Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

Член од
8 мај 2013
Мислења
9.029
Поени од реакции
29.744
Уште вчера имаше некое инфо дека ги истуркале назад кон Харков, ама слабо има релевантни информации колку е лоша ситуацијата.
 
Член од
2 октомври 2018
Мислења
71
Поени од реакции
149
Последно уредено:
Член од
25 декември 2019
Мислења
1.328
Поени од реакции
1.908
Елиминирани 400 националисти и многу опрема, соопштение од руската страна.

 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
1.591
Поени од реакции
2.076
Samo shto gi preteknav,
So Romanski Kamioni gi nosat najverojatno za Ukraina.
Me interesira shto Vozila se.
постара верзија на Патриа ми изгледа.
Оклопен транспортер што не е многу оклопен.
Добро за командно возило, лошо за се друго
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
4.163
Поени од реакции
12.211
04.06.2022

Украинската армија започна контранапад во Севиеродонецк принудувајќи ја руската армија и ЛНР да се повлечат од 78 и 82 микрообласти и поголемиот дел од Метолкин. Нема промени на западната оска.На источниот фронт ЛНР почнаа да напредуваат кон градот Золоте од запад откако ја презедоа контролата над градот Комишуваха завчера.Напредокот на североисточниот фронт повторно започна откако беа заземени речиси сите места на северниот брег на реката Северни Донецк*. На североисточниот фронт ВСРФ го рестартираше напредувањето кон Славјанск, јужно од Изјум и ги зазема Довхенке и Пасика.*Завчера.Веројатни напредувања на ВСРФ во иднина според авторот.

 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
780
Поени од реакции
1.287
SEVERODONETSK FRONT
S..jpg

KHARKIV FRONT
S1.jpg

KHERSON FRONT
S2.jpg
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
524
Поени од реакции
705
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
4.163
Поени од реакции
12.211
Украински извори велат дека ВСУ го изгубиле Давидов Брид но го зазеле Сухи Ставок. Давидов Брид беше првото место кое ВСУ го заземаа преминувајќи ја локалната река со понтонски мостови во нивната долго очекувана офанзива на Херсон, но беа запрени од ВСРФ па затоа ја преминаа и појужно кај Билогирка и од таму напреднаа на Сухи Ставок. На втората слика виолетовата боја е територија заземена од ВСУ во оваа контра-офанзива.


Untitled.png

Наводно северно од Попаснаја ВСРФ ја преземаа контролата над Викторивка, Липове и Ниркове.Загинал руски генерал, потврдено од двете страни.

photo_2022-06-05_16-33-15.jpg

Руска мапа за ситуацијата во Севернодонецк.

photo_2022-06-04_23-23-14.jpg

Наводно фронтот кај Донбас.

photo_2022-06-05_16-43-26.jpg
photo_2022-06-05_16-56-08.jpg

Мапа на фронтот на Донбас. Во црно обележани важните места, сино - реката Северни Донецк, зелено - главни рути на логистика/снабдување, светло жолто исто е рута но по регионален пат.

цџсвс.png
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.689
Поени од реакции
5.983
Северодонецк е една голема енигма за мене последниве денови .. информациите се минимализирани ... дали украинците фрлија се на контраофанзива таму во моментот кога каридов објави дека го зазеле градот 90 посто уште пред една недела ?
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
9.029
Поени од реакции
29.744

@Klinton што би претпоставил дека е причината за користење на прастари Т-62ки посебно со slat armor и спремни за урбана борба?

Барем за тенкови Русите имаат илјадници понови модели кои што сигурно се во подобра состојба од овие. Плус не се активни одамна па не ми е јасно и кој би ги управувал? Можеби постари резервисти од сепаристичките републики кои имаат искуство со нив? Или овие тенкови имаат некоја карактеристика која ние не ја гледаме а Русите гледаат доволно голема корист за да ги вадат од подруми?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom