Војната на патиштата

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.625
Поени од реакции
14.397
пешачки има, но неретко му давам предност на возилото, ако сум само јас на пешачки. Ако има и други пешаци, можам да им ја загрозам безбедноста, затоа само кога сум сам. Генерално, гледам да се движам дефанзивно и како пешак и како шофер, секако согласно другите учесници зад и покрај мене.
Е тоа е веќе друго, мислев дека мислиш на необележано. Sorry :angel:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.683
Поени од реакции
12.078
Ја сум моторола од 90ти со еуро нула, помладите се ајфон седмица, затоа :)
Абе јас со моите познавања од законите. Барав налепница, а 6 месеци веќе не се користеле.
Сега ќе мора да се учам како се вози покрај трамваи (нели ги најавија), од пред 30 години поим немам.
 
Последно уредено:

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.625
Поени од реакции
14.397
Ја сум моторола од 90ти со еуро нула, помладите се ајфон седмица, затоа :)
Абе јас со моите познавања од законите. Барав налепница, а 6 месеци веќе не се користеле.
Сега ќе мора да се учам како се вози покрај трамваи (нели ги најавија), од пред 30 години поим немам.
Пред некој ден ја пререгистрирав колата, и мене ме зачуди што веќе немаа налепници хахах
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.302
Поени од реакции
19.651
Го мразам македонскиот сообраќаен менталитет кој се сведува на "ако умрам - умрам". Сите учесници во сообраќајот од пешак, велосипедист, возач итн ја следат оваа филозофија. Не знам каде толку летаат луѓево да буквално ризикуваат живот, свој или на оние околу нив. Неретко сум бил во ситуација каде што сум намалил брзина, сум закочил па и сум застанал на факинг автопат бидејќи будалата која ме престигнува со 120 не гледа дека неговата лента завршува или има кола/пешак и ако не сум го пропуштел ќе убиел некој или ќе излетал од пат.

Не ја разбирам потребата да возиш толку брзо па и во макази да влегуваш во сред град, ти се дига курето ли ако стигнеш 5 минути порано дома или па медал ќе ти дадат? Што ако загинеш бе деген, си размислил за таа можност или никогаш тебе нема да ти се случи такво нешто? Епа доволно е само еднаш да ти се случи бе шупак ама како што кажав на почеток, ако умре - умре, голема работа, поважно е 100 да се крене на булевар.
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.723
Поени од реакции
2.479
Го мразам македонскиот сообраќаен менталитет кој се сведува на "ако умрам - умрам". Сите учесници во сообраќајот од пешак, велосипедист, возач итн ја следат оваа филозофија. Не знам каде толку летаат луѓево да буквално ризикуваат живот, свој или на оние околу нив. Неретко сум бил во ситуација каде што сум намалил брзина, сум закочил па и сум застанал на факинг автопат бидејќи будалата која ме престигнува со 120 не гледа дека неговата лента завршува или има кола/пешак и ако не сум го пропуштел ќе убиел некој или ќе излетал од пат.

Не ја разбирам потребата да возиш толку брзо па и во макази да влегуваш во сред град, ти се дига курето ли ако стигнеш 5 минути порано дома или па медал ќе ти дадат? Што ако загинеш бе деген, си размислил за таа можност или никогаш тебе нема да ти се случи такво нешто? Епа доволно е само еднаш да ти се случи бе шупак ама како што кажав на почеток, ако умре - умре, голема работа, поважно е 100 да се крене на булевар.
Колку што тебе ти е интересно твоето хоби, кое и да е, така и на некој друг му е интересно неговото хоби - коли/мотори/брзо возење. Немој да судиш кога не знаеш. Да имаше стаза отворена за секако со цени во границите на нормалата, ќе го делев истото мислење, ама вака... Секој мора да се издува на некој начин.
 
Член од
18 јули 2018
Мислења
1.068
Поени од реакции
4.260
Колку што тебе ти е интересно твоето хоби, кое и да е, така и на некој друг му е интересно неговото хоби - коли/мотори/брзо возење. Немој да судиш кога не знаеш. Да имаше стаза отворена за секако со цени во границите на нормалата, ќе го делев истото мислење, ама вака... Секој мора да се издува на некој начин.
Многу добра логика и оправдување, секој морал да се издува на некој начин.... Ако некој до толку не може да си ги контролира своите потреби за адреналин, дефинитивно треба да размисли за посета на психолог/психијатар. Ова немање самоконтрола е една од главните причини зошто ни е општествово во таква состојба во каква што е.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Член од
18 јули 2018
Мислења
1.068
Поени од реакции
4.260
Еве јас сакам да се издувам и да ги заколам твоите. Смеам?
Или еве поблага варијанта, некој тренира бокс како хоби и денес нема спаринг партнер во теретана и ај нека иде по улица нека вежба кроше на луѓе.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Или еве поблага варијанта, некој тренира бокс како хоби и денес нема спаринг партнер во теретана и ај нека иде по улица нека вежба кроше на луѓе.
тоа се суицидални нагони во модерни земји ама еве кај нас се издувување и адреналин. Затоа и сме ваму каде што сме, како што викаш ти, со никаква самоконтрола.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.625
Поени од реакции
14.397
Среќа што екс Џони ака Трибиани не вежба судење утакмици по улици.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.683
Поени од реакции
12.078
Памптрек, утакмица, параглајдер, кукла за алфите.
Со Металург на утакмица у Чегране
 
Последно уредено:
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.883
Поени од реакции
10.508
тоа се суицидални нагони во модерни земји ама еве кај нас се издувување и адреналин. Затоа и сме ваму каде што сме, како што викаш ти, со никаква самоконтрола.
“си ја знам колата брат, уживај” ти е најчест одговор на некој кога го советуваш дека вози пребрзо
позз и за штипјанецот што синоќа ми се лепеше на 130км/ч на автопат наместо да ме помине, идиот


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.723
Поени од реакции
2.479
Многу добра логика и оправдување, секој морал да се издува на некој начин.... Ако некој до толку не може да си ги контролира своите потреби за адреналин, дефинитивно треба да размисли за посета на психолог/психијатар. Ова немање самоконтрола е една од главните причини зошто ни е општествово во таква состојба во каква што е.
Ако некој вози брзо, не мора да значи дека нема самоконтрола.
Еве јас сакам да се издувам и да ги заколам твоите. Смеам?
Слободно :icon_lol:
Или еве поблага варијанта, некој тренира бокс како хоби и денес нема спаринг партнер во теретана и ај нека иде по улица нека вежба кроше на луѓе.
Како прво, бокс не се тренира во теретана. Како второ, секој удар врз кого било, е створен за да наштети на тој врз кој е применет. За разлика, брзо возење се практикува за сопствена сатисфакција.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom