Политички случувања во Авганистан

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Океј тоа ме интересираше, дали онака како хипотетички пример ја користиш сликава или сепак мислиш дека станува збор за бегалци од Кабул. Инаку сликава е фејк-њуз, се работи за авион кој депортира бегалци од турција кон авганистан во 2018 година. Не кажувам дали ќе бидат или нема да бидат само млади мажи бегалците, тоа не би знаел, туку укажувам дека конкретнава слика не е вистинска и како таква може да излаже за реалната слика со бегалците.
Што е различно?
Која е вистинската слика која ја имаат бегалците што идат?

Која е разликата која не тангира?
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
Ај уште една илустрација :) Се нешто ми вика дека за некоја година Косово ќе го гледа истиов филм :D
Не им се толкави трошоците на американците на косово за разлика од афг. Башка го контролираат балканот со политики. А и да си одат, србите не се талибани, евентуално ќе се припука на северот на косово малце и толку ќе биде.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Не им се толкави трошоците на американците на косово за разлика од афг. Башка го контролираат балканот со политики. А и да си одат, србите не се талибани, евентуално ќе се припука на северот на косово малце и толку ќе биде.
zavisi od uslovite
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.518
Поени од реакции
26.006
Не им се толкави трошоците на американците на косово за разлика од афг. Башка го контролираат балканот со политики. А и да си одат, србите не се талибани, евентуално ќе се припука на северот на косово малце и толку ќе биде.
Трошоците не се никаква причина за повлекувањето. Напротив, трошоците од даночните обврзници се императив за владеачките елити, пошто претежно парите се слеваат во логистичките компании како fluor и kbr, и компаниите за оружје и нафта кои се стриткно контролирани од подржувачи на обете владеачки елити.

Кога ќе размислиш околу трошоците, на власта и е поголем проблем а помал профит бондстил одколку Авганистан, кој фактички е рудник со злато, за разлика од Косово.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.518
Поени од реакции
26.006
Монти Пајтон, и после Зоќи не ни чинел... Светов е отиден у курац.

 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Gender studies смер напраила, а?
Тооооооо Талибанци, руши тоа срање.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.738
Поени од реакции
8.221

A 29-year-old Afghan man attacked and severely injured a 58-year-old landscape gardener as she was working in a park in the Berlin district of Wilmersdorf, police said in a statement on Sunday.

The authorities said the man attacked the woman allegedly because he didn't like the fact that as a woman she was working.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.518
Поени од реакции
26.006

A 29-year-old Afghan man attacked and severely injured a 58-year-old landscape gardener as she was working in a park in the Berlin district of Wilmersdorf, police said in a statement on Sunday.

The authorities said the man attacked the woman allegedly because he didn't like the fact that as a woman she was working.
Види мајката, биле феминисти овие афганциве. Жените треба да уживаат, нема што да ги тераат да работат.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.518
Поени од реакции
26.006
Интересна работа што ми падна у око е министерството за бегалци. Овие уште и си ги организираат мигрантиве :) Како и да е, за западниов свет не идат арни времиња. Племињава ќе изнајдат начин да не реметат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom