Војната во Афганистан

Член од
3 ноември 2009
Мислења
4.085
Поени од реакции
20.913

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
11.444
Поени од реакции
23.859

Back to the roots. :icon_lol:
На увце може да ѕунат само полн рафал од каљаш и дупнат ауспух од мерџо :D
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
4.085
Поени од реакции
20.913
На увце може да ѕунат само полн рафал од каљаш и дупнат ауспух од мерџо :D
Не ги заборавај звуците на болка и агонија од многуте каменувани луѓе на сред улица. Тоа ниедна песна не може да го замени.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
2.422
Поени од реакции
3.777
Ама Талибанците веднаш по доаѓањето на власт ги пуштија сите затвореници каде што имаше илјадници членови на Исис така да директно придонесоа за ова
Пред да ги пуштат го стрелаат Омар Корасани, водачот на ИСИС во Авганистан и извесен број ИСИС-овци.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
14.993
Поени од реакции
18.276
Ова сега, според информациите што ги располагаме, мислам дека следи граѓанска војна помеѓу Талибанциве и ИСИС. Ми личи дека Талибаниве некако светов ќе ги признае, па дури и ќе ги поддржи во војната против ИСИС.
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.185
Поени од реакции
1.523
Ова сега, според информациите што ги располагаме, мислам дека следи граѓанска војна помеѓу Талибанциве и ИСИС. Ми личи дека Талибаниве некако светов ќе ги признае, па дури и ќе ги поддржи во војната против ИСИС.
Мислам не, пример Ахмад Кадиров , после долга војна сфати дека увезените екстремисти ја преземат Чеченија, реши дека е подобро да се разбере со Русија отколку да победат некакви саудијци.
Така да изборот во Авганистан е про американска пета колона, белосветски муџахедини или свој деца Талибани.
После капитулацијата на ИСИС во Сирија, нема многу мераклии на ИСИС меѓу авганистанците. Башка Талибаните предлагаат слична идеологија си ИСИС, така да изборот на авганистанците е за Талибаните, башка и талибаните имаат многу сурови казни за американската и ИСИС пета колона, така да многу малку членови има ИСИС.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
14.993
Поени од реакции
18.276
Главно ги тргнаа Русите од таму! Е кога они отидоа да покажат како се прави тоа, дебакл!
Среќа што се активира ИСИС, за да ги престави во добро светло Талибаниве.. кај да е ќе се приклучат во војната против тероризмот.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
35.201
Поени од реакции
94.536
Има добра емисија Ефтов со Утковски, човек што од 2012 година бил во Авганистан и учествувал во разно-разни дешавки. Убаво е да се чуе што му се има дешавано, а раскажува и за менталниот склоп на Авганистанците, Талибанците и слично.
 
Член од
2 август 2011
Мислења
345
Поени од реакции
622
Има добра емисија Ефтов со Утковски, човек што од 2012 година бил во Авганистан и учествувал во разно-разни дешавки. Убаво е да се чуе што му се има дешавано, а раскажува и за менталниот склоп на Авганистанците, Талибанците и слично.
Многу добро интервју, Утковски особено добро ги опиша нападите на Талибанците порано и во поново време до 2019, но и секоја од фазите при евакуацијата. Навистина во одредена мера ми се разјаснија работите околу ситуацијата таму и корумпираноста на тамошните моќници. Вреди секоја секунда од интервјуто. Фала за препораката
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.185
Поени од реакции
1.523
Среќа што се активира ИСИС, за да ги престави во добро светло Талибаниве.. кај да е ќе се приклучат во војната против тероризмот.
Прашањето е "Се активираа" или газдите "Ги Активираа".
Ако го освежиме малку паметот, првите одреди на ИСИС за шарената револуција во Сирија ги регрутираа сите ЕУ и американски служби. Од индоктринација, обука, до обука, транспорт, оружје...
И самиот Ал Багдади е врбуван во Гватанамо. Дементорот Бајден гледа да обели образ на САД и ги активираат ИСИС. Мотивот може да се види во Виетнам. Капитулираат од Виетконг, но после десетина години културно, финансиски пак САД окупираат Виетнам, без војска а само со долари, бизнис...
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
3.622
Поени од реакции
24.816
Стига прва пратка!
А дочек со тапани, зурли и ЧОЧЕК ќе има ли? (за да започнат од старт да се прилагодуваат на ТОПЛАТА и ГОСТОПРИМЛИВА Македонија)
Оџата гарант е ангажиран вечерва, да им посака топло добредојде, секако заедно со Бујар, Груби-от и остали гниди.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom