Војната на патиштата

Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.694
Па многу веројатно по џипов и таблициве да стане збор за шипуринка, кој ја би искористил ситуација и би му проверил од каде приходи за ваков џип.
Сакаш кладба?
Инаку и јас би сакал да знам од каде им се парите на оваа семејство,...
 
J

joli1

Гостин
Има неколку решенија за проблемите кои што ги има државава со сообраќајот.

Првенствено, потребно е поставување на службени лица на места каде што често се случуваат сообраќајни несреќи, како и на секоја прометна улица. Кога веќе имаме на секој 5 луѓе барем еден полицаец, ако не и повеќе, зашто да не ги искористиме?

Следно многу важно, а приметив дека никој не го пиша, регулирање и контролирање на автошколите. Јавна тајна е дека за да положиш, без разлика дали си способен да контролираш возило или не, потребно е да платиш одредена сума пари на инструкторите од автошколите. Ако не платиш, и формула1 возач да си, нема да добиеш возачка.

И за крај, поставување на камери на секој семафор у државава, како и воведување нови екстремно строги закони у врска со возење под дејство, слични на оние во САД. Баш би сакал да видам кој ќе биде тој фраер што ќе седне у кола пијан кога знае дека ако го застанат ќе му ја земат возачката, колата и ќе го стрпаат у затвор неколку години.

И да, заборавив. Ротирање на вработените во МВР, од еден град во друг се со цел да исчезне тој феномен на јавување на телефон и кинење казни.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.523
Поени од реакции
62.388
Што правиме тогаш во ваков случај? Ако до сега беа татини синчиња, издрогирани, пијани што газеа луѓе на пешачки, сега во случајов е жена што не верувам дека била издрогирана и пијана и дивеела низ улиците на Скопје. Дали ќе ја ставиме во исти кош со другите "убијци" и ќе и судиме исто, само затоа што на некој индијанец му текнало да прерипува жардињери, наместо да помине на пешачки премин?

Ако веќе се радикализираат законите за возачите, тогаш треба дупло да се радикализираат законите за пешаците.

Не дај боже, но секој може да се најде во ваква ситуација, да ти изирпа некој од страна од која не очекуваш и да го оставиш на место.
Искрено, не би да сум the devil's advocate, ама женава е со голема веројатност да е под лекарства за смирување.

И да, заборавив. Ротирање на вработените во МВР, од еден град во друг се со цел да исчезне тој феномен на јавување на телефон и кинење казни.
Ех, кога ова само не би ја чинело државата богатство. На нас само ни треба едно нешто, неселективно казнување.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
Има неколку решенија за проблемите кои што ги има државава со сообраќајот.

Првенствено, потребно е поставување на службени лица на места каде што често се случуваат сообраќајни несреќи, како и на секоја прометна улица. Кога веќе имаме на секој 5 луѓе барем еден полицаец, ако не и повеќе, зашто да не ги искористиме?

Следно многу важно, а приметив дека никој не го пиша, регулирање и контролирање на автошколите. Јавна тајна е дека за да положиш, без разлика дали си способен да контролираш возило или не, потребно е да платиш одредена сума пари на инструкторите од автошколите. Ако не платиш, и формула1 возач да си, нема да добиеш возачка.

И за крај, поставување на камери на секој семафор у државава, како и воведување нови екстремно строги закони у врска со возење под дејство, слични на оние во САД. Баш би сакал да видам кој ќе биде тој фраер што ќе седне у кола пијан кога знае дека ако го застанат ќе му ја земат возачката, колата и ќе го стрпаат у затвор неколку години.

И да, заборавив. Ротирање на вработените во МВР, од еден град во друг се со цел да исчезне тој феномен на јавување на телефон и кинење казни.
Ова е најбитно.И за инспекторите (УЈП, Пазарна итн.) да е така.
Ама и за МВР имаме доста примери се преселиле на работа во друг град постарите, па `се снашле`.Ротирање на година, две...
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.883
Поени од реакции
7.263
@fennel мислам дека ти пишуваше, а и други, кога имало сообраќајка со смртни последици, а да било поло т.е. некоја послаба кола. Епа баш синоќа се случило, а овој со полото настрадал :(:
Според првичните сознанија, до несреќата дошло при судар на два автомобили – „Рено“ управувано од 21-годишен скопјанец и „Фолксваген поло“ со кое управувал 48-годишен жител на Стајковци.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
@fennel мислам дека ти пишуваше, а и други, кога имало сообраќајка со смртни последици, а да било поло т.е. некоја послаба кола. Епа баш синоќа се случило, а овој со полото настрадал :(:
Бафрич, и сам знаеш дека исклучоците само го потврдуваат правилото :toe:
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.765
Поени од реакции
17.481
Не е реално да се очекува дека џандар ќе има на секој чекор. Работата е да се минимизираат вакви работи, пред се со казнување уште пред да се случат.
Меѓутоа и во идеална држава, со идеален систем не можеш да спречиш будала која не си го цени сопствениот живот. Што сакаш направи вакви настани ќе се случуваат.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.653
Поени од реакции
34.941
И за крај, поставување на камери на секој семафор у државава, како и воведување нови екстремно строги закони у врска со возење под дејство, слични на оние во САД. Баш би сакал да видам кој ќе биде тој фраер што ќе седне у кола пијан кога знае дека ако го застанат ќе му ја земат возачката, колата и ќе го стрпаат у затвор неколку години.

И да, заборавив. Ротирање на вработените во МВР, од еден град во друг се со цел да исчезне тој феномен на јавување на телефон и кинење казни.
Со првото решение ќе може да ги избркаме од работа минимум 50% од тие овие вработените во МВР, ама бидејќи во Северџанија државата е најголемиот работодавец, а овие тикварите се голем дел од гласачката машинерија, не очекувај никакво решение.
Камерите што веќе беа поставени, за неколку години ќе бидат за менување, а не видовме никаков ќар. Пак ќе има тендер, некој ќе лапне пари, и пак нема да проработат, како и за милион други работи.
 
Член од
14 ноември 2011
Мислења
142
Поени од реакции
363
Многу интересно како овој случај со BMW-то и пешакот на Гоце Делчев пешачкиот не крева прашина и не се бара линч за возачот на BMW-то туку се префрли по брза постапка вината веднаш на пешакот?

Хипокризија до бесвест, тој претходно готови бевте да одите со вили и српови да го извадите од кај и да е и да му пресудите веднаш со бесење, овдека сега се релативизира, жена била со несреќна судбина, дедето супермен било дрнкање.

Двојни аршини, цепидлака маргиналци, ништо друго.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.687
Поени од реакции
2.534
Многу интересно како овој случај со BMW-то и пешакот на Гоце Делчев пешачкиот не крева прашина и не се бара линч за возачот на BMW-то туку се префрли по брза постапка вината веднаш на пешакот?

Хипокризија до бесвест, тој претходно готови бевте да одите со вили и српови да го извадите од кај и да е и да му пресудите веднаш со бесење, овдека сега се релативизира, жена била со несреќна судбина, дедето супермен било дрнкање.

Двојни аршини, цепидлака маргиналци, ништо друго.
Двојни стандарди ама спрема жените. Да беше машко возачот други полемики ќе се водеа.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
@fennel мислам дека ти пишуваше, а и други, кога имало сообраќајка со смртни последици, а да било поло т.е. некоја послаба кола. Епа баш синоќа се случило, а овој со полото настрадал :(:
Тој со полото според првичните информации воопшто не е крив. И 15 годишната ќерка што била со него е тешко повредена. 21 годишниот што ги удрил поминал на црвено и имал алкохол во крв. 0.57 промили што не е голема бројка, доволно да му го качи адреналинот ама се сомневам дека е точна и веројатно е поголема.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.312
Поени од реакции
29.779
Двојни аршини, цепидлака маргиналци, ништо друго.
Најважното тука е дека проблемите се очигледни, ама не се поправаат:
- камери за во кола се многу корисни и потребни, ама наводно се забранети (една снимка веднаш ќе покажеше што се случило и кој е крив)
- жардинерите со зеленило се глупаво лудило, лесни за прескокнување и не се гледаат скокачите од зеленилото
- непостоење на автоматско регистрирање и казнување на критичните делови/раскрсници
- итн
Автоматски споено мислење:

Тој со полото според првичните информации воопшто не е крив. И 15 годишната ќерка што била со него е тешко повредена. 21 годишниот што ги удрил поминал на црвено и имал алкохол во крв. 0.57 промили што не е голема бројка, доволно да му го качи адреналинот ама се сомневам дека е точна и веројатно е поголема.
Сигурно не било заради курчење на тој со полото, човекот веројатно си ја враќал ќерката од излегување.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.883
Поени од реакции
7.263
Тој со полото според првичните информации воопшто не е крив. И 15 годишната ќерка што била со него е тешко повредена. 21 годишниот што ги удрил поминал на црвено и имал алкохол во крв. 0.57 промили што не е голема бројка, доволно да му го качи адреналинот ама се сомневам дека е точна и веројатно е поголема.
Муабетот беше дека со послаби коли немало сообраќајки со смртни последици, туку само овие со пари и посилни коли, па ко за беља ете случка.
Човек на партизанска на семафор (зелено за пешаци) да помине, ако не внимава ќе налета на некој неписмен точакар па ојде. Често ми се случува точкари улетани, уште се караат бидејќи било велосипедска патека, а не знаат дека штом е црвено за коли, автоматски и за нив е.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Муабетот беше дека со послаби коли немало сообраќајки со смртни последици, туку само овие со пари и посилни коли, па ко за беља ете случка.
Човек на партизанска на семафор (зелено за пешаци) да помине, ако не внимава ќе налета на некој неписмен точакар па ојде. Често ми се случува точкари улетани, уште се караат бидејќи било велосипедска патека, а не знаат дека штом е црвено за коли, автоматски и за нив е.
Мислам дека фенел мислеше дека такви поло коли да предизвикаат сообраќајки, односно да удрат некој на пешачки заради курчење. Инаку ме има удрено и велосипед, јас глупиот 5 пати се извинив додека тој ме лом правеше и ми објаснуваше за права на велосипедистите(и самиот сум велосипедист) потоа да ми текне дека ропакот возеше во спротивна насока на велосипедската , а јас чекам за зелено на пешачки. Ма да и ретардирано е направена велосипедската да поминува каде е за чекање на пешачки.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.883
Поени од реакции
7.263
Мислам дека фенел мислеше дека такви поло коли да предизвикаат сообраќајки, односно да удрат некој на пешачки заради курчење. Инаку ме има удрено и велосипед, јас глупиот 5 пати се извинив додека тој ме лом правеше и ми објаснуваше за права на велосипедистите(и самиот сум велосипедист) потоа да ми текне дека ропакот возеше во спротивна насока на велосипедската , а јас чекам за зелено на пешачки. Ма да и ретардирано е направена велосипедската да поминува каде е за чекање на пешачки.
Па нормално дека со поло и југо не можеш на пешачки да удриш човек, бидејќи ауспухот им вришти на 1км. Глув да е, ќе го слушне. Иди со електричниве да те видам. До тебе поминува, ко мува да поминала.

Не е ретардирано направена, туку ние сме сите ретардирани. Тој со точакот ете ем обратна насока вози, ем се расправа. Едноставно се губиме. А се качиме во кола, точак, мотор, мислиме дека има некаква заштита и сме богови, излегува на виделина најлошото од нас, ризикуваме, не почитуваме, свириме, пцуеме, урламе. Додека сме пешки, ок сме.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom