на противничките системи порано беше Рејвн РФ-111. Така да би можеле да направат големи зулуми со подносливи загуби.
Страшно е за руската страна што за година дена не успеа да ја наутрализира украинската ПВО до степен да може да дава континуирана воздушна поддршка.
Ги боли курот...страшно било :D
Масакар ги направија со оружје на кое му поминува рокот и е чувано со децении по складови. Друга работа е што до сега ова не беше војна.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.441
Поени од реакции
5.938
Ги боли курот...страшно било :D
Масакар ги направија со оружје на кое му поминува рокот и е чувано со децении по складови. Друга работа е што до сега ова не беше војна.
Џам скршија. Заглибија цела година во војна, регрутираат робијаши, муџи и лица во поодминати години, нема на повидок никаква промена во стратешката позиција. Ова ќе трае очогледно уште дооолго време.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.700
Поени од реакции
8.689
Џам скршија. Заглибија цела година во војна, регрутираат робијаши, муџи и лица во поодминати години, нема на повидок никаква промена во стратешката позиција. Ова ќе трае очогледно уште дооолго време.
Русија у оваа војна ќе се отараси од многу проблеми. Робијаши, муџи, пето и шесто колонаши, неолиберали и т.н. и ќе направи врски со Блиски Исток, Азија и С. и Ц. Америка како и Африка.
Русија за разлика од колективниот запад има просперитет, е самоодржлива, има храна, енергенси, бакар, железо, злато, ураниумско гориво и т.н. Животот у Русија си тече како да не е ништо....освен што ги немаат холивудските срања, ја мислам дека е добар дил.
П.С. Единствен проблем за русите е што мораат да гледаат како овие глупаци украинци гинат за туѓи интереси, ги боли тоа стварно.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Џам скршија. Заглибија цела година во војна, регрутираат робијаши, муџи и лица во поодминати години, нема на повидок никаква промена во стратешката позиција. Ова ќе трае очогледно уште дооолго време.
400k убиени и осакатени украинци, џам не џам тоа е...
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.800
Поени од реакции
30.472


Американците би можеле веројатно да неутрализираат таков противник но загубите би биле големи.
Таа ПВО седи пасивна се додека не се појават авиони. Не можеш да ја уништиш освен ако не нападнеш со доволно вредни цели кои ќе ги гаѓа (значи авиони), па да се покажат. Никој нема да направи таква размена со ПВО со висок процент на соборување противнички авиони. Ниту САД, чисто самоубиство е.

Единствена причина зошто Украинците губат С300 е тоа што ги ризикуваат блиску до фронтот во обид да уништат некој од нисколетачките Сукхои. Не би го правеле тоа да не се очајни веќе... Ако не се деси некоја ретардирана ескалација од западниве (скраја да е), не гледам како е можно војнава да потрае и следната година.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.441
Поени од реакции
5.938
Освен ако непријателот нема во живо информација 24часа дневно од сателити и авакси па да бира кога ќе ги пали и гаси системите. Украинската војска е 100% интегрирана со НАТО сателитите и Аваксите.

Американците би можеле веројатно да неутрализираат таков противник но загубите би биле големи.
Зависи од противникот, во Пустинска Бура 1991 Ирак имаше искусна издрилана од осумгодишна војна со Иран ПВО интергирана со радарска мрежа. Сојузниците правеа коридори со Праулелри и Рејвени заедно со остали средства за неутрализирање како шрајкови и хармови и подови за РЕБ и на крај имаа мали загуби во летала.
Слично и нападот врз СР Југославија кога алијансата загуби цели два авиона за 78 дена плус 20-тина оштетени.

Ете вчера укропите собориле москаљски Су-25 кој се обидувал да даде воздушна поддшрка на вагнеровците. Кривец, Стингер.
Автоматски споено мислење:

400k убиени и осакатени украинци, џам не џам тоа е...
Пак ќе поставам прашање, 400К casualties во една армија од ред на величина на Украјинската би значело пад на Кијев и поништување на Украјина како држава, тоа би било крај,енде, фин, коњец филма. И какви тоа фанатични луѓе се Украјинците кои при такви загуби сеуште жестоко се борат веќе една година против втората најјака армија на светот? Па зарем малорусите до таа мера не сакаат да се вратат во прегратката на матицата земја, мајчица Россија по цена сите да изгинат?
Има некоја нула плус тука, за цифри како што реков е прерано да се шпекулира. Како аматер историчар и делумно профи ангажиран околу некои теми, би рекол дека цифрите на сите можни војни во историјата се само приближна процена, освен неколку исклучоци како Фокланди, но тоа се outliers. Треба сериозна работа од мноооогу стручњаци за да се дојде до најприближни цифри. Тоа тек таму 2035-6.
 
Последно уредено:

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.878
Поени од реакции
8.691
Зависи од противникот, во Пустинска Бура 1991 Ирак имаше искусна издрилана од осумгодишна војна со Иран ПВО интергирана со радарска мрежа. Сојузниците правеа коридори со Праулелри и Рејвени заедно со остали средства за неутрализирање како шрајкови и хармови и подови за РЕБ и на крај имаа мали загуби во летала.
Слично и нападот врз СР Југославија кога алијансата загуби цели два авиона за 78 дена плус 20-тина оштетени.

Ете вчера укропите собориле москаљски Су-25 кој се обидувал да даде воздушна поддшрка на вагнеровците. Кривец, Стингер.
Го знаеш моето мислење за Арапските војски но што ќе се случеше Ирак да имаше 24/7 покриеност од НАТО сателити и авакси на граница + подршка од разузнавачките служби?

Исто за СР Југославија која имаше 11 исправни Миг 29. Плус санкции и изолација.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom