Воспитување на дете кога живееме во близина на баба и дедо

Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.774
Поени од реакции
18.375
Да.
Месото не е штетно ко што секташите сакаат да го прикажат. Друг е муабетот за лижавче, чоколада, чипс, газиран сок и слично кои негативно влијаат врз здравјето на детето.

Еве ти на пример убаво пиша претходно за солта и шекерот, што е во ред.
Кое е објаснувањето на веганите и вегетаријанците што не им даваат на децата производи од животинско потекло?
Не е во ред таков начин на живот да им се наметнува на децата, а не е во ред ниту мајката да води таков начин на живот додека е трудна.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.766
Поени од реакции
10.289
Ама тоа не се вика штитење, туку се вика здрав разум. Не може ти бебе свесно да го изложуваш на вируси за да јача имунитет, пошо тоа така не оди.
Неминовно е дека кога ќе почне во градинка ќе закачи се живо таму и дека секоја втора недела ќе е болно, и тоа нема никаква врска со имунитетот, едноставно градинките се такво жариште, не познавам дете кое оди во градинка а не е со зелени мрсули од октомври до април.
Ама пак ќе речам, бебе од 3-4-5 месеци и дете од година и пол различно поднесуваат настинки, и не гледам нишо лошо доколку родителот сака да го заштити додека е најкревко.
Емка, дај не зезај, во 2 години дали 2 пати со некој имала контакт. Не е „да го јача“ имунитетот како што ти го прикажуваш туку едноставно е паничен ефект/рефлекс на родителот во обид да го заштити детето и му приредил никаков имунитет.

Дете во стаклено ѕвоно не треба чување.
Во 2 години ти да не одиш на гости, да не ти дојдат гости, да не си во контакт со луѓе воопшто оти детето ќе ти го настинеле или не знам шо е поќе накај хормонско пореметување кај мајката па ја фркнало во глата, отколку заштита на чедото.

Не постои „вакум простор“ и не постои време кога треба да го оттргниш чедото од било што со намера да го заштитиш. Ќе му наштетиш само.

Чупето и е вкрај болежливо, дали е тоа последица на нејзините паники не знам, само знам дека таквиот начин не води кон ништо корисно за самото дето (во ниеден аспект, не само во здравствен) - а е далеку од здрав разум.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.966
Поени од реакции
12.497
Да.
Месото не е штетно ко што секташите сакаат да го прикажат. Друг е муабетот за лижавче, чоколада, чипс, газиран сок и слично кои негативно влијаат врз здравјето на детето.

Еве ти на пример убаво пиша претходно за солта и шекерот, што е во ред.
Кое е објаснувањето на веганите и вегетаријанците што не им даваат на децата производи од животинско потекло?
Не знам, не е ни мое да прашувам и да се мешам. Сите се здрави, прави, полетни, ваљда има нешо ние шо не знаеме или од его не сакаме да пробаме. Еве тука пример има препораки на национално ниво за се, од бирање седиште за кола до исхрана. И има секција за вегетаријанци и вегани, на што да се обрне внимание при исхраната.
Во суштина на децата до 2 години не им фалат протеини, и без јадење на месо внесуваат повеќе од препорачаната дневна доза протеини.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.214
Поени од реакции
56.929
Не знам, не е ни мое да прашувам и да се мешам. Сите се здрави, прави, полетни, ваљда има нешо ние шо не знаеме или од его не сакаме да пробаме. Еве тука пример има препораки на национално ниво за се, од бирање седиште за кола до исхрана. И има секција за вегетаријанци и вегани, на што да се обрне внимание при исхраната.
Во суштина на децата до 2 години не им фалат протеини, и без јадење на месо внесуваат повеќе од препорачаната дневна доза протеини.
Па освен некој его трип друго нормално објаснување не гледам. После 2 години кога ќе му требаат протеините и слични бенефити од животинско потекло што праиме?
Не ти зборам лично, него општо ова страшно ме нервира со веганиве и нивните глупости кои немаат врска со реалноста.

Пак ќе кажам, да е за благо шекер и слично што може беља да му напраи на детето океј е да има забрани ама за млеко месо е ништо друго освен идиотизам.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.891
Поени од реакции
35.720
Пак не се разбираме. Детето апсолутно треба да добива и чоколадо и сладолед и чипс и овошје и слично. Ама треба да разликува што е храна што се јаде за ручек, а кога и колку се јаде чипс или сладолед да речеме. Пошто јас знам и за деца кои живеат бувално од чипс, кока кола и хамбургер и не прифаќаат ништо друго баш ради такво лабавење. Ќерка ми има скоро 11 па нема проблем со тој режим и не гледам дека нешто и фали или дека е чувана во стаклено ѕвоно, а ниту пак е гојазна ко многу деца уште пред да стигнат до тинејџ години. Ко што лестер е билдер и има одреден начин на исхрана, не гледам ништо лошо во тоа да родителот му воведе начин на ихрана и на детето кој смета дека е здрав за него, па ради тоа денес во некои приватни градинки сам си го креираш менито околу тоа што сакаш детето да ти јаде.
Друже финтата е што и како јадеш поголемиот дел од годината, не во испади, и дали му ја имате поставено основата на детето. Дури и овие правила се излишни, може да го контролирате во првите 10-15 години од животот, после тоа ќе јаде тоа што ќе јадат со другарите и тоа што му прави мерак.
Многу е лошо држење на децата на ланец, реалниот свет е брутален, имам со свои очи видено многумина да се распаднат како кула од карти во прва прилика кога немаа мониторинг од родителите.

Ама тоа не се вика штитење, туку се вика здрав разум. Не може ти бебе свесно да го изложуваш на вируси за да јача имунитет, пошо тоа така не оди.
Неминовно е дека кога ќе почне во градинка ќе закачи се живо таму и дека секоја втора недела ќе е болно, и тоа нема никаква врска со имунитетот, едноставно градинките се такво жариште, не познавам дете кое оди во градинка а не е со зелени мрсули од октомври до април.
Ама пак ќе речам, бебе од 3-4-5 месеци и дете од година и пол различно поднесуваат настинки, и не гледам нишо лошо доколку родителот сака да го заштити додека е најкревко.

Јас те сфаќам, знам и дека претерана контрола не е добра. Апсолутно не зборувам за стаклено ѕвоно, туку за почитување граници. Во околина имам и вегани и вегетаријанци со деца, еве пример тие не им даваат месо на децата, сеа ако бабата и дедото не се согласуваат со овој начин на живеење, дали мислиш дека е ок скришно да им даваат месо? Не ми е поентата за кока кола, чоколадо, месо, чипс. Поентата ми е дека која и да е границата од родителот, треба да се почитува. Екстремна, лабава, каква и да е.
Супер ти што ете се јавуваш и прашуваш за дозвола, верувај дека многу мал дел прават така.

Ставов ти е заглавен во минатиот век, можда и порано, и е за жал зачеток на сите проблеми кои се испишаа во темава, најверојатно и на првото мислење.
Повеќе работи ми сметаат во напишаното, да почнеме со

Ако дадам нешто на поклон и со добра намера, на сопствено дете, да си гради сопствен живот и семејство, зарем треба да условувам натака како ќе живеат и да се мешам во сите одлуки? Тоа не е помош, туку психијатриска дијагноза. Даваш поклон, а очекувањата се дека ќе си играме македонски народни приказни цел живот. Баш од овие причини скоро сите што ги знам се иселија од заедница, заминаа од куќи во станчиња. Ама мирот со пари не се купува.


Па кој ги терал да печалат во куќи со 3 спрата, по еден за секој син? Снаата или зетот? Ако не сакаш да седиш во заедница, зошо не сакаш, за кого ќе е спратот, за кого го градевме. Па ќе се налутат. Ако седиш, седи ама многу пуфки јадење не, како ќе каже чорбаџијата така.
А ако седат посебно од старите, ме интересира, еве старите денар не инвестирале во нив, тоаш ок е да продава приказни или како?

Ако даваш помош, каква било, дали е тоа спрат, стан, куќа, чување дете, не значи дека треба да му се мочаш на глава на тој на кој што му НУДИШ помош. Или не нуди, речи не можам, не сакам, имам други приоритети, ок е, никој не се лути. Ама тие болни паѓаат по внуциве ( денес го видовме само еден сат, зошо ни кратиш време ), и уште на се што си рекол, ќе направат обратно.

Еве да ти кажам малце за продавање приказни кога го оставаш детето да го чуваат баба и дедо кои последен пат те чувале тебе како дете пред 30 години, и појма немаат кои се моменталните препораки, пошо тие гледале деца, знаат како треба:

-Шетајте, излезете, ако плаче ќе му ја пикнеме цуцлата во мед и ќе се смири. ( зошо не треба мед на деца под 1 година, пример )
-Излегувам да завршам нешто ( не дека не можам да го земам детето со мене, повеќе го оставам за тие да го видат ) и викам да не го форсираат да седи, мал е. Се враќам ( и ова е 10/10 пати, детево седи, околу него перници, демек да не падне да не се удри ). Кажано од педијатриска сестра, педијатар и ортопед ( и пренесено на сите баби и дедовци ) дека бебе не се форсира да седи, пошо се ствара притисок на колковите, и негативно се одразува во понатамошен развој. Исто и за одење, не се патка дете кое самостојно не знае да стане.
-А зошо не му давате вода? Греота е, дајте му вода, топло е. ( доенче од 3 месеци ). На секој преглед повторено од педијатар дека не се дава вода додека не се почне со цврста храна.
-Ние вас ви дававме манџа на 6 месеци, зошо не му давате? ( доенче од 4 месеци )
-Излегувам, оставам зготвена храна што треба да му ја дадат кога е време за јадење. Се враќам, храната нечепната, му давале смоки. Сакал смоки, не сакал да јаде.
-Повторено сто пати, дека апсолутно не треба да им падне на ум да му даваат газирано, чоколадо, чипс. На дете под 1 година. Му дале, греота бил, ги гледал кај што јадат, па да пробал.
-И најомиленото, дома 26 степени, детево облечено во 3 слоја, со капче и чорапи, да не му било ладно. Тоа се исфрлало цело од топло, плаче од што се поти, тие мислат дека му е ладно.

И ова кажано од особа која има контакт со баби/дедовци два пати годишно. Ако ме веруваш кога сме сами тука ми е сто пати поубаво, на никој не се објаснувам зошо вака, а не така. Кога одиме МК ме фаќа нервоза, не сакам да го оставам детево баш од вакви причини, не е еднаш, не е два пати, не е три пати, туку секој еден пат прават спротивно на тоа што си им рекол. Ако го оставам детето на чување, сакам да ми е мирна главата, не да го мислам цело време.
1. Те молам, стави еден линк со модерните правила како треба да се води животот за да се ажурираме ние од претходниот век.

2. Јас сум тотално против македонската идеја за давање на имот и помош на децата. Сe што имам направено и сe што ќе направам, ќе биде дадено на тој што сметам дека го заслужува, па макар и да има 0 заедничка ДНК со мене, или ќе истрошам до денар пред да скинам конци. Јас верувам во оставање наследство на некој што е способен и може да продолжи да го гради понатаму, а не поради тоа што е роден на вистинско место, и треба да го добие, па да пропадне уште пред да ме изедат црвите.
Од мене може да добијат само бесплатна едукација, како платена од системот, така и од мое практично искуство, ако не се пронаоѓаат во тој дел, не гледам ни зошто би требало да ги уживаат бенефитите на истото.

3. Имам 0 верба дека постои задгробен живот, па во овој живот планирам да ги искористам сите материјални убавини, а децата ако се способни ќе си извадат за себе. Имам пишано во повеќе наврати, живеам и работам со план да се пензионирам на помалку од 50 години возраст, иницијално 45, што засега оди одлично. Од таа возраст, додека да умрам, планирам да кулирам на некое топло место и јас ќе одбирам дали сакам воопшто да зборувам со некого, а не пак да се стресирам за нечии проблеми (вклучително и на децата).

4. Ние и едниот и другиот, после образование имаме земено точно 0 денари од нашите. Од дома сум излезен на 18, првите 3 години се враќав дома преку лето, оттогаш прекинав и толку. Додека бев во Македонија, се гледав со моите еднаш на 2-6 недели, сега еднаш на неколку години. На телефон се слушам на 2-3 денови, и пробувам да им помогнам колку што можам, и од таму не сакам ниту да ми остават нешто, ниту пак да се замарам. Во моментов, годишно заработувам повеќе од тоа што имаа заработено 2 генерации пред мене.

Верувај, не сакаш да знаеш какво ми е мислењето за тие што се налегнати и цицаат уште од нивните, а уште повеќе ако направиле нивни деца, а не биле способни да се гледаат ни себеси. Во животот не постои ништо бесплатно, и затоа ако прифатиле милостина од некого (макар и од родителите), треба да се спреми да се носат со последиците.

5. Верувам дека најголемата грешка на овој модерен систем, се кратките породилни рокови и трчањето на родителите (особено на жените) да се вратат на работното место во краток период. Од моја гледна точка, во првите 2 години од животот детето треба да биде одгледувано исклучиво од родителите. Може да го носиш да го видат други луѓе, но ќе го храните и учите само вие дома. Затоа сум страшно против овие самохрани родители кои не останале сами поради смрт на едниот, туку поради тоа што биле тутулиња во главата и не знаеле да одберат асален партнер, или пак ја раскурцале фамилијата при прва прилика (страшно погрешен дел на западниот свет, кој за жал го прифативме и кај нас како да е добра особина).

Оттука, тоа што ти викаш дека си го оставила детето на старите на помалку од 1 година, е грешка. Јас погоре ти разговарам за деца од 2-3+ години, кои сами паткаат, почнуваат да разбираат и веќе смеат да јадат секаква храна.

На помалку од 1 година, ќе си земете одмор со партнерот и ќе го гледате самите. Додека има платено од државата/работодавецот, супер, после тоа постои неплатен одмор и кај 2цата родители, па може тој да го гледа, а ти да одиш на работа (ако сте моќни, може и да си појачате помош со Au Pair за помош околу домашните обврски). Модерните проблеми бараат модерни решенија, кои не се лесни, ниту ефтини, но како што кажа - раатот нема цена, и затоа може да се откажеш од сè што не е неопходно (спиење, одмори, патувања, јадење надвор од дома, брендирана облека, нови возила и тн.) и да го одгледаш по твои убедувања и верувања.
Автоматски споено мислење:

Не е во ред таков начин на живот да им се наметнува на децата, а не е во ред ниту мајката да води таков начин на живот додека е трудна.
Исто толку е битно и што прави таткото.
 
Последно уредено:
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.774
Поени од реакции
18.375
Друже финтата е што и како јадеш поголемиот дел од годината, не во испади, и дали му ја имате поставено основата на детето. Дури и овие правила се излишни, може да го контролирате во првите 10-15 години од животот, после тоа ќе јаде тоа што ќе јадат со другарите и тоа што му прави мерак.
Многу е лошо држење на децата на ланец, реалниот свет е брутален, имам со свои очи видено многумина да се распаднат како кула од карти во прва прилика кога немаа мониторинг од родителите.


1. Те молам, стави еден линк со модерните правила како треба да се води животот за да се ажурираме ние од претходниот век.

2. Јас сум тотално против македонската идеја за давање на имот и помош на децата. Сe што имам направено и сe што ќе направам, ќе биде дадено на тој што сметам дека го заслужува, па макар и да има 0 заедничка ДНК со мене, или ќе истрошам до денар пред да скинам конци. Јас верувам во оставање наследство на некој што е способен и може да продолжи да го гради понатаму, а не поради тоа што е роден на вистинско место, и треба да го добие, па да пропадне уште пред да ме изедат црвите.
Од мене може да добијат само бесплатна едукација, како платена од системот, така и од мое практично искуство, ако не се пронаоѓаат во тој дел, не гледам ни зошто би требало да ги уживаат бенефитите на истото.

3. Имам 0 верба дека постои задгробен живот, па во овој живот планирам да ги искористам сите материјални убавини, а децата ако се способни ќе си извадат за себе. Имам пишано во повеќе наврати, живеам и работам со план да се пензионирам на помалку од 50 години возраст, иницијално 45, што засега оди одлично. Од таа возраст, додека да умрам, планирам да кулирам на некое топло место и јас ќе одбирам дали сакам воопшто да зборувам со некого, а не пак да се стресирам за нечии проблеми (вклучително и на децата).

4. Ние и едниот и другиот, после образование имаме земено точно 0 денари од нашите. Од дома сум излезен на 18, првите 3 години се враќав дома преку лето, оттогаш прекинав и толку. Додека бев во Македонија, се гледав со моите еднаш на 2-6 недели, сега еднаш на неколку години. На телефон се слушам на 2-3 денови, и пробувам да им помогнам колку што можам, и од таму не сакам ниту да ми остават нешто, ниту пак да се замарам. Во моментов, годишно заработувам повеќе од тоа што имаа заработено 2 генерации пред мене.

Верувај, не сакаш да знаеш какво ми е мислењето за тие што се налегнати и цицаат уште од нивните, а уште повеќе ако направиле нивни деца, а не биле способни да се гледаат ни себеси. Во животот не постои ништо бесплатно, и затоа ако прифатиле милостина од некого (макар и од родителите), треба да се спреми да се носат со последиците.

5. Верувам дека најголемата грешка на овој модерен систем, се кратките породилни рокови и трчањето на родителите (особено на жените) да се вратат на работното место во краток период. Од моја гледна точка, во првите 2 години од животот детето треба да биде одгледувано исклучиво од родителите. Може да го носиш да го видат други луѓе, но ќе го храните и учите само вие дома. Затоа сум страшно против овие самохрани родители кои не останале сами поради смрт на едниот, туку поради тоа што биле тутулиња во главата и не знаеле да одберат асален партнер, или пак ја раскурцале фамилијата при прва прилика (страшно погрешен дел на западниот свет, кој за жал го прифативме и кај нас како да е добра особина).

Оттука, тоа што ти викаш дека си го оставила детето на старите на помалку од 1 година, е грешка. Јас погоре ти разговарам за деца од 2-3+ години, кои сами паткаат, почнуваат да разбираат и веќе смеат да јадат секаква храна.

На помалку од 1 година, ќе си земете одмор со партнерот и ќе го гледате самите. Додека има платено од државата/работодавецот, супер, после тоа постои неплатен одмор и кај 2цата родители, па може тој да го гледа, а ти да одиш на работа (ако сте моќни, може и да си појачате помош со Au Pair за помош околу домашните обврски). Модерните проблеми бараат модерни решенија, кои не се лесни, ниту ефтини, но како што кажа - раатот нема цена, и затоа може да се откажеш од сè што не е неопходно (спиење, одмори, патувања, јадење надвор од дома, брендирана облека, нови возила и тн.) и да го одгледаш по твои убедувања и верувања.
Автоматски споено мислење:


Исто толку е битно и што прави таткото.
Да, веројатно подобро ќе беше поставена основата ако и се дозволуваше да јаде се кога како ќе посака и ако не и се јаде тоа што има за ручек да си отвори смоки. Нема никаков мониторинг, едноставно се навикна на тоа од мало и така си тера. Единствено кога е на гости или на одмор, може малку да претера со благото, кога благо има во изобилие. За среќа мајка и е одличен кувар и сите кулинарски желби и се задоволени, да и ретко изразува желба да јаде надвор од тоа што има дома за ручек или тоа што и спремила мама за надвор.
 
Последно уредено:

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.966
Поени од реакции
12.497
1. Те молам, стави еден линк со модерните правила како треба да се води животот за да се ажурираме ние од претходниот век.

2. Јас сум тотално против македонската идеја за давање на имот и помош на децата. Сe што имам направено и сe што ќе направам, ќе биде дадено на тој што сметам дека го заслужува, па макар и да има 0 заедничка ДНК со мене, или ќе истрошам до денар пред да скинам конци. Јас верувам во оставање наследство на некој што е способен и може да продолжи да го гради понатаму, а не поради тоа што е роден на вистинско место, и треба да го добие, па да пропадне уште пред да ме изедат црвите.
Од мене може да добијат само бесплатна едукација, како платена од системот, така и од мое практично искуство, ако не се пронаоѓаат во тој дел, не гледам ни зошто би требало да ги уживаат бенефитите на истото.

3. Имам 0 верба дека постои задгробен живот, па во овој живот планирам да ги искористам сите материјални убавини, а децата ако се способни ќе си извадат за себе. Имам пишано во повеќе наврати, живеам и работам со план да се пензионирам на помалку од 50 години возраст, иницијално 45, што засега оди одлично. Од таа возраст, додека да умрам, планирам да кулирам на некое топло место и јас ќе одбирам дали сакам воопшто да зборувам со некого, а не пак да се стресирам за нечии проблеми (вклучително и на децата).

4. Ние и едниот и другиот, после образование имаме земено точно 0 денари од нашите. Од дома сум излезен на 18, првите 3 години се враќав дома преку лето, оттогаш прекинав и толку. Додека бев во Македонија, се гледав со моите еднаш на 2-6 недели, сега еднаш на неколку години. На телефон се слушам на 2-3 денови, и пробувам да им помогнам колку што можам, и од таму не сакам ниту да ми остават нешто, ниту пак да се замарам. Во моментов, годишно заработувам повеќе од тоа што имаа заработено 2 генерации пред мене.

Верувај, не сакаш да знаеш какво ми е мислењето за тие што се налегнати и цицаат уште од нивните, а уште повеќе ако направиле нивни деца, а не биле способни да се гледаат ни себеси. Во животот не постои ништо бесплатно, и затоа ако прифатиле милостина од некого (макар и од родителите), треба да се спреми да се носат со последиците.

5. Верувам дека најголемата грешка на овој модерен систем, се кратките породилни рокови и трчањето на родителите (особено на жените) да се вратат на работното место во краток период. Од моја гледна точка, во првите 2 години од животот детето треба да биде одгледувано исклучиво од родителите. Може да го носиш да го видат други луѓе, но ќе го храните и учите само вие дома. Затоа сум страшно против овие самохрани родители кои не останале сами поради смрт на едниот, туку поради тоа што биле тутулиња во главата и не знаеле да одберат асален партнер, или пак ја раскурцале фамилијата при прва прилика (страшно погрешен дел на западниот свет, кој за жал го прифативме и кај нас како да е добра особина).

Оттука, тоа што ти викаш дека си го оставила детето на старите на помалку од 1 година, е грешка. Јас погоре ти разговарам за деца од 2-3+ години, кои сами паткаат, почнуваат да разбираат и веќе смеат да јадат секаква храна.

На помалку од 1 година, ќе си земете одмор со партнерот и ќе го гледате самите. Додека има платено од државата/работодавецот, супер, после тоа постои неплатен одмор и кај 2цата родители, па може тој да го гледа, а ти да одиш на работа (ако сте моќни, може и да си појачате помош со Au Pair за помош околу домашните обврски). Модерните проблеми бараат модерни решенија, кои не се лесни, ниту ефтини, но како што кажа - раатот нема цена, и затоа може да се откажеш од сè што не е неопходно (спиење, одмори, патувања, јадење надвор од дома, брендирана облека, нови возила и тн.) и да го одгледаш по твои убедувања и верувања.
Постов ти е, кажи ми дека не си родител без да ми кажеш дека не си родител. Може и јас летав вака со умот пред да имам дете, не знам. Убава идеја во теорија, во пракса скоро невозможна, од секој аспект.

Јас во мојот пост зборувам од привилегирана гледна точна, пошо јас и сопругот тука ( во Шведска ) иаме 480 дена породилно отсуство, речиси бесплатна градинка, и малтене неограничени денови за боловање при болест на мало дете. Кои работодавец не смее да ти ги одбие, точка. Впрочем, јас после 11 месеци породилно отсуство се вратив на работа, а породилното го превзеде сопругот, уште 6 месеци. Мене не ми треба никој моментално да ми го чува детето, сите примери што ги посочив се кога сме биле на посета во МК ( вкупно два пати ) и нормално дека ќе им го оставам за да го гледаат детето, сепак се баба и дедо, не сакам да им кратам од тоа задоволство.
За жал многу други земји ( вклучувајќи ја МК ) ја немаат оваа привилегија. После 9 месеци породилно детето треба или да тргне во градинка или да остане со баба и дедо. Ако тргне во градинка верувај дека е болно секоја недела. Нема работодаввец во МК кој го толерира тоа, ти потпишувам со две раце. Многу ( во најголем број жени, за жал ) или добиваат отказ или самите се откажуваат од работа.
Тие што се со баба-сервис, најчесто таа помош е иницирана од самите баба/дедо, никој не им тупнува дете туку така. И пак ќе речам, ако се одлучиш да му помогнеш на сопствено дете во можеби најпредизвикувачката улога, тоа не значи дека треба таа помош да е условена. Ти посакувам еден ден да станеш родител за да сфатиш колку безусловна е родителската љубов. Јас не можам да замислам да го условувам моето дете кога му треба помош, као ок те гледам се мачиш, растргнат си на сите страни со детето, не спиете, немате време да готвите јадење, немате време да се истуширате ( да, the joys of parenthood, некогаш немаш време да мочаш), ти нудам помош, ама под мои услови.

Јас повременото чување на внуците/давање имот на поклон не го гледам како милостина, сепак за мене родителите се едни од најблиските личности штопостојат, кои секогаш работат за доброто на своите деца, секогаш се тука за помош во тешки моменти ( тука важи и обратното ). Претешко е моментално за млад човек да го осигура станбеното прашање, не гледам нишо лошо доколку родителот сака и има можности да му помогне да има полесен почеток во самостојниот живот. Секако, да не се злоупотребува и да се има граница.

И многу голем дел од постов ти е его трип, сори. Не секој успеал како тебе, тоа не значи дека се неспособни. Звучиш како да имаш огромна количина омраза и горичина кон тие кои наследиле нешто од своите родители. Поради разно разни причини ( некогаш скроз несебични, дури и пожртвуваност за родителите ) многу луѓе и не се иселуваат. Некои не можат пошо се заглавени во лоши работни места ( не секој успеа да се качи на ИТ возот ), не значи дека се глупи или неспособни или дека ги цицаат родителите.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.472
Поени од реакции
28.718
Да сум дедо на деца, и да ми продава приказни снаата, а истовремено ми седи во нешто што го имам спечалено или бара помош, има да ги отпишам во службен весник и неа и синот, и истото би било и ако е ќерка и зет.
Малце фати накај турска серија и ти :pos:
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.766
Поени од реакции
10.289
Малце фати накај турска серија и ти :pos:
Сепак е во право. Биди здрава и жива, утре син ти да ти донесе снаа и истата снаа да живее под твој покрив што си го спечалила па да ти брани внучето да си го видиш или нешто друго да ти префрла - домот да ти го направи место за препукување или фаќање кусур.

Многу млади, машки и женски, повеќе немаат никаква почит кон своите родители камо кон туѓи. За трпение да не ни збораме.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.472
Поени од реакции
28.718
Сепак е во право. Биди здрава и жива, утре син ти да ти донесе снаа и истата снаа да живее под твој покрив што си го спечалила па да ти брани внучето да си го видиш или нешто друго да ти префрла - домот да ти го направи место за препукување или фаќање кусур.

Многу млади, машки и женски, повеќе немаат никаква почит кон своите родители камо кон туѓи. За трпение да не ни збораме.
Дај боже да ми донесе, ќе ја гледам како ќерка и ќе и дадам целосна приватност и интима со син ми. Во нивен брак нема место за мене. Таа треба да биде домаќинка а син ми да се одвои од мене.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.766
Поени од реакции
10.289
Дај боже да ми донесе, ќе ја гледам како ќерка и ќе и дадам целосна приватност и интима со син ми. Во нивен брак нема место за мене. Таа треба да биде домаќинка а син ми да се одвои од мене.
Во ред е сето тоа и посакувам така да ти биде. Но, Лестер посочи на тоа што ако снаата или зетот не се тоа што си ти (односно посакуваш) туку токму спротивното?
Ќе ги оставиш на глава да ти се качат?
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.472
Поени од реакции
28.718
Во ред е сето тоа и посакувам така да ти биде. Но, Лестер посочи на тоа што ако снаата или зетот не се тоа што си ти (односно посакуваш) туку токму спротивното?
Ќе ги оставиш на глава да ти се качат?
Не е разумно од моја страна да очекувам некој да е како мене. Ако го очекувам тоа, проблемот е во мене.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.766
Поени од реакции
10.289
Не е разумно од моја страна да очекувам некој да е како мене. Ако го очекувам тоа, проблемот е во мене.
Океј, одбегнуваш да го дадеш очигледниот одговор.

Сигурно нема да ги оставиш на глава да ти се качат туку ќе истрпиш еднаш, два пати, три пати, ќе пробаш да разговараш со арно уште неколку пати и ако гледаш дека во домот кој си го спечалила треба староста да ја поминеш во пекол затоа што некој таму не успеал да си ја воспита ќерката или синот па дојдоа кај тебе и немаат трпение, не те почитуваат - ќе им ги удриш клоците.

Нека спечалат свое или нека одат под кирија па после пувки нека продаваат.

Тоа го посочи Лестер и сосема е во право.

Бракови се растураат заради непромисленост и 0 трпение на лица кои живеат во заедница.
Доколку се нема услови за поинаков вид на живеење тогаш треба толеранцијата да е на највисоко можно ниво (од сите страни).
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.472
Поени од реакции
28.718
Сигурно нема да ги оставиш на глава да ти се качат туку ќе истрпиш еднаш, два пати, три пати, ќе пропаш да разговараш со арно уште неколку пати и ако гледаш дека во домот кој си го спечалила треба староста да ја поминеш во пекол затоа што некој таму не успеал да си ја воспита ќерката или синот па дојдоа кај тебе и немаат трпение, не те почитуваат - ќе им ги удриш клоците.
Не се разбираме, бидејќи не сакам да живеам под ист покрив со син ми и неговата сопруга. Секој уште пред да има деца треба да размислува на тоа.
И зошто сте уверени дека оти ја сум го спечалила домот дека апсулутно тоа ме прави во право? Или пак ми дава авторитет да глумам ароганција поради тоа.
Бракови се растураат и од претерано мешање на родители во браковите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom