Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

Член од
17 август 2011
Мислења
9.059
Поени од реакции
15.808
Ајде бе
Како исполнувањето на Минските договори ќе доведеше до смрт на стотици илјади украинци, 15+ милиона раселени и уништена инфраструктура?
А кое е нашето право да толкуваме зашто не ги прифатиле Минските договори? Ние нашето си го одлучивме, прифативме што прифативме и живееме ко што живееме.
Они одлучиле да не ги прифатат, и тоа е тоа. Ние од страна може да бистриме realpolitik, кој је почео рат, дали другче ќе беше боље, ама кај нив е многу едноставна работата. Им влегоа русите дома (меѓународно признати граници) и им ја срамнија пола земја. Така да не ги жали жити бога.


Настрана муабетов, долго време сум на форумов па горе доле ви ги знам мислењата на сите на темата. Не тебе лично. На сите теми за Македонија дискутирате како сме го предале газот, со рамковен, со името, и реално сме народ без држава. Со Западот наоштрен на нас, веројатно ќе завршевме и бетер од Украина ако дававме отпор.
И ете тука иаме прилика да глеаме народ кој нејке да попушти, нејке да има банана држава, федерација со рамковен, и пак не ви одговара тоа.
Автоматски споено мислење:

Кратко речено украинците се тотално изманипулирани од јенките. И мала група, кои не се украинско-руски народ кои се претежно од Галиција со некои евреи олигарси и на чело на државата кои не се ни 1% во Украина ги водат во смрт. Мене ми е жал за украинците, тие се и наш народ делиме јазик, култура, писмо и по нешто гени.
Јенките ги користат украинците преку перење на мозок да ја нападнат Русија а користат малцинства кои се на врвот.
Исто е и кај нас, власи , шошонци и кој знае уште какви ни ја кроеа судбинава и не отераа на ова дереџе. Шипо и кумановско тенџере да одлучуваат за македонски идентитет.....се нервирам.
Поголема заблуда од ова здравје. Веројатно немаш зборено со Украинец 15 години. Не се они никаква малцинство на чело. Ама ако војнава не ве убедило во тоа, веројатно ништо нема.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
17.201
Поени од реакции
23.170
А кое е нашето право да толкуваме зашто не ги прифатиле Минските договори? Ние нашето си го одлучивме, прифативме што прифативме и живееме ко што живееме.
А зошто да не ги коментираме и толкуваме? Со кое право може некој да ни забрани? Не биди сега како Антон и компанија, ако не плаќаш данок во државава немаш право да кажеш нешто.

Они одлучиле да не ги прифатат, и тоа е тоа. Ние од страна може да бистриме realpolitik, кој је почео рат, дали другче ќе беше боље, ама кај нив е многу едноставна работата. Им влегоа русите дома (меѓународно признати граници) и им ја срамнија пола земја. Така да не ги жали жити бога.
А пред тоа им влегоа на прорусите дома, им запалија живи луѓе во Одеса, ги бомбардираа 8 години, убиваа, масакрираа, си играа нацисти отворено и без никаков отпор... За многу помалце САД бомбардирал....

Настрана муабетов, долго време сум на форумов па горе доле ви ги знам мислењата на сите на темата. Не тебе лично. На сите теми за Македонија дискутирате како сме го предале газот, со рамковен, со името, и реално сме народ без држава. Со Западот наоштрен на нас, веројатно ќе завршевме и бетер од Украина ако дававме отпор.
И ете тука иаме прилика да глеаме народ кој нејке да попушти, нејке да има банана држава, федерација со рамковен, и пак не ви одговара тоа.
Не е поентата како сме требало да постапиме и како Украина требала да ни е пример. Најверојатно ако постапевме како Украина ќе завршевме бетер. И најверојатно ако имавме оружје и народ колку Украина и ќе постапевме така, а уште повеќе ако светска сила застанеше позади нас, кај ќе ни беше крајот. Така да споредбава ти е, Магаре и Музика.
 
Член од
30 октомври 2022
Мислења
162
Поени од реакции
436
А кое е нашето право да толкуваме зашто не ги прифатиле Минските договори? Ние нашето си го одлучивме, прифативме што прифативме и живееме ко што живееме.
Они одлучиле да не ги прифатат, и тоа е тоа. Ние од страна може да бистриме realpolitik, кој је почео рат, дали другче ќе беше боље, ама кај нив е многу едноставна работата. Им влегоа русите дома (меѓународно признати граници) и им ја срамнија пола земја. Така да не ги жали жити бога.


Настрана муабетов, долго време сум на форумов па горе доле ви ги знам мислењата на сите на темата. Не тебе лично. На сите теми за Македонија дискутирате како сме го предале газот, со рамковен, со името, и реално сме народ без држава. Со Западот наоштрен на нас, веројатно ќе завршевме и бетер од Украина ако дававме отпор.
И ете тука иаме прилика да глеаме народ кој нејке да попушти, нејке да има банана држава, федерација со рамковен, и пак не ви одговара тоа.
Автоматски споено мислење:


Поголема заблуда од ова здравје. Веројатно немаш зборено со Украинец 15 години. Не се они никаква малцинство на чело. Ама ако војнава не ве убедило во тоа, веројатно ништо нема.
Рамковниот,името ,2001 кога победата беше претворена во пораз,под чив притисок?Кој сега не питиска да менуваме устав?Кој стои зад Ахмети и му два поддршка?Се сеќавам во 2001 ни беше забрането да ги користиме Т-72те.Зошто?Како и покрај тоа шо бевме нападнати од страна на Косово за воени злосторства се осудени 2ца македонци?Под чив притисок?Не ви е јасно зошто Македонците се исфрустрирани од дволичноста на западот?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
10.710
Поени од реакции
18.978
Рамковниот,името ,2001 кога победата беше претворена во пораз,под чив притисок?Кој сега не питиска да менуваме устав?Кој стои зад Ахмети и му два поддршка?Се сеќавам во 2001 ни беше забрането да ги користиме Т-72те.Зошто?Како и покрај тоа шо бевме нападнати од страна на Косово за воени злосторства се осудени 2ца македонци?Под чив притисок?Не ви е јасно зошто Македонците се исфрустрирани од дволичноста на западот?
duri ne se unisti sds ke bide taka. vo mkd imas edna partija/opcija sto nitu sakala mkd da e nezavisna drzava nitu im e gajle mnogu za idninata. oni se trojanski konj od samiot start i se pricina za 99% od losite raboti sto i vmro i bilo koja druga mkd partija morala da gi sprovedi zasto sekogas bile spremni za koalicija so siptaranata pod bilo koja cena, eve toa go gledame denes... znaci vo 2001va da bea mak partiite zaedno mozese komotno da se ignorira usa i da gi napravime sipcite partali pa makar bile i bombardirani (sto nemase)... ama togas prvo usa gi namesti sdsm da se del od vladata demek neli siroka koalicija pa go stavija bucko za minister za odbrana i on odbi da se koristi ARM vo celosen kapacitet. celo vreme stradame od edni isti gomna i zatoa mora ednas za sekogas da se resime od niv. levica gi zastapuva "socijalistickite" stavovi sto neli sds trebase da gi zastapuva i da se nadevame vo idnina celsno ke gi zameni od politickata scena. pokraj niv treba i sekoja budala sto glasala za tie kurtoni a posebno sto bila glasna za se toa da bide prevospitana ili isto likvidirana. duri i budalite na forumot sto gi poddrzuvaa ovie gomna mora u najmala raka da bidat zigosani za navek i nikogas poveke da ne se mesaat u politika, treba da sfatat deka se naivni i deka nisto ne razbiraat.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.059
Поени од реакции
15.808
Рамковниот,името ,2001 кога победата беше претворена во пораз,под чив притисок?Кој сега не питиска да менуваме устав?Кој стои зад Ахмети и му два поддршка?Се сеќавам во 2001 ни беше забрането да ги користиме Т-72те.Зошто?Како и покрај тоа шо бевме нападнати од страна на Косово за воени злосторства се осудени 2ца македонци?Под чив притисок?Не ви е јасно зошто Македонците се исфрустрирани од дволичноста на западот?
ти не си ни прочитсл што иам напишано
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.429
Поени од реакции
13.372
А кое е нашето право да толкуваме зашто не ги прифатиле Минските договори? Ние нашето си го одлучивме, прифативме што прифативме и живееме ко што живееме.
Они одлучиле да не ги прифатат, и тоа е тоа. Ние од страна може да бистриме realpolitik, кој је почео рат, дали другче ќе беше боље, ама кај нив е многу едноставна работата. Им влегоа русите дома (меѓународно признати граници) и им ја срамнија пола земја. Така да не ги жали жити бога.


Настрана муабетов, долго време сум на форумов па горе доле ви ги знам мислењата на сите на темата. Не тебе лично. На сите теми за Македонија дискутирате како сме го предале газот, со рамковен, со името, и реално сме народ без држава. Со Западот наоштрен на нас, веројатно ќе завршевме и бетер од Украина ако дававме отпор.
И ете тука иаме прилика да глеаме народ кој нејке да попушти, нејке да има банана држава, федерација со рамковен, и пак не ви одговара тоа.
Нашите фрустрации се дека без реална воена закана од една група терористи бевме приморани да потпишеме капитулација. Понатака веќе е само бонус, народ со скршен дух ќе го тртиш како сакаш.

Да ни се закани пример Грција со војна ако не исполниме услови тогаш тоа е битка што не може да се добие и најдобро е да се повлечеш.

Плус ситуацијата во Украина е мн поразлична и позаебана од нашата каде вината не е само кај Русија и Америка.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
1.545
Поени од реакции
2.488
duri ne se unisti sds ke bide taka. vo mkd imas edna partija/opcija sto nitu sakala mkd da e nezavisna drzava nitu im e gajle mnogu za idninata. oni se trojanski konj od samiot start i se pricina za 99% od losite raboti sto i vmro i bilo koja druga mkd partija morala da gi sprovedi zasto sekogas bile spremni za koalicija so siptaranata pod bilo koja cena, eve toa go gledame denes... znaci vo 2001va da bea mak partiite zaedno mozese komotno da se ignorira usa i da gi napravime sipcite partali pa makar bile i bombardirani (sto nemase)... ama togas prvo usa gi namesti sdsm da se del od vladata demek neli siroka koalicija pa go stavija bucko za minister za odbrana i on odbi da se koristi ARM vo celosen kapacitet. celo vreme stradame od edni isti gomna i zatoa mora ednas za sekogas da se resime od niv. levica gi zastapuva "socijalistickite" stavovi sto neli sds trebase da gi zastapuva i da se nadevame vo idnina celsno ke gi zameni od politickata scena. pokraj niv treba i sekoja budala sto glasala za tie kurtoni a posebno sto bila glasna za se toa da bide prevospitana ili isto likvidirana. duri i budalite na forumot sto gi poddrzuvaa ovie gomna mora u najmala raka da bidat zigosani za navek i nikogas poveke da ne se mesaat u politika, treba da sfatat deka se naivni i deka nisto ne razbiraat.
Se do poslednata recenica e 100% tocno.
Inace naivni od niv se edno 5% drugite 95% se prodadeni evtini kurvi bez custvo za nacionalnost i drzhavnost.
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
1.918
Поени од реакции
5.383
А кое е нашето право да толкуваме зашто не ги прифатиле Минските договори? Ние нашето си го одлучивме, прифативме што прифативме и живееме ко што живееме.
Они одлучиле да не ги прифатат, и тоа е тоа. Ние од страна може да бистриме realpolitik, кој је почео рат, дали другче ќе беше боље, ама кај нив е многу едноставна работата. Им влегоа русите дома (меѓународно признати граници) и им ја срамнија пола земја. Така да не ги жали жити бога.


Настрана муабетов, долго време сум на форумов па горе доле ви ги знам мислењата на сите на темата. Не тебе лично. На сите теми за Македонија дискутирате како сме го предале газот, со рамковен, со името, и реално сме народ без држава. Со Западот наоштрен на нас, веројатно ќе завршевме и бетер од Украина ако дававме отпор.
И ете тука иаме прилика да глеаме народ кој нејке да попушти, нејке да има банана држава, федерација со рамковен, и пак не ви одговара тоа.
Проблемот е што ги прифалиле. Они го имаат прифатено и потпишано тој Мински договор. Е сега зошто не го исполниле? Одговорот ни го даде Меркел пред некој месец, дека договорот е само колку да купат време и да се спремат за војна. Иначе на тој договор ако добро се сеќавам гаранти се и Франција и Германија, а Америте нигде ги нема.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
16.976
Поени од реакции
21.182
ти не си ни прочитсл што иам напишано
Ти кога ќе напишеш вакви работи (кои не држат вода) потоа по обичај одбираш една реплика која најлесно можеш да ја дефлектираш со една реченица - додека игнорираш други поконкретни критики. Ете @jamajka ти одговорил (доволно добро за да не се повторувам и јас за истото), зошто не му одговориш нему?

Дури и ова на што реплицираш се однесува на делот каде украинската ситуација ја споредуваш со нашата. Коректно ти реплицирале каде грешиш, ама едноставно се правиш дека не те разбрале... Типично, донекаде и очекувано. Ве има неколкумина овде кои работите ги симплицирате до немајкаде за да ги оправдате нашите западни „пријатели“, демек „морало вака, можело само полошо да биде, итн“. Фактот е дека никогаш нема да знаеме. Најпосле ако правиме споредби, наместо Украина види ги Србија - ги бомбардираа и под санкции беа со децении, па пак сега се во секој поглед во МНОГУ подобра ситуација од нас. Значи лижење амерички г'з по секоја цена и не е некоја исплатлива политика, нели.

Во Украина конкретно целата ситуација е дека САД упорно се обидуваат и успеаа, да направат војна со Русија. Украинците како народ теоретски можеа да направат нешто за време на Мајдан (државниот удар) и можеби во првата година потоа. После тоа па наваму се држава/народ кои се во заложништво на САД, преку наци бандите со кои САД ја контролира државата таму. Опозициони (и руски) политички партии забранети, политичари ликвидирани, руските делови тероризирани а јазикот забранет, итн... Да не повторуваме познатите (и многу повторувани) работи. Таму кој и да се буни добива специјален третман од наци бандите. Во Украина не постои можност за опозициско делување, не постои ништо освен слушање на американските марионети или во спротивно непослушните ги јаде мрак.

Минските договори од кои почна ОФТОПИКОВ, беа невидена фарса на западот. Нема што тука да се „толкуваат“ затоа што самата Меркел многу добро објасни без влакна на јазикот. Буквално свесно лажеле за да одолговлекуваат време за Украина воено да ја спремат (за војната против Русија). Да укопаат дефанзивни линиии и утврдувања. Да ги опремат со оружје и да ги обучат за војување. Итн, итн. Многу расипано и светот тоа го гледа, никој повеќе нема озбилно да ги разбере западните.

Дипломатијата на западот стана циркуз и работа за потсмевање - но поважно - и митот за нивната воената спремност ја доживува истата судбина.
Автоматски споено мислење:

Еве директна медија (да не мораат сите да го отвараат линкот):


 
Последно уредено:

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.181
Поени од реакции
6.096

ББЦ на основа на достапни податоци од "open source" заклучно со 23.01.2023 индетификува 12.200 загинати Руски војници до сега од кои 800 од мобилизираните.

Предпоставуваат дека вистинската бројка е за 40 - 60% повисока и не се знаат бројките на загинатите војници од “народните републики“
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
2.599
Поени од реакции
6.103

ББЦ на основа на достапни податоци од "open source" заклучно со 23.01.2023 индетификува 12.200 загинати Руски војници до сега од кои 800 од мобилизираните.

Предпоставуваат дека вистинската бројка е за 40 - 60% повисока и не се знаат бројките на загинатите војници од “народните републики“
Околу 25000 руси има загинато, и околу 200000 украинци, а како ќе оди војната се повеќе заробени и мртви украинци ќе има а помалку ранети. Така да овој однос ќе се искачи над 1:10, можеби и 1:20, ако се тврдоглави украинците и со помош од некои 30000 па и повеќе пољаци кои ќе им ги држат редовите. Ако тераат до крај по секоја цена и до пад на владата во Киев украинците ќе имаат преку милион војници мртви а колатералната штета ќе се зголеми x10 така да и многу цивили ќе наебат. Кога ќе стигнат русите до 100000 загуби нема да гледаат веќе браќа у украинците. Ова се некои мои прогнози, пратејќи ги патерните.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
2.462
Поени од реакции
2.613
@Ingvar, во Украина и на Украинците е извршен социјален инжињеринг кој доведе до оваа. .. некои за сродност помеѓу народи се повикуваат на генетика а други на културна матрица, проблемот е што и едните и другите тоа го прават од манипулативни потреби.

А кое е нашето право да толкуваме зашто не ги прифатиле Минските договори? Ние нашето си го одлучивме, прифативме што прифативме и живееме ко што живееме.
Они одлучиле да не ги прифатат, и тоа е тоа. Ние од страна може да бистриме realpolitik, кој је почео рат, дали другче ќе беше боље, ама кај нив е многу едноставна работата. Им влегоа русите дома (меѓународно признати граници) и им ја срамнија пола земја. Така да не ги жали жити бога.

Настрана муабетов, долго време сум на форумов па горе доле ви ги знам мислењата на сите на темата. Не тебе лично. На сите теми за Македонија дискутирате како сме го предале газот, со рамковен, со името, и реално сме народ без држава. Со Западот наоштрен на нас, веројатно ќе завршевме и бетер од Украина ако дававме отпор.
И ете тука иаме прилика да глеаме народ кој нејке да попушти, нејке да има банана држава, федерација со рамковен, и пак не ви одговара тоа.
Автоматски споено мислење:


Поголема заблуда од ова здравје. Веројатно немаш зборено со Украинец 15 години. Не се они никаква малцинство на чело. Ама ако војнава не ве убедило во тоа, веројатно ништо нема.
Се гледа дека сериозно си пристапил на прашањето!
Толкувањето овде на форумот зошто прифатиле - не прифатиле Минск1 и Минск2 во никој случај нема влијание на развојот на настаните, односно развојот на настаните не зависи од нечие толкување кое е овде напишано.
“Вие“ сте одлучиле да прифатите и да си живеете со тоа, но има и други кои одлучиле да не прифатат и денес таквите се предмет на тортура и секаков вид на политички и друг притисок! Не смеат да се изјаснат како Македонци, а ако инсистираат се три коси црти.

Тие, Украинците, ништо не одлучиле затоа што тие и не одлучуваат, некој друг во нивно име одлучува, тој што одлучува одлучил дека сега му е време да иницира судир со РФ, што мислиш кој тоа одлучува во името на Украинците?
Пред да им “влезат Русите“ некој друг им влезе и ги окупира, што мислиш кој е тоа?
РФ како и секоја светска сила нема да дозволи соперникот да им влезе во “мекиот стомак“ и од народ кој до вчера бил во рускиот свет да го претвори во непријател на таа руска цивилизација, ако го дозволи тоа престанува да биде светска сила, значи, заклучокот е дека интевенцијата на РФ е оправдана ако се земат во обзир работите кои ти ги испушташ.

Значи се занимаваш и со психоанализа па правиш и профил на членовите на форумот, ашколсун бре!
Продавање и предавање на “газот“ го прават демонкратските елити, тоа не го прави македонскиот народ, така да немој да му лепиш етикета на предавник...
...велиш “западот“ ни е благонаклонет и затоа останавме и без идентитет и без држава?!?
Замисли што ќе беше ако не ни беше наклонет ќе завршеме во логори претпоставувам, ама ако и тоа е европска вредност а вие сте по европските вредности. ...па одиш понатаму и говориш дека украинскиот народ не клекнал и не ги спуштил гаќите и затоа сега е таму кај што е, убава манипулација ама за жал лесно се побива - Украинците никој ништо не ги прашува и за ништо не се прашавуаат, тие во моментов се топовско месо на западната империја - толку ли е тешко ова да се согледа?

Претопставувам често зборуваш со луѓе од Украина, ќе сакаш ли да ни пренесеш нешто од тоа или доволно е да речеш дека ги мразат Русите и со тоа сметаш дека другите немаат пријатели во Украина и не се упатени за што станува збор. Примерот “сум зборел со Украинец“ е класична манипулација кога еден издвоен случај сака да се наметне како генерално гледиште, прашањето е зошто и од кои мотиви се прави тоа?
Кога следниот пат ќе разговараш, прашај ги за мислење за тоа како уште во 1944-5 дел од наци-фашистичките хорди засолнати од демокративе, потоа прашај ги што беше онаа во 2004 жта или портокал револуција и кој ја изведе, прашај ги кој ги убиваше оние на протестите во Киев кога мадам “факЕу“ делеше кољачи, што им требаше да ги запалат луѓето живи во Одеса, зошто Јацко веднаш првата ноќ го префрли украинското золот во САД, прашпај ги дали се задоволни со платите кои западната империја им ги дава за да ги убиваат Русите?

@kano глеам добро си ги профилирал овие СС-СДС со мали забелешки повеќето е точно може ли во следниот коментар да го профилираш ДПсНЕ, претпоставувам не сметаш дека тие биле брана против овие СС-СДС јуришници, еве ќе помогнам можеш да почнеш со премиерот со бугарски чувства и определување...

Нашите фрустрации се дека без реална воена закана од една група терористи бевме приморани да потпишеме капитулација. Понатака веќе е само бонус, народ со скршен дух ќе го тртиш како сакаш.

Да ни се закани пример Грција со војна ако не исполниме услови тогаш тоа е битка што не може да се добие и најдобро е да се повлечеш.

Плус ситуацијата во Украина е мн поразлична и позаебана од нашата каде вината не е само кај Русија и Америка.
А на што се должат вашите фрустрации, ако не се веќе од терористички групации, претпоставувам за тебе терористи се миротворци и борци за права.
Ние не потпишавме ништо, потпиша насадне-инсталирана квислиншка власт. Штом се работи за квислинзи во било кое време кога ќе се создадат услови тоа може да се поништи!

...заклучок, ако Греција ве нападне веднага земај чин генерал Дезертер;

Секако дека ситуацијата во Украина е различна од онаа кај нас (различен контекст, време и се друго), а секое влечење паралела е со цел.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom