Вонредна состојба: Поплави во Скопје-Тетово

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.765
Поени од реакции
21.161
- Прво за бројот на жртвите; едно не ми е јасно - зошто се крие? Бројката има надминато 50, а се кажува двојно помала цифра. Зошто?!
.
А ти би сакала повеќе да има?
Што повеќе тоа повесело ?
Колку повеќе жртви од невремето толку повеќе поени кај некој и обратно . Па како вака со лажење и криење на бројот на жртви некој ви кради поени( политички), тоа ти беше поентата ?
Ебаве лешинари.
Ало админи, модератори имате бе пилот во авионот ?
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
...во документот "Процена на загрозеност на градот Скопје од природни непогоди и други несреќи" http://ipserver.skopje.gov.mk/e-skopje/sluzben glasnik so konverzija.nsf/82aa49069edfbbb780256a22004ba9e0/62c6196fb5e52fbac12574c7003cc1dd?OpenDocument
предвидени се вакви проблеми....
Не го читав цел документ, ама еден дел ми упадна во очи што сведочи за целиот аматеризам во водење на државата:

Можни места за излевање на големите води
Критични точки
.....
  • Централното градско подрачје.- Особено опасно место е пешачкиот мост кај Кале, каде поради малата висина на мајор коритото постои опасност од зачепување на крајните отвори од предмети што ги носат големите води. Ваквото зачепување би предизвикало катастрофални последици за десниот дел од градот.
........
Токму тука е поставен еднот брод.
И сега, што ако не дај боже, дојде до ваква несреќа ? Имаш стручњаци што убаво те предупредуваат, ама некој пак тера хирови. И после пак ќе биде “ не мешајте политика и политичари“. Па кај да се бара одговорност, кај фудбалерите ?
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
А ти би сакала повеќе да има?
Што повеќе тоа повесело ?
Колку повеќе жртви од невремето толку повеќе поени кај некој и обратно . Па како вака со лажење и криење на бројот на жртви некој ви кради поени( политички), тоа ти беше поентата ?
Ебаве лешинари.
Ало админи, модератори имате бе пилот во авионот ?
Вие би и овие 22-ца мртви да ги пикнете под тепих некако, ама не ви иде.
Никој не сака да има повеќе мртви исто како што никој не сака да се лаже за точната бројка. Не се праи луд по којзнае кој пат.[DOUBLEPOST=1470816538][/DOUBLEPOST]Кој има време да чита патетики, бујрум!
Со мојата тотална асимпатија кон сдс, би рекол дека да беше некој нивни директор потполно исто ќе постапеше УХМР - тука нема дилема.
Тоа што посебно курчи - односот кон јавноста, одвратноста во ова наводно сумирање на некакви огромни успеси на УХМР, не-понесувањето ни грам одговорност и префрлање директно на вината на некој кој 10 години нема пристап до власт е егзотично чудо само од овие простори. Горе некој пишуваше дека УХМР ќе станел главен виновник - жими стојко - СДС бе, се знаеше уште пред да заврне дека тие се криви.

За потсетување ликов е член на бандата ГРОМ, на познатиот дркаџија и шалтач по партии, копитото подржикоњско.

http://plusinfo.mk/vest/81701/romevski-jas-pravev-reformi-vo-uhmr-a-za-nesrekjata-e-vinoven-modelot-kupen-od-sdsm

РОМЕВСКИ Јас правев реформи во УХМР, а за несреќата е виновен моделот купен од СДСМ


 
Последно уредено:
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.872
- Прво за бројот на жртвите; едно не ми е јасно - зошто се крие? Бројката има надминато 50, а се кажува двојно помала цифра. Зошто?!
- Зошто никој не не предупреди дека на Скопје му се заканува невреме од големи размери? Доволно ќе беше луѓето да не тргнуваа на пат и да не излегуваа по нивите...Оној Хидрометеорлошки завод за кој лајна го плаќаме...?
- Колку само интелектуалци меѓу кои и професори доктори од Градежен Факултет ги предупредуваа градските власти, години уназад дека кад тад Скопје ќе настрада заради крајно лошата инфраструктура и канализациона мрежа...? Ништо не се превзема...И сега кога се случи ваква катастрофа јавно на Тв велат : од Господ е...Можеби е од Господ и никој не е виновен за невремето, ама за последиците и те како треба да се сноси одговорност...
- А сега и со хуманитарната помош се прават невидени пропусти...
И кога главна вест на владините медиуми беше дека ментално инвалидизираниот Патор го прекинал одморот, истиот тој на државна сметка се врати од Анталија, со шест бодигарди, со панцир под маицата Ла Косте и со ајфон од 700 евра се изнаслика и изнаснима, при тоа давајќи инструкции по телефон што и како да се направи...
- Најголемата помош пристигна од приватни компании, приватни лица и на локално ниво од општините, како и од соседите...На централно ниво - ништо...
Нека гледаат сега убаво луѓето каде живеат и за што и кого плаќаат даноци...
Како може Србија и Бугарија да имаат комплетна механизација токму за вакви катастрофи, ние не...Или не може од таквиот вид на тендери да се перат пари и да се пикаат по приватни џебови...?
Ми се гади каде живеам...Изроди се ова, а не луѓе...

А дел од вината е и кај дивите дрвосечачи што ја соголија Скопска Црна Гора...
Блонди можеш ли некако да ја потврдиш информацијата за бројот на загинати? У целиов хаос најмалце ни требаат рекла казала муабети.
 

Rokko

SiFU 師父
Член од
30 мај 2014
Мислења
714
Поени од реакции
299
Дали некој знае каде и на кој пукт да ја однесам бебешката облека. Целта ми е што побрзо да ја добијат на тие што им треба.
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
Дали некој знае каде и на кој пукт да ја однесам бебешката облека. Целта ми е што побрзо да ја добијат на тие што им треба.
Во село Стајковци во школото Кирил и Методиј, од вчера поручек помошта ја делат само војници на АРМ и волонтери од Црвениот Крст од куќа на куќа, додека во тоа првото школо 25ти мај во Сингилич, не ја носи бидејќи таму не се знае што се праи со донациите и помошта, од тоа школо вчера беше и избркана Телма Тв, на фб групата има десетици поплаки од тоа школо, некој локални шерифи глумат лудило, зимаат донации, носат по Арачиново, ја препродаваат....

 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.765
Поени од реакции
21.161
Вие би и овие 22-ца мртви да ги пикнете под тепих некако, ама не ви иде.
Никој не сака да има повеќе мртви исто како што никој не сака да се лаже за точната бројка. Не се праи луд по којзнае кој пат.
И така по којзнае кој пат брзо брзо ви притрчаа на помош повисоките инстанци на форумот. Сигурно ептен вип личност се крија позади твојот ник.
Ах бе грев еден кај ке ти оди душата.
И слободно пријави ми го мислењето, нека ме банираат. Барем ке ме поштедат да читам гнаси како тебе кој не пропушта прилика да се сити на туѓа мака и смрт.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
И така по којзнае кој пат брзо брзо ви притрчаа на помош повисоките инстанци на форумот. Сигурно ептен вип личност се крија позади твојот ник.
Ах бе грев еден кај ке ти оди душата.
И слободно пријави ми го мислењето, нека ме банираат. Барем ке ме поштедат да читам гнаси како тебе кој не пропушта прилика да се сити на туѓа мака и смрт.
Ок Владе, Баниран си, да не ти биде тешко да читаш гнаси.
 
Член од
5 август 2016
Мислења
465
Поени од реакции
296
Некој мора да одговара. Од таков дожд, оваква поплава да се случи тоа значи само едно, дека инфраструктурата е недоволно добро изработена.
Се има кратено и крадено на големо.
Владините институции тотално неорганизирани, верувам дека организирани групи граѓани имаат повеќе сторено отколку институциите.

И така по којзнае кој пат брзо брзо ви притрчаа на помош повисоките инстанци на форумот. Сигурно ептен вип личност се крија позади твојот ник.
Ах бе грев еден кај ке ти оди душата.
И слободно пријави ми го мислењето, нека ме банираат. Барем ке ме поштедат да читам гнаси како тебе кој не пропушта прилика да се сити на туѓа мака и смрт.
не провоцирај само бе. никој не сака повеќе жртви, и тие што ги има се преногу, од еден дожд. се бара само вистината, да не се прикрива се преку медиумите. се се заташкува овде веќе долго време.
не мора ништо да читаш, ако не сакаш.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Не го читав цел документ, ама еден дел ми упадна во очи што сведочи за целиот аматеризам во водење на државата:

Можни места за излевање на големите води
Критични точки
.....
  • Централното градско подрачје.- Особено опасно место е пешачкиот мост кај Кале, каде поради малата висина на мајор коритото постои опасност од зачепување на крајните отвори од предмети што ги носат големите води. Ваквото зачепување би предизвикало катастрофални последици за десниот дел од градот.
........
Токму тука е поставен еднот брод.
И сега, што ако не дај боже, дојде до ваква несреќа ? Имаш стручњаци што убаво те предупредуваат, ама некој пак тера хирови. И после пак ќе биде “ не мешајте политика и политичари“. Па кај да се бара одговорност, кај фудбалерите ?
Поради тој мост мислам дека е и настаната поплавата во 62ра. Огромно количество на вода во Вардар а кај мостот се собираат глупости кои се фрлани во реката, при што се прави како брана и тоа е првото место каде што Вардар излива. Грешка било што тогаш тој мост не е миниран, демек градоначалник или кој и да е на град СК тогаш одбил таква работа, после тоа се поплавува на камени па кај сега новиот Ес мост.

Не ми е проверена информацијата ама мислам дека тоа е причината.
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
Ок Владе, Баниран си, да не ти биде тешко да читаш гнаси.
Добро бе може темава да ја очистиш од политички препукувања и да нема политика на темава ?
Ете им теми протести и сјо, нека се вергла политика, зашто се дозволува сите останати теми да се трујат со политика ?[DOUBLEPOST=1470820345][/DOUBLEPOST]Австрија ни испрати помош од 500.000 евра

http://tvnova.mk/vesti/makedonija/avstrija-ni-isprati-pomosh-od-polovina-milion/
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
А ти би сакала повеќе да има?
Што повеќе тоа повесело ?
Колку повеќе жртви од невремето толку повеќе поени кај некој и обратно . Па како вака со лажење и криење на бројот на жртви некој ви кради поени( политички), тоа ти беше поентата ?
Ебаве лешинари.
Ало админи, модератори имате бе пилот во авионот ?
Ти си болен и мизерен човек! Наместо да седиш на форум оди кај твоите сограѓани да помогнеш како волонтер или спротивстави им се на тие што ја препродаваат хуманитарната помош или ја даваат преку врски на свои познати, додека кај некои луѓе ни едно шише вода не е стигнато..Само толку ќе ти кажам...

Јас само пренесов информација којашто ја добивме од вработена од МВР вчера, којашто цел ден беше на работа и кажа дека во текот на денот имало преку 60 пријави за исчезнати лица...И повеќе од ова не знам ништо, веќе напишав погоре...
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Деактивиран ми беше профилот на ФБ неколку дена и го активирав ноќеска чисто да видам што се зборува за моменталната ситуација.

Се згрозив буквално,добив нагон на повраќање во ниедно време.Човечност еднакво на собна температура во Сибир,достоинство па и да не зборувам.

Едните,оние во опозиција што се и што чекаат најмала шанса да ругаат по власта само јадат гомна,те бесилки спомнуваат,те реваншизам,те убиства,те силувања.

Оние што се на власт рокаат линкови од типот “браво премиере,вака се сака државата и разни кур се тресе работи“

третите пак отишле како демек да помогнат во настраданите подрачја да помогнат на народот,а уствари отишле да се сликаат за на фејсбук во стил “еве јас дојдов да помогнам“

Абе крвта да ви ја ебам на сите бе,кај ви е човечноста бе.Прст на чело ставете и размислете дали така му помагате на човекот кога му е најтешко,со млатење празна слама на фејсбук,со закачување слики со помодарски работи да бидете у тек со светските трендови и да собирате лајкови бидејќи имате комплекс на нижа вредност.

Абе пичка му матерна,не ја бива вака работата,и едните и другите треба да се засрамат,на грбот на маката на човекот собираат ситни политички поени.
Подајте си бе рака тафтабити едни,речете еднаш МАКЕДОНЦИ СМЕ,ЗА ДРЖАВАТА СЕ РАБОТИ и земете лопатите во рака,пумпајте вода од поплавените куќи,а не во кошули од 200 евра и во позлатени чизми од 500 евра да газите по тие места и да глумите примадони.

МРШ.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
655
Поени од реакции
557
http://floodlist.com Интересна страна со вести за поплави во целиот свет (се иненадив колку поплави има во САД со жртви од почетокот на годинава), а тука ја најдов и оваа вест
со анализа за можните причини за катастрофалните поплави кои го погодија Балканот последниве години
http://floodlist.com/europe/record-balkan-floods-linked-jamming-giant-airstreams
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
.... Горе некој пишуваше дека УХМР ќе станел главен виновник - жими стојко - СДС бе, се знаеше уште пред да заврне дека тие се криви.
РОМЕВСКИ Јас правев реформи во УХМР, а за несреќата е виновен моделот купен од СДСМ
Затоа зборам - одговорност !

Како и оној смешката што не знае да поврзе две проширени реченици, а си го ставил директор на центар за кризи. Тој дома фамилијата не знае да ја организира за табланет играње, ама треба да организира решавање на кризи каде се спасуваат животи !

Така и овој од УХМР како успех си става што променил прозори и кров, го поравил котелот за парно и купил Каспески антивирус, ама за тоа што не дале навремено предупредување за невремето - друг бил крив !
 

Kajgana Shop

На врв Bottom