Војната на патиштата

Член од
14 април 2012
Мислења
28.361
Поени од реакции
51.813
Е баш ради ова треба вадење од кола и бекатонката тука на лице место. Некои портали пишаа дека овие биле цело друштво со девојката и дечкото. Како не го егзекутирале таму на лице место не ми е јасно.
Шок и адреналин не ти даваат да размислуваш на освета во такви моменти.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
7.792
Поени од реакции
13.219
Тоа дека животот му е завршен можеби во некоја нормална држава. Ако судиме по претходни вакви случаи, сега ќе има фаќања врски/подмитувања кај судии, па фаќање врски кај обвинители да не го гонат за потешко дело, плаќање на местени вештачења, менување преправање записници и слични гадни работи.
Iam poznanik so se najde vo vakva situacija, sobrakjajka so smrtni posledici. Duri i beter zaso vozel brzo. Odleza 1 godina, i eve 6,7 godini projdoa i use se nema opraeno psihicki. A slicna vozrast ko ovoj. Verojatno nikad nema ni da se oprai. Ne se site kiceec.

Ne e rabotata koa kje se desi bejlata da se praime site pametni, tuku da smeni kulturata na vozenje. Se drugo e verojatnost i statistika.
 

Kanye.brt

Пропо
Член од
29 ноември 2019
Мислења
559
Поени од реакции
808
Ај изгуглај Braking distance wet surface на гугл и врати се на темава, дечкото има возено околу 70, да возел 100 ќе му требало 150м да застане, 35м раскрсницата плус време за реакција у најлош случај 40м има од стискање кочница до застанување.

Олабавете се малце, утре не дај Боже и на ваше дете може да се случи. У сообраќај нема правила се се дешава за дел од секунда. Што правиме тогаш?

Дечкото возел околу 70, значи вози како 80% возачи у скопје, без снимка и светла на семафор да се видат аамо може да глумиме дека знаеме нешто уствари појма немаме.

Тоа што е пешачки ако нема семафор не значи дека си на бит пазар и ти дава за слобода кога и како сакаш да претрчаш. Го фаќате здраво за готово, пешачки и ја правам што сакам. Имаш право тука да преминеш ама имај усул.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
какви 150 метри, знаеш ли колку е 150 метри?
кој вет сурфејс? гледај сликите суво е, 150 може би на снег.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
7.792
Поени од реакции
13.219
Тоа што тебе не те издркале на камен и си се родил - значи дека си имал среќа.

Сфаќаш колку глупости трескаш сега или да отворам Пејнт?
Ekstremno si glup, ali aj use ednas da probam.

Toa so prais nekoj prekrsok, i si prosol lesno, e osnovata na site problemi. Statisticki, koga 90 posto od populacijata go pravi toa nekoj mora da naebe. Toa so ti ne si naebal, ne te pravi podobar od tie so naebale. Podednakvi goveda ste, samo ti si malce posreknjo govedo.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
14.256
Поени од реакции
13.443
Не можеш ради реда да ставаш на главни артерии вакви пешачки, овие ги има во Капиштец и се скроз оправдани на таа улица и таму треба да ги има, ама вакво нешто на партизанска не, дупло повише успорува, рачунај дека се движат и автобуси по истата улица, на нископодните градски знаеш што ќе им се случи товарени на вакви премини? 2 месеци нема да траат па не МАН автобуси СпејсХ нека направи од титаниум подвозје ќе се сјебе.

Луѓе разберете на 6 ленти булевар не може да бидне пешак прв. (Што не значи дека треба да возиш 200 и да проаѓаш на црвено со кола)
Сликава е топ ама види кај се наоѓа преминов и спореди со тоа кај се има случено сообраќајкава. Ова ти е улица од некоја приградска населба во САД а кај нас се случи бељата на раскрсница каде вкрстуваат булевар со 6 ленти и улица со 4 ленти.
Автоматски споено мислење:


Прегледај го приврзокот 319965
Коловозите се влажни деновиве така да ќе го земам ова за релевантно

* The figures above are from the Queensland Government Department of Transport and Main Roads

Да не бидне измислувам бројки
Prethodno te citam ( izvini ako ne bese ti), kola od tamu 170 konji bilo onaka , mislis za yugo 45 pravime muabet.
Kolku treba da bidi za da ne bidi onaka, da ne se vlecka po patot spored tebe.
Sega te citam, lezeckite policajci bi go usporvale soobrakjahot, cinis za autoban zborame pa nemozis da letas po nego so tvoeto vozilo od picke si materine kubici.
I da toa i e namerata nivna posto na soferite ocigledno ne im teknuva deka maksimalna dozvolena brzina vo naseleno mesto e 50 km.
Treto pesakot e sekogas vo pravo, posebno na pesacki. Sekogas.
Od kade znaes ,mozi pesakot e dete koe ne gi znae pravilata i propisite. Mozi i star covek koj ne dogledva, ne doslusva itn itn itn. Jbg mozi e pafnat vo umot i na medikamenti.
Soferot od druga strana em gi znae pravilata, em pominal lekarsko so bi rekle psihovizicki zdrav. Sednal vo kola, ke si gi otvori dvete sesnaeset oti ete vaka od igracka placka se pravi.
Ako se brzate pa na kraj ke si trgnite porano.
Druga rabota, vo skoro site situacii toj sto mava od pozadi e kriv radi sto ne vnimaval, ne odrzuval propisno rastojanie,vozel so nepropisna brzina itn itn.
Od kade mozes da znaes toj pred tebe zosto zakocil naglo. Zatoa ke si vnimavas.
Konkretno za ovaa raskrsnica, ne sum vo tek sto vi e muabetot. Gledam sliki stavate, pa brzini prognozirate i neznam sto.
Ako voziloto pred tebe namalilo ili zastanalo ,ima nesto. Ke namalis i ti. Ako ovoj vozel na drugata lenta, prakticno e nevozmozno da go vidi pesakot se dodeka ne e kasno. Baska raskrsnica e, kaj letal so kolku i da letal.
Bilo kako bilo, greota i za cupeto i za familijata.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
11.949
Поени од реакции
18.023
Pocna dobro i ja zasra na kraj. Vina kje snosi sigirno, i zakonski a i na dusa cel zivot. Toa e cenata koga si vozac, odgovornosta e tvoja.

A dali e za metak ne e tvoe da odlucis.
За законски не биди толку сигурен, а и за душата.Ќе размислел малку ако имал мозок прво, па душа.

Класичен случај на детиште на богати родители или рекетари, па на 22 години возат возила кои никогаш не би ги заработиле со нормална работа.Нивниот светоглед од мали е пореметен и заматен од страна на родителите.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
5.457
Поени од реакции
3.967
Prethodno te citam ( izvini ako ne bese ti), kola od tamu 170 konji bilo onaka , mislis za yugo 45 pravime muabet.
Kolku treba da bidi za da ne bidi onaka, da ne se vlecka po patot spored tebe.
Sega te citam, lezeckite policajci bi go usporvale soobrakjahot, cinis za autoban zborame pa nemozis da letas po nego so tvoeto vozilo od picke si materine kubici.
I da toa i e namerata nivna posto na soferite ocigledno ne im teknuva deka maksimalna dozvolena brzina vo naseleno mesto e 50 km.
Treto pesakot e sekogas vo pravo, posebno na pesacki. Sekogas.
Od kade znaes ,mozi pesakot e dete koe ne gi znae pravilata i propisite. Mozi i star covek koj ne dogledva, ne doslusva itn itn itn. Jbg mozi e pafnat vo umot i na medikamenti.
Soferot od druga strana em gi znae pravilata, em pominal lekarsko so bi rekle psihovizicki zdrav. Sednal vo kola, ke si gi otvori dvete sesnaeset oti ete vaka od igracka placka se pravi.
Ako se brzate pa na kraj ke si trgnite porano.
Druga rabota, vo skoro site situacii toj sto mava od pozadi e kriv radi sto ne vnimaval, ne odrzuval propisno rastojanie,vozel so nepropisna brzina itn itn.
Od kade mozes da znaes toj pred tebe zosto zakocil naglo. Zatoa ke si vnimavas.
Konkretno za ovaa raskrsnica, ne sum vo tek sto vi e muabetot. Gledam sliki stavate, pa brzini prognozirate i neznam sto.
Ako voziloto pred tebe namalilo ili zastanalo ,ima nesto. Ke namalis i ti. Ako ovoj vozel na drugata lenta, prakticno e nevozmozno da go vidi pesakot se dodeka ne e kasno. Baska raskrsnica e, kaj letal so kolku i da letal.
Bilo kako bilo, greota i za cupeto i za familijata.
Ако ти кажам дека у Ајндховен у град има булевар со 70-80 км на саат ограничување? И пешачки ома на раскрсници, хорозонтални линии што значи у случај да не работи семафор шешакот тееба да чека да нема автомобил за да пројде булевар.

Такви подигнати лежачи не смее да има на артерии. Од тие што не знаат од хоерархија на патна инфраструктура имаш артерија, колектор и локален пат. Локални може да имаат такви, колектори може да имаат како што се на пластичара лежаќите (гумени) на артерија не смее да има вакви ствари затоа што директно загрозува безбедност, артеријата служи за брз проток на возила во урбана средина и обично е натрупана со многу сообраќај (исклучувања од автопат кон град и слично - нешто што е факт за партизанска зашто у ѓорче се приклучува на автопатот).

Не викам дека треба да земеш и да газиш се со ред ама што е со линчот, не се зема алтернатива дека не сакајќи ги убил и дека може да има сплет на околности во кој што секој еден од нас да бил шофер ќе заебел работа.

Решение за артерии е дигитален радар со камера која те фаќа ако возиш побрзо, директ у систем се регистрира прекршок автоматски препраќа до суд и ти одредува судијата казна. Со 0 шанси за посредништво на вујко, чичо, тетка, комшија и слично.

И истиот може да се набави слободно од 1 месец кратење на патни трошоци на сите у собрание.Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
5.457
Поени од реакции
3.967
За законски не биди толку сигурен, а и за душата.Ќе размислел малку ако имал мозок прво, па душа.

Класичен случај на детиште на богати родители или рекетари, па на 22 години возат возила кои никогаш не би ги заработиле со нормална работа.Нивниот светоглед од мали е пореметен и заматен од страна на родителите.
Богаташи или рекетари, возилото Цитроен Ц4

Другари тоа што пола држава не може да си приушти нова кола не треба да има презир спрема тие што возат нова кола.

Ги знаеш лично? Може куќата под хипотека им е за да купат една кола да се служат дома

Малограѓанштината на најјако пуштена у овие ситуации

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 
Член од
17 август 2011
Мислења
7.792
Поени од реакции
13.219
За законски не биди толку сигурен, а и за душата.Ќе размислел малку ако имал мозок прво, па душа.

Класичен случај на детиште на богати родители или рекетари, па на 22 години возат возила кои никогаш не би ги заработиле со нормална работа.Нивниот светоглед од мали е пореметен и заматен од страна на родителите.
Kako go zakluci sve ova, vrz baza na edna slucka. Kolata e c4ka,a sobrakjajkata najverojatno e od nevnimanie.

Nema veze, ja definitivno sum vlezen u nekakva twilight zone. Na fb gleam lugje so mi se falele kako vozele kamen pijani i izletuvale od pat, kako sproveduvaat javen linc za sobrakjajka. Dur ne svatite zaso se slucuvaat vakvi raboti, nikogas nema da gi iskorenime.
 
Член од
19 април 2012
Мислења
409
Поени од реакции
622
aj da se kladime deka ne vozel 100ka?
Не би се сложил ни дека возел 60 што е отприлика онолку колку што се вози по Партизанска.
Првично, да занемариме што поновите возила намерно се прават со пластични браници за да се амортизира ударот и да не дојде до усмртување на пешакот и да се намалат повредите при удар на истиот пешак.
Предницата и шофершајбната се прилично оштетени, нa 50-60км/ч не верувам дека толкава штета можеш да направиш, со оглед на тоа што инстинктивно ќе почнеш нагло да кочиш во таква ситуација, брзината на движењето била дефинитивно поголема од 60км/ч, едно за да девојката биде фрлена некои 15-20 метри и тој да кочел некои 30+ метри.
Како што рече @STEALTH 70-80км/ч најверојатно возел или нешто малку повеќе од тоа.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
7.792
Поени од реакции
13.219
Предницата и шофершајбната се прилично оштетени, нa 50-60км/ч не верувам дека толкава штета можеш да направиш, со оглед на тоа што инстинктивно ќе почнеш нагло да кочиш во таква ситуација, брзината на движењето била дефинитивно поголема од 60км/ч, едно за да девојката биде фрлена некои 15-20 метри и тој да кочел некои 30+ метри.
Ednostavno e, ne kocel, ni malce. Kako vozac mislam deka vo taa situacija nema vreme da zakoci. Vo afekt od sudarot,moze nema da zakoci ni po 20 metra.
Ovaa situacija mozes da ja izbegnes samo ako zastanes na pesackiot, da go ocekuvas pesakot a ne da go vidis. Koga kje go vidis e prekasno. Toa probuvam da objasnam.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.133
Поени од реакции
32.855
Не се согласувам со муабетот за луксузноста на возилото. Се работи за нов модел Ц4, од 2021 година. Кошта од 22-25.000 во зависност од опремата. Нормално градско возило од средно ниска класа. Просечно нов автомобил под 20000 евра нема, не е веќе 2012 година.

Дали бил на младиот возач, дали на неговите, тоа не знаеме. Еве го тој муабет од темата за потребни пари за живеачка во мк. На едно вакво возило сите гледаме како луксуз. А реално, во нормални услови би требало да имаат можност да си го дозволат бар 30% од македонските фамилии.

И зар овие нови возила не ги имаат сите оние системи за детекција на пешаци и автомомарско кочење при препреки. Ебати рекламите лажни.

Sent from my SM-A217F using Tapatalk
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
5.457
Поени од реакции
3.967
Не се согласувам со муабетот за луксузноста на возилото. Се работи за нов модел Ц4, од 2021 година. Кошта од 22-25.000 во зависност од опремата. Нормално градско возило од средно ниска класа. Просечно нов автомобил под 20000 евра нема, не е веќе 2012 година.

Дали бил на младиот возач, дали на неговите, тоа не знаеме. Еве го тој муабет од темата за потребни пари за живеачка во мк. На едно вакво возило сите гледаме како луксуз. А реално, во нормални услови би требало да имаат можност да си го дозволат бар 30% од македонските фамилии.

И зар овие нови возила не ги имаат сите оние системи за детекција на пешаци и автомомарско кочење при препреки. Ебати рекламите лажни.

Sent from my SM-A217F using Tapatalk
Може не било во целосна опрема, не знам дали Цитроениве го имаат тоа во сериска опрема.

Затоа зборам со луѓе кога зимаат нова кола, ако можеш приушти си ги системите за безбедност и лед/матрикс светла обавезно. Еднаш притребуваат они и може да се решавачки.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 
Член од
17 август 2011
Мислења
7.792
Поени од реакции
13.219
Може не било во целосна опрема, не знам дали Цитроениве го имаат тоа во сериска опрема.

Затоа зборам со луѓе кога зимаат нова кола, ако можеш приушти си ги системите за безбедност и лед/матрикс светла обавезно. Еднаш притребуваат они и може да се решавачки.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
Zarem ima sistem da zakoci za tebe u ovaa situacija?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
11.124
Поени од реакции
22.878
Додека не се стави видео надзор, и автоматски да праќа казни до дома, плус прогресивно да се зголемуваат цените на секоја наредна казна (ако си бил скоро казнет)/или во сооднос на примањата, и да се одзема возачка/да се пика во затвор, ќе имаме вакви случаеви.

Исто важи и за пешаците, да се прашувам јас би воведил и face recognition секаде каде што е возможно, и би праќал казни автоматски по дома.

Казните е премногу битно да бидат соодветно на примањата, а не 40 евра за некој на минималец, и 40 евра за некој што врти 100 000 евра месечно. Процентуално на заработката/капиталот, па нека проба да крши закон. А не како сега, лета со 150км/ч, и да го казнат 200-300 евра го заболе, ги вади за помалку од еден ден.

Ми е одмилено палење на кола низ градов. Или некоја будала ќе те претекне и ќе ти блендира оти возиш 50, или некој ќе те пресече и ќе влезе во твој лента, пикање на црвено, камиказа претекнувања, свирење, пцуење, претрчување на пешаци вон пешачки и на црвено, електрични тротинети, моторцикли, велосипеди...1 од 10 дали почитува правила, се е отидено упм.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom