Војната на патиштата

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
6.294
Поени од реакции
13.506
Мене ме интересира едно нешто..Дали постои закон кај што стои напишано дека полицијата има право да стопира возила на автопат поради контрола,прекршок и слично ?? Ако смеат они да стојат на автопат,тогаш зошто е казниво ако јас како пешак или велосипедист се движам по истиот тој пат ??
Не си многу млад, (по ников, ако ти е по година на раѓање) да знаеш дека ова е џандарска држава. Тој израз не е случаен и си носи своја, не симболика, туку реална тежина. Стално овде некој некого за нешто го превоспитувал, а како се превоспитуе чоек најлесно - со џандарско силеџиство и насилство. На пример, у бивша Југославија (не СФРЈ, таа првата) повеќе џандари имало у овие граници, него у цела Србија...можеш да замислиш, три пати поголема и по територија и по жители. Од тогаш наваму, животниот сон на поединец му се реализира преку џандарлук.....е сеа зависи, поглупите идат во униформа, а тие со малце поише акал и порасипани идат у тастери, кодоши, информатори исл. Малку од нас се свесни колку џандари имаат околу себе, колку џандари им се фејсбук пријатели, со колку џандари работат у иста фирма...

У таа смисла - гледај ги шо праат и тоа е "дозволено". Да покушаш да се тужиш и докажуваш, си сведочат во корист еден за друг и ти си ебена страна како и да свртиш. А дали имаат право? Веројатно, не. Многу логично е ова што пишуваш - загрозуваат безбедност повеќе отколку што воведуваат ред...ама, на ред не е дојден асален чоек да влезе у сообраќајна, па да разговара за пасивна безбедност, лежечки препреки, камери, даноци со кои ќе оптеретуваат копуците што купуваат коли со голема кубикажа и коњажа и слични мерки за дестимулација. Проблемот кај тие мерки е што не може да се злоупотребуваат или потешко е да се злоупотребуваат од страна на џандарите и истите би функционирале и во време пред избори - кога апсолутно се' му е на секого дозволено и во период кога не се избори, па се полни буџет преку нив. Никој у оваа џандарска држава никогаш не мислел за добро на народ, за безбедност, за иднина - све е само пунење џебови преку стануење џандар. Ако решиле да те реметат, единствен начин да се отарасаш од нив е и ти да станеш џандар - друго нема. Јас дури и овдешните „големи“ криминалци ги презирам, пошо 99,999% од нив се у тешки врски со џандарите и без нив не би функционирале никогаш....нема овде онаа класична борба меѓу криминал и полиција - доколку си го плаќаш процентот, топ не те бие.
Има друга тема на форумов „Сообраќајни прекршоци“ - види таму, све некои „смртници“ тераат правда, ги фатиле без појас, прошле негде, паркирале, а имаше мал милион прегазени, па дури и во сам центар на град - ни казна, ни затвор, ни бутур...
 
Член од
27 јуни 2019
Мислења
33
Поени од реакции
11
Не си многу млад, (по ников, ако ти е по година на раѓање) да знаеш дека ова е џандарска држава. Тој израз не е случаен и си носи своја, не симболика, туку реална тежина. Стално овде некој некого за нешто го превоспитувал, а како се превоспитуе чоек најлесно - со џандарско силеџиство и насилство. На пример, у бивша Југославија (не СФРЈ, таа првата) повеќе џандари имало у овие граници, него у цела Србија...можеш да замислиш, три пати поголема и по територија и по жители. Од тогаш наваму, животниот сон на поединец му се реализира преку џандарлук.....е сеа зависи, поглупите идат во униформа, а тие со малце поише акал и порасипани идат у тастери, кодоши, информатори исл. Малку од нас се свесни колку џандари имаат околу себе, колку џандари им се фејсбук пријатели, со колку џандари работат у иста фирма...

У таа смисла - гледај ги шо праат и тоа е "дозволено". Да покушаш да се тужиш и докажуваш, си сведочат во корист еден за друг и ти си ебена страна како и да свртиш. А дали имаат право? Веројатно, не. Многу логично е ова што пишуваш - загрозуваат безбедност повеќе отколку што воведуваат ред...ама, на ред не е дојден асален чоек да влезе у сообраќајна, па да разговара за пасивна безбедност, лежечки препреки, камери, даноци со кои ќе оптеретуваат копуците што купуваат коли со голема кубикажа и коњажа и слични мерки за дестимулација. Проблемот кај тие мерки е што не може да се злоупотребуваат или потешко е да се злоупотребуваат од страна на џандарите и истите би функционирале и во време пред избори - кога апсолутно се' му е на секого дозволено и во период кога не се избори, па се полни буџет преку нив. Никој у оваа џандарска држава никогаш не мислел за добро на народ, за безбедност, за иднина - све е само пунење џебови преку стануење џандар. Ако решиле да те реметат, единствен начин да се отарасаш од нив е и ти да станеш џандар - друго нема. Јас дури и овдешните „големи“ криминалци ги презирам, пошо 99,999% од нив се у тешки врски со џандарите и без нив не би функционирале никогаш....нема овде онаа класична борба меѓу криминал и полиција - доколку си го плаќаш процентот, топ не те бие.
Има друга тема на форумов „Сообраќајни прекршоци“ - види таму, све некои „смртници“ тераат правда, ги фатиле без појас, прошле негде, паркирале, а имаше мал милион прегазени, па дури и во сам центар на град - ни казна, ни затвор, ни бутур...
Види..Свесен сум дека во оваа држава најмногу го јаде тој шо нема грб т.е обичниот човек што работи за парче леб,дека главучите кај нас никогаш нема да подлежат на закони и дека секој еден копук се вработи во полиција за да се курчи по улица..за жал таа е реалната слика овде. Сите знаеме дека полицијата работи по наредба од повисоки инстанци и дека мора да прават како што ќе им се каже,но проблемот е што некои луѓе не размислуваат за последиците. Зар не е полесно да се стават камери и радари по автопатиштата наместо да оставаат патрола која што освен се става себе на ризик,го става и тој што вози по истиот пат. Не ми е логично да наидеш на полиција на пат каде е дозволено 130 и каде што ретко кој почитува ограничување да стопира. Дека нешто ќе се смени кај нас во било кој поглед во интерес на народот..не верувам,бар не во наредни 20 години. Иначе,пошто имам другари кои што ги пишав погоре како "глаучи"..можам да кажам дека типците ич тасе не ги боли за ништо. Имаат врски на сите страни у државава и нормално..кој е луд да поштуе закон ако не го следи казна ??
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.093
Поени од реакции
8.939
Многу повеќе да казнуваат. Вчеравечер, скоро на секој семафор по партизанска и теодосиј, имаше по некој кој минуваше покрај мене на црвено. Кај раскрсницата Теодосиј/Лондонска кај Олимпико, едно возило на црвено го заобиколува островчето во спротивна лента. Хорор. Не може полиција на секоја раскрсница, но камери со сензори сигурно може.
 
Последно уредено:
Член од
27 јуни 2019
Мислења
33
Поени од реакции
11
Џабе..Додека не влезе некој што стварно ќе си ја работи работата у полиција нема ништо да се смени. Камери,радари има скоро на секој семафор ставено ама дали работат е прашањето..
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
9.509
Поени од реакции
13.321
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
2.112
Поени од реакции
1.602
Не еден пешак, четири!
Овој право на стрелање.
Ова е посебен талент и покрај сета трагичност на настанот! Па ни во видео игра не можеш со мотор 4 лица да погодиш. Кој знае како возел и колку брзо.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
5.830
Поени од реакции
4.601
Абе, стварно кај нас не смее даш-кам да имаш у кола?
да, забрането е снимање и не се зимаат као доказ
најавуваа измени у законот ама незнам дали и ова ке биде опфатено


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
79.231
Поени од реакции
169.393
Ова е посебен талент и покрај сета трагичност на настанот! Па ни во видео игра не можеш со мотор 4 лица да погодиш. Кој знае како возел и колку брзо.
Aj тоа ама го бранат, пешаците на нивно црвено излетале :pos: ако излетале ќе го јадат и тие ама во секој случај ликов не возел 50-70 на саат. Треба да им се одземат моторите на луѓево едно година дена под казна, да видиме тогаш што ќе прават. Кревање мотор на едно тркало на полна брзина на булевар, алал, како инаку ќе знаеме дека ти е 5 сантима?
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
2.112
Поени од реакции
1.602
Па јас со кола се укочувам кога некој ќе ми пролета со мотор по Партизанска. Еден ден од шок ќе направам штета :)
Единствена мерка е одземање на мотор ако го фатат со брзина над 60-70. Кога ќе земат неколку да ги видам дали ќе се чаталат. Башка ете може конфискувани да ги користат после за МВР и ќе бидат поагилни во контролите.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
8.806
Поени од реакции
9.473
Башка ете може конфискувани да ги користат после за МВР и ќе бидат поагилни во контролите.
Не давај идеи, од каде се неписмени со Шкодите, уште на мотори фали да вршат контроли.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
2.112
Поени од реакции
1.602
Не давај идеи, од каде се неписмени со Шкодите, уште на мотори фали да вршат контроли.
:) И ти си во право... Ама па полошо кај комунални инспектори да завршат :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
79.231
Поени од реакции
169.393
Не давај идеи, од каде се неписмени со Шкодите, уште на мотори фали да вршат контроли.
Пред две недели двајца со Октавијата од 20,000 евра и ротациони си отидоа по хамбургер кај локалната канцерогена сендвичара, лајк а бос. На нашава арачко збирачка полиција максимум што треба да им се даде е Рено клио и тоа постарине модели.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
6.205
Поени од реакции
16.912
Не знам што сте шокирани. Навечер по сите булевари си прават трки без уво да ги боли. Од сите страни само слушаш кај што пиштат мотори. Прашање на време беше кога ќе се направи беља.

И како по некое непишано правило наместо да си загине само он, други луѓе ќе наебат.
 
На врв Bottom