Војната во Афганистан

Член од
14 ноември 2013
Мислења
4.018
Поени од реакции
11.300
После 20 години западна окупација и резултатот е: стотина илјади мртви цивили, илјадници мртви Американци+сојузници, трилиони долари изгорени/дадени на олигарси/политичари, безброј осакатени и уништени фамилии и Талибанците повторно на власт.

The Onion, 2011.


AFP, 2021.


Уште да помине септември за да падне Кабул и да се исцрта кругот.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.382
Поени од реакции
7.810


Автоматски споено мислење:

Еден од најистакнатите муџахедини во борбата против СССР за време на окупацијата на Авганистан беше Ахмад Шах Масуд, nom de guerre Лавот од Панџшир, предводник на т.н Северна Алијанса, убиен е неколку дена пред нападите на кулите близначки на 9/11/2001, наводно по директна наредба на Осама Бин Ладен, сега синот на Ахмад Шах Масуд кој воедно го носи неговото име се обидува да ја мобилизира истата структура од времето на таткому за да се бори против талибанците.
 
Последно уредено:

Hello Kitty

Soft Kitty, Warm Kitty
Член од
14 август 2006
Мислења
38.709
Поени од реакции
63.952

Ова можеби би има лонекаква моментална тактичка вредност, во некои региони каде што сеуште војската држи некои позиции, но стратегиски, на сите им е јасно дека нема никаква вредност.
 

Hello Kitty

Soft Kitty, Warm Kitty
Член од
14 август 2006
Мислења
38.709
Поени од реакции
63.952
Еве што било, тоа погоре.


Ете, дури и моментално да добијат некоја добивка, со завземање на некои територии (што не е тешко, бидејќи овие тврдат дека држат 90% од земјата), на подолг рок што ќе биде? Ќе ги држи војската на Афганистан тие локации?
Пак ќе бомбардираат, кога овие ќе се вратат?

Ми се чини, дека оваа акција има само за цел моментално да ги минимизира негативните, разочарувачките сентименти во разни кругови на домашен план, кои се појавија по продорот на Талибан, што се случи веднаш по одењето на Американците.
 
Последно уредено:

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
3.354
Поени од реакции
3.076
Еве што било, тоа погоре.


Ете, дури и моментално да добијат некоја добивка, со завземање на некои териитории (што не е тешко, бидејќи овие тврдат дека држат 90% од земјата), на подолг рок што ќе биде? Ќе ги држи војската на Афганистан тие локации?
Пак ќе бомбардираат, кога овие ќе се вратат?

Ми се чини, дека оваа акција има само за цел моментално да ги минимизира негативните, разочарувачките сентименти во разни кругови на домашен план, кои се појавија по продорот на Талибан, што се случи веднаш по одењето на Американците.
Ти би требало ова да го знаеш ама талибанците се системски проблем кој треба да се реши со систематично решение-инфрастурктура со кризните региони, и долгорачно опсада и систематско ништење на вакви групи до последна. Не бомбардирање, не командоси, туку старовремско римско инфрасткруктурно ништење. Скупото долгорочно решени. Не сакаш да ги бркаш цела вечност од планина на планина, тука да зазвемеш венец по венец, врв по врв, пештера по пештера, камен по камен.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
4.018
Поени од реакции
11.300
Ти би требало ова да го знаеш ама талибанците се системски проблем кој треба да се реши со систематично решение-инфрастурктура со кризните региони, и долгорачно опсада и систематско ништење на вакви групи до последна. Не бомбардирање, не командоси, туку старовремско римско инфрасткруктурно ништење. Скупото долгорочно решени. Не сакаш да ги бркаш цела вечност од планина на планина, тука да зазвемеш венец по венец, врв по врв, пештера по пештера, камен по камен.
Сметам дека се што кажа е погрешно и дека ситуацијата е многу покомплицирана од Талибан - бед, ГИРоА* - гуд (реално последното е обратно).

Талибанците се голема група на секакви фаци со секакви лични идеологии кон кои најчесто народот се врти поради тоа што владата на Афганистан е срање и најкорумпирана ствар што постои и некогаш постоела. Има безброј примери каде што на пример полицијата си врши терор на локалното население, рекетирање, иживување, крадење, политичари отворено убиваат неистомисленици без никакви последици, од прв до последен се во бизнис со опиум, шверц итн. За ИСАФ црвена линија едино е подршка за Талибанците, се додека не ги подржуваш нив можеш буквално да правиш што сакаш; да убиваш џандари, да продаваш дрога, да переш пари, да силуваш деца, па и да убиваш Американски државјани. Последново се однесува на мисии на Стејт Департментот чија што цел е пронаоѓање корупција во ГИРоА. Неретко овие несреќни добитници завршуваат со куршум во тил a Белата Куќа за чудо ги премолчува убиствата на нејзини граѓани од страна на ГИРоА. Судството е толку лошо и корумпирано што Афганистанците почесто се обраќаат кон Талибанците отколку кон она легалното.

Сето ова мислам дека во голем дел е кривица на УСА која во Афганистан отиде без да размисли што сака да постигне таму а и со цел, покрај казнувањето на Бин Ладен и Ал Каеда, да се отргне вниманието на американската јавност од сојузништвото со Саудиска Арабија која ден денес останува најголем финансиер на тероризмот во светот, иако УСА не мисли така ;). Но океј, влегоа во А-стан. И што направија, набрзинка со новите другари-ворлорди од Афганистан во 2004 направија нов модерен и прогресивен Устав кој се покажа како перфектен систем за тотална системска корупција и сите проблеми со кои денес се соочува Афганистан во голем дел, ако не и целосен, вади корен од ретардираниот Устав.

Ништење ко во римско време, има причина зошто се вика римско време а не модерно време. Понтаму, не можеш да знаеш кој е за или кој е против Талибанците, народот сака мир и правда, единствено Талибанците тоа го нудат и од тука е и самата подршка кон нив. Затоа сметам дека твоето решение на геноцид и окупација на невиното население од страна на најкорумпираните властодршци на денешницата е 100% погрешно, и од морална и од прагматична страна.

И за крај малку тролање од Талибанците:
*ГИРоА = Government of the Islamic Republic of Afghanistan - GIRoA
 
Последно уредено:

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
2.308
Поени од реакции
3.422
Судството е толку лошо и корумпирано што Афганистанците почесто се обраќаат кон Талибанците отколку кон она легалното.

народот сака мир и правда, единствено Талибанците тоа го нудат и од тука е и самата подршка кон нив.
Пред неколку години имаше едно истражување зошто пред се руралните делови на Авганистан ги симпатизираат Талибаните. Најдобар пример даде еден неписмен земјоделец што се судел со комшијата за меѓа на нивите и тоа траело со години бидејќи по секоја пресуда за мито судот ја менувал пресудата.
На крај отишле двајцата кај Талибанците и за 15 минути шеријатски суд е решен проблемот со давање до знаење дека за непочитување на пресудата следи смрт.

По тоа сите жители на околните села и помали градчиња своите спорови ги решаваат на Талибански суд.

Од друга страна 90% од Авганистанскиото население ментално се наоѓа во ран среден век, така што единствени можни решенија се да се остават на мира да живеат на свој начин (ако не станат база на радикалниот извозен Ислам) или да се истребат (ако станат).

Како и да е дур постои Саудиска Арабија каква што е сега, мир нема да има не само во Авганистан туку и пошироко.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
16.527
Поени од реакции
24.232
најголем дел од народот не ги сака талибанците, доколку се случи да завземат повеќе територии нема да е ништо чудно доколку има нов бегалски бран
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
3.354
Поени од реакции
3.076
. Понтаму, не можеш да знаеш кој е за или кој е против Талибанците, народот сака мир и правда, единствено Талибанците тоа го нудат и од тука е и самата подршка кон нив. Затоа сметам дека твоето решение на геноцид и окупација на невиното население од страна на најкорумпираните властодршци на денешницата е 100% погрешно, и од морална и од прагматична страна.
Исламски мир и правда ? Талибанците тоа го сакаат. А тоа нешто му треба помалку од светот. Не велам дека ги подржувам другите кретени, ама тендецијата на исламот е да се врати се кон среден век. Корупцијата...пак е продукт на модернизмот. А народот, глуп или наивен што бара ...исламска правда и мир....заслужува ќотек. Со фанатици нема преговарање. Само куршум.
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.168
Поени од реакции
1.471
Никој досега не успеал да го окупира Авганистанскиот народ. Русија проба некаков насилна генеза, не толку лоша, но не успејаа. Америка слично но ептен колонијална власт, и како цели не беа прогрес, а некаква ЛГБТ идеологија.
Така да само добри чувства за талибаните, во смисол додека си прават таму нивна цивилизација и без насилна експанзија накај нас, нема проблем.
Авганистан не работеше со МВФ и Светска Банка, Ширијатот забранува да има камата на заемот. Така да западната окупација не беше од човекољубие и доброто за авганистанскиот народ.
Сега ќе си ја земат власта назад. Генезисот е тоа што Авганистан е мулти-култи држава 30% се Таџикистанци и Узбекистанци, Реално целата полиција, армија беше од нив.
Од друга страна 70% не сакаат да се робови на запад, така да иако се стварно ташаклии и Талибаните и овие од колонијалната американска власт узбеки и таџики, кој може бега во матичната држава Таџикистан и Узбекистан. Живи нема да се предадат, си знајат какви се казните, печење на бавен оган, уопше не се пријатни тие древни методи. Така да брутално бегаат.
Дугин ги разгледува тие теми, Дали посмодернот, прогресот е нешто убаво, има ли точка кога ќе стане нешто лошо. Исто има и убави ствари во Архаика или Нео - Архаика.
Дали е поубаво децата да ти се 150 кила, јадат хамбургер, се дрогира, ЛГБТ идеологија или здрави прави, женети имаат деца, си пасе овци, ора нива...
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
3.354
Поени од реакции
3.076
здрави прави, женети имаат деца, си пасе овци, ора нива...
Кажи ми тука, ако се толку здрави и прави, зошто сите изглдеаат ружни и деформисани како да живееле во запуштено баптистичко село во алабама и ебат кози. Баш зашто се лудитски псевдо хипици со гнасна религија треба да се паметат , и модернизмот да им се напика во грлото на нај насилен начин возможно/
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.168
Поени од реакции
1.471
Кажи ми тука, ако се толку здрави и прави, зошто сите изглдеаат ружни и деформисани како да живееле во запуштено баптистичко село во алабама и ебат кози. Баш зашто се лудитски псевдо хипици со гнасна религија треба да се паметат , и модернизмот да им се напика во грлото на нај насилен начин возможно/
Каква демократија, "и модернизмот да им се напика во грлото на нај насилен начин возможно"
Вие шарените и ЛГБТ сте такви фанатици какви што во најтемните векови немало. Сакате сите да се како вас геј сеанси, комшиите исто, дури и во Авганистан илјадници километри подалеку од вас.
Не тврдам дека архаиката нема мани, но која судбина е подобра на дуносаурусите, Неандерталците или Хомосапиенс? Така да таа идеологија што води до исчезнување на самиот вид е најлоша и без перспективна, това е западниот пост модерн, или по квалификација на Дугин - Сатанизам. Така да пофино со примитивно здравство, малку ружен и деформиран, отколку на запад 10 годишни деца да прават смена на полот. А Содомијата и Хомосексуализмот се лоши ствари, по православната религија, стариот завет се лечат со каменување до смрт, исто и талибаните практикуваат слична казна.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
3.354
Поени од реакции
3.076
Вие шарените и ЛГБТ сте такви фанатици какви што во најтемните векови немало.
Очигледно немаш поима со кого зборуваш. Амај очигледно си токмак оти веруваш во хипи комуни и лудитизам.
1ва поента-Демократо-левичарите се тие што тапкааат арапи по грб за да ја практикуваат нивната ЗАОСТАНАТА релгија по западните земји и тие кои ги правдаат.
2ра поента-Идеолошки сум анархист, за хаосот кој е потребен да се натера човештвото да напредува. Боље малце(и малце повеќе) да се жртвува сега, отколку долгорочно
3та поетна-религијата (особено исламот) се ослонува на клањање на виша сила. Секој што се клања на виша сила го поткупува напредокот што човекштвото треба да го постигне. И не , сечење на патлакот не е напредок, тоа е РЕЛИГИЈА
4та поента-голем дел од овие проблеми во светот настануваат од вакви хипи комуни-исто гладните деца во африка, исто нарко картелите, исто исис.
5та поента обвинуваш за содомија ама силување и полигамија и педофилија и дрога се ОК? бре ама лицемери.
6та поента православието е орган на Јунанистанската псеудокултура да овозможи пост византиска доминација врз немуслиманските народи на балканот.
7ма поетна имплицираш дека ние сме глупи што не ревертираме кон тие твои хипи религиозни комуни. Сакам да ми објасниш зошто секоја земја полна од такви хипи комуни е во перманента состобја на војна?
Глеј ме ваму-како хард лајн конзерва не постигнуваш ништо. Едноставно си ги поткопуваш сопствените аргументи. Заради такви како тебе педерофили и теократофили диктираат се сега, оти сте едноставно глупи и наивни да го согледате сопствено лицимерие и лицемерието на другите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom