Војната на патиштата

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Дискутирате за погрешни работи.
Колкава штета и повреди ќе има не зависи од каков е типот на возилото, туку од моментумот на истото, што се сведува на масата.
Енергијата што ја има едно возило зависи од масата по брзината, но бидејќи брзината е небитна во соодносот, се зависи од масата на едно возило.
Така на пример Ауди А8 со тежина од 2 тона би предизвикало слична штета и повреди врз Фолксваген Поло од 1 тон, како што Форд Ф-250 од 4 тона би предизвикал на Ауди А8 од 2 тона.
Според дискусијава, Ауди А8 треба да се забрани затоа што е двојно/тројно поголем причинител на штета врз мали автомобили?

И на крајот, проблемот е во други работи, а тоа се непочитување на правила, а не во големината на возилата.
Моето мислење за безбедноста на сообраќајот е дека претежно несреќите се човечки фактор и дека кога ќе дојде технологијата до оној степен возилата да се стават во една мрежа и да имаат интеракција меѓусебна во сообраќајот, и да се постигне целосно автономно возење. Тогаш возењето ќе наликува на јавен сообраќај и несреќите ќе се намалат на минимум.

Генерално дека технологијата има и тоа каков удел во намалување на смртноста во сообраќјот покажуваат и бројките кои се драматично намалени од 50тите и 60тите иако бројот на возилата се зголемени за повеќе пати.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.189
Поени од реакции
4.825
Моето мислење за безбедноста на сообраќајот е дека претежно несреќите се човечки фактор и дека кога ќе дојде технологијата до оној степен возилата да се стават во една мрежа и да имаат интеракција меѓусебна во сообраќајот, и да се постигне целосно автономно возење. Тогаш возењето ќе наликува на јавен сообраќај и несреќите ќе се намалат на минимум.

Генерално дека технологијата има и тоа каков удел во намалување на смртноста во сообраќјот покажуваат и бројките кои се драматично намалени од 50тите и 60тите иако бројот на возилата се зголемени за повеќе пати.
Се согласувам.
Број 1 виновник по смртност е човекот во сообраќајот.
Колку поголеми ограничувања, тоа подобро.
Не знам како ќе гледаат на нас идните генерации, знаејќи дека десетици илјади луѓе умираат заради неодговорност на другите.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Се согласувам.
Број 1 виновник по смртност е човекот во сообраќајот.
Колку поголеми ограничувања, тоа подобро.
Не знам како ќе гледаат на нас идните генерации, знаејќи дека десетици илјади луѓе умираат заради неодговорност на другите.
Јас секогаш поаѓам од себеси и затоа го кажав прво сопствениот пример, од кога возам, секогаш сум бил на ивица. Колку човек и да се труди, секогаш постои таа бубачка у глава (адреналинот) што те тера правиш глупости. Кој не го сваќа тоа, тешко дека може да разбере дека некои луѓе може да се скротат, поготово не, ако имаат предизвик. Затоа за мене Сув-от ми е кец на десетка. Од кога го имам се по прописи си возам, не ме лаже да стискам и да се тркам. А кај и да е ќе ми ја земат возачката, како поздрав од претходната ниска кола што ја имав.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.758
Поени од реакции
21.817
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.848
Поени од реакции
10.191
Za ova sea drugar mi spomna deka na tviter ima muabet deka decava snimale video za tiktok, i vozele na drugata lenta, challenge nekoj debilen. Ako e tocno ... :facepalm: :facepalm: :facepalm: :facepalm: :facepalm:

Кичево, голф, возел со голема брзина во спротивен правец за тик ток.

Не пишува шо националност бил шоферот на голфот од Кичево, или тоа се подразбира?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Не пишува шо националност бил шоферот на голфот од Кичево, или тоа се подразбира?
Тоа се гледа според селата, голфот биле Албанци, пежото Македонци.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.116
Поени од реакции
15.064
Za ova sea drugar mi spomna deka na tviter ima muabet deka decava snimale video za tiktok, i vozele na drugata lenta, challenge nekoj debilen. Ako e tocno ... :facepalm: :facepalm: :facepalm: :facepalm: :facepalm:

Да, возеле намерно во спротивен правец. тоа е кога се влегува во Кичево од кај Гостиварска страна. Се снимале за Тик Ток. Тие што возеле во спортивен правец се албанци од с.Трапчин Дол(одма пред влезот на Кичево, после Зајас селото), а децата што возеле нормално се македонци. Погинатото дете повремено се дружеше со ќерка ми, а со кола ја има носено до дома, па.....:sick:
Албанчињата погинале на лм, и возчот на Пежото македонец. Уште еден македонец е кркитично, главата му е потечена, највероватно има внатрешно крварење во главата. Двајца се оперисани во Костозглобна болница-охрид и се надвор од животна опасност. Сударот се случил точно пред бензиската на Мапретрол од левата страна, 500 м подолу од сликава

Kicevo.jpg
 
Член од
14 април 2012
Мислења
32.039
Поени од реакции
64.314
Не ме чуди. Сериозно сум во план да купам Волво XC90, само заради вакви дебили, па нека влезе под тркала и нека се самоубие, ич око нема да ми трепне. Во Куманово редовно се објавува извештај за казнети лица во сообраќајот за преку викенд, значи 48 часа.

Еве, последните три што викаат.

„82 управувале возило со брзина поголема од пропишаната, 23 санкции се изречени за возачи кои управувале возило под дејство на алкохол, 13 за управување возило без возачка дозвола и 7 за нерегистрирани возила“, велат од МВР.

43 управувале возило со брзина поголема од пропишаната, 19 санкции се изречени за возачи кои управувале возило под дејство на алкохол, 13 за управување возило без возачка дозвола и 2 за нерегистрирани возила“, соопшти МВР.

Најголем број од казните, или 63 биле изречени на возачи кои управувале возило со брзина поголема од пропишаната, додека 24 санкции се изречени за возачи кои управувале возило под дејство на алкохол.
15 за управување возило без возачка дозвола и 1 за нерегистрирани возила.

Во просек, се пишуваат по околу 100 казни за викенд. Секој трет шофер е или пијан, или нема дозвола. Ваков ке те остави без семејство.
 
Член од
12 март 2024
Мислења
400
Поени од реакции
540
Не ме чуди. Сериозно сум во план да купам Волво XC90, само заради вакви дебили, па нека влезе под тркала и нека се самоубие, ич око нема да ми трепне. Во Куманово редовно се објавува извештај за казнети лица во сообраќајот за преку викенд, значи 48 часа.

Еве, последните три што викаат.

„82 управувале возило со брзина поголема од пропишаната, 23 санкции се изречени за возачи кои управувале возило под дејство на алкохол, 13 за управување возило без возачка дозвола и 7 за нерегистрирани возила“, велат од МВР.

43 управувале возило со брзина поголема од пропишаната, 19 санкции се изречени за возачи кои управувале возило под дејство на алкохол, 13 за управување возило без возачка дозвола и 2 за нерегистрирани возила“, соопшти МВР.

Најголем број од казните, или 63 биле изречени на возачи кои управувале возило со брзина поголема од пропишаната, додека 24 санкции се изречени за возачи кои управувале возило под дејство на алкохол.
15 за управување возило без возачка дозвола и 1 за нерегистрирани возила.

Во просек, се пишуваат по околу 100 казни за викенд. Секој трет шофер е или пијан, или нема дозвола. Ваков ке те остави без семејство.
На републичка коса ќе ти се крене и опадне. Дефицитарни се мвр во сообраќајна па помагаат други единици.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.758
Поени од реакции
21.817
На републичка коса ќе ти се крене и опадне. Дефицитарни се мвр во сообраќајна па помагаат други единици.
Аман бе на толку вработувања секоја година и пак фалат џандари. Или па проблемот е што си бегаат на 50 години во пензија?
 
Член од
16 ноември 2007
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.526
Za ova sea drugar mi spomna deka na tviter ima muabet deka decava snimale video za tiktok, i vozele na drugata lenta, challenge nekoj debilen. Ako e tocno ... :facepalm: :facepalm: :facepalm: :facepalm: :facepalm:

Не само што возеле туку летале. На спротивните ДВЕ ленти, по 2 се во правец одделени со зелена површина и бетонски ѕид...како на автопат. Убиеното и повредените ми се внуци, барем да преживееа мрсулите со голфот!
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.335
Поени од реакции
18.208
Од кој град е автобусов со македонски патници во Италија?


(Видео) Детали за несреќата во Италија: Автобусот со македонски туристи се судрил со два камиони

 

Kajgana Shop

На врв Bottom