Војната на патиштата

Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Јас мислам дека ова што го фурате со камери снимање и праќање казни дома не е законски можно, ако не се лажам затоа и низ град никад не профункционираа камерите за казни. Ако има правник на темава нека потврди.
Јас имам пишано во темава, ама ај да ја освежам информацијата!
Во Норвешка уште како е можно! Таму и патарините се наплаќаат на тој начин, проаѓаш те снима камерата и на твојата регистрација иде товар за патарина, ни рампи ни партиски наплаќачи, куќички и такви за*банции!
Исто целата патна мрежа е покриена со камери, оќеш неќеш ќе си возиш по пропис, инаку прво ќе ти скинат од плата после ќе ти стигне известување од суд, со сликичка од животинско царство, каде се гледаш ти со цел сурат и регистрацијата, и брзината со која си поминал покрај камерата и дозволената брзина! Толку, ако не ти се свиѓа иди жали се!
Апропо 16 те казни, има клика од Батинци на бифшиот началник во полициската станица, тие се над законот! Ама не и над господ, се испостави. Врие од полиција сега во тој дел ама пак главно ги сопираат кршовите до Елово и Цветово, кремот си останува заштитен:mad:
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.938
Поени од реакции
35.338
Сите пријатели кои ги имам а работат низ Европа ми го кажуваат истото-само во Македонија полицијата сопира коли на автопат. Во сите други државо полицијата си наоѓа други методи-Србија има ставено 56 камери на автопатот Белград-Ниш, и при пребрза вожња на отпосле ти стигнува драконска казна. Минатата неделеа возев од Белград до дома...никој не возеше пребрзо. Максимум што сретнав некој да вози 20-30 км/ч побрзо од дозволеното
Во Германија имаат специјални мостови изградени над автопатот, и лежат на него прекриени и снимат. Ако забележат прекршок пуштат извештај до единицата што вози низ автопатот, те наоѓаат кај си, излегува пред тебе со цивилна кола и на една табла позади му пишува "Ве молиме следете не". Те вади од автопатот на првиот излез, на првиот паркинг, и таму ти пишуваат казна. :cuc:

Камери на секој агол, пред некој месец министер на Меркел го имаше по телевизии дека прекорачил за 20 км, плаќаше казна. Прават примери од секој шо ќе го прекрши законот.
Државиште од 100 милиони луѓе, плус најголем транзит во Европа со милиони автомобили и камиони секојдневно, се е ставено во ред. Има празноглавци и тука, али ги дупчат со астрономски казни, некојпат стигат и до неколку илјади евра, е така се става нација во ред.

За културата во сообраќајот да не зборувам, неверојатно успешно нешто. За ваков резултат да се постигне треба генерациско воспитување со години.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Изводливо е, оградите не се вечни и поважни од јавниот интерес! До трафостаницата проширувањето би ишло претежно на левата страна, од кај Охис, Бујоградба, Ваташа. После трафото може и лево и десно.
Да го погледаме проблемот и од другата страна. Оградата не е вечна, ама е моја (претпоставувам дека се работи за приватни огради). Сега треба некој да ја сруши и да ми одземе дел од мојот имот. Со тоа ми го намалува дворот. Како ќе ме обештети? Евро/квадрат? Јас не се согласувам. Имам куќа од 100 квадрати и двор 300 квадрати. Нека ми го обезбедат тоа на друго место.
Сега за јавниот интерес. До вчера не било јавен интерес да има поширок пат, сега мора да има. Зошто? Дали јас сум узурпирал дел од патот? Или неплански се изградила населба, без разлика дали се дивоградби или легално? Значи некој многу одамна требало да поведе ред. Не само што не смееле да ми дозволат да поставам ограда, туку навреме требало да го експрприраат имотот (секако и да платат), па јас нема да градам куќа до патот.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Да го погледаме проблемот и од другата страна. Оградата не е вечна, ама е моја (претпоставувам дека се работи за приватни огради). Сега треба некој да ја сруши и да ми одземе дел од мојот имот. Со тоа ми го намалува дворот. Како ќе ме обештети? Евро/квадрат? Јас не се согласувам. Имам куќа од 100 квадрати и двор 300 квадрати. Нека ми го обезбедат тоа на друго место.
Сега за јавниот интерес. До вчера не било јавен интерес да има поширок пат, сега мора да има. Зошто? Дали јас сум узурпирал дел од патот? Или неплански се изградила населба, без разлика дали се дивоградби или легално? Значи некој многу одамна требало да поведе ред. Не само што не смееле да ми дозволат да поставам ограда, туку навреме требало да го експрприраат имотот (секако и да платат), па јас нема да градам куќа до патот.
Ред се водеше ама безред:toe:
Таа траса за која водиме спорови сега, беше третирана како споредна, друг булевар требаша да поминува од кај Г.Лисиче под Драчево, под игралиштето на ССК накај Циглана и Студеничани! Мислел некој не гризел семки во т.н. комунизам! Арно ама после падот на озлогласениот комунизам, сегашниве партиски стручњаци почнуваат да ја фаворизираат второстепаната варијанта, јербо поефтино е да прошириш една лента, се сликаш за четири ако не и цели осум изборни циклуси, пуна капа! А булеварот тие капитален проект, за кој постсоцијалистите, искрени да сме, немаат нит капацитет да го допроектираат, не па да го изградат![DOUBLEPOST=1561295093][/DOUBLEPOST]
Пред да се смени власта имаа план да го истераат проширувањето до крај и да направат кружен на делењето за Драчево и Батинци (првично мислам 2020-2021 дека беше предвидено да се заврши цел булевар), али откако се смени пу пу не важат тие проекти, па ваљда ќе прават сега „пософистицирани“ ;)
Искрено, тој дел само метро го спасува! Не мора по дифолт да е под земја, има мегдан и слободно место, од рецимо Студеничани преку Драчево, со крак од Дрисла кој би го собирал Батинци и Љубош до Железничка!
Уште 3-4 такви од Петровец, Сарај, Бутел, Арачиново и решен проблем, во 2050 или троа покасно:pos:
 
Последно уредено:

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.938
Поени од реакции
35.338
Колку глуп овој со палката, страшно. Среќа типот у мерцедесот остана смирен, иначе ќе го направеше флека на патот. Заради вакви дебили ни криво ни должно загина тоа малото дете пред некоја година.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
со племе во ЕУ тешко наредниве 100 години, се колат за паркинг место !!!!
Језда се несаглам Албанциве ама и кај македонското население има некоја чудна фиксираност кон се што е поврзано со коли. Кај мене во населба се закараа за со црево едниот што го испрскал по шофершајбна несакајќи не па паркинг да му фатиш.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.087
за многу нешта сме слични, иако не признаваме. Менталитетот општо на балканов е таков, ко да сме се испозаразиле.
Или кемтрејлс пак прскале :pos:
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
775
Поени од реакции
1.160

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.442
Поени од реакции
20.190
Језда се несаглам Албанциве ама и кај македонското население има некоја чудна фиксираност кон се што е поврзано со коли. Кај мене во населба се закараа за со црево едниот што го испрскал по шофершајбна несакајќи не па паркинг да му фатиш.
Многу мал дел Македонци се агресивни не викам не ( јас воопшто не можам да поистоветувам пар луѓе со племенска заедница), тука групно 10 на 1 кршат кола до 100.000 евра. Нивниот ментален склоп не е размуно размислување туку размислување на оној кој е посилен. Ќе се најде некој чат пат ќе ги испука како во гостивар полицаецот, или па како во куманово кога го прегазија детето.
До сега полно пати лично ми се случило на паркин да ме блокира племето зашто ги мрзело да паркираат подалеку, чак еднаш дури ги чекав 15 минути за да се појават. Еднаш на пауза се случи исто да чекам 10 минути, кога дојдоа колешките рипнаа да го тепаат шпонот. :LOL: Племе
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.892
Поени од реакции
10.517
Језда се несаглам Албанциве ама и кај македонското население има некоја чудна фиксираност кон се што е поврзано со коли. Кај мене во населба се закараа за со црево едниот што го испрскал по шофершајбна несакајќи не па паркинг да му фатиш.
сеедно ке ти е штотуку исперена кола у перална да ти ја испрска и цела флеки да е? или па да си ја напраиш лом зашо му текнало со црево на улица прашината д аја навлажни
епа мене не ми е а ми се има десено


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom