Војната на патиштата

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
77.673
Поени од реакции
162.997
Џабе е се, се е до главата. Ако не му ја дале колата денес, , да му ја дале за 3 месеци мислиш немало да вози брзо?
Може лошо се изразив, требало со време да се воспитаат децата и да се запознаат со опасностите во сообраќајот, па кога ќе покаже зрелост тогаш клучевите. Мразам да звучам како стариве ама децава денес со коливе се без осет, Need for speed реалност ја направија.
 

F.E.A.R.

Führer
Член од
11 јуни 2015
Мислења
223
Поени од реакции
253
Додека не почне полицијава да казнува и по постови на социјални мрежи како во секоја нормална земја ништо не правиме. Се сликаат како креваат 160 или пак и овие што снимаат песни додека возат -. -

Па и родниниве им се онесвестиле на лице место, мислам жалосно јасно ама требало на тоа да се мисли пред да му ја дадеш колата на детето.
Ако казнат или пробаат, тие в кола шо се че бараат пријатели. Знам полно такви случки, од барање некој обичен на функција во полиција, до главниот. И не е то само проблем, штрумфојве, пр. ако јас одам за БТ, битолксите штрумфој че ме застанат, а своите од градот не, дали возел 150 км на час со и без возачка. Ова е скоро во сите градој низ севердонијава. Не е битно дали е својот град или друг, битно е да ги казнат, а не ко че поминуваат да си креваат раце да се знај кој од кој се.
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.235
Поени од реакции
1.510
Многу едноставно се решава чергарлуков во сообраќајот, нема потреба од топла вода измислување.

Покриј се со камери по градовите, по регионалните/автопатите, стави покрај моментална, да мерат и просечна брзина на делница, заобиколи човечки фактор во процесот на казнување, и ќе има многу подобра ситуација..

Арно ама, чергарска власт, има чергарски приоритети, за нив ова е нормално, пошто се исти као тој шо возел 150 низ град.
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
9.337
Поени од реакции
9.314
ова не треба да е улица него булевар, многу е прометна. Али градоначалникот има поголем приоритет, да копа тунел под кале кој не е потребен, додека гинат луѓе беспотреба за глупости.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
3.650
Поени од реакции
8.811
Треба луѓево да сфатат еднаш засекогаш дека градов не е Gta, дека човекот што ќе го згазиш нема после 2 минути да се реинкарнира, дека со колата кога ќе направиш сообракајќа не може само наназад да се вратиш и да продолжиш со возење, дека после вакви работи нема да се вратиш од последен save...

Градов е тотално небезбеден, секој си прави што сака. секојдневно поминувам на семафорите за пешаци на Партизанска дали кај Хотел Карпош дали кај Силбо, и можам да кажам дека тука има многу будали што не рецкаат тоа што е зелено за пешаци, а црвено за коли. Не збориме да застанат, да видат нема никој па да шибаат, туку директно си цепаат, не гледаат ништо. Така во неколку наврати само тоа што сум кренал глава навреме и сум застанал да го почекам да си пролета, ме спасило да не ме собере, ама јас не можам да гарантирам дека не можам некојпат да се зазборам со некој и да не внимавам, или дека некој друг нема да помине пишувајќи на телефон или занесен непогледнвуајќи на страна туку само гледајќи го зеленото светло за пешаци. Имало многу трагични случаеви, никој памет не му доаѓа, автобус приватен/јсп си цепа на црвено, мотори си цепаат, коли си цепаат, ваљда ги сметаат семафорите кои не се на раскрсница како небитни семафори, не знам што праат, ама нивниот ретардиран мозок некој го кошта живот, а некое семејство завиткува во црно.

Кога сум кај Првомајска, често сум се враќал навечер од таа страна и општи хаос владее, од Драчево до рампа никој не почитува дозволена брзина. Еднаш со такси се враќав, таксистот возеше 120 и цело време ни викаше „упм само џандари да не ме сопрат, дека неам возачка, направив сообраќајка нешо и ми ја земаа привремено“. Ако ти е досадно навечер дур чекаш 41 почни да броиш колку коли поминуваат со брзина над дозволената, целовреме занимација ќе имаш, боја не можеш убаво да видиш од што летаат, а не па регистрација или модел.

Ако сте во кола со другар кој вози, не го буцкајте да убрза дека е прав патот/нема никој. Ако возите вие, не дозволвуајте да подлегнете на буцкањата да убрзате и слично. Почитувајте прописи, потсетете се на тоа дека некој дома ве чека и мисли на вас.
 
Последно уредено:

Govinda

Lud, Zbunjen, Nenormalan
Член од
20 април 2014
Мислења
2.208
Поени од реакции
1.608
Сабајле видов видео кај пријател што го имаше споделено од некој што намерно вози во спротивен правец на тој новиот автопат и ме потсети на ова, ако сака да се убие нека скокне од зграда а не намерно возење во спротивен правец на автопат.

Прегледај го приврзокот 210548
Слушнав дека ова било од моторџиите игра Руски Рулет која ја организирале секоја година. Наводно давале награда од 10000 евра на херојот кој ке извози од Скопје до Велес или обратно во спротивен правец.
Шта речи? Ваљда ке излезат од филм после трагедијата...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
77.673
Поени од реакции
162.997
Ако казнат или пробаат, тие в кола шо се че бараат пријатели. Знам полно такви случки, од барање некој обичен на функција во полиција, до главниот. И не е то само проблем, штрумфојве, пр. ако јас одам за БТ, битолксите штрумфој че ме застанат, а своите од градот не, дали возел 150 км на час со и без возачка. Ова е скоро во сите градој низ севердонијава. Не е битно дали е својот град или друг, битно е да ги казнат, а не ко че поминуваат да си креваат раце да се знај кој од кој се.
А и да го казнат некого, не знаеш судијата дали ќе го осуди. Не знам дали памтите пред месец два, пијаницата кај Куманово кога собра двајца полицајци, еден загина а другиот остана без нога, така нешто... Сто пати e казнуван дебилот од страна на полицијата ама оди најди судија да го осуди. Нема кај нас авторитет ни судство, диви запад сме.

Гледам неофицијално возеле над 160 и возачот имал 20 години. Мене на 20 години ми прпаше да не ме застанат зш колата ми имаше неколку коња погоре од границата, дечиштава си креваат 160 без проблем
 

Almeida

гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
6.147
Поени од реакции
13.152
ова не треба да е улица него булевар, многу е прометна. Али градоначалникот има поголем приоритет, да копа тунел под кале кој не е потребен, додека гинат луѓе беспотреба за глупости.
Ако е булевар, ќе може раат да си вози чоек 160?
Шилегов праи глупости, не викам не, ама вистина е и дека улицава у мандатот на Коце беше направена во овој небулеварски формат. Тоа не беше многу одамна...

Многу среќа им посакувам на невини луѓе што прописно возат, да не налетаат на будали.
Е сеа, прашање е и дали тие се будали или целиов наш "систем" е тотален распад. Ако за ситна пара можеш да станеш горд сопственик на прикрпен расходован ѕвер со многу коњи и огромна помината километража, увезен преку бугарско-мароканска половњачка мафија....и си мислиш дека таква прометна улица е место за изживљавање....таква будала може само нездрава држава да создаде, систем без вредности, без однос кон живот, без самопочитување...
За греота сме...
 

F.E.A.R.

Führer
Член од
11 јуни 2015
Мислења
223
Поени од реакции
253
А и да го казнат некого, не знаеш судијата дали ќе го осуди. Не знам дали памтите пред месец два, пијаницата кај Куманово кога собра двајца полицајци, еден загина а другиот остана без нога, така нешто... Сто пати e казнуван дебилот од страна на полицијата ама оди најди судија да го осуди. Нема кај нас авторитет ни судство, диви запад сме.

Гледам неофицијално возеле над 160 и возачот имал 20 години. Мене на 20 години ми прпаше да не ме застанат зш колата ми имаше неколку коња погоре од границата, дечиштава си креваат 160 без проблем
Да судството е и то со пријатели и поткупи, зато не чини. Ако не му свршиш на некој работа, а е крив за нешто, не ти прај муабет дур е жив или пак има уште поголеми врски за да те извај од на работа. Треба трајно одземање на возачката ама и то тешко че оди со некои личности шо че се закануваат. Штрумфојте без пиштолот, пендракот и законот шо ги штити (до негде), не можат ништо да напраат, бидејчи не знаат никакви боречки вештини, никакава самоодбрана и напад. Така би го собориле тој шо прај проблем, наместо да користат пиштоли и да се понашаат ко ретардираните американски штрумфој.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
3.226
Поени од реакции
5.621
ова не треба да е улица него булевар, многу е прометна. Али градоначалникот има поголем приоритет, да копа тунел под кале кој не е потребен, додека гинат луѓе беспотреба за глупости.
Улицата да не е крива што овие летаат со 200. Народот си е крив во овој случај, а не државата. Се жалиме сакаме писти улици, а кога ќе добиеме ние летаме на нив. Остај ја како што си беше, со дупки, си милион кривини и ќе видиш никој нема да лета.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
9.337
Поени од реакции
9.314
Улицата да не е крива што овие летаат со 200. Народот си е крив во овој случај, а не државата. Се жалиме сакаме писти улици, а кога ќе добиеме ние летаме на нив. Остај ја како што си беше, со дупки, си милион кривини и ќе видиш никој нема да лета.
Да имавте памет ќе го сфатевте постот. Такви будали секогаш ќе има, за да се избегнат такви случки најпаметно е да има булевар, не е решението дупки да биде улицата.
 

Xibalba

Punctum vivimus
Член од
24 јануари 2012
Мислења
5.713
Поени од реакции
10.179
16 казни од полиција, 17-та бонус од господ

Еден од загинатите кај Пинтија имал 16 полициски казни за 6 месеци
Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска истакна дека на булевар „Борис Трајковски” од јануари до мај се изречени 369 казни за брзо возење
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
6.024
Поени од реакции
3.214
Е ова е проблем во државава, баткава имал 16 казни од јануари оваа година, и пак брзо возел.

Сега Спасовски ќе воведува камери што ќе го автоматизираат процесот.

АБЕ ИМА НЕКОЈ НОРМАЛЕН, не е потребно повеќе казни, потребно е тие што ги има да се процесуираат и тој што ги има ДА БИДЕ ВО ЗАТВОР ЗА ДА НЕ МОЖЕ ДА ВОЗИ ПОВЕЌЕ.

Мислам во моментов за овие што возат неодговорно, нема никаква пречка, си летаат по патиштата и натаму без возачка дозвола (голем рук што ќе му ја земат) со некоја условна затворска казна.

Единствениот начин да престанат е овој, само еве вака ќе земат и друг на душа.

ЗНАЧИ УШТЕ ЕДНАШ ДА ПОВТОРАМ ПОЛИЦИЈАТА НЕ Е ВИНОВНА ГИ КАЗНУВА ОВИЕ, НАШЕТО ПРЕКРАСНО СУДСТВО ИМ ОВОЗМОЖУВА ДА ЛУДУВААТ И ПОНАТМУ
Ова затоа што лично сум засегнат од еден ваков лудак кој ме удри со повеќе од 2% алкохол во крвта и судијата му даде условна затворска казна и притоа му напомна дека може да си ја избриш претходната затворска казна за да не му стои во евиденција :mad:
 

Almeida

гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
6.147
Поени од реакции
13.152
Пајаков к** му чуе за оставка.
Да му се помолиме на господа што мајмунов не покоси 100 души да ги однесе со себе на другиот свет.
Овој не бил за у затвор, туку за у лудачка кошула, ама не и во северна недојдија.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
3.703
Поени од реакции
4.979
Зачленете се на фејсбук групиве во Македонија наменети за фан клуб на одредена марка на автомобил и ќе ви стане јасно со какви камикази го делиме воздухот. Речиси секој ден се објавуваат видеа како нивната "љубовница" вози +200км/ч...
Ич не ми е жал за младите што гинат, повеќе ми е жал за невините луѓе. А и тие што преживуваат ваков судир, на душа ги носат младите и верувајте во поголем пекол живеат од самите родители на камиказите.
Тука не можам да кривам ни Шилегов, ни разни пајачиња, туку самите учесници во сообраќајот. На секоја улица постои ограничување, па секој што вози над ограничувањето е одговорен сам за својот живот. Не може полицијата да е присутна на секоја можна улица. Ако сакаат 24/7 надзор на критични улици, тогаш мора камери да стават. Но, и да ги стават тие камери, ваква глупост ќе се случи на друга улица што не е под надзор.
 
На врв Bottom