Војната на патиштата

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.442
Поени од реакции
20.190
Жолто трепкачко светло имало на семафорот подолг период, а пешаците тргнале да преминуваат не на првиот пешачки, туку на вториот. Колата што застанала била на среде раскрсница.
Во случај кога семафор не работи, а гледаш коли навлегле во раскрсницата, како може да тргнеш како пешак да минуваш? Јас не би тргнала, знам за себе.
Лесна ѝ земја на девојката, тешко на сите други вклучени ...
Автоматски споено мислење:


Може бил во шок па не пружил помош. Колата со искршена предница стоеше таму подолго време. Сигурно не тргнал дечкото да бега пешки?
дечкото не излегол од кола додека не дошле џандари, него дека посран не излегол гарант вртел по телефони да му дојдат на помош адвокати, родители, роднини. Први симптоми на давеник, кој бара сламка за спас, кур го болело што на 1 метар од него умира некој.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Како ние можеме чиста ситуација да изрелативизираме, чудо едно! И не не бива, епа нема!
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.062
дечкото не излегол од кола додека не дошле џандари, него дека посран не излегол гарант вртел по телефони да му дојдат на помош адвокати, родители, роднини. Први симптоми на давеник, кој бара сламка за спас, кур го болело што на 1 метар од него умира некој.
ОК, тоа е многу можно
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.442
Поени од реакции
20.190
ОК, тоа е многу можно
знам дека е тоа многу можно, читај погоре од лично искуство го знам ова .. знам како работи мозокот на таа багра.
Случајов ќе има хепи енд само ако родителот го најде дечково и му рокне куршум во главата. Крв за крв !!!
Еве едуцирај се :

Dzenis Samra Mekic | Facebook
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.062
Случајов ќе има хепи енд само ако родителот го најде дечково и му рокне куршум во главата
Јас не знам како им работи мозокот, ама не би одела со олку драстично решение ...
Како ние можеме чиста ситуација да изрелативизираме, чудо едно!
Знам случаи каде пешак не застанувал. Јас имам баба запрено на пешачки, тргна да минува кога сите застанавме на пола Партизанска, коли идеа, редно е да се подзастане иако си пешак на пешачки. Познаничка се фалеше како таа нема што да пази на пешачки, возилото треба да пази, па цела година неподвижна беше, од нејзиното непазење, возачот не можел да закочи, нејзе ја испрати во болница, тој во затвор ...
Не релативизирам, ама има секакви случаи, додека не чуеме повеќе, еве мене лично не ми е јасно како може пешаци да тргнат да поминуваат улица, кога коли веќе имало среде раскрсница?
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.442
Поени од реакции
20.190
Јас не знам како им работи мозокот, ама не би одела со олку драстично решение ...

Знам случаи каде пешак не застанувал. Јас имам баба запрено на пешачки, тргна да минува кога сите застанавме на пола Партизанска, коли идеа, редно е да се подзастане иако си пешак на пешачки. Познаничка се фалеше како таа нема што да пази на пешачки, возилото треба да пази, па цела година неподвижна беше ...
Не релативизирам, ама има секакви случаи, додека не чуеме повеќе, еве мене лично не ми е јасно како може пешаци да тргнат да поминуваат улица, кога коли веќе имало среде раскрсница?
Кога системот не работи, ја превземаш правдата во свои раце, дека ова што ние во северна го викаме живот е се само тоа не. Ова е преживување !!!!
Ете ти посочив пример погоре, ако имаш малце во акалот ќе разбереш.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.062
Кога системот не работи, ја превземаш правдата во свои раце, дека ова што ние во северна го викаме живот е се само тоа не. Ова е преживување !!!!
Ете ти посочив пример погоре, ако имаш малце во акалот ќе разбереш.
Ти си нешто многу бесен, јас немам намера да се расправам, дадов мислење.
п.с. Фала ти за едуцирачкото видео.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.442
Поени од реакции
20.190
Ти си нешто многу бесен, јас немам намера да се расправам, дадов мислење.
п.с. Фала ти за едуцирачкото видео.
Епа за едуцирачкото видео стои мој случај под него профилот на извршителот кој живее во австрија и доаѓа за празници тука во северна. Се нeма појавено на рочиште 7 години, сите знаеме само полицијата и судот не знаат. Кешови фрчеа, искеширано судии сведоци полиција ;), татко му нудеше милиони за да се откаже случајот. Штета акал немаш ќе разбереше до сега !!!
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.593
Поени од реакции
38.741
Ако имало стварно жолти светла на семафорот и не бил во функција тогаш вината е комплетно негова. Жолти светла не се игнорираат и се понашаш ко да е зелено него се намалува брзина и се допира по потреба.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.157
Ако ти кажам дека у Ајндховен у град има булевар со 70-80 км на саат ограничување? И пешачки ома на раскрсници, хорозонтални линии што значи у случај да не работи семафор шешакот тееба да чека да нема автомобил за да пројде булевар.

Такви подигнати лежачи не смее да има на артерии. Од тие што не знаат од хоерархија на патна инфраструктура имаш артерија, колектор и локален пат. Локални може да имаат такви, колектори може да имаат како што се на пластичара лежаќите (гумени) на артерија не смее да има вакви ствари затоа што директно загрозува безбедност, артеријата служи за брз проток на возила во урбана средина и обично е натрупана со многу сообраќај (исклучувања од автопат кон град и слично - нешто што е факт за партизанска зашто у ѓорче се приклучува на автопатот).

Не викам дека треба да земеш и да газиш се со ред ама што е со линчот, не се зема алтернатива дека не сакајќи ги убил и дека може да има сплет на околности во кој што секој еден од нас да бил шофер ќе заебел работа.

Решение за артерии е дигитален радар со камера која те фаќа ако возиш побрзо, директ у систем се регистрира прекршок автоматски препраќа до суд и ти одредува судијата казна. Со 0 шанси за посредништво на вујко, чичо, тетка, комшија и слично.

И истиот може да се набави слободно од 1 месец кратење на патни трошоци на сите у собрание.



Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
Mozi ima, ne velam ne. A dali ima vozacka kultura? Jas neznam za tamu, ete ti ke spodelis. Jas mozam da kazam za tuka deka nema. Vo nedostatok na istata treba da se prevzemat merki koi bi bile adekvatni so realnosta. Ne mozis da gais afion i tutun vo Norveska kako i sto nemozis tamu sto imaat tie da gais tuka. Ne e ista klimata, sostojbite, moralnite vrednosti i kulturata. Kaj nas retko koj bi zastanal da pruzi prva pomos sto e kaznivo po zakon. Se polaga pred da ja zemis vozackata. Kaj nas ke ti preseci dve polni oti nejki da odi 20 m potamu na kruzen. Kaj nas ke dremis pola sat za da se vklucis od sporedna vo glavna oti nikoj nema da te pusti
Kaj nas na bulevar e sosem normalno da si pustis 4 zmigavci i da si izlezis da si zavrsis rabota, kafe da pies ili sto i da e a imas besplaten parking na 30 metra.
Takvi sme kakvi sto sme, toa e, takva ni e kulturata vo vozenjeto i toa nema da se smeni preku nokj, taka da duri se smeni toa jbg vo teski vreminja teski odluki se nosat.
Jas pred nekolki godini predloziv merki koi so eden udar gi nuliraja i nesovesnite soferi i korumpiranata policija i sudstvo. Ednostavno nemas dupki vo zakonot, crveno, zeleno, pesacki. Rimpapa neka e tatko mu, djabe ke bese, zatvor ne ti bega vo vakvi slucai, ma i vo mnogu polesni. Ednostavno nema olesnitelni okolnosti, samo otezitelni koi se kalemat na osnovnata kazna. Nema vujko sudija, nema cicko vladika, tato biznismen. Ke go jadis nekoja godina pa so saka neka e.
Patem receno so vozenje 20 nad dozvolenoto vo naseleno mesto se zema vozacka minimum 3 meseci, kaznata baska.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Јас не знам како им работи мозокот, ама не би одела со олку драстично решение ...

Знам случаи каде пешак не застанувал. Јас имам баба запрено на пешачки, тргна да минува кога сите застанавме на пола Партизанска, коли идеа, редно е да се подзастане иако си пешак на пешачки. Познаничка се фалеше како таа нема што да пази на пешачки, возилото треба да пази, па цела година неподвижна беше, од нејзиното непазење, возачот не можел да закочи, нејзе ја испрати во болница, тој во затвор ...
Не релативизирам, ама има секакви случаи, додека не чуеме повеќе, еве мене лично не ми е јасно како може пешаци да тргнат да поминуваат улица, кога коли веќе имало среде раскрсница?
Си видела кај Рамстор некој пешак да застане и да погледне лево или десно? Сигурно цирка 1%. Па нема згазени таму, оти се вози 10-30 на саат, нема шанси.
Значи нема важност пешаците зошто почнале да поминуваат, прво трепкачко жолто значи да се обрне внимание, е сега плус застанато возило што автоматски значи дека не е од ќејф застанат тој, туку пешаци му поминуваат 99%. Сето тоа требало да го предупреди дека треба да подзапре.
Има еден случај од полагање во Куманово, на времето! Вози кандидатот и пролетува топка пред возилото, овој одма кочи! Зошто застана? Чек с’к ќе дојде дете! За 5 секунди трча малиот по топката преку улица не обрнува внимание на ништо! Е тоа се вика собирање 2+2, а не по скопски, шо го *баам!
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.062
Епа за едуцирачкото видео стои мој случај под него профилот на извршителот кој живее во австрија и доаѓа за празници тука во северна. Се нeма појавено на рочиште 7 години, сите знаеме само полицијата и судот не знаат. Кешови фрчеа, искеширано судии сведоци полиција ;), татко му нудеше милиони за да се откаже случајот. Штета акал немаш ќе разбереше до сега !!!
Не те разбирам зошто си толку гневен, па на мене, па овде!
А за искеширано кај што требало за да не се оди во затвор, еден куп случаи знам, и не бегале во Австрија, овде се, во МК.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.442
Поени од реакции
20.190
Не те разбирам зошто си толку гневен, па на мене, па овде!
А за искеширано кај што требало за да не се оди во затвор, еден куп случаи знам, и не бегале во Австрија, овде се, во МК.
Епа тука глумиш дека те интересира правда или било што, ти посочувам личен пример без завршница 7 години од случувањето и ти ми викаш зашто сум гневен ;)
Или тебе те интересира само случајот на девојата од вчера кој впрочем е ист како мојот. Само дека меморијата ви трае 3 дена па се чудите што како зашто, од каде гневот :cuc: :cuc: :cuc:
Толку од твојот интерес на темава, односно твоето РЕЛАТИВИЗИРАЊЕ. А сега врати се во селото од кое што дојде !!!!
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.157
Знам случаи каде пешак не застанувал. Јас имам баба запрено на пешачки, тргна да минува кога сите застанавме на пола Партизанска, коли идеа, редно е да се подзастане иако си пешак на пешачки. Познаничка се фалеше како таа нема што да пази на пешачки, возилото треба да пази, па цела година неподвижна беше, од нејзиното непазење, возачот не можел да закочи, нејзе ја испрати во болница, тој во затвор ...
Не релативизирам, ама има секакви случаи, додека не чуеме повеќе, еве мене лично не ми е јасно како може пешаци да тргнат да поминуваат улица, кога коли веќе имало среде раскрсница?
Toa 50 ili 60 e maksimalna dozvolena brzina, ne prosecna kako ocigledno si imame sfateno. I ne e za djabe tolkava oti na nekoj taka mu tekna.
Ne se raspravam so tebe, onaka kako fakt go kazvam.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.062
Епа тука глумиш дека те интересира правда или било што, ти посочувам личен пример без завршница 7 години од случувањето и ти ми викаш зашто сум гневен ;)
Или тебе те интересира само случајот на девојата од вчера кој впрочем е ист како мојот. Само дека меморијата ви трае 3 дена па се чудите што како зашто, од каде гневот :cuc: :cuc: :cuc:
Толку од твојот интерес на темава, односно твоето РЕЛАТИВИЗИРАЊЕ. А сега иди паси крави !!!!
Јас не глумам дека ме интересира правда, пишав мое видување на настанот од гледна точка на пешак, дека поминав таму по првите 15 минути...
Лични примери имам и јас без завршница. Знам и на блиски мои, знам и државава како функционира.
п.с. Крави немам, ама ако сакаш можам твоите да ги прошетам низ природа, не е проблем...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom