Војната во Афганистан

Hello Kitty

Soft Kitty, Warm Kitty
Член од
14 август 2006
Мислења
39.121
Поени од реакции
65.195
Океј тоа ме интересираше, дали онака како хипотетички пример ја користиш сликава или сепак мислиш дека станува збор за бегалци од Кабул. Инаку сликава е фејк-њуз, се работи за авион кој депортира бегалци од турција кон авганистан во 2018 година. Не кажувам дали ќе бидат или нема да бидат само млади мажи бегалците, тоа не би знаел, туку укажувам дека конкретнава слика не е вистинска и како таква може да излаже за реалната слика со бегалците.
Што е различно?
Која е вистинската слика која ја имаат бегалците што идат?

Која е разликата која не тангира?
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.032
Поени од реакции
5.665
Ај уште една илустрација :) Се нешто ми вика дека за некоја година Косово ќе го гледа истиов филм :D
Не им се толкави трошоците на американците на косово за разлика од афг. Башка го контролираат балканот со политики. А и да си одат, србите не се талибани, евентуално ќе се припука на северот на косово малце и толку ќе биде.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
11.473
Поени од реакции
23.940
Не им се толкави трошоците на американците на косово за разлика од афг. Башка го контролираат балканот со политики. А и да си одат, србите не се талибани, евентуално ќе се припука на северот на косово малце и толку ќе биде.
zavisi od uslovite
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
15.009
Поени од реакции
18.307
Не им се толкави трошоците на американците на косово за разлика од афг. Башка го контролираат балканот со политики. А и да си одат, србите не се талибани, евентуално ќе се припука на северот на косово малце и толку ќе биде.
Трошоците не се никаква причина за повлекувањето. Напротив, трошоците од даночните обврзници се императив за владеачките елити, пошто претежно парите се слеваат во логистичките компании како fluor и kbr, и компаниите за оружје и нафта кои се стриткно контролирани од подржувачи на обете владеачки елити.

Кога ќе размислиш околу трошоците, на власта и е поголем проблем а помал профит бондстил одколку Авганистан, кој фактички е рудник со злато, за разлика од Косово.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
15.009
Поени од реакции
18.307
Монти Пајтон, и после Зоќи не ни чинел... Светов е отиден у курац.

 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.332
Поени од реакции
27.307
Gender studies смер напраила, а?
Тооооооо Талибанци, руши тоа срање.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
4.129
Поени од реакции
21.158
Сеа ќе види што е Gender studies. Ќе научи наново нејзиниот пол за што служи во исламот. Пери, чисти, раѓај и одново.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
2.446
Поени од реакции
3.846

A 29-year-old Afghan man attacked and severely injured a 58-year-old landscape gardener as she was working in a park in the Berlin district of Wilmersdorf, police said in a statement on Sunday.

The authorities said the man attacked the woman allegedly because he didn't like the fact that as a woman she was working.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
15.009
Поени од реакции
18.307

A 29-year-old Afghan man attacked and severely injured a 58-year-old landscape gardener as she was working in a park in the Berlin district of Wilmersdorf, police said in a statement on Sunday.

The authorities said the man attacked the woman allegedly because he didn't like the fact that as a woman she was working.
Види мајката, биле феминисти овие афганциве. Жените треба да уживаат, нема што да ги тераат да работат.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
15.009
Поени од реакции
18.307
Интересна работа што ми падна у око е министерството за бегалци. Овие уште и си ги организираат мигрантиве :) Како и да е, за западниов свет не идат арни времиња. Племињава ќе изнајдат начин да не реметат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom