Војната на патиштата

Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
У Хром кај школото Димитар Беровски на Воин Драшкоци каков асфалтен полицаец ставија сега скоро, уау, лек за секоја будала. Нешто повисок од овој на сликава со поостри ивици, чист асфалт, ако можат нека го извадат
https://www.libertas.mk/gdu-so-predlog-nekoi-evropski-modeli-za-reshavane-na-problemot-so-nesovesnite-vozachi/
Вакви треба кај сите црни точка па нека возат со стопеесет ако можат, без амортизери
 
Последно уредено:
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.909
Поени од реакции
10.540
Не можеш да ги смениш луѓето, но можеш улиците. Сеа што ќе одбереш една улица да прошириш со уште две ленти или луѓе да гинат?
мислам не е извидливо да се прошири патот од Пинтија накај Драчево
крца таму од објекти до пат



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Овие што возат над 150км/час не знам од каде имаат толку голема доверба и контрола на возилото.

Јас се мислам дека низ населени места некоја будала од некаде ќе ми се појави. Пред некое време низ Србија еден шлепер пред мене заврте и додека вртеше си збореше на телефон и мислеше дека навреме ќе избега. Каде бе, а ако возев со повеќе од 80км/час ќе бев под него.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.275
Поени од реакции
78.922
Не им е денот денес на џандарите.

Гледам на Илинденска, на една мала раскрсница, полициска кола удрила мотор (или обратно било).
После и ова го гледам:
Починал сопатникот во „БМВ-то“, ги удрил шлепер додека застанувале пред полициска контрола, повредени и полицајци
https://plusinfo.mk/починал-сопатникот-во-бмв-то-ги-удр/
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Не им е денот денес на џандарите.

Гледам на Илинденска, на една мала раскрсница, полициска кола удрила мотор (или обратно било).
После и ова го гледам:
Починал сопатникот во „БМВ-то“, ги удрил шлепер додека застанувале пред полициска контрола, повредени и полицајци
https://plusinfo.mk/починал-сопатникот-во-бмв-то-ги-удр/
Само кај нас ги имаш со палки на обиколница како муви на гомно
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Последниве месец дена нешто почесто патувам. Полиција врие. Не се сеќавам дека некогаш имало вака по патиштава. Зборам и за исток и за запад од државава. На Велес-Скопје стоеа на излез од тунел - понебезбедно не верувам дека може да биде.
Старата народна добро си вика дека нема вицови за џандари, туку све дека е вистина. Таков глуп ментален склоп природно си има тенденција да се групира у своевиден тип на банда.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.655
Поени од реакции
38.838
сепак изгледа друга била ситуацијата

https://kurir.mk/makedonija/hronika/pochina-eden-od-povredenite-policajci-pred-dva-dena-dobil-reshenie-za-rabota/

Според првичните сознанија, несреќата се случила кога сообраќајна полициска патрола запрела возило БМВ со гостиварски регистарски таблички кое возело со брзина поголема од дозволената. Додека полициските службеници разговарале со возачот на автомобилот, на нив налетал камион со скопски регистарски таблички. Од ударот, автомобилот БМВ се запалил и целосно изгорел. Притоа, на лице место животот го загубил совозачот во автомобилот БМВ.

По наредба на јавен обвинител ќе се врши обдукција врз починатото лице, додека од возачот на камионот ќе бидат земени примероци од крв и урина заради испитување на присуство на алкохол или други супстанции кои би можеле да влијаат на неговата способност за управување со превозно средство. Врз камионот ќе се врши вонреден технички преглед со цел да се утврдат причините за несреќата.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.909
Поени од реакции
10.540
Последниве месец дена нешто почесто патувам. Полиција врие. Не се сеќавам дека некогаш имало вака по патиштава. Зборам и за исток и за запад од државава. На Велес-Скопје стоеа на излез од тунел - понебезбедно не верувам дека може да биде.
Старата народна добро си вика дека нема вицови за џандари, туку све дека е вистина. Таков глуп ментален склоп природно си има тенденција да се групира у своевиден тип на банда.
кога се деси удесов кај Драчево се плачеше тука као немало полиција, требало да дежураат и казни да пишуваат
сеа па мн имало... абе крај не ви се наоѓа
а таму на излезот од тунелот редовно си стојат, знаеш зашто? зашо 80 е дозволено а излегуваат со 150
сега ретко да те сопрат на автопат освен ако не те фатат на радар дека бозиш над дозволено и сфатете мора да застануваат за казни, логички нели


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.977
Поени од реакции
14.746
Сите пријатели кои ги имам а работат низ Европа ми го кажуваат истото-само во Македонија полицијата сопира коли на автопат. Во сите други државо полицијата си наоѓа други методи-Србија има ставено 56 камери на автопатот Белград-Ниш, и при пребрза вожња на отпосле ти стигнува драконска казна. Минатата неделеа возев од Белград до дома...никој не возеше пребрзо. Максимум што сретнав некој да вози 20-30 км/ч побрзо од дозволеното

Си нашле луѓето начин.
Друга работа што ме изненади.....зетот мој го рпашав зошто не гледам по улици полиција. Ми вика дека во Србија полицијата не застанува кола ,,ничим изазван,, т.е. во рутиска контрола. Застанува коли само при акциски контроли-т.е. сите коли со ред.
На полицијата е да си најди начин како да се справи со проблемите без застанување-камери, лаптопи во возила за проверка по таблици....комјутерско мерење на просечна брзина помеѓу две наплатни места.....
100 години понапред од нас
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
кога се деси удесов кај Драчево се плачеше тука као немало полиција, требало да дежураат и казни да пишуваат
сеа па мн имало... абе крај не ви се наоѓа
а таму на излезот од тунелот редовно си стојат, знаеш зашто? зашо 80 е дозволено а излегуваат со 150
сега ретко да те сопрат на автопат освен ако не те фатат на радар дека бозиш над дозволено и сфатете мора да застануваат за казни, логички нели


Sent from my iPhone using Tapatalk
Не знам дали возиш...не е битно....тунелот е тесен и нема помошна трака. Видливоста е многу помала и најчесто тој што вози брзо е на левата трака - за да застане на полициска палица треба да направи опасен маневар при силна промена на светлото.
Не реков дека не возат 150, возат и побрзо, ама има посоодветни локации за застанување. Тука стојат само затоа што се тешко видливи.

За сообраќајката во Пинтија...
Таму проблемот беше што воопшто тој лудак имаше пристап до возило. 16 казни за сообраќајни прекршоци за 6 месеци. Јас не гледам да е некој друг крив освен полиција...па и самиот манијак што погина. Дозволено му беше...

За присуството/неприсуството на улиците...
Тоа е стихијно. Непостојано.
Кога се избори на повидок, нема џандар никаде. Кога е некој ваков латентен период - полни буџет. Се нема никаква намера да се едуцираат баш тие што аздисуваат и се курчат, туку се казнуваат смртници шо возат 100 на места каде што има знак 80, а тие што возат 180 на истото место - им кинат казни, не ги ни запираат....

Ѓоко многу ја испофали Србија. Не ми е до толку за фалење баш...
Има период кога турците во иљадници коли минуваат по нивните патишта - во тоа време, ништо од ова не важи. Тоа е краток период, ама возење во тој период е партија шах. Околу тоа "просечна брзина од патарина до патарина" - дистанцата е прилично голема, така да и јас самиот возам прилично брзо, па си праам пауза на некоја бензинска, со што нема баш ефект "меркава" - исто предизвикувам опасност, а не сум казнет - многу луѓе го прават ова.
Кај нив имаше едно време полиција во брзи коли, небрендирани, со затемнети стакла, кои во самото возење те стигнуваат и те блокираат да застанеш и да си добиеш казна. Не знам дали уште го тераат тој систем, затоа што го критикуваа дека и тие често провоцирале "жртвата" да вози побрзо...Србија е исто џандарска држава....мислам, добар дел од форите кај нас се останати од тоа време.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.909
Поени од реакции
10.540
Не знам дали возиш...не е битно....тунелот е тесен и нема помошна трака. Видливоста е многу помала и најчесто тој што вози брзо е на левата трака - за да застане на полициска палица треба да направи опасен маневар при силна промена на светлото.
Не реков дека не возат 150, возат и побрзо, ама има посоодветни локации за застанување. Тука стојат само затоа што се тешко видливи.

За сообраќајката во Пинтија...
Таму проблемот беше што воопшто тој лудак имаше пристап до возило. 16 казни за сообраќајни прекршоци за 6 месеци. Јас не гледам да е некој друг крив освен полиција...па и самиот манијак што погина. Дозволено му беше...

За присуството/неприсуството на улиците...
Тоа е стихијно. Непостојано.
Кога се избори на повидок, нема џандар никаде. Кога е некој ваков латентен период - полни буџет. Се нема никаква намера да се едуцираат баш тие што аздисуваат и се курчат, туку се казнуваат смртници шо возат 100 на места каде што има знак 80, а тие што возат 180 на истото место - им кинат казни, не ги ни запираат....

Ѓоко многу ја испофали Србија. Не ми е до толку за фалење баш...
Има период кога турците во иљадници коли минуваат по нивните патишта - во тоа време, ништо од ова не важи. Тоа е краток период, ама возење во тој период е партија шах. Околу тоа "просечна брзина од патарина до патарина" - дистанцата е прилично голема, така да и јас самиот возам прилично брзо, па си праам пауза на некоја бензинска, со што нема баш ефект "меркава" - исто предизвикувам опасност, а не сум казнет - многу луѓе го прават ова.
Кај нив имаше едно време полиција во брзи коли, небрендирани, со затемнети стакла, кои во самото возење те стигнуваат и те блокираат да застанеш и да си добиеш казна. Не знам дали уште го тераат тој систем, затоа што го критикуваа дека и тие често провоцирале "жртвата" да вози побрзо...Србија е исто џандарска држава....мислам, добар дел од форите кај нас се останати од тоа време.
значи и во десната трака се вози брзо, ретко кој почитува и вози по пропос
Србија имале камери и не те застанувале на автопат? хахахах добар виц на Ѓоко
што е крива полицијата кога му имале пишано казни проблемот е во судиите и врските

Sent from my iPhone using Tapatalk
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Знаете кое е решението за камиказите. СНАЈПЕР и добар стрелец.
Не, не се шегувам. Сериозно го мислам ова.
Одамна имам читано (можеби е само новинарска измислица) на некоја раскрсница во некој град, таму преку барата, постојано се случувале сообраќајки. Еден ден се појавува будала, секој што вози пребрзо завршува со дупната гума или со куршум во задниот дел на автомобилот. Некој добар снајперист стапува на сцена. Откако настрадале неколку автомобили, работата се расчула и никој повеќе не правел сообраќајни прекршоци на таа раскрсница.
Кај нас не гледам друго решение.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Сите пријатели кои ги имам а работат низ Европа ми го кажуваат истото-само во Македонија полицијата сопира коли на автопат. Во сите други државо полицијата си наоѓа други методи-Србија има ставено 56 камери на автопатот Белград-Ниш, и при пребрза вожња на отпосле ти стигнува драконска казна. Минатата неделеа возев од Белград до дома...никој не возеше пребрзо. Максимум што сретнав некој да вози 20-30 км/ч побрзо од дозволеното

Си нашле луѓето начин.
Друга работа што ме изненади.....зетот мој го рпашав зошто не гледам по улици полиција. Ми вика дека во Србија полицијата не застанува кола ,,ничим изазван,, т.е. во рутиска контрола. Застанува коли само при акциски контроли-т.е. сите коли со ред.
На полицијата е да си најди начин како да се справи со проблемите без застанување-камери, лаптопи во возила за проверка по таблици....комјутерско мерење на просечна брзина помеѓу две наплатни места.....
100 години понапред од нас
и што ќе прават после 30.000 полицајци. ќе им здосади од сендвичи и кафе
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.977
Поени од реакции
14.746
неколку денови поминав низ цела Србија.....полиција видов само пред Краљево каде беше поплавата и тоа покрај мостот имаа пуштено ротација за предупредување од многу вода

Роднините ми кажаа дека таму сообраќајната полиција реагира многу принципиелно.....и граѓаните тоа го поштуваат
Нигде не видов дивеење како кај нас. Кај нив драконската казна-е драконска. Вероватно правниот систем подобро им функционира
 

Kajgana Shop

На врв Bottom