Политички случувања во Авганистан

Член од
6 септември 2015
Мислења
61
Поени од реакции
85
Da ne me svatite pogresno, ne gi velicam ili... Ameri u edn moment(sto ne e od ovuj godinu) resiva deka dosta se igrava "vojna I mir" I boli gi uvo za civili ili vojnici. Oni imav ostaveno (zabraveno) u Vietnam svoi vojnici I koj znae kude jos. I jebiga imperija su I dalje..
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.518
Поени од реакции
62.366
Не постои нација која може да ја добие војната во Авганистан, колку и да трае. Таму имавме случаи каде 3-ца идат и напаѓаат цела база, и нормално, ги распрскуваат ко петарда. Имам и видеа од ова, но не се за на форум.

Не можеш да победиш против нација која не се плаши од смрт, не е доволно интелигентна за да им го смениш мајндсетот и ги има колку сакаш.
 
Член од
6 септември 2015
Мислења
61
Поени од реакции
85
Ne postoi nepotkupliva I nepobedliva nacija, toj ima samo na individualno nivo. Cel e ostvarena, milijarde dolari se zavrteva, koj ne e dobija del od kolac - samo tj sto ne e ucestvuvaja. I sga adio Avganistan, ti ostani nepobedivi I ispraven.
Автоматски споено мислење:

Ne postoi nepotkupliva I nepobedliva nacija, toj ima samo na individualno nivo. Cel e ostvarena, milijarde dolari se zavrteva, koj ne e dobija del od kolac - samo tj sto ne e ucestvuvaja. I sga adio Avganistan, ti ostani nepobedivi I ispraven.
[/QUOT
A moze I ovoj:Eve vi moralna satisfakcija, vi ste nepobedivi a mi ete ke si idemo posrameni.
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.964
Поени од реакции
14.714
да....сите војски ги оставиле коските таму...
 
Член од
6 септември 2015
Мислења
61
Поени од реакции
85
Znaci veruemo kako ni odgovara. Citaeke na forum u del za svet I politika, nikoj posebno, pa ni ja ne e oduseven od americku nadvoresnu pol. A I retko koj gi verue na vesti sto gi plasirav svakodnevno. Mislim, majstori za mediumski manipulacie. I sga svi od pustu zelju da gi konacno vidimo na kolena poveruvamo u slike I prikaske sto ni gi oni servirav, nema sanse da ne e istina, pa vidi one pobegnava od tuj vukojebnu itd..
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.667
Поени од реакции
4.750
Koj gi ebe i ednite i drugite , koga pravite avganistanci (pashtuni i drugi) koi ne se talibanci(pakistanci izmelezeni) nekjat ednas zasekogas da im se sprotivstavat na zoofilive heroinski (sekoj naroban ne se plasi da umre) ..ondak moze i ne zasluzuvaat da ja imaat drzavata.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.769
Поени од реакции
21.178
Ne e vojuvano da se pobedi nekoj, agenda e ostvarena. Oni (ameri) idev dalje, u novi avanture. Talibani demantirav deka uopste su osvoile nesto, za Avganistan momentalno svi lupav sto stignev(pa I ja). Tolko potseca na Vietnam sve ovoj da e tragikomicno... (izvinite za lat.).
Za latinica i ke ti prostime nekako, ama daj barem potrudise da te razberime sto pisuvas. Ima dijalekti i dijalekti. Ovoj tvojot samo kaj vas po doma go razbirate. Mozocnite viugi mi se ispravija duri desifrirav sto saka avtorot da kazi.
 
Член од
6 септември 2015
Мислења
61
Поени од реакции
85
Za latinica i ke ti prostime nekako, ama daj barem potrudise da te razberime sto pisuvas. Ima dijalekti i dijalekti. Ovoj tvojot samo kaj vas po doma go razbirate. Mozocnite viugi mi se ispravija duri desifrirav sto saka avtorot da kazi.
Literaturen mkd mi e kako i na dialekt da zboruvam.Nego ke saram i toa i toa pa sto izleze.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132

Kajgana Shop

На врв Bottom