Војната на патиштата

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
12.409
Поени од реакции
13.618
Патем еве нешто од секојдневието. Еве го Фуат Шабани како лета на Партизанска, што знае тој за пешачки, што е тоа пешачки?
Има еден тон исти како Фуат, но нема закон во оваа вукојебина.

Фуат во комбе
Овде и на другите видеа на Фуад има повеќе од доволно материјал за Фуад да одмори барем неколку години од возење.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
3.358
Поени од реакции
23.170
Овде и на другите видеа на Фуад има повеќе од доволно материјал за Фуад да одмори барем неколку години од возење.
Кој смее да ги дира Кадри Љамадари и Фуат Шабани, инаку снимени во службено возило на Б-Пост.
Но како беше, едно опшество за сите. :pov:
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
3.358
Поени од реакции
23.170
Инаку во однос на случајов, нема што да се размислува.
Убиство од небрежност =затвор! Се знае што се прави на пешачки и колку се вози во град. Млад живот згаснал бидејќи некој копиљ мислел дека станал шофер. Крај на приказната.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.097
Поени од реакции
15.033
Не работеле семафорите, трепкаво жолто било.
И денеска не работеа на дел од Партизанска
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
12.409
Поени од реакции
13.618
Крај на приказната.
За жал, не.
Доказ ти е Фуад и стотиците како него, како возачот од сообраќајкава од синојќа, како полицијата која не си ја работи работата... Казнуваат за +10км/ч на автопат, а психопати секој ден им поминуваат на црвено, и повремено убиваат луѓе. И фуадовците на раат си постираат видеа каде прекршуваат закони ама тоа не се разбира не е причина за полицијата да се замара со работење.

Крај на приказната е само за кутрата девојка.
 
Член од
30 ноември 2011
Мислења
1.362
Поени од реакции
1.554
Објавен е дечкото што ја удрил. Зоран Буревесник има објавено. Со слика со имот со све
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.032
Поени од реакции
5.664
СЕ ОГЛАСИ ОЈО ЗА НЕСРЕЌАТА КАЈ СИТИ МОЛ Поради можност од бегство и влијание на постапката, се бара притвор за возачот

Види го ти Леонче си мисли Мијалков курч.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
3.358
Поени од реакции
23.170
Објавен е дечкото што ја удрил. Зоран Буревесник има објавено. Со слика со имот со све
Ако се точни податоците од Буревесник, се работи за северно дете (така вели гоогле и фб за родителите). Северно дете е рамноправно со племенската ни заедница.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
12.409
Поени од реакции
13.618
Со слика со имот со све...
Макар што доксинг не е добра работа, во случајов гледам како позитивно што идентитетот е јавно објавен... Заради превенирање на коруптирање на лесно подмитливиот судски систем (ок, евентуално превенирање).
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.667
Поени од реакции
6.436
Не ме терај сега да го барам учебникот за СПП(сообраќајни правила и прописи) има таму батка еден член цитиран од законот, дека како возач(управувач на моторно возило) си должен да го управуваш тоа возило во склад со пропишаните правила, прописи и ознаки. При тоа да можеш безбедно да реагираш на сите предвидливи и непредвидливи ситуации на патот.
У превод очите шесбанќе кога си зад волан, посебно на таква сообраќајница како Партизанска!
Јас не викам дека јас сум светец кога возам, ама да го кривиш возачот што застанал да пропушти пешак на пешачки, без оглед на семафорот е малку како да кажам, ај сам сети се!
До утре ќе дебатираме. Во оваа случка згаснаа повеќе животи (девојката, момчето на девојката (не би рекол дека ќе има нормален тек на животот), фамилијата на девојката и ако има човечност - шоферот). Не ја бранам никоја страна. Се ставам во ситуација - што ако јас преминувам раскрсница со зелено светло и наеднаш ми прелета дете. Тогаш најважните нешта се - реакција, врз база на реакцијата да проценам најдобра излезна ситуација. И пази, сето ова во рок од неколку стотинки.

Ако пак се движел со голема брзина и/или преминал на црвено, искрено му посакувам што поскоро да го ликвидираат, не заслужува да живее.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
12.409
Поени од реакции
13.618
Од мноштовто досега познати моменти, извесно е дека:
- семафорите подолго време биле на континуирано жолто трепкање
- имало застанато возило
- поминувале повеќе луѓе, нема изговор за негледање туку веројатно е лоша проценка во практикување на пребрзо возење за условите, и целосно неразумно однесување во дадената ситуација
- има сведоци, друштвото на жртвите најмалку
 
Член од
3 март 2021
Мислења
226
Поени од реакции
337
Ако се точни податоците од Буревесник, се работи за северно дете (така вели гоогле и фб за родителите). Северно дете е рамноправно со племенската ни заедница.
Не знам дали е 'северен' но дека татко му е тешка Сељачина со големо С може да се заклучи одма, во потполност е виновен што не си го воспитал синот

IMG_20220121_194807.jpg
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
10.536
Поени од реакции
16.663
1. Не почитувал сообраќај
2. Возел со брзина над дозволената
3. Усмртил пешак на зебра, и повредил друг
4. Не пружал помош

Од лично и пресонално искуство ќе ви кажам како идат овие постапки :

1. првично ќе биде под шок ќе прима терапија
2. ќе почнат рочиштата, ќе почне и него го фаќа корона или било каква друга болест (за да има причина да не доаѓа)
3. ќе дојде на судење ќе нема грам каење и ќе тврди дека нема вина (дека покојната му се фрлила под кола)
4. ќе престане да доаѓа на рочиште (дека му здосадило да се ебава со правосудниот систем на северна)
5. неговите адвокати после 20 рочишта ќе побараат повторување на случајот поради ново откриени докази
6. ќе го снема од постоењето на северна и ќе го најдеме на социјални мрежи во една соседна држава
7. случајот ќе се заборави а типот нема да лежи ни 1 минута во затвор
8. за време на празници ќе доаѓа дома и ќе се шета низ град и ќе мава селфиња иако киднат нема да го пипне полиција

Ете драги читатели како завршуваат ваквите случаеви, за кои вие појавувате интерес 3 дена се додека не забравите или ве потсети некој ваков случен случај

Кој е крив? Цело ова труло општество кое заслужува да го снема за навек од картава.
 
Последно уредено:
Член од
3 март 2020
Мислења
1.812
Поени од реакции
3.761
Жолто трепкачко светло имало на семафорот подолг период, а пешаците тргнале да преминуваат не на првиот пешачки, туку на вториот. Колата што застанала била на среде раскрсница.
Во случај кога семафор не работи, а гледаш коли навлегле во раскрсницата, како може да тргнеш како пешак да минуваш? Јас не би тргнала, знам за себе.
Лесна ѝ земја на девојката, тешко на сите други вклучени ...
Автоматски споено мислење:

4. Не пружал помош
Може бил во шок па не пружил помош. Колата со искршена предница стоеше таму подолго време. Сигурно не тргнал дечкото да бега пешки?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom