Војната во Афганистан

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.032
Поени од реакции
5.665
Се оружаа Талибаниве како што ги личи, у америчка носија. Па уште најтвижн на кацига и гопро камери имаат : ))) Тој камења за доручек јаде битно у 4К ќе снима. Изгледа некој му здосади бизнисот со хероин и реши дека е доста демократија. Само ова им беше лоша показна вежба за целиот свет кај што се надаа дека америте ќе дојдат да ги спасат. Не дека талибанива имаат нешто суштински против америте, напротив, нивни ally се. Само нека молат бога да издржат од кинеско и руско мешање пошто им се еба мамата. Онаа серијана Homeland е сеа на пик за гледање.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.020
Поени од реакции
7.378
Море да ги вработат во државно и Перо и Дритан секое сабајле да се тресат дали Хамид од Кабул во торбата носи доручек или експлозив.
Јас се надевам дека ќе дојде време кога Перо ќе мора да се пише дека е Паштун или Хазар за да си клати врата зимај плата во администрација ко што досега се пишуваа дека се автохтони.
 
M

Macedon1um

Гостин
Прашање е колку се во исправна состојба, Американците пред заминување и намерно оштетиле еден C 130 кој се гледа аеродромот на видеата од талибанците. Дури и договорот било да не се чепка контролни кули, радари итн да функционира се нормално ама овие се уништиле пред бегањето
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
7.640
Поени од реакции
7.418
Една ноќва се породи на ГАК
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
11.435
Поени од реакции
23.799
Член од
17 ноември 2013
Мислења
28
Поени од реакции
105
Бардовчани утре протестираат пред Влада

241129879_5968755433199526_4264365592949183300_n.jpg


До сите родители, баби и дедовци со внучиња и младите што планираат деца да имаат, каков живот мислите децата, внучињата ќе ви имаат покрај дивјациве ? Знаете дека ќе треба многу брзо да ги навикнете како и по западниве земји, ноќе во град исклучиво со поголема група на луѓе или воопшто да не искачаат ? Правото на слободно движење ќе ни се ограничи ако преќутиме.
После касно ќе биде откако нечија ќерка или син е силуван(да и по машките идат).
Ајде барем за нешто да се обединиме!!
Ова не засега сите нам кои немаме брз излез од земјава во догледно време.


Во србија ситуацијата ни медиумите не можат повеќе да ја скријат. Веќе почнале да прават проблеми локално.

(VIDEO) SMRT SRBIMA: Avganistanci marširaju ulicom kao vojska, a poruka Srbima je mrtvačka lobanja
"Grupa vojno sposobnih migranata snimila je svoje marširanje srpskim ulicama, uz islamsku muziku i postavljanje logo koji asocira na smrt.

Nakon rasističkog napada u Banatskom Aranđelovu kada je grupa od troje migranata pretukla državljanku Srbije, uzvikivajući slogane uperene protiv srpske zajednice novi provokativni snimak kruži društvenim mrežama
"

На граница Косово - Србија
https://www.facebook.com/groups/512775282720731/posts/837489873582602
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.238
Поени од реакции
6.475
1630439140678.png

Без протести, на мирен начин, со зголемена доза на напредно сточарство.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
11.435
Поени од реакции
23.799
Ај уште една илустрација :) Се нешто ми вика дека за некоја година Косово ќе го гледа истиов филм :D

240114539_2886247848303670_1176116555779931940_n.jpg
 
Член од
3 февруари 2014
Мислења
94
Поени од реакции
193
Се ми вика дека самите Авганистанци нема да сакаат тука да седат, туку ќе си бараат Америка и ЕУ да си одат. Последно што читав дека ќе седат повеќе од 3 месеци според некој си Закон на странци. Никој не им кажа дека ова ќе се деси и ајде сеа да бегаат, они директно беа тупнати тука. Никој од Африка и од блискиот исток не сака тука да седи.
Ќе бидат тука до Нова година после се надевам ќе ги нема додека не им средат визите и документите. Башка талибаниве ако почнат да пукаат таму и да стрелат на сите страни, нема шанси да се полетува таму.Има 7000 американски војници и они попрво ќе си заминат.
Ох бе бато , со политиките на заев ништо не се знае. Кој закон за странци, абе Заевци и устав сменија за да сменат име и воведат двојазичност , па некој си закон за странци хахха. Ќе го сменат ич око нема да им трепне. Ќе речат ова е закон кој важи за странци што идат како туристи и поради некоја причина, истекување на документи или некој прекршок се задржале овде. Ќе речат овој закон не важи за луѓе бегалци кои емигрираат поради воена состојба во нивната држава. И Ердоган не ѓи сака Сирициите заглавени во неговата држава, па секогаш кога дојде спор со ЕУ за некое билатерално прашање се заканува дека ќе ги отвори границите да можат да одат кон запад. Ама Турција доби 6 милијарди евра од ЕУ за да бегалците од Сирија одтанат во Турција.
Иста ситуација ќе биде и овде , ќе му даваат на владата стрвна за пари, помош од Еу и Америка и овие не 700, туку 20000 Авганистанци ќе примаат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom