Војната на патиштата

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.055
Поени од реакции
29.419
Тука треба 4 метри армирана бетонска ограда, со жилет жица горе (не бодликава) и оградата да е вкопана барем метар во земја... Инаку пребрзо се вози тој сегмент од Аутокоманда раскрсницата пред Континентал хотелот, па доле до Момин Поток. Ти свират ако возиш под 60-70... Ме фаќа тиха језа од ваквиве вести, поминувам некогаш од таму и често се дешава камикази да скокаат. Почесто само стојат горе на банкина и чекаат, ама никогаш не си начисто каква за дилајла се работи и кога ќе се реши да скокне. Средна лента обавезно (никако лева), и пазење.

едит: Ех, да - и веднаш да се обеси за јајца тој што одлучил да се извади таа каква-таква ограда што ја имаше на времето.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.122
Поени од реакции
5.229
Мнооооогу битно прашање, дали била на тротоар или доле на коловозот (не преминување на пешачки туку возење)? Бидејќи Гологанов нема велосипедски ленти доле. А ако ја собрал на пешачки ќе го јаде гнасно освен ако не се пуштила на црвено.

Многу пати се расправам со велосипедисти по Куманово, на сред лента на булевар ми возат точак, истиот го заградија со тие такви портокалови гумени баш за да не се паркира да можат велосипеди да возат на понискиот тротоар а на повисокиот да се шетаат луѓе. Им посочувам дека горе им е местото а не на булевар доле ми вадат среден прст проследен со: Не ми глуши к.р

Имаше сообраќајка, застанувам до полицаец му кажувам така и така вика тоа е нема што да им правиме o_O Викам ете го подоле 150м казни го, доаѓа ликот си го турка точакот горе по тротоар..
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Мнооооогу битно прашање, дали била на тротоар или доле на коловозот (не преминување на пешачки туку возење)? Бидејќи Гологанов нема велосипедски ленти доле. А ако ја собрал на пешачки ќе го јаде гнасно освен ако не се пуштила на црвено.
Oд сликата што ја видов ми делува дека е на грдиот пешачки кај Алумина што се врти накај Јуриј Гагарин улицата што не е ни убаво осветлен нити пак има семафори и каде има 5 ленти. Нема семафори ни кај тој спрема Македонска куќа. Најверојатно е не пешачки удрен акде шоферот требало да успори и застане.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.598
Поени од реакции
5.102
Ќе се повторуваат вакви случаеви, се додека не направат строги казни. И за повреда и удар на тротоар, пешачки, велосипедска патека минимум 5 години затворска казна. Под алкохол или дрога уште 3 години на основната казна.
Смртен случај испод 10 години затвор за сторителот греота е да биде.
Ама пошто сме мизерна држава, никој уво не го боли. Ќе се одвикнат луѓево пешки да одат или со велосипед.
Им ебам кретените, а секаде во свет се промовира баш користење велосипеди. Овде ги штитат ко бели мечки возачите на автомобили. Овие другиве сиротињето гази го.

За случајов разбрав дека и се качил на тротоар/ велосипедска и ја удрил со голема брзина. Жално
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.122
Поени од реакции
5.229
Oд сликата што ја видов ми делува дека е на грдиот пешачки кај Алумина што се врти накај Јуриј Гагарин улицата што не е ни убаво осветлен нити пак има семафори и каде има 5 ленти. Нема семафори ни кај тој спрема Македонска куќа. Најверојатно е не пешачки удрен акде шоферот требало да успори и застане.
Пак ќе се навратам на она што го проповедам на темава, на Скопје очигледно му треба да се воведат пешачки кај што автомобили ќе имаат предност, зашто само така ќе има зголемена сигурност.

Доаѓа моментот, ако сам не се пазиш друг не те пази, тажно но таа е реалноста.

За случајов разбрав дека и се качил на тротоар/ велосипедска и ја удрил со голема брзина. Жално
Немаше железни столбчиња на тротоарите на Гологанов?
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.598
Поени од реакции
5.102
Пак ќе се навратам на она што го проповедам на темава, на Скопје очигледно му треба да се воведат пешачки кај што автомобили ќе имаат предност, зашто само така ќе има зголемена сигурност.

Доаѓа моментот, ако сам не се пазиш друг не те пази, тажно но таа е реалноста.


Немаше железни столбчиња на тротоарите на Гологанов?
Нема столбчиња тој дел
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.598
Поени од реакции
5.102
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.422
Поени од реакции
20.126
Уфф пред мои очи за малце се избегна несреќа со тешки последици во автокоманда ( на клучката кај антон попов) ала дурмо турс. Патнички автобус со таблици од источна македонија кој се движеше во средна лента со умерена брзина, постепено почна да се префрла во крајна лева лента и се акна во жардињерите по што се врати во средна лента и застана. Како што видов стануваше за возрасен постар маж кој управувал со возилото и не беше во свесна состојба, а патници внатре му помагаа. Да се движеше со поголема брзина ќе беше тумбање, и повредени патници.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.413
Поени од реакции
4.237
....се возам по булевар, на расксрница(на мое зелено, црвено за пешаци)
шета мангуп без синџир булдог. Е ај кажате дали е легално дали е морално ова да се прави....
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.035
Поени од реакции
12.892
Да се чека само да се види колку ќе е казната за возачот, ако казните се како досега 1-3 години условно/неусловно или кидавела во странство (никаква казна), тогаш нема веќе што да се изгуби, или ќе се запали секоја институција почнувајќи од судството заедно со поганите политичари кои го контролираат се додека не дојде правдата во рацете на народот или ќе чекаме ние/некој близок да е следниот покосен од “културно возење до 50 километри на час во населено место“.

 
Последно уредено:

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.413
Поени од реакции
4.237
Да се чека само да се види колку ќе е казната за возачот, ако казните се како досега 1-3 години условно/неусловно или кидавела во странство (никаква казна), тогаш нема веќе што да се изгуби, или ќе се запали секоја институција почнувајќи од судството заедно со поганите политичари кои го контролираат се додека не дојде правдата во рацете на народот или ќе чекаме ние/некој близок да е следниот покосен од “културно возење до 50 километри на час во населено место“.

Ќе се извелече. Од голема речица е. Практично братучед на принц Аљи
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
3 март 2020
Мислења
2.408
Поени од реакции
5.049
Кола полна деца, а 4:30 наутро... никако не ми е јасно како дошло до тоа :(

 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.720
Поени од реакции
2.478
Кола полна деца, а 4:30 наутро... никако не ми е јасно како дошло до тоа :(

Не е 4:30, два и нешто е. Чекале да заспијат мајката и таткото и ја украле колата. Ова се дешава кога не ги учат децата од мали да возат, ќе се дочепаат до кола и мислат се јаде се што лета.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom