Вонредна состојба: Поплави во Скопје-Тетово

Syn

^ Фабричка грешка
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.146
Поени од реакции
40.870
i pocekajte so hejtanje na srbite, nie ne im pomognavme vecerta i odma sabajleto so poplavite, tuku nekoj den pokasno, dur da se organizirame i sve, a i da ukapirame sto ustvari im se desi zasto na pocetokot mislevme deka ne e do tolku strasno, sega oni se na poteg da vozvratat so ista mera ko i ostanatite, prasanje e samo mediumski kako e ova pokrieno kaj niv i kolku mediumite tamu mu davaat na znacenje.

p.s. koga sme kaj mediumsko pokrivanje, mtv do 11 sabajle shtama. :)
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
Најбоље е директно да се помогне, али па колку е тоа изводливо сега во моментов.
Тоа помош што се собира Господ знае кај ќе заврши, пошто Македонија.[DOUBLEPOST=1470590400][/DOUBLEPOST]
Така треба. Бриши им го газот на твоите сопственици. Може ќе напредуваш у животов.
Чив газ бе пријателе? јас од 4 сабајле бев таму, ти пред пц најде да ми кажуваш како е ? па одии провери па дојди пиши тука, а не да ми пишувате атмосферска канализација, облечи џизми и оди ебате тоа, па кажи пиши на форумот дали проблем е атмосферската , ебате пијавицата
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.290
Чив газ бе пријателе? јас од 4 сабајле бев до таму, ти пред пц најде да ми кажуваш како е ? па одии провери па дојди пиши тука, а не да ми пишувате атмосферска канализација, облечи џизми и оди ебате тоа, па кажи пиши на форумот дали проблем е атмосферската , ебате пијавицата
Не сум ја пријател на такви како тебе.
Знаете да го дерете народот до гола кожа, али коа ќе дојде да си ја вршите работата - Господ е крив.
Канализацијата, инфраструктурата, езерата ништо тоа нема везе, виша сила нема што.
У ствари кога ќе читам вакви штабски штакори ко тебе, добивам впечаток дека уопште не ни ни требаат одводи, канали, регулација на инфраструктура, езера, пошто чим заврне и така све се поплавува. Виша сила, нели и така не прават никаква разлика.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Имам само едно прашање, кај беше војската и полицијата додека умираа и страдаа македонски граѓани?
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.035
Поени од реакции
6.633
Имам само едно прашање, кај беше војската и полицијата додека умираа и страдаа македонски граѓани?
тоа е уште една предност од техничка необединета влада,сега моментално зулу племе со копја да не нападни ќе не освои вака разединети и без стратегија на каде тераме
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
Не сум ја пријател на такви како тебе.
Занете да го дерете народот до гола кожа, али коа ќе дојде да си ја вршите работата - Господ е крив.
Канализацијата, инфраструктурата, езерата ништо тоа нема везе, виша сила нема што.
У ствари кога ќе читам вакви штабски штакори ко тебе, добивм впечаток дека уопште не ни ни требаат одводи, канали, регулација на инфраструктура, езера, пошто чим заврне и така све се поплавува. Виша сила, нели и така не прават никаква разлика.
Од такви што седат со стапот у раце дома и цел ден го дрват по социјални мрежи и форуми, да кажуваат како требало и што треба ехеее, најлесно е да солиш ум, 4 у вис дома и кажувај приказни...
ти читаш ли дека откорнато е се, не постои атмосферската мрежа веќе на обиколницата и во стајковци, а поставена е нова пред 2-3 недели баш у поплавениот дел кај хасан бег, појди бе види, прашај ги луѓето што ќе ти кажат а не да ми го вртиш муабетот политички.
Проблемот е во езерото, сакаа да ги земат приватњаци, да си праат рибни ресторани чуда, ако ги зеле нека одговараат кривично, ако се на општината исто, оставка и кривична одговорност.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.290
"Синоќа околу 22 часот влеговме во земјава на граничниот премин кај Табановце. СЕ до с. Миладиновци немаше ни капка дожд, освен што гледавме молњи што го параат небото и ни се чинеше дека се во западниот дел на Македонија. Ниту на границата, ниту, пак, на некоја од патарините никој не нЕ предупреди за страшното невреме што го зафатило Скопје. Некаде по границата, од една другарка која знаеше дека се враќаме од одмор, добив куса порака: „Избегнувајте ги обиколниците, а во Скопје никако не влегувајте преку Автокоманда. Бегајте подалеку од подвозниците, градот е поплавен.“ На искучувањето кај х. Белви за да се искачиш на обиколницата, во спротивен правец наредени 5-6 цивилни автомобили со вперени фарови во нас. Застанавме. Еден млад човек, обичен граѓанин, со силна светилка во раката го вперуваше светлото во секој од возачите што возеа во колона од Куманово кон Скопје и кон обиколницата, на дождот стоеше и, видно вознемирен, ламентираше: „Луѓе, спасувајте жива глава, не се качувајте горе (на обиколницата), бегајте! Горе е езеро! Спасувајте жива глава! Горе е страшно!“ Овој млад човек за нас е ХЕРОЈ. Тој синоќа спаси голем број граѓани, особено оние што имаа намера да се упатат кон Западна Македонија по обиколницата. Апелирам до вас, драги ФБ-пријатели, да го споделувате мојов пост. Сакам да го најдам овој човек и лично да го наградам, зашто со својот личен апел и ангажман спаси голем број човечки животи! И ми ја врати вербата дека, сепак, и покрај сЕ, сЕ уште, ПОСТОЈАТ ЛУЃЕ!"

Вчера наместо полицајците да излезат да ги насочуваат возачите накај каде да одат, мирно си седат по коли и не им чуе.
Кај континентал се створи колона километар затоа што првите типци се плашиле да поминат со кола низ 20 цм вода, а полицајците си го дркаа. А да поминуваше некое гомно сите полицајци на нозе го блокираат целиот сообраќај, се организираат кога сакаат.

Ама добро, ненајдено беше, од каде да знаат дека ќе падне толкав дожд.


Од овие два примера се гледа дека ама баш кур ги боли властите за безбедноста на граѓаните. Кога ќе се додаде и известувањето на МРТВ околу ова :facepalm:
 
Член од
21 ноември 2007
Мислења
10.644
Поени од реакции
9.223
Помошта може да се предаде во магацините на Црвениот крст на РМ во Момин Поток, Скопје од 08,00 до 18,00 часот (телефон за контакт: 3 096 227).

Заинтересираните правни субјекти и граѓани дополнително можат да се вклучат и со обезбедување на парична помош:

  • Жиро сметка на Фонд на солидарност 300000001327966 ДБ 4030984271620 – Комерцијална банка
– Донирање на 100 денари со повик на телефоните: 075/070/077 143 400


Донација на средства во странска валута:

NAME OF THE ORGANIZATION: MACEDONIAN RED CROSS

BANK NAME: KOMERCIJALNA BANKA AD SKOPJE

BANK ADDRESS: UL. ORCE NIKOLOV NO.3, 1000 SKOPJE, MACEDONIA

BANK ACCOUNT: 300000000000133 25730522-11

SWIFT CODE: KOBSMK2X

IBAN CODE: MK07300701000001228

Се апелира во активностите за донирање на хуманитарна помош да се следат инструкциите на надлежните институции и Црвениот крст на РМ, со цел поефектно справување со последиците од природната катастрофа.

Извор
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
тоа е уште една предност од техничка необединета влада,сега моментално зулу племе со копја да не нападни ќе не освои вака разединети и без стратегија на каде тераме
Ти ме зезаш така... Не ми одговарај веќе...
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.148
Поени од реакции
35.693
Новата зграда на Водовод и Канализација Скопје чини 20 милиони евра државни пари. Незнам колку канали, канализации и насипи може да се изградат со тие пари ама сигурно некој стручен може да пресмета.

А граѓаните како будали ќе се јавуваат да донираат 100 денара за катастрофа настаната од пет и пол саати дожд.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.290
Од МВР соопштија дека досега се откриени тела на 21 жртва на поплавите во скопско. Најмлад загинат е двегодишниот Енес Мустафа од Ченто, а покрај него во поплавите загинал и негов близок роднина на возраст од 67 години. Најмногу жртви се од населбата Ченто, има двајца загинати од Крива Паланка и по еден мртов од Куманово и од Тетово. Една жртва засега не е идентификувана:

Еве ја листата на загинатите која ја објави Телма:

  • Бајрам Мустафа (роден 1949 г.) и Енес Мустафа (роден 2014 г.), Ченто, дедо и внук
  • Катерина Митрова (родена 1933 г.) Ченто
  • Славка Илиќ (родена 1956 г.) и Томислав Илиќ (роден 1950 г.) Ченто-Економија, маж и сопруга
  • Ѓилмез Мухареми (родена 1940 г.) Ченто
  • Мурат Саити (роден 1957 г.) Ченто
  • Марина Велиновска (родена 1977 г.) и Јован Велиновски, Крива Паланка
  • Земрије Синани (родена 1985 г.) Ченто
  • Наде Илиевска (родена 1955 г.) Стајковци
  • Блага Јовевска (родена 1941 г.) Смилковци
  • Фуркан Фејзулаху (роден 1987 г.) Ченто
  • Мирко Митковски (роден 1949 г.) и Сашо Митковски (роден 1971 г.) Црешево
  • Ќазим Исени (роден 1933 г.) Ченто
  • Љубица Димчевска (родена 1935 г.) Црешево
  • Убавка Јовевска (родена 1965 г.) Стајковци
  • Жаклина Божиновска (родена 1973 г.) Куманово
  • Достана Димитриевска (родена 1974 г.) Тетово
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Ова Ченто ваљда се мисли Сингилич, не верувам волку жртви да има од Ченто, а од другиве места кои што беа по погодени помалце да има.
 
G

Goldie

Гостин
i pocekajte so hejtanje na srbite, nie ne im pomognavme vecerta i odma sabajleto so poplavite, tuku nekoj den pokasno, dur da se organizirame i sve, a i da ukapirame sto ustvari im se desi zasto na pocetokot mislevme deka ne e do tolku strasno, sega oni se na poteg da vozvratat so ista mera ko i ostanatite, prasanje e samo mediumski kako e ova pokrieno kaj niv i kolku mediumite tamu mu davaat na znacenje.

p.s. koga sme kaj mediumsko pokrivanje, mtv do 11 sabajle shtama. :)
Ова нашето е 0 во споредба со тоа што се случуваше во Србија и пак преку 20 жртви, страшно неспособни се службите

Новата зграда на Водовод и Канализација Скопје чини 20 милиони евра државни пари. Незнам колку канали, канализации и насипи може да се изградат со тие пари ама сигурно некој стручен може да пресмета.

А граѓаните како будали ќе се јавуваат да донираат 100 денара за катастрофа настаната од пет и пол саати дожд.
Да те потсетам дека истиве даваат и 18 милиони за панорамско тркало :facepalm:

И водно почнаа да го делкаат, де пат за нова населба де плацеви за згради и после кога се случи вакво нешто природата ќе им биде крива.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom