Војната на патиштата

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
8.806
Поени од реакции
9.473
Или да немаат службени, нека им плаќаат за расход на приватни возила со елка за освежување МВР закачена на ретровизор, евентуално МВР капа ставена на тоа поличката врз гепекот...
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
28.151
Поени од реакции
33.615
Албанциве пошто нели не важат закони за нив, слободно пичат како ќе им прдне.

Вчера:

- Овој 18 г. од Мојанци со мечка ја собрал женава на тротинет.
- Oвој 19 г. од Свиларе со Лагуната возел ко луд и излетал од пат (скоро погинале).

Тој со моторот што ги собрал четири, ако не е Албанец исто, си го сечам на парчиња.
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
1.965
Поени од реакции
1.795
Не еден пешак, четири!
Овој право на стрелање.
Среќа во несреќа мотор возел. Ако возел нешто поголемо повеќе ќе настрадале.
Стварно не знам како успеал 4јца со мотор да згази. Освен луѓето ги сруши и законите на физиката.
 
Член од
18 јули 2018
Мислења
643
Поени од реакции
2.232
Моторџија прегази деветгодишно дете пред училиште во Радишани утрово

И во скопско Радишани утирнава беше повредено дете пред основоното училиште „Ацо Шопов“. Очевидци за Канал 5 раскажаа дека несреќата се случила кога автомобил застанал да ги пушти пешаците да поминат, во тој момент моторот го заобикол автомобилот и удрил во детето. Деветгодишниот ученик бил на голем одмор и преминувал улица.

Заради вакви куртони да ти е страв да застанеш на пешаци или да поминеш улица ако те пушти некој... Сигурно ептен се брзал, па 10 секунди му биле ептен важни... Багра неписмена.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
79.236
Поени од реакции
169.409
Моторџија прегази деветгодишно дете пред училиште во Радишани утрово

И во скопско Радишани утирнава беше повредено дете пред основоното училиште „Ацо Шопов“. Очевидци за Канал 5 раскажаа дека несреќата се случила кога автомобил застанал да ги пушти пешаците да поминат, во тој момент моторот го заобикол автомобилот и удрил во детето. Деветгодишниот ученик бил на голем одмор и преминувал улица.

Заради вакви куртони да ти е страв да застанеш на пешаци или да поминеш улица ако те пушти некој... Сигурно ептен се брзал, па 10 секунди му биле ептен важни... Багра неписмена.
Ова само кај нас го има во сообраќајот (ок и во Србија), застануваш на пешачки а идиотот од позади тебе (без разлика дали со кола или мотор) те претркува за да ти објасни како се вози.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
10.500
Поени од реакции
10.482
Како шибаат со тие тротинети, ненормална работа, точак ко точак ќе помине но ова лета со 30 на саат покрај тебе, а не се ни слушаат што е најлошо. Плус искачаат на пешачки онака со фул сила, шофер ко шофер гледа дали има пешак да застане, но не може да предвиди дека некој ќе му прелета со некое такво пред нос. Па искачаат и скроз на булевар некои, се умишљаваат ко коли да возат :popce: поготово кога се враќаат од работа најлошо е.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
79.236
Поени од реакции
169.409
Секаде направија проблем овие со тротинетите, кога во една Холандија веќе почнале дискусии што да се прави со нив јасно ви е до каде е стигната работата.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
6.294
Поени од реакции
13.506
За настанот на Илинденска....радо не би пуштал непроверена информација, ама од некои луѓе денеска разбрав дека човек се обидел да ја помине улицата каде што нема пешачки премин и кола застанала на сред улица за да го пропушти, а моторџијата наводно налетал на застанатите коли и моторот неконтролирано му одлетал кон сега тешко повредените. Не би да амнестирам или линчувам никого, муабетов е рекла-казала, ама познавајќи ги скопските сообраќајни околности, воопшто не е неможна варијанта. И мене ми иде да бесам моторџии по бандери, ама ништо помалку не се дисциплинирани ни пешаците, ниту пак тие со кола....

За тротинетиве....
Транзиционо-афричката логика е дека ќе имаме настан во кој некој ќе загине и после ќе викаме: „Ете, требаше некој закон на време да се донесе, ред да се воведе...“, а до тогаш да не чува господ и пазете...
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
8.806
Поени од реакции
9.473
И што ако налетал? Треба да вози со брзина да може да закочи, без разлика пред него некој прикочил со кола или слон.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
6.294
Поени од реакции
13.506
И што ако налетал? Треба да вози со брзина да може да закочи, без разлика пред него некој прикочил со кола или слон.
Се налетува и со 40km/h ако некој нагло ти закочи кај шо не треба.
Не сум човек што ги брани ќељавите шупљи глави шо го тероризираат градов, туку сакам да кажам дека не е се' така како што се пласира како вест или инамногуфина кокошката кога ќе здрви твит на бафтаана, па баш таква била ситуацијата. Треба да се коментира што пообјективно. Еве ако има некој што има повеќе детаљи нека сподели. Јас реков дека ова е од очевидци прераскажано...
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
1.965
Поени од реакции
1.795
И што ако налетал? Треба да вози со брзина да може да закочи, без разлика пред него некој прикочил со кола или слон.
Не можеш во сите ситуации да закочиш независно дали е 30,50 или 70.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
11.278
Поени од реакции
16.754
Не можеш во сите ситуации да закочиш независно дали е 30,50 или 70.
Дада, со 30/50 ако возиш и држиш дистанца колку што треба, не можеш... ако имаш рефлекси на мртов коњ, да, не можеш.
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
1.965
Поени од реакции
1.795
Дада, со 30/50 ако возиш и држиш дистанца колку што треба, не можеш... ако имаш рефлекси на мртов коњ, да, не можеш.
Ова го пишав бидејќи бев сведок на една лоша случка. Автомобил возеше споро 30/40 низ град и жена излегуваше од непрегледно место ,се лизна (лошо згазна мислам) излета буквално пред колата. Овој почна да кочи ама џабе, ја крена во воздух па колата застана...
Какви рефлекси да имаш, нема шанси да застанеш на време ако некока камиказа ти излезе пред тебе.
 
На врв Bottom