Војната на патиштата

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.192
Поени од реакции
3.991
Znaci, ne e do pesacite, ne gresi dusha, treba vnimavanje.
Ete i dokazite se deka pijan vozel so brzina i nema sega glumenje advokat na gavolot.
Никад не сум кажал дека го оправдувам.
Што не го оправдувам е фактот дека, Велес, во сегашната форма, е направен да максимално фрустрира возачи. Дали е до цајканите и ноншалантното преминување на улица, до имбецилите што се паркираат кај што ќе им прдне, или до лошото планирање на сообраќајниците, велес едноставно не е пријатно место да се биде возач.
Скопје исто така, ама од целосно други причини.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.383
Поени од реакции
9.696
Фактот што бил исфрлен далеку кажува дека колата се движела со голема брзина на таа лента (а треба многу споро да се пријде за да закочиш, нели).
Па зависи ако мора да застанеш итно не е баш паметно да кочиш на сред лента за да би се убацил десно споро, посекако на велосипедистот не му било таму местото и малку ти е безвезе муабетот демек што има врска немало да одговара, немал да биде суден а тоа што ке го носи на душа цел живот и ке има трауми е кур се тресе у ладна вода по тебе
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.996
Поени од реакции
7.002
Па зависи ако мора да застанеш итно не е баш паметно да кочиш на сред лента за да би се убацил десно споро, посекако на велосипедистот не му било таму местото и малку ти е безвезе муабетот демек што има врска немало да одговара, немал да биде суден а тоа што ке го носи на душа цел живот и ке има трауми е кур се тресе у ладна вода по тебе
И двајцата се нашле на место каде не смееле да движат, кој дел те буни?
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.040
Поени од реакции
26.791
Никад не сум кажал дека го оправдувам.
Што не го оправдувам е фактот дека, Велес, во сегашната форма, е направен да максимално фрустрира возачи. Дали е до цајканите и ноншалантното преминување на улица, до имбецилите што се паркираат кај што ќе им прдне, или до лошото планирање на сообраќајниците, велес едноставно не е пријатно место да се биде возач.
Скопје исто така, ама од целосно други причини.
Pa ne e prijatno, star grad, i toa na ridovi nikoj ne pretpostavuval pred 500 godini ke ima koli.
Takov e gradot site od kojnik se spustaat nadole, no vo toa ne sme edinstveni, site postari evropski gradovi se isti.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.192
Поени од реакции
3.991
Pa ne e prijatno, star grad, i toa na ridovi nikoj ne pretpostavuval pred 500 godini ke ima koli.
Takov e gradot site od kojnik se spustaat nadole, no vo toa ne sme edinstveni, site postari evropski gradovi se isti.
Во постарите градови не им даваат да прават надградби спрат нагоре соба лево десно. Вакви ствари нема да видиш во Тоса дел Мар или еМдина. Или добиваат некаква тужба од заштита на автетичен карактер или општитана ги казнува за дивоградба. Дури ако поправаат препраават мора да се запази и конструкцијата и изгледот..и инфраструктурата.
Али не кај нас...ова го знам пошто дел од глупостите ја мора да ги оправам....не само во велес и тоа...
Ама ајде...зошто не прават по саглам дуп?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
18.194
Поени од реакции
32.037
... би требало да се снима полагање за возачка дозвола и да се снима тестирањето, градско возење и јавно да се види дека кандидатот ги знае сообраќајните знаци, да се паркира ...итн, денес никој не учи за возачка дозвола, не знаат основни правила, а не пак теорија да читаат и како би кога све неписмено, па не ме чуди да не знае дека на пешачки има предност пешаците, па треба да се намали брзина, така да било пијани ли трезни исто му доаѓа не ги знаат правилата, дури има многу кои имаат возачка дозвола и не се осмелуваат да возат, прашање како само ја зеле таа возачка дозвола.
...значи пак главен проблем се институциите во државата, не може било кој да биде возач, читам прегазил велосипедидист 85 годишен возач или пак деца по 13 години возат низ улиците како во Луна парк дали некој ги сопира, дури се иде до таму да друштво ќе се соберат и на автопат (Ск-Велес) ќе возат во спотивен правец замислувајќи дека се во некој холивудски филм, па кој ќе биде посмел, кој е крив? кога нема контрола сите се криви, ама главниот кривец е институцијата која не казнува, да одземи возачка дозвола трајно и проблемот е решен, па на пешачки ќе застане 10 м пред да се доближи ако во тоа главата ќе знае дека ќе му се одземе дозволата трајно, а вака казни со пари, пиххх секој ќе плати, парата се врти како курва, нема проблем!
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.040
Поени од реакции
26.791
Во постарите градови не им даваат да прават надградби спрат нагоре соба лево десно. Вакви ствари нема да видиш во Тоса дел Мар или еМдина. Или добиваат некаква тужба од заштита на автетичен карактер или општитана ги казнува за дивоградба. Дури ако поправаат препраават мора да се запази и конструкцијата и изгледот..и инфраструктурата.
Али не кај нас...ова го знам пошто дел од глупостите ја мора да ги оправам....не само во велес и тоа...
Ама ајде...зошто не прават по саглам дуп?
Ama infrastrukturata ne go menjava patot. Da, Veles ima problem, toa se nedostatok na parking prostor, ama svedok sum na besni nenormalni sto letaat bez mozok i redovno se udiraat.
Da, ima vrtenje bidejki glavnata ulica e ednonasocna, no podobro resenie ne postoi.
Ne moze na cel grad sto e na dolniste da ne se vnimava ekstra.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.383
Поени од реакции
9.696
И двајцата се нашле на место каде не смееле да движат, кој дел те буни?
Епа ај ако не колата нека се телепортира за да застане у крајна лента
Велосипедистот не смеел да се наоѓа на автопат воопшто, тебе кој дел те буни?
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.322
Поени од реакции
20.268
Во постарите градови не им даваат да прават надградби спрат нагоре соба лево десно. Вакви ствари нема да видиш во Тоса дел Мар или еМдина. Или добиваат некаква тужба од заштита на автетичен карактер или општитана ги казнува за дивоградба. Дури ако поправаат препраават мора да се запази и конструкцијата и изгледот..и инфраструктурата.
Али не кај нас...ова го знам пошто дел од глупостите ја мора да ги оправам....не само во велес и тоа...
Ама ајде...зошто не прават по саглам дуп?
Мдина во Малта?
Си бил воопшто? Па луѓе од Мдина да отидат во Кратово, ќе им се види големо ко Њу Јорк. Како може да ти текне во споредба со Велес?
Таму има пет коњи и десет-петнаест автомобили. Други коли немаат пристап, само тие кои се жители на градот а се многу малку. Нема никаков сообраќај, колите не можат да се движат побрзо од 5 км/ч. Пешки ти требаат 20-25 минути да ги поминеш сите пет улици одејќи лежерно.
Официјалната бројка е 243 луѓе, ама јас мислам дека се едвај 30-40 луѓе кои останале и дека другите се само со лична карта во Мдина заради престиж и живеат на друго место.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.996
Поени од реакции
7.002
Епа ај ако не колата нека се телепортира за да застане у крајна лента
Велосипедистот не смеел да се наоѓа на автопат воопшто, тебе кој дел те буни?
Ја браниш колата, но еве тебе ти пука гумата, се паркираш, менуваш гума и одеднаш ти влетува кола и те прегазува. Уствари ова како да се има случено последните месеци, или сум сонувал?

Дај не се обидувај да оправдуваш прекршок. Мене ако ме читаш, свесно го правам прекршокот и сам сум одговорен за својата безбедност, а од друга страна не претставувам опасност за никој. А ти со колата ако возиш на таа лента, можеш фатално и самиот да настрадаш освен што можеш на душа да носиш друг. Се разбираме?

Иначе на нелогичното прашање да поставам прашање до тебе, дали пред да се паркираш возиш 50 кмх па одеднаш со дрифт се пикаш на паркинг лентата?
 
Последно уредено:
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.383
Поени од реакции
9.696
Ја браниш колата, но еве тебе ти пука гумата, се паркираш, менуваш гума и одеднаш ти влетува кола и те прегазува. Уствари ова како да се има случено последните месеци, или сум сонувал?

Дај не се обидувај да оправдуваш прекршок. Мене ако ме читаш, свесно го правам прекршокот и сам сум одговорен за својата безбедност, а од друга страна не претставувам опасност за никој. А ти со колата ако возиш на таа лента, можеш фатално и самиот да настрадаш освен што можеш на душа да носиш друг. Се разбираме?
Затоа постои трокут, елече… Секојдневно има коли и камиони затанати во тие ленти
Преставуваш опасност и те како, некој ке те примети касно и сакаајќи да те избегне ке си ебе матер а голема е веројатноста да собере и друг
Треба да ти влезе во глава дека автопатите се за големи брзини каде некогаш дел од секунда може да смени многу работи и не може да се реагира навремено
 
Член од
12 март 2009
Мислења
18.933
Поени од реакции
14.525
Ме мрзи да идам и да ја вадам камерата од кола и да вадам клипови. Сум бил во Кабул со возило, и само Куманово им е пандан во тој поглед. Пациентела невидена. Само во Куманово на зелено за кола, а црвено за пешаци се чека пешаците да поминат.
има ли во Куманово пешак платено казна ???
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.996
Поени од реакции
7.002
Затоа постои трокут, елече… Секојдневно има коли и камиони затанати во тие ленти
Преставуваш опасност и те како, некој ке те примети касно и сакаајќи да те избегне ке си ебе матер а голема е веројатноста да собере и друг
Треба да ти влезе во глава дека автопатите се за големи брзини каде некогаш дел од секунда може да смени многу работи и не може да се реагира навремено
Е сега овде е друга тема. Најверојатно жртвата не бил осветлен, а кај мене случајот е што повеќе видлив да сум, па ти гарантирам дека ќе ме забележиш од далеку. 50% од велосипедистите фрлаат по илјадници евра на скапи точаци, а се штедат на безбеднона опрема, за жал.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
18.194
Поени од реакции
32.037
accident-road.gif AdmiredSentimentalGavial-max-1mb.gif

... поради вакви несакани ситуации и опасност по живот на луѓето кои ја преминуваат улицата на место каде е одредено т.е. пешачки премин,

FavoriteHarmoniousAddax-size_restricted.gif

... дури и полицајците како пешаци се загрозени,


1671659733517.png 1671659763940.png

...само вакви заштитиници на пешачки премин, кои ќе се подигнат кога ќе се упали зелено светло на семафорот!

1671659902912.png 1671659669978.png

...а кога ќе се упали црвено светло на семафорот ќе се спуштат!

1671659642291.png 1671659613265.png
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.383
Поени од реакции
9.696
Прегледај го приврзокот 359702 Прегледај го приврзокот 359703

... поради вакви несакани ситуации и опасност по живот на луѓето кои ја преминуваат улицата на место каде е одредено т.е. пешачки премин,

Прегледај го приврзокот 359704

... дури и полицајците како пешаци се загрозени,


Прегледај го приврзокот 359711 Прегледај го приврзокот 359712

...само вакви заштитиници на пешачки премин, кои же се дигнат кога ќе се упали зелено светло на семафорот!

Прегледај го приврзокот 359715 Прегледај го приврзокот 359710

...а кога ќе се упали црвено светло на семафорот ќе се спуштат!

Прегледај го приврзокот 359709Прегледај го приврзокот 359708
А кога ке бидат исклучени односно ке трепка жолто светло како? полуспуштени? :ROFLMAO:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom