Воспитување на дете кога живееме во близина на баба и дедо

Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.706
Поени од реакции
10.107
Не се согласувам со последното мислење, моето дете тука нема да има баби и дедовци, зарем од старт е осудено на пропаст? :)
Никаде не реков дека е осудено на пропаст, не знам од каде извлече таков заклучок?

Дури и сама си одговори на прашањето и пак дојде до мојата поента:
Јас практично живеев со моите баба и дедо, имав прекрасно детство, прекрасни спомени, навистина необично силна врска. Едни од најубавите спомени ми се со нив. И навистина сакам и моето дете, колку што може секако, со оглед на околностите, да го има истото.


Исто, ова... баш ова, следното:
Апропо примерот со другарка ти, и јас гледав и гледам да го заштитам колку можам. Да, некои работи се неизбежни, ама бебе од неколку месеци и дете од година-две скроз различно ги поднесуваат болестите, макар и обична настинка.
Од многу заштита од 2 месеци па до 2 години ене и го детето на 100км да фати благо ветре тоа е настинато. Баш ради „јас само ја штитам“ муабети ... денешно време има очигледен проблем со имунитетот кој го стекнала каков-таков во „идеални“ услови без контакт со други деца и минимален со други луѓе воопшто, а тоа само по себе е погрешно и кај неа баш тоа го гледам како грешка (наместо да помогни кај своето дете, со најдобри намери, одмогнала).
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.173
Поени од реакции
6.593
...не знам зошто не ја разбирате членката, тука не се работи ниту за исхрана, ниту за љубов кон баба и дедо, тука се работи за непослушност на сопственото дете и неможност на воспитување на сопствено дете на нејзин начин поради подршката од бабата и дедото да детето може да прави што сака и кога сака!

...дисциплина, почитување се стекнува токму од ова возраст, прво треба детето да си ја почитува и слуша сопствената мајка, па потоа другите роднини, па макар биле баба и дедо од двете страни на сопужниците!

...неможноста да влијае на сопственото дете да биде пораснато и воспитано според нејзино мислење, а немање разбирање ниту од страна на мажот ниту од неговите родители,

... поради добрината на мајката кон сопственото дете, почит кон родителите на сопругот, па и избегнување на конфликт со мажот ваквата оправдана ситуација за загрижување за непослуишност на сопственото дете и' се враќа како бумеранг врз нејзините емоции и ја прави неспособна мајка да влијае на сопствено дете и станува патетична со негативна енергија, што понатака има можност да навлезе и во депресивно чувство на немоќ како мајка!

... мој совет е на време да го пресечеш колку можеш на поблаг начин вакво однесување на твоето дете кое е многу интелегентно и знае како да ја злоупотреби добрината и од твојата страна, а и од постарите баба и дедо кои само го разгалуваат и не размислуваат за негово правилно воспитување за разлика од тебе.

...знаеш колку се важни тие 7 години домашно воспитување, а детето е невино сушестество како ќе го научиш така ќе се постави до 7 години, после нема веќе промена се смета за завршена работа во неговата личност и однесување.

...мора да направиш план и шема на обврски на детето, ако е мало во вид на игра да разбере што смее што не смее, да го научиш да те почитува и да го казнуваш на начин како самата да бидеш казнета, ако тоа плаче да не те слуша и да биде по негово, пробај и ти плачи на ист начин и дај му до знање дека греши, ти си мајката, не е тоа!
Kolku deca imash izrasnato ?
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.173
Поени од реакции
6.593
:toe: зашто? тоа е репер за пишување на темава и точна проценка на проблемот на членката?
procenka na problemot mozhebi ne e !
Ama ova podolu e za :shok2: .

...мора да направиш план и шема на обврски на детето, ако е мало во вид на игра да разбере што смее што не смее, да го научиш да те почитува и да го казнуваш на начин како самата да бидеш казнета, ако тоа плаче да не те слуша и да биде по негово, пробај и ти плачи на ист начин и дај му до знање дека греши, ти си мајката, не е тоа!
Problemov kaj dotichnava e ednostaven
Ne gi saka svekrvata i svekorot i SE shto odi vo nivni pravec i smeta!

Isto taka vo normalno socijalizirana familija nito dedoto nitu babata se ponashaat kako site ovie prikazni pogore.
I nivnoto deluvanje kako vospituvachi e od ogromna korist za razvojot na decata!

A ima i mnogu roditeli pred se majki koi shto zavrshile medicina, ucitelki i sl i od nivnata nevidena arogancija i
pred se tvrdoglavost ne ni znaat shto sakaat ni shto da baratt od edno detence od godina dve!

Pozdrav
 
Последно уредено:
Член од
13 април 2021
Мислења
3.249
Поени од реакции
10.878
Јас сакам да посочам дека одлуката околу тоа што се дава, кога се дава, кои се границите за купување играчки, гледање тв, и многу други работи, треба да е оставена на родителот. Ако сакам детето мое да проба чоколадо, зарем не би му дала сама? Макар и еднаш? Не морам да чекам да го однесам на чување кај баба и дедо за да проба чоколадо. Ако не сакам воопшто да јаде чоколадо, пак ќе речам, можеби е екстрем, но јас сум родител. И точка, тука завршува приказната.

Муабетот за поминување граница, макар и еднаш ми беше тоа дека еднаш ќе дадат, вториот ( и третиот, и четвртиот, и петиот ) пат кога детето ќе побара, секогаш одговорот ќе биде "Ќе се лути мајка ти/татко ти". Демек да беше до мене ќе ти дадев, ама не даваат од горе. И сеа ти ко родител си лош во ситуацијава. А децава се страшни манипулатори од најмала возраст, еднаш ако им дозволиш нешто те тестираат до крај. Па ќе почне да плаче за чоколадо, ќе му дадат. И ќе ти речат епа плачеше, што да правиме, моравме да му дадеме. И така едно поминува во две, три, четири. И џабе ти дома си строг кога друг те прави магаре позади твој грб.
Па јас не велам дека одлуката не треба да биде на родителот и дека не треба да се почитува, туку велам дека родителот не треба да забегува во крајности со своите одлуки. Детето не може да го чуваш во стаклено ѕвоно, бидејќи кога тогаш ќе оди на училиште, ќе оди кај другарчиња и нема да бидеш во ситуација да контролираш дали ќе консумира слатки и чипсови или не. И напротив шансите да претера со истите ако му се дома забранети се огромни.

Јас еве ќе ти кажам пак од аспект на тетка која се труди да почитува граници поставени од родителите, ама сметам и дека барањата на брат ми и снаата се сосем океј и вооопшто не се екстремистички и нереални. Секогаш се трудам да имаат здрав оброк, наместо да им купувам кока коли, им правам цедени сокчиња, али once in a while знам да им направам и пица, крофни, да им купам лижавчиња, чоколадо, да одиме на кафе (читај шлаг/топло чоколадо, а може да е и обичен цеден сок), глеаме цртани со пуканки и слично. Али правиме и други “поздрави работи”, пример пешачиме, возиме велосипед, и сл. И се додека е умерено и ги почитува нивните граници за воспитување сметам дека е океј. Ако некогаш не сум сигурна дека се согласни во врска со нештото, прво се јавувам на родителите, разговарам, па тек потоа им давам ветувања.

Значи не збориме за доенчиња, туку за деца од околу 4-5 години.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.866
Поени од реакции
35.660
Јас сакам да посочам дека одлуката околу тоа што се дава, кога се дава, кои се границите за купување играчки, гледање тв, и многу други работи, треба да е оставена на родителот. Ако сакам детето мое да проба чоколадо, зарем не би му дала сама? Макар и еднаш? Не морам да чекам да го однесам на чување кај баба и дедо за да проба чоколадо. Ако не сакам воопшто да јаде чоколадо, пак ќе речам, можеби е екстрем, но јас сум родител. И точка, тука завршува приказната.

Муабетот за поминување граница, макар и еднаш ми беше тоа дека еднаш ќе дадат, вториот ( и третиот, и четвртиот, и петиот ) пат кога детето ќе побара, секогаш одговорот ќе биде "Ќе се лути мајка ти/татко ти". Демек да беше до мене ќе ти дадев, ама не даваат од горе. И сеа ти ко родител си лош во ситуацијава. А децава се страшни манипулатори од најмала возраст, еднаш ако им дозволиш нешто те тестираат до крај. Па ќе почне да плаче за чоколадо, ќе му дадат. И ќе ти речат епа плачеше, што да правиме, моравме да му дадеме. И така едно поминува во две, три, четири. И џабе ти дома си строг кога друг те прави магаре позади твој грб.
Се е ова легитимно, се додека ти ја водиш играта и не бараш помош од нив. Ако некој решил да живее независно, и да ги носи децата да се видат со бабата/дедото еднаш во одредено време, има апсолутно право да бара што и како смее да им се даде.

Е сега, имаш ситуации каде им е убаво на родителите додека добиваат помош за чување (мирна глава, спасени едно чудо пари, не им тапка животот и кариерата), ама од друга страна сакаат да ги диригираат правилата на игра. Правила може да се наметнуваат ако плаќаш некој, а ако бараш помош и ги користиш бенефитите, тогаш ќе трпиш и ќе прифатиш идеи/мислења и од другата страна.

Поголемиот дел од тие мамичките што плачат на форуми се од втората група. Добиено стан/куќа/спрат/возила од старите, добиваат редовна финансиска помош, добиваат помош при одгледување на децата, арно ама да било по нивно.

Да сум дедо на деца, и да ми продава приказни снаата, а истовремено ми седи во нешто што го имам спечалено или бара помош, има да ги отпишам во службен весник и неа и синот, и истото би било и ако е ќерка и зет.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.764
Поени од реакции
18.339
Се е ова легитимно, се додека ти ја водиш играта и не бараш помош од нив. Ако некој решил да живее независно, и да ги носи децата да се видат со бабата/дедото еднаш во одредено време, има апсолутно право да бара што и како смее да им се даде.

Е сега, имаш ситуации каде им е убаво на родителите додека добиваат помош за чување (мирна глава, спасени едно чудо пари, не им тапка животот и кариерата), ама од друга страна сакаат да ги диригираат правилата на игра. Правила може да се наметнуваат ако плаќаш некој, а ако бараш помош и ги користиш бенефитите, тогаш ќе трпиш и ќе прифатиш идеи/мислења и од другата страна.

Поголемиот дел од тие мамичките што плачат на форуми се од втората група. Добиено стан/куќа/спрат/возила од старите, добиваат редовна финансиска помош, добиваат помош при одгледување на децата, арно ама да било по нивно.

Да сум дедо на деца, и да ми продава приказни снаата, а истовремено ми седи во нешто што го имам спечалено или бара помош, има да ги отпишам во службен весник и неа и синот, и истото би било и ако е ќерка и зет.
Не е убаво секад од позиција на его да се збори. Пошто приказната лесно може да се сврти и децата да станат независни и старите ни внуче, ни куче да видат повеќе поради такво понашање. Затоа разбирање куќа гради.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.866
Поени од реакции
35.660
Не е убаво секад од позиција на его да се збори. Пошто приказната лесно може да се сврти и децата да станат независни и старите ни внуче, ни куче да видат повеќе поради такво понашање. Затоа разбирање куќа гради.
Его е и кога некој ти соли памет дека не смееш да му дадеш чоколадо, а не е способен ни сам да се гледа.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.764
Поени од реакции
18.339
Его е и кога некој ти соли памет дека не смееш да му дадеш чоколадо, а не е способен ни сам да се гледа.
Не ми беше поентата тоа, туку дека пред се треба да се има разбирање у комуникација. пошто комуникација е основа на се, а разбирање со неразбрани луѓе не можеш да имаш, можеш да имаш само фрустрации. Парите се трошат и се печалат, луѓето не секад се враќаат назад за жал. Премногу сме фокусирани на тоа кој колку пари прави, кој што плаќа, кој што направил во материјален поглед. Трансакционо општество...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.866
Поени од реакции
35.660
Не ми беше поентата тоа, туку дека пред се треба да се има разбирање у комуникација. пошто комуникација е основа на се, а разбирање со неразбрани луѓе не можеш да имаш, можеш да имаш само фрустрации. Парите се трошат и се печалат, луѓето не секад се враќаат назад за жал. Премногу сме фокусирани на тоа кој колку пари прави, кој што плаќа, кој што направил во материјален поглед. Трансакционо општество...
Не си ми ја сфатил поентата, небитни се парите во тоа што ти го пишав, битна е почитта.
Со тоа што ти ми наредуваш и забрануваш што смеам да правам, а сум особа која има далеку повеќе искуство и видено во животот, ти ми се газиш врз глава и не ме рецкаш за жив. Излегува како тие старите да спиеле под камен цел живот, а овие новите знаат се, иако најголем дел од тоа знаењето им е од рандом видеа по интернет и гуруа за се и сешто. Ако ги анализираш истите тие, ќе видиш дека само трчаат како слепи кучиња по нови трендови: денес се вегани, па после продаваат пуфки за некои други диети и тн.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.764
Поени од реакции
18.339
Не си ми ја сфатил поентата, небитни се парите во тоа што ти го пишав, битна е почитта.
Со тоа што ти ми наредуваш и забрануваш што смеам да правам, а сум особа која има далеку повеќе искуство и видено во животот, ти ми се газиш врз глава и не ме рецкаш за жив. Излегува како тие старите да спиеле под камен цел живот, а овие новите знаат се, иако најголем дел од тоа знаењето им е од рандом видеа по интернет и гуруа за се и сешто. Ако ги анализираш истите тие, ќе видиш дека само трчаат како слепи кучиња по нови трендови: денес се вегани, па после продаваат пуфки за некои други диети и тн.
Ќе ми извиниш, ама родител си е родител и си има одредени права и обврски. И освен ако родителот апла не знае што прави или не е способен, тогаш неговиот збор се почитува пред се, а ситуацијава не ми делува ко таква.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.866
Поени од реакции
35.660
Ќе ми извиниш, ама родител си е родител и си има одредени права и обврски. И освен ако родителот апла не знае што прави или не е способен, тогаш неговиот збор се почитува пред се, а ситуацијава не ми делува ко таква.
Никој не му ги зема правата, само не му ги почитуваш исто и како тој/таа твоите.
И тие дедото/бабата имаат права да се радуваат со слободна комуникација и во фамилијарна атмосфера, а не да функционираат по список и правила небаре се на работно место. На крај од денот затоа е фамилија, да си свој и без стрикни правила како оние кои ти се наметнати од општеството.

Лично за ништо не би ги менувал деновите кои ги поминав со моите баби/дедовци, иако ми давале "нездрава храна". Да беше жива баба ми, веднаш би ја натерал да ми направи: питулици, мазник, баклава, па дури и лепчето со шеќер ми било предоволно со тоа што сум бил околу некој кој сакал да ме сослуша, и се грижел од срце.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.764
Поени од реакции
18.339
Никој не му ги зема правата, само не му ги почитуваш исто и како тој/таа твоите.
И тие дедото/бабата имаат права да се радуваат со слободна комуникација и во фамилијарна атмосфера, а не да функционираат по список и правила небаре се на работно место. На крај од денот затоа е фамилија, да си свој и без стрикни правила како оние кои ти се наметнати од општеството.

Лично за ништо не би ги менувал деновите кои ги поминав со моите баби/дедовци, иако ми давале "нездрава храна". Да беше жива баба ми, веднаш би ја натерал да ми направи: питулици, мазник, баклава, па дури и лепчето со шеќер ми било предоволно со тоа што сум бил околу некој кој сакал да ме сослуша, и се грижел од срце.
Ја не сум сигурен дали си гледал дете, али еве да ти објаснам на што мислам.

Не е никаков проблем, напротив. Не е проблем ниту мама да му замеси или направи мазник и баклава, ако знае како. Финтата е што ако мама пробува да му воведе некаков ред на детето, ти буквално и ја уништуваш целата работа и целиот труд кога ќе дојде кај тебе на гости на некој период, и кога детето ќе се врати дома, мама пак мака ќе мачи да го стави во ред.

Можеби детето си има распоред за цела недела што ќе јаде за појадок, што за ручек, што за ужина и што за вечера и дали може да добие и втора ужина? И ако мама го побара тоа од баба и дедо, баба и дедо можат да бидат поразбрани луѓе и да го почитуваат тоа место да враќаат нешто у смиол ти на мене ќе ми кажуваш види ја колку искусен сум. Секако секогаш постојат исклучоци за празници и прослави, веселби и слични работи. Затоа реков, со разбрани луѓе чуда можеш да направиш.
 
Член од
20 април 2023
Мислења
960
Поени од реакции
2.353
Ја не сум сигурен дали си гледал дете, али еве да ти објаснам на што мислам.

Не е никаков проблем, напротив. Не е проблем ниту мама да му замеси или направи мазник и баклава, ако знае како. Финтата е што ако мама пробува да му воведе некаков ред на детето, ти буквално и ја уништуваш целата работа и целиот труд кога ќе дојде кај тебе на гости на некој период, и кога детето ќе се врати дома, мама пак мака ќе мачи да го стави во ред.

Можеби детето си има распоред за цела недела што ќе јаде за појадок, што за ручек, што за ужина и што за вечера и дали може да добие и втора ужина? И ако мама го побара тоа од баба и дедо, баба и дедо можат да бидат поразбрани луѓе и да го почитуваат тоа место да враќаат нешто у смиол ти на мене ќе ми кажуваш види ја колку искусен сум. Секако секогаш постојат исклучоци за празници и прослави, веселби и слични работи. Затоа реков, со разбрани луѓе чуда можеш да направиш.
ne e losh konceptot good cop bad cop za dete, strogost i teshka disciplina od rana vozrast go ubiva deteto vo poim i negovata sharenolikost, ludost i nemanje standard. se ova e del od ubavoto detstvo shto moze dete da go dozivee, ako majkata ne mu dava nishto od junk food, chokolada itn neli e ok bar da osekja sigurnost kaj babata i dedoto deka negovata strast za blago kje bide bar malku zadovolena? tochno e deka ova pravi problem na dolgi pateki za roditelite, ama moze da mu se dozvoli guilty pleasure so baba i dedo.
tie se dragoceni godini za dvete strani, nema dolgo da gi ima i baba i dedo taka da mislam deka go with the flow i kombinacija na ubavo objasnuvanje kon deteto i baba/dedo e dovolno za mir vo kukja.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.866
Поени од реакции
35.660
Ја не сум сигурен дали си гледал дете, али еве да ти објаснам на што мислам.

Не е никаков проблем, напротив. Не е проблем ниту мама да му замеси или направи мазник и баклава, ако знае како. Финтата е што ако мама пробува да му воведе некаков ред на детето, ти буквално и ја уништуваш целата работа и целиот труд кога ќе дојде кај тебе на гости на некој период, и кога детето ќе се врати дома, мама пак мака ќе мачи да го стави во ред.

Можеби детето си има распоред за цела недела што ќе јаде за појадок, што за ручек, што за ужина и што за вечера и дали може да добие и втора ужина? И ако мама го побара тоа од баба и дедо, баба и дедо можат да бидат поразбрани луѓе и да го почитуваат тоа место да враќаат нешто у смиол ти на мене ќе ми кажуваш види ја колку искусен сум. Секако секогаш постојат исклучоци за празници и прослави, веселби и слични работи. Затоа реков, со разбрани луѓе чуда можеш да направиш.
Само стаклено ѕвоно му е мајката, и едно АИ да му прави муабет по претходно зададени параметри од родителите. Немој некој да му го заебе распоредот, или да му направи муабет, сетне еден е рецептот за успешно дете ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom