Војната на патиштата

Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.406
Поени од реакции
2.064
Толку многу цајкани се вработија, барем нека ги стават нешто нека работат...
Наредниов период следува нов конкурс за штрумфови. Апарат за вработување, ништо друго.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
10.536
Поени од реакции
16.663
Мене ми е предалеку тоа растојание за да биде удрен на пешачкиот, ако е таму каде што го опиша ти. Мене ми е многу поверојатно ова све да било прерипување на жардињери, што не им е реткост на луѓето.

Иначе, да не бидам после војна генерал, ама треба и пешаците малку повеќе да внимаваат дури и кога поминуваат на пешачки. Знам дека не треба да е тоа така, ама во оваа држава кога никој не те штити, мораш сам да се пазиш колку што е можно.

Јас многу често погледнувам на пешачки (без семафор, на сред улица) и гледам дека ако некој е улетан, воопшто не се ни надевам дека ќе застане. Од една страна не треба да е улетан, ама па од друга страна подобро нека помине улетан отколку да направи беља кочејќи нагло.

Исто важи и кога поминува камион или автобус, особено на вртење на десно. Знам дека им треба повеќе време за да закочат, па ако го гледам дека е малку повеќе улетан, го оставам да помине. Пешаците се доста арогантни кога станува збор за пешачки, па не се ни вртат, најчесто на слушалки или забулени во телефон. Подобро не се прави паметен и почекај пола минута плус, отколку да те спакува 3 метра под земја пошо ти се брза.
пешачкиот не е само обележаната зебра туку и растојанието 10 метри пред и после зебрата.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
1.850
Поени од реакции
6.528
Овие трагични настани се нус производ на 30 годишна корупција, неказнивост, непрофесионалност и фаќање врски за се и сешто. И ќе се зголемуваат се повеќе во иднина, не само сообраќајни туку и трагични настани од друг тип. За ова луѓето не се свесни дека се поголем хаос стануваме и дека треба дополнително да се внимава во било каква ситуација и тогаш дали ќе ти помогне. Систем за да го поправи ова и да ја направи околината безбедна нема, а и нема ни да има.
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.032
Поени од реакции
5.664
Сеа ми се јавија, возел со 42 на саат, бил у шок, а уствари се работи за многу добар чоек. Гејмер што е за право. Нема поента ова на интернет да се жигосува. Ќе сределе институциите.

Исто и за тој у Лисиче бил гејмер и душа чоек.
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
1.690
Поени од реакции
3.163
Овие трагични настани се нус производ на 30 годишна корупција, неказнивост, непрофесионалност и фаќање врски за се и сешто. И ќе се зголемуваат се повеќе во иднина, не само сообраќајни туку и трагични настани од друг тип. За ова луѓето не се свесни дека се поголем хаос стануваме и дека треба дополнително да се внимава во било каква ситуација и тогаш дали ќе ти помогне. Систем за да го поправи ова и да ја направи околината безбедна нема, а и нема ни да има.
За да се поправи Македонија и сите нејзини проблеми, треба да се освестат нејзините жители.

Да станат свесни за своето постоење, да сфатат дека со нивните животни постапки дури за најбаналните работи имаат влијание и последици.
Дали тоа некогаш ќе случи? Не верувам, тука луѓето со ништо не се замараат.
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
5.373
Поени од реакции
10.596
^^Шиптариве џабе ги спомнувате во темава,секако нема ниеден од нив да одговара.
Евентуално крвна освета може да пресуди у тие случаеви :)

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.667
Поени од реакции
6.436
Се замолува новинарот Огнен како што нѐ едуцираше како се мијат раце, да едуцира сега како да се поминува на пешачки. Назад во прво одделение му треба на пола народ.
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.032
Поени од реакции
5.664
Па многу веројатно по џипов и таблициве да стане збор за шипуринка, кој ја би искористил ситуација и би му проверил од каде приходи за ваков џип.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
14.232
Поени од реакции
31.122
Многу битна работа при проаѓање улица е да се загледа и шоферот на колата што надоаѓа. Каде гледа, присутен ли е/занесен ли е, има ли телешки поглед и личи ли на дебил. Секако, ова доколку вози со прилагодена брзина, али а го видам дека дивља, ич не ни пробувам да поминам
Јас многу давам значење на овие анализи откако еднаш едно женче ме потсобра со Берлинго и ме залепи во Вили па беше после “леле мило, леле мајкино, аман леле леле'' едно пола сааат на тротоар :icon_lol:
Ја акнат, она плаче. Боље да ме утепаше.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
7.792
Поени од реакции
13.219
Тука нема олеснителна околност, не верувам дека пешакот бил толку мрднат да рипне од позади елките. Сум видел и такви случаи, ама тука баш и нема што да скрати.
У секој случај таа улица е практично автопат, кога и да сум ја проаѓал 4 очи отворени.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
10.201
Поени од реакции
13.667
Многу битна работа при проаѓање улица е да се загледа и шоферот на колата што надоаѓа. Каде гледа, присутен ли е/занесен ли е, има ли телешки поглед и личи ли на дебил. Секако, ова доколку вози со прилагодена брзина, али а го видам дека дивља, ич не ни пробувам да поминам
Јас многу давам значење на овие анализи откако еднаш едно женче ме потсобра со Берлинго и ме залепи во Вили па беше после “леле мило, леле мајкино, аман леле леле'' едно пола сааат на тротоар :icon_lol:
Ја акнат, она плаче. Боље да ме утепаше.
Не ти купи еден сендвич барем?
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.097
Поени од реакции
15.033
На Фб прочитав дека не е удрен на пешачки, туку прерипувал преку жардињери, а исто и за тоа кој удрил ама ептен голема шпекулација е иако гарантираат 1000%
 

Kajgana Shop

На врв Bottom