Војната на патиштата

Член од
1 јуни 2011
Мислења
22.712
Поени од реакции
33.724
Друго е ако ти излета пред колата од непрегледно место и плус еве се лизнала, а друго е на булевар каде треба да држиш растојание и возиш со брзина со која можеш да застанеш и веднаш да реагираш.
Знаеш дека може да налета некој кој не е на пешачки и плус си во близина на школо каде е можно повеќе пешаци да преминуват во тој дел.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
27 јуни 2019
Мислења
33
Поени од реакции
11
За случкава на Илинденска.. Не дека го бранам моторџијава него читав дека некоја жена покушала да пројде улица и овој не успеал да застане... И ајт
Автоматски споено мислење:

Тоа тротинетите кој ги измисли треба да иде у затвор... Летаат со нив и мислат дека можат да закочат ако се деси нешто пред нив а не сфаќаат дека ќе ги собираат по улица нивните остатоци еден ден. Денес на Партизанска возев точак, еден дечко пред мене земал со една рака збори на телефон а со другата го управува тротинетот, па тој ако успее да застане ја глава сечам. Ја на точак и 30 да возам лесно можам да одбегнам ситуација или за закочам пошто седам али овие шо стојат... Ќе бидеме ко Франција на секој чекор потепани со тротинети

Многу видеа гледаат на pungas
Не дивљам, возам динамично :pos: Али не на секоја улица...
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
22.712
Поени од реакции
33.724
Абе жените се виновни, а овој со моторот си возел под 50Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
1.965
Поени од реакции
1.795
За случкава на Илинденска.. Не дека го бранам моторџијава него читав дека некоја жена покушала да пројде улица и овој не успеал да застане... И ајт
Автоматски споено мислење:

Тоа тротинетите кој ги измисли треба да иде у затвор... Летаат со нив и мислат дека можат да закочат ако се деси нешто пред нив а не сфаќаат дека ќе ги собираат по улица нивните остатоци еден ден. Денес на Партизанска возев точак, еден дечко пред мене земал со една рака збори на телефон а со другата го управува тротинетот, па тој ако успее да застане ја глава сечам. Ја на точак и 30 да возам лесно можам да одбегнам ситуација или за закочам пошто седам али овие шо стојат... Ќе бидеме ко Франција на секој чекор потепани со тротинетиНе дивљам, возам динамично :pos: Али не на секоја улица...
Само ослобоџена вожња, никад у ризику ... :D
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
8.806
Поени од реакции
9.473
Цела среќа моторџијата не возел на автопат, цела сообраќајна полиција ќе завршела на клиники како што "искачаат", ова што го викате со жената. А и мотор многу побрзо ќе закочи од просечна кола ако возел 50-60-70...

Ова со тротинетиве е лудница, пред некоја недела на една издркотина од девојка и реков да бира дали сака неа или тротинетот да го фрлам у Вардар. На кеј земе да се дере дали сум гледал каде сум одел, а одев баш кај што е за пешаци под мостот Гоце Делчев (дека таму има две обележани патеки за велосипеди/туристичко возче, па се знае отприлика каде е, што е). Возеше директно во мене како за инат, и тоа брзо, а таму баш под мостот има место два авиона да се разминат. Ќе имаше циркус ако останеше да се докажува...
 
Последно уредено:
Член од
28 март 2006
Мислења
16.094
Поени од реакции
8.939
Член од
1 јули 2012
Мислења
681
Поени од реакции
1.354
До металниот склоп на луѓето тука е. Нема разлика меѓу тие со коли, мотори, точаци, тротинети, па и тие што пешачат. На Партизанска секој ден ми се дешава дур поминувам на пешачки да морам јас и другите, да застанеме на улица да ги чекаме тие со точаци и тротинети прво да поминат за да можеме ние да се качиме на тротоар. Не сваќаат дебилите дека треба да застанат за пешаците да се качат на тортоар, а не да дремат на улица и да се пушти семафор за колите, чекајќи ги "европејците" да поминат. Буквално летаат по велосипетскине патеки, поготово околу автобуските станици и често за влакно избегнуваат пешаци или други точаци од спротивна насока. Пешаците чекаат автобуси застанати на веелосипедска патека, им свират и пак не им текнува дека треба да се тргнат. Свеста на народот за вакви работи, општо за сообраќај е на многу ниско ниво и уште 10-15 години, ако не и више, ќе си остане вака.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
8.806
Поени од реакции
9.473
Најјаки се оние - и пешаци и велосипедисти и оние дебили со тротинет кога поминуваат улица ВО БЛИЗИНА на пешачки, демек има некоја зона од 10 метри околу пешачкиот што се важи како пешачки.

Сместа се или за бесење или за гулаг. Гној од луѓе.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
79.231
Поени од реакции
169.393
Најјаки се оние - и пешаци и велосипедисти и оние дебили со тротинет кога поминуваат улица ВО БЛИЗИНА на пешачки, демек има некоја зона од 10 метри околу пешачкиот што се важи како пешачки.

Сместа се или за бесење или за гулаг. Гној од луѓе.
Мислам до 20 метри беше радиус од пешачкиот, каде смееш да поминеш. Сто посто има зона само не сум сигурна дали беше 10 или 20 метри (не оправдувам ама пишано -. -)

Кај нас се е заминато и пешаци и велосипедисти и тротинети и коли и мотори. Од што сообраќајното воспитание е на ниско ниво, најискрено си кажувам дека научив како да се однесувам како пешак и како велосипедист откако положив за кола затоа што знам како размислува стандарден возач. Знам дека не треба да се влечам на пешачки, да не истрчувам, знам од каде да поминам со точак, знам од каде може да истрча дете итн. Си треба часови по сообраќај во основно или средно и тоа со строг професор, не само проформа зошто кога возиш во МКД освен што се пазиш себеси како возиш, ги пазиш и кретените околу тебе и пазиш и да не пропаднеш во шахта, па хеликоптер да се пилотира е каде каде полесно.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
8.806
Поени од реакции
9.473
Нема таков радиус во ниеден закон и пропис. Единствено што им е дозволено на пешаци е да поминуваат улица (без да го загрозуваат сообраќајот) е ако имаат пешачки на повеќе од 100м од себе.

Друга е приказната колку и самите возачи внимаваат кога се блиску до пешачки. Почнав страшно да внимавам на ова откако си е*аа мајката со тротинетите и велосипедистите кои се на Тур де Бот.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.094
Поени од реакции
8.939
Знам дека не треба да се влечам на пешачки,
епа сабајлево еден од многуте вакви примери со исто неодговорни пешаци како и шофери. Знаеш дека е прилично широка раскрсницата кај Кам Хром на Чакаларов. Треба да вртам десно за по Теодосиј, позади мене колона (ги носат децата во градинка кај крофните), се пали зелено и една девојка збори на мобилен и стапнува на пешачкиот отспротива кон нас...полека, полека, па фати и накосо да оди кон автобуската. Коли зад мене свират ама што фајде, не смеам да и препречувам патека ниту да свирам. Често има вакви ликови, полни со себе. Мене па не ми е тешко кога треба да минам улица без семафор како пешак, често да дадам знак да пропуштам возило (иако имам предност како пешак) затоа што знам дека зад него се прави гужва, дека троши гориво и слично, а мене тие 5-6 секудни нема да ми сменат ништо. Сигурно и ја правам грешки (на пример пешак стои поред пешачки си прај муабети и одеднаш стапнува на коловоз па и со 30 човек не смее да прикочи не за друго, возилото одзади може да се залепи како што сега скоро ми се залепи на браник), не дека не, но вакви баш...Неодговорноста нешто страшно. Од она фер возење и однесување ни ф ни р.
Таков ни е "генот", поганото па истото тоа се одразува и при влегување-излегување и возење во автобус, пропуштање на врата во зграда, во лифт и слично. Неотесани, велат србите.
Да не споменувам лепење на кола зад мене 10 цм од мене при вожња од 50-60 на час, кој им е филмот не знам.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
8.806
Поени од реакции
9.473
Мене па не ми е тешко кога треба да минам улица без семафор како пешак, често да дадам знак да пропуштам возило (иако имам предност како пешак)
Немаш предност како пешак, ако мислиш на места каде нема означен пешачки (со или без семафор).

Гинат луѓе баш заради истото мислење како твоево (ако те сфатив убаво), а возачите завршуваат зад решетки. Освен Алачки, која рака на срце, по сите вештачења не ја гонеа кривично, иако морално цел живот ќе го носи на душа човекот. Со 30 км/ч се гине, посебно ако слупаш на глава по ударот.


Јавно обвинителство:

-Во околностите кои се создале со неправилното и невнимателно преминување на пешакот преку коловозот надвор од пешачки премин, возачот немал техничка можност да ја избегне незгодата.

Од обвинителство велат дека брзината со која се движела Алачки е во рамките на законски дозволеното.
Не си играјте к*рот со "Имам предност како пешак".
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.094
Поени од реакции
8.939
Немаш предност како пешак, ако мислиш на места каде нема означен пешачки (со или без семафор).
пешачки има, но неретко му давам предност на возилото, ако сум само јас на пешачки. Ако има и други пешаци, можам да им ја загрозам безбедноста, затоа само кога сум сам. Генерално, гледам да се движам дефанзивно и како пешак и како шофер, секако согласно другите учесници зад и покрај мене.
 
На врв Bottom