Војната на патиштата

Член од
12 декември 2010
Мислења
9.849
Поени од реакции
10.444
Вистина дека му се одделила главата од трупот или шпекулации беа по портали? Онака што прочитав уз скролање, ме замисли твојов пост сега.
Вистина е, никаква заштита немал


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.395
Поени од реакции
7.839
Јас разбирам дека има решенија за цивилизиран свет и решенија што се скоро како казни, сами по себе, како лежечките. Дали Скопје ти личи на град во кој се живее цивилизирано? На што личат зградите, тротоарите, дворовите? Самите улици се со толку лош квалитет, да овие што ги зборам, нема никаква разлика да напраат...

Како ќе се разбереш со мајмун "синче" на некој небитен директор што е у филм дека го држи господ за муда? Корупција е составен дел од животот. Не е појава. Bateman пишуваше погоре за камери - кога некое привилигирано шмокле прави сообраќајка - нема снимки. Баш тогаш нема. Таков беше случајот со сообраќајката на Гологанов, кога тој адвокат или јебемлига што беше, уби фамилија на мотор - мажот загина, а жената го загуби плодот...и уште колку други такви случаи имаше. "Паднал системот".

Јас разбирам дека има 10-15% "будали" што возат по книга, ама другиот огромен процент се убијци, самоубијци, садисти. Доставувачине на стока по маркети и сите службени возила и покрај огромните казни се општа опасност по живот, што би рекло дека многу веројатно не ги ни стига ни закон, ни казни плаќаат. Што ако е систем што праќа казни по дома....дури мислам дека така уште повеќе ќе избегнуваат.

И јас сакам да гледам утописки и се' е супер што си напишал, ама ова е све само не држава и поредок. Збориме за град во кој има десетици случаи, може стотици каде не отидоа во затвор луѓе што направија сообраќајки со жртви. Милиони евра се вложуваат во софтвер, набавки, срања, за кога ќе ти притреба нешто како граѓанин, некоја рамковна или партиска њушка да ти каже "паднат е системот". Овде султан владеел 500 години, а со него разноразни бегови...не доаѓа памет у скоро време. Не знам дали да се нарече "политичка воља". Секои избори, нов турнус багра се пика во мвр, без квалификации, без интелигенција, превработено, криминогено, склоно кон корупција...што може да се реши со таков кадар? Само поголем хаос се ствара.

Инаку, овие препреки се вградуваат во многу поцивилизирани средини. Ги има и во трло-градови, оние заливски нафташки творевини, ама и низ метрополи во Европа и Америка. Колку и да е ефикасно гонењето и казнувањето, мислам дека поефектно е да се избегне лошиот настан воопшто да се случи.
The 3 E concept:

Education, Engineering, Enforcement.

Склоп на мерки, само со едно не правиш ништо, докажано во Кина, САД, Индонезија, Индија, Европа...
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.807
Поени од реакции
10.917
Вистина е, никаква заштита немал


Sent from my iPhone using Tapatalk
Сакаш да ми кажеш дека ни кацига немал ??? Јас на секако очекував дека имал бар кацига, што како што споменаа погоре веројатно ни кацигата немало од смрт да го спаси при судар со таа брзина, али ова е веќе премногу... Тешко на неговите родители и на останатите повредени во несреќава :(
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.849
Поени од реакции
10.444
Сакаш да ми кажеш дека ни кацига немал ??? Јас на секако очекував дека имал бар кацига, што како што споменаа погоре веројатно ни кацигата немало од смрт да го спаси при судар со таа брзина, али ова е веќе премногу... Тешко на неговите родители и на останатите повредени во несреќава :(
шо ти е фраери не носат кацига


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.411
Поени од реакции
62.011
Сакаш да ми кажеш дека ни кацига немал ???
Имам бајаги пријатели моторџии, и дружејки се со нив сфатив дека на прв поглед можеш да процениш дали некој го купил моторот за мерење на половиот орган, или стварно да вози, за свој мерак.
Прав моторџија не се качува на мотор без кацига, макар излегол во маало да купи цигари. Скоро никогаш нема низ град да беснеат, за разлика од шминкериве што мора да бидат видени(без кацига) и чуени(возењето 150 низ град).
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.395
Поени од реакции
7.839

Лос Анџелес, посебна полициска единица за разбивање на тркањето по улици, одземање на возило и приведување на лице место.
 
Член од
25 јуни 2017
Мислења
46
Поени од реакции
100


Нешто повеќе за оддавањето на почит кон моторџијата кој загина во несреќата.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.148
Поени од реакции
35.693
Тие другите двајца од колата уште се во болница зашто некој аеродромски арамбаша решил да вози мотор со 150 километри на час на место кое на лето навечер е полно со родители со деца и колички.
Автоматски споено мислење:

Каква е оваа глупост?
Па ете ако навистина сакаат да помогнат нека помогнат другарите на тие што ги повредил со неговото однесување. Бакљи ќе се палеа ако наместо на кола налеташе на родители со бебе во количка? Знаеш на лето навечер колку е тој дел од булеварот полн со луѓе и деца?
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Пред 5-6 години јас со внуците шетав таму, па скоро секој ден! Полно беше, сега може и повеќе народ да има! Језа ме фаќа кога ќе си преставам, таков лудак на такво место!
 
Член од
27 јуни 2019
Мислења
59
Поени од реакции
41
Дечкото што загина на раскрсницата кај Веро спрема коментарите од луѓе прошол на 3 црвени и возел барем дупло повеќе од дозволеното ( што не мора да значи дека секогаш е тоа причина за сообраќајка ). Жално за фамилијата и пријателите али очигледно е дека на дечкото не му било гајле за неговиот живот чим прошол на 3 црвени. Сега останува само дечките у колата да не бидат обвинети за убиство и да заглават у затвор ради некој друг.

Сега да отидеме пред хотелон Russia имаш сигурно десетина пимпани коли со бушени ауспуси кај што праат егзибиции, турирања и шлајфки и све тоа пропратено со алкохол и шабанско на паркинг. И тоа им е целиот живот, буквално секој ден тоа па тоа, ко да сме почеток на 2000 ти некаде, што е доста тажно.
А извини шо треба да праат ? Да слушаат метал нешо, да праат муабет за политика ? Идат таму за дружба, за разонода од убавиот живот у нашава Македонија.

Со оглед на тоа шо кај нас нема видео надзор на крстосници.
Камерите што се поставени на семафорите се во функција само што ретко кога се користат во предмети за на суд.

Не мислев на такви, оние што раздрмуваат цела механика на колата, туку овие
Прегледај го приврзокот 304490
Ова ништо не спасува.. Глупост жива е. Мене дури и интересни ми се коа проаѓам преку нив ради тоа шо иам доста тврда амортизација и ниски гуми па интересно доаѓа ;)
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.039
Поени од реакции
12.463

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Нема да одговара пошо не е предвидено со закон да си у затвор и да возиш кола.

Као што викаше Илко: "Ова го нема ни во Тунгузија".
Бил на 30-дневен одмор од затвор јеботе.

Не низ нос, низ шупак да му излезат парите и на него и на тие што му дозволуваат ова.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.620
Поени од реакции
14.357
Како била сообраќајкава уствари? Кој претекнувал?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom