Политички случувања во Авганистан

Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.277
Поени од реакции
1.755
Очигледно немаш поима со кого зборуваш. Амај очигледно си токмак оти веруваш во хипи комуни и лудитизам.
1ва поента-Демократо-левичарите се тие што тапкааат арапи по грб за да ја практикуваат нивната ЗАОСТАНАТА релгија по западните земји и тие кои ги правдаат.
2ра поента-Идеолошки сум анархист, за хаосот кој е потребен да се натера човештвото да напредува. Боље малце(и малце повеќе) да се жртвува сега, отколку долгорочно
3та поетна-религијата (особено исламот) се ослонува на клањање на виша сила. Секој што се клања на виша сила го поткупува напредокот што човекштвото треба да го постигне. И не , сечење на патлакот не е напредок, тоа е РЕЛИГИЈА
4та поента-голем дел од овие проблеми во светот настануваат од вакви хипи комуни-исто гладните деца во африка, исто нарко картелите, исто исис.
5та поента обвинуваш за содомија ама силување и полигамија и педофилија и дрога се ОК? бре ама лицемери.
6та поента православието е орган на Јунанистанската псеудокултура да овозможи пост византиска доминација врз немуслиманските народи на балканот.
7ма поетна имплицираш дека ние сме глупи што не ревертираме кон тие твои хипи религиозни комуни. Сакам да ми објасниш зошто секоја земја полна од такви хипи комуни е во перманента состобја на војна?
Глеј ме ваму-како хард лајн конзерва не постигнуваш ништо. Едноставно си ги поткопуваш сопствените аргументи. Заради такви како тебе педерофили и теократофили диктираат се сега, оти сте едноставно глупи и наивни да го согледате сопствено лицимерие и лицемерието на другите.
Интересен човек си, имаше еден Стивен од Династија, доста отворен особено од позади, космополит, анархист ;)
Такви глупости лаги си напишал, незнам какви хипи комуни ти се вртат во глава, тоа е Американски модел, секој со секој, дури истополово, тоа нема никаква допирна точка со талибаните.

1) Талибаните по доаѓање на власт забранија производство на Афион, што значи без хероин и опиум, за некоја година го сведоа до нула.
2) Педофилија е обичај на Пуштуните исто и на сегашните милиционери Таџики, 10-13 годишни момчиња за сексуални перверзии, официјално те придружуваат секаде, облечени во женски алишта идеологијата "бача бази" во буквален превод значи да си играш со деца.
Главната лага ти е тоа што дрога и педофилија имаше пред талибаните да дојдат на власт и после американската окупација.
3) Војната, си има држава, има народ, нека се тепаат, ќе победи народот, посилниот, тоа е сосема демократски, ако трета страна се меша без разлика дали е СССР или НАТО, стварите обично се интереси, многу ретко стварно помагаат за доброто на месното население. Исклучок правам со Русија Иран против ИСИС. Повод за војната се СССР и Америка, не навлегувам во детали зашто американците осумдесеттите години ги вооружуваа муџахедините во Авганистан, вклучително Осама Бин Ладен. Во крајна сметка војната заврши 1996 Талибаните си направија држава на чело со Мулан Абдула Омар. Запад е тој што несака мир, ако не му се потчинуваш.
4) Библискит проект е западен модел, заложен е во многу устави во Европа и Америка. Така да едни се клањат на Буда, други на Исус, Трети на Мухамед, тоа што ти си неверник е твое право, јас лично верувам во господ. Дури и сите ЕС претседатели формално идат во црква, палат свеќи, се молат, после дозволат еднополови бракови во разрез со Библијата. Твоето е фанатизам бетер од талибаните, ја сум атеист, анархист, хомосексуалист, сите треба да сте како мене, ќе ве кољам, бесам, треба сите да се како мене.:(

По време на талибаните немаше ни педофилија ни дрога, ни мигранти, си живеат по ширијатот, се клањат цел ден, нивен проблем. Не дека било рај на земјата, но нивна работа.
Неправедност имало и тука и таму, дали ќе дозволиш синот да го смени полот на запад или авганистанецот ќе ја продаде ќерката на новиот маж на 80 години, и двете ствари не се убави.
Таму носат Фереџе, денеска сите носиме фереџиња, не те пуштат во автобус, во продавница без маска, така да западот е многу по тоталитарен отколку било кој.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.418
Поени од реакции
4.248
никаква допирна точка со талибаните.

1) Талибаните по доаѓање на власт забранија производство на Афион, што значи без хероин и опиум, за некоја година го сведоа до нула.
2) Педофилија е обичај на Пуштуните исто и на сегашните милиционери Таџики, 10-13 годишни момчиња за сексуални перверзии, официјално те придружуваат секаде, облечени во женски алишта идеологијата "бача бази" во буквален превод значи да си играш со деца.
Главната лага ти е тоа што дрога и педофилија имаше пред талибаните да дојдат на власт и после американската окупација.
3) Војната, си има држава, има народ, нека се тепаат, ќе победи народот, посилниот, тоа е сосема демократски, ако трета страна се меша без разлика дали е СССР или НАТО, стварите обично се интереси, многу ретко стварно помагаат за доброто на месното население. Исклучок правам со Русија Иран против ИСИС. Повод за војната се СССР и Америка, не навлегувам во детали зашто американците осумдесеттите години ги вооружуваа муџахедините во Авганистан, вклучително Осама Бин Ладен. Во крајна сметка војната заврши 1996 Талибаните си направија држава на чело со Мулан Абдула Омар. Запад е тој што несака мир, ако не му се потчинуваш.
4) Библискит проект е западен модел, заложен е во многу устави во Европа и Америка. Така да едни се клањат на Буда, други на Исус, Трети на Мухамед, тоа што ти си неверник е твое право, јас лично верувам во господ. Дури и сите ЕС претседатели формално идат во црква, палат свеќи, се молат, после дозволат еднополови бракови во разрез со Библијата. Твоето е фанатизам бетер од талибаните, ја сум атеист, анархист, хомосексуалист, сите треба да сте како мене, ќе ве кољам, бесам, треба сите да се како мене.:(
1. Секоја муслиманска земја тргува дрога. Забранет афион...за што? Трава и кокаин и кој знае што друго.
2. Наспроти мажење на 12 години со старци на редовна база
3. Народот победи по пола блиски исток, и затоа сега се дупка. Демократија е најголема лага што американците ја имаат продадено на човештвото. Како може да имаш демократрија кога 90% од населениото се клањаат на сељаци со калашников од планина.
4. Лицимер си е лицимер. “Ја верувам во господ, значи ја сум право, сите треба да се клањаат на мојот господ или треба да се кољат“. Да не беше инкивизија и алчни попови можда и ќе ти поверувам. Ама оти си верник, веруваш или поддржуваш индеректно религиозна организација. Религијата корумпира ад инфинитум. Мислам дека е само фер да се врати во иста мерка. Така да чим си пун со гомна одма грешиш.
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.277
Поени од реакции
1.755
Неточно. Си имаат и тие камата, само што не ја викаат камата.
Терминот е исламско Банкарство, не сум сосема запознат, но штом Хазин и Витор Ефимов, тврдат дека е нешто сосема различно, нема камата во класичен смисол, им се доверувам.
Иако дури господ да го прати Исус да не спаси, се има фарисеи, јуди. Во сите религии е исто, без разлика која религија е права, има ли вопшо таква, Све некакви папи, владици, мулани, ајатоласи, ги толкуваат и мењаат тие древни свети текстови, денес е едно, утре друго. Пример хомосексуализмот е смртен грев од илјади години, от 2-3 години Папата Францис најде контратези, веќе не било грев, во конфликт било со новиот завет сакај го ближниот. Така да и кај Алах Акбарите е исто се некој го толкува на ново Куранот, и таму може некаде да дозволат камата. Иако по древните сури трговија може, но заем со камата не.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
Терминот е исламско Банкарство, не сум сосема запознат, но штом Хазин и Витор Ефимов, тврдат дека е нешто сосема различно, нема камата во класичен смисол, им се доверувам.
Иако дури господ да го прати Исус да не спаси, се има фарисеи, јуди. Во сите религии е исто, без разлика која религија е права, има ли вопшо таква, Све некакви папи, владици, мулани, ајатоласи, ги толкуваат и мењаат тие древни свети текстови, денес е едно, утре друго. Пример хомосексуализмот е смртен грев од илјади години, от 2-3 години Папата Францис најде контратези, веќе не било грев, во конфликт било со новиот завет сакај го ближниот. Така да и кај Алах Акбарите е исто се некој го толкува на ново Куранот, и таму може некаде да дозволат камата. Иако по древните сури трговија може, но заем со камата не.
Хазин и Витор Ефимов се некои тешки шарлатани.

Еве, јас нема да ти тврдам ништо, туку само ќе те натерам ти сам да размислиш. Ако т.н. исламски банки не наплаќаат камата, тогаш тие немаат маржа на производот што го продаваат. Ако продаваат со 0 заработка и ако засметаме и најминимална инфлација од 0,3%, од каде ќе најдат пари за да платат струја, вода и вработени?
 
M

Macedon1um

Гостин
Талибанците напредуваат во Афганистан, денеска освоен градот Газни 150км од Кабул или 9ти град што паѓа во рок од една недела

Со ова темпо за месец-два веројатно и Кабул ќе падне или ќе биде потполно опколен
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.197
Поени од реакции
35.747
Да беше Трамп претседател додека се дешава дебаклов во Авганистан имаше да го колат по сите медиуми колкав аматер е во надворешна политика. Ама дека е Бајден, има само молк.

Целосен крах на 20 годишна војна и трилиони долари на американските даночни обврзници изгорени во еден месец талибанска офанзива.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.804
Целосен крах на 20 годишна војна и трилиони долари на американските даночни обврзници изгорени во еден месец талибанска офанзива.
Не се баш изгорени, туку се влезени во џебови на разно-разни приватни фирми и организации, кои склучувале договори со владата за услугите и добрата кои и ги пружале сите тие години: фирми за обезбедување (приватни војски), производители на оружје, шпедитери, фирми за консултации, логистика, производители на храна, опрема и разни други профили, кои биле како целина потребни, сето тоа да трае дваесет години.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Не се баш изгорени, туку се влезени во џебови на разно-разни приватни фирми и организации, кои склучувале договори со владата за услугите и добрата кои и ги пружале сите тие години: фирми за обезбедување (приватни војски), производители на оружје, шпедитери, фирми за консултации, логистика, производители на храна, опрема и разни други профили, кои биле како целина потребни, сето тоа да трае дваесет години.
Пиши бе дека и Куманово се офајди, како така....
 
Член од
6 септември 2015
Мислења
61
Поени од реакции
85
Ne e vojuvano da se pobedi nekoj, agenda e ostvarena. Oni (ameri) idev dalje, u novi avanture. Talibani demantirav deka uopste su osvoile nesto, za Avganistan momentalno svi lupav sto stignev(pa I ja). Tolko potseca na Vietnam sve ovoj da e tragikomicno... (izvinite za lat.).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom