Војната на патиштата

Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Додека не почне полицијава да казнува и по постови на социјални мрежи како во секоја нормална земја ништо не правиме. Се сликаат како креваат 160 или пак и овие што снимаат песни додека возат -. -

Па и родниниве им се онесвестиле на лице место, мислам жалосно јасно ама требало на тоа да се мисли пред да му ја дадеш колата на детето.
Ваљда зависи на кое дете, едното не било виновно.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Џабе е се, се е до главата. Ако не му ја дале колата денес, , да му ја дале за 3 месеци мислиш немало да вози брзо?
Може лошо се изразив, требало со време да се воспитаат децата и да се запознаат со опасностите во сообраќајот, па кога ќе покаже зрелост тогаш клучевите. Мразам да звучам како стариве ама децава денес со коливе се без осет, Need for speed реалност ја направија.
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
775
Поени од реакции
1.160
Додека не почне полицијава да казнува и по постови на социјални мрежи како во секоја нормална земја ништо не правиме. Се сликаат како креваат 160 или пак и овие што снимаат песни додека возат -. -

Па и родниниве им се онесвестиле на лице место, мислам жалосно јасно ама требало на тоа да се мисли пред да му ја дадеш колата на детето.
Ако казнат или пробаат, тие в кола шо се че бараат пријатели. Знам полно такви случки, од барање некој обичен на функција во полиција, до главниот. И не е то само проблем, штрумфојве, пр. ако јас одам за БТ, битолксите штрумфој че ме застанат, а своите од градот не, дали возел 150 км на час со и без возачка. Ова е скоро во сите градој низ севердонијава. Не е битно дали е својот град или друг, битно е да ги казнат, а не ко че поминуваат да си креваат раце да се знај кој од кој се.
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.373
Поени од реакции
1.945
Многу едноставно се решава чергарлуков во сообраќајот, нема потреба од топла вода измислување.

Покриј се со камери по градовите, по регионалните/автопатите, стави покрај моментална, да мерат и просечна брзина на делница, заобиколи човечки фактор во процесот на казнување, и ќе има многу подобра ситуација..

Арно ама, чергарска власт, има чергарски приоритети, за нив ова е нормално, пошто се исти као тој шо возел 150 низ град.
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.363
Поени од реакции
38.336
ова не треба да е улица него булевар, многу е прометна. Али градоначалникот има поголем приоритет, да копа тунел под кале кој не е потребен, додека гинат луѓе беспотреба за глупости.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.035
Поени од реакции
12.892
Треба луѓево да сфатат еднаш засекогаш дека градов не е Gta, дека човекот што ќе го згазиш нема после 2 минути да се реинкарнира, дека со колата кога ќе направиш сообракајќа не може само наназад да се вратиш и да продолжиш со возење, дека после вакви работи нема да се вратиш од последен save...

Градов е тотално небезбеден, секој си прави што сака. секојдневно поминувам на семафорите за пешаци на Партизанска дали кај Хотел Карпош дали кај Силбо, и можам да кажам дека тука има многу будали што не рецкаат тоа што е зелено за пешаци, а црвено за коли. Не збориме да застанат, да видат нема никој па да шибаат, туку директно си цепаат, не гледаат ништо. Така во неколку наврати само тоа што сум кренал глава навреме и сум застанал да го почекам да си пролета, ме спасило да не ме собере, ама јас не можам да гарантирам дека не можам некојпат да се зазборам со некој и да не внимавам, или дека некој друг нема да помине пишувајќи на телефон или занесен непогледнвуајќи на страна туку само гледајќи го зеленото светло за пешаци. Имало многу трагични случаеви, никој памет не му доаѓа, автобус приватен/јсп си цепа на црвено, мотори си цепаат, коли си цепаат, ваљда ги сметаат семафорите кои не се на раскрсница како небитни семафори, не знам што праат, ама нивниот ретардиран мозок некој го кошта живот, а некое семејство завиткува во црно.

Кога сум кај Првомајска, често сум се враќал навечер од таа страна и општи хаос владее, од Драчево до рампа никој не почитува дозволена брзина. Еднаш со такси се враќав, таксистот возеше 120 и цело време ни викаше „упм само џандари да не ме сопрат, дека неам возачка, направив сообраќајка нешо и ми ја земаа привремено“. Ако ти е досадно навечер дур чекаш 41 почни да броиш колку коли поминуваат со брзина над дозволената, целовреме занимација ќе имаш, боја не можеш убаво да видиш од што летаат, а не па регистрација или модел.

Ако сте во кола со другар кој вози, не го буцкајте да убрза дека е прав патот/нема никој. Ако возите вие, не дозволвуајте да подлегнете на буцкањата да убрзате и слично. Почитувајте прописи, потсетете се на тоа дека некој дома ве чека и мисли на вас.
 
Последно уредено:
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Сабајле видов видео кај пријател што го имаше споделено од некој што намерно вози во спротивен правец на тој новиот автопат и ме потсети на ова, ако сака да се убие нека скокне од зграда а не намерно возење во спротивен правец на автопат.

Прегледај го приврзокот 210548
Слушнав дека ова било од моторџиите игра Руски Рулет која ја организирале секоја година. Наводно давале награда од 10000 евра на херојот кој ке извози од Скопје до Велес или обратно во спротивен правец.
Шта речи? Ваљда ке излезат од филм после трагедијата...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ако казнат или пробаат, тие в кола шо се че бараат пријатели. Знам полно такви случки, од барање некој обичен на функција во полиција, до главниот. И не е то само проблем, штрумфојве, пр. ако јас одам за БТ, битолксите штрумфој че ме застанат, а своите од градот не, дали возел 150 км на час со и без возачка. Ова е скоро во сите градој низ севердонијава. Не е битно дали е својот град или друг, битно е да ги казнат, а не ко че поминуваат да си креваат раце да се знај кој од кој се.
А и да го казнат некого, не знаеш судијата дали ќе го осуди. Не знам дали памтите пред месец два, пијаницата кај Куманово кога собра двајца полицајци, еден загина а другиот остана без нога, така нешто... Сто пати e казнуван дебилот од страна на полицијата ама оди најди судија да го осуди. Нема кај нас авторитет ни судство, диви запад сме.

Гледам неофицијално возеле над 160 и возачот имал 20 години. Мене на 20 години ми прпаше да не ме застанат зш колата ми имаше неколку коња погоре од границата, дечиштава си креваат 160 без проблем
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
ова не треба да е улица него булевар, многу е прометна. Али градоначалникот има поголем приоритет, да копа тунел под кале кој не е потребен, додека гинат луѓе беспотреба за глупости.
Ако е булевар, ќе може раат да си вози чоек 160?
Шилегов праи глупости, не викам не, ама вистина е и дека улицава у мандатот на Коце беше направена во овој небулеварски формат. Тоа не беше многу одамна...

Многу среќа им посакувам на невини луѓе што прописно возат, да не налетаат на будали.
Е сеа, прашање е и дали тие се будали или целиов наш "систем" е тотален распад. Ако за ситна пара можеш да станеш горд сопственик на прикрпен расходован ѕвер со многу коњи и огромна помината километража, увезен преку бугарско-мароканска половњачка мафија....и си мислиш дека таква прометна улица е место за изживљавање....таква будала може само нездрава држава да создаде, систем без вредности, без однос кон живот, без самопочитување...
За греота сме...
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
775
Поени од реакции
1.160
А и да го казнат некого, не знаеш судијата дали ќе го осуди. Не знам дали памтите пред месец два, пијаницата кај Куманово кога собра двајца полицајци, еден загина а другиот остана без нога, така нешто... Сто пати e казнуван дебилот од страна на полицијата ама оди најди судија да го осуди. Нема кај нас авторитет ни судство, диви запад сме.

Гледам неофицијално возеле над 160 и возачот имал 20 години. Мене на 20 години ми прпаше да не ме застанат зш колата ми имаше неколку коња погоре од границата, дечиштава си креваат 160 без проблем
Да судството е и то со пријатели и поткупи, зато не чини. Ако не му свршиш на некој работа, а е крив за нешто, не ти прај муабет дур е жив или пак има уште поголеми врски за да те извај од на работа. Треба трајно одземање на возачката ама и то тешко че оди со некои личности шо че се закануваат. Штрумфојте без пиштолот, пендракот и законот шо ги штити (до негде), не можат ништо да напраат, бидејчи не знаат никакви боречки вештини, никакава самоодбрана и напад. Така би го собориле тој шо прај проблем, наместо да користат пиштоли и да се понашаат ко ретардираните американски штрумфој.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
ова не треба да е улица него булевар, многу е прометна. Али градоначалникот има поголем приоритет, да копа тунел под кале кој не е потребен, додека гинат луѓе беспотреба за глупости.
Улицата да не е крива што овие летаат со 200. Народот си е крив во овој случај, а не државата. Се жалиме сакаме писти улици, а кога ќе добиеме ние летаме на нив. Остај ја како што си беше, со дупки, си милион кривини и ќе видиш никој нема да лета.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.363
Поени од реакции
38.336
Улицата да не е крива што овие летаат со 200. Народот си е крив во овој случај, а не државата. Се жалиме сакаме писти улици, а кога ќе добиеме ние летаме на нив. Остај ја како што си беше, со дупки, си милион кривини и ќе видиш никој нема да лета.
Да имавте памет ќе го сфатевте постот. Такви будали секогаш ќе има, за да се избегнат такви случки најпаметно е да има булевар, не е решението дупки да биде улицата.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.062
Поени од реакции
11.411
16 казни од полиција, 17-та бонус од господ

Еден од загинатите кај Пинтија имал 16 полициски казни за 6 месеци
Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска истакна дека на булевар „Борис Трајковски” од јануари до мај се изречени 369 казни за брзо возење
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.124
Поени од реакции
17.913
Е ова е проблем во државава, баткава имал 16 казни од јануари оваа година, и пак брзо возел.

Сега Спасовски ќе воведува камери што ќе го автоматизираат процесот.

АБЕ ИМА НЕКОЈ НОРМАЛЕН, не е потребно повеќе казни, потребно е тие што ги има да се процесуираат и тој што ги има ДА БИДЕ ВО ЗАТВОР ЗА ДА НЕ МОЖЕ ДА ВОЗИ ПОВЕЌЕ.

Мислам во моментов за овие што возат неодговорно, нема никаква пречка, си летаат по патиштата и натаму без возачка дозвола (голем рук што ќе му ја земат) со некоја условна затворска казна.

Единствениот начин да престанат е овој, само еве вака ќе земат и друг на душа.

ЗНАЧИ УШТЕ ЕДНАШ ДА ПОВТОРАМ ПОЛИЦИЈАТА НЕ Е ВИНОВНА ГИ КАЗНУВА ОВИЕ, НАШЕТО ПРЕКРАСНО СУДСТВО ИМ ОВОЗМОЖУВА ДА ЛУДУВААТ И ПОНАТМУ
Ова затоа што лично сум засегнат од еден ваков лудак кој ме удри со повеќе од 2% алкохол во крвта и судијата му даде условна затворска казна и притоа му напомна дека може да си ја избриш претходната затворска казна за да не му стои во евиденција :mad:
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Пајаков к** му чуе за оставка.
Да му се помолиме на господа што мајмунов не покоси 100 души да ги однесе со себе на другиот свет.
Овој не бил за у затвор, туку за у лудачка кошула, ама не и во северна недојдија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom